Editörler : "eskiyara"Pangaea

Ahmet DHMİ
Aday Memur
11 Temmuz 2013 00:17

memurluk İN öğretmenlik OUT :)

kardanbayan, 11 yıl önce

hocam yerine göre değişiyor demek ki ben 5 yıllık memurum geç kaldığım çok olmuştur bir kez bile bu sebeple uyarılmadım.girişte imza atarız atmazsak da hesap sorulmaz. bir çok yerde de sıkıntı olacağını sanmıyorum 5 dk geç gelmenin. rapor konusunda da takıntılı yerler olabilir belki. biz de öyle sürekli almıyoruz alsak bizde de hoş karşılamazlar. ama nadiren ıhtıyac halınde yıllık izni bitirmemk için alınabilir.bir öğretmenliğe göre her memuriyette rapor da izin de daha kolaydır, millettin çektiği sıkıntıları görüyorum da.. kuzeninin düğünü için 1 gün izin alamıyor adam.

Ahmet DHMİ
Aday Memur
11 Temmuz 2013 00:18

memurluk İN öğretmenlik OUT :)

11 Temmuz 2013 12:39

3. maddeye karşıyım.memurların büyük çoğunluğu eve iş götürmez. hafta sonu çalışmaz.mesai kavramı ender kurumda kaldı.millet yüksek lisans yapıyor mesaili çalışmak istiyor pozisyon bulamıyor.

insanlarla birebir çalışan memuriyetler zordur muhakkak.onlarla uğraşmaktansa çocukların problemleriyle uğraşmak daha iyi.

pinkpanther, 11 yıl önce

bu görüşe katılıyorum...

öğretmenlik yapan arkadaşların yakınmalarını da anlayabiliyorum ama...ben de tüm zorluklarına rağmen öğretmenliğin daha mantıklı bir tercih olduğunu düşünüyorum...çünkü;

1.öğretmenlik memurluğa göre bir uzmanlık mesleği. işinizi biliyorsunuz, eğitimini aldığınız işi yapıyorsunuz ve farklı bir işe verilme ihtimaliniz yok...

2.işinizi düzene oturttuğunuz zaman kendinize ayıracak daha fazla zamanınız kalabilir diye düşünüyorum ve hem mesleki hem de kültürel-sosyal açıdan kendinizi daha fazla geliştirme şansınız olabilir...

3.memurlukta akşam eve iş götürme durumu yok deniyor ama bu kurumdan kuruma ve iş yüküne göre değişir...bir çok kurumda hem eve iş götürüyorsunuz hem de akşam ve cumartesi zorunlu mesaiye kalabilirsiniz...

4.öğrenci ve veliden yakınılıyor ancak, memurluk ta da yine birçok kurumda vatandaşla uğraşmak öğrenci ile uğraşmaktan çok daha zor, anlık işlemler, vatandaşın zor durumda olması, aceleci davranması, seni sürekli yatan ve "salla başını al maaşını " bir memur olarak algılaması...vs. kısacası vatandaşla muhatap olunan kurumlarda çalışmak çok zor...belli bir süreden sonra çok yıprandığınızı ve beyninizin yorulmaya başladığını hissediyorsunuz...

5.ayrıca kendinizi hem mesleki hem de kişisel açıdan geliştirdiğiniz zaman öğrencinin ve velinin gözünde saygınlığınızın sürekli olacağını düşünüyorum...(istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki.) bu saygınlığı memur olarak kazanma şansınız çok çok düşük çünkü süreklü saygısız, ukala ve sizi sürekli iş yapmaz olarak gören vatandaşlarla muhatap olmak durumunda kalıyorsunuz...

özet olarak tüm zorluklarına rağmen ve eğitimciliğin saygınlığının ve itibarının şu an çok ön planda olmamasına rağmen geleceğe yönelik olarak öğretmenlik diyorum ben de...artıları her zaman memurluktan fazla olacaktır eğitimciliğin...

saygılar...

recep yılmazer
Kapalı
11 Temmuz 2013 16:51

ben memurluğa gecmeeyi düşünüyorum öğretmenliği buırakmayı düşünüyorum 3 senedir öğretmenim öğretmen camiası kadar k.. camia yokk çoluk çocuk öğrtemen heleki doğuda öğretmenlik yapmak ayrı bi sorunn.sizce hangi kuruma gecmeliyim beyler baynalar tavsiyeniz varmı?

15 Temmuz 2013 14:41

Öğretmenlerin yaz tatili 3 ay diye bilinir çoğu , ama gerçeği nedir 2 ay mıdır ? bilgilendirirseniz sevinirim. Hayırlı ramazanlar

recep yılmazer
Kapalı
15 Temmuz 2013 16:15

temmuz1de öğprtemenin tatili

İNADINAOKUMAK
Aday Memur
16 Temmuz 2013 10:18

seminerleri de mi sayıyorsunuz?

justmuro
Kapalı
16 Temmuz 2013 10:24

öğretmenlik yatıştır.öğretmenlık bu devırde zor mıllet kavga gurultu balici tinerci öğrenciz çok

sinerc
Aday Memur
16 Temmuz 2013 11:29

üniversitede memurken yargı kararı ile 2013 mart ayında öğretmenliğe geçtim. ilk ayımda pişman oldum. sonra bir şeyin dışında hereşeye alışmaya başladım o da öğrencilerin saygısızlığı ve terbiyesizliği. şu an tatildeyiz ve inanın okulların açılmasını istemiyorum. böyle sitemkar olmama bakmayın derslerimde gayet disiplinliyim ama okul okul değil pislik yuvası resmen. aslında daha ağır şeyler söylemek isterdim de neyse.
memurluğunda kendine göre zorlukları var, özellikle üniversitedeysen ikinci sınıf insan muamelesi görüyorsun, hastanelerde, adliyede vb pek çok yerde hep ikinci sınıf memur muamelesi ile karşı karıyasınız.

neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok haftalık 40 saat mesaide bile öğretmenlikteki kadar yorulmuyordum. yinede her mesleğin artıları ve eksileri var okula ve kuruma göre memurluk yada öğretmenlik seçilir. ben yinede öğretmenlik dedim belki bir gün düzelir ümidiyle...

kardanbayan, 11 yıl önce

memurluktan öğretmenliğe geçmiş olanlardan dinlemek istiyorum cevabı en çok

16 Temmuz 2013 15:28

ben ikisinide yaptım tabiki öğretmenlik...

justmuro
Kapalı
16 Temmuz 2013 15:55

öğretmenlık bu devırde amelelıkten başka bısey degıl koyde mudur olursun sehırde yuzune bakmazlar :)

paciolini
Memur
17 Temmuz 2013 13:03

Bu sene dershaneye gittim kpss için. Orada bir hocamız ile geçen konuşmamız:

-siz zaten memursunuz niye uğraşıyorsunuz bu kadar?

-mesleğimizi yapmak istiyoruz.

-Ama öğretmenlik memurluktan zor ve yorucu. Pisman olursunuz sonra.

-pişman olmak istiyoruz!

mehmet_46
Şube Müdürü
19 Temmuz 2013 18:30

ben de öğretmenliğin çok daha zor ve karmaşık olduğunu düşünüyorum.zannediliyor ki öğretmen yarım gün çalışır,eve gelir yatar uyur, gezer,kayfine diyecek yoktur.ama kazın ayağı öyle değil işte.bir kere öğretmenlik vicdan mesleğidir.öğrencilerinizin yaşadıkları her sorun aynı zamanda sizin de sorununuz oluyor,odamın içi performans,proje,yazılı kağıtlarıyla dolup taşıyor.öğrencinin biri bile görevini yapmamışsa veya yazılıya girmemişse bu sizin için problemdir.bir yandan titiz bir şekilde değerlendirme ölçeklerine göre elinizdekileri saatlerce okuyacaksınız bir yandan da getirmeyen öğrencilere ulaşmaya çalışacaksınız.artık okullarda bazı öğrenciler öğretmenlere nerdeyse randevu veriyor; şu gün sınava gelirim diye.yaptırım diye bir şey zaten yok.bunun yanı sıra evrak hamallığı yapmak zorundasınız.yazıcınız bile isyan bağrağını çekiyor.yukarıdaki öğretmen arkadaşlarımın yorumlarını tekrar yazmaya gerek yok.bence işimden çıktıktan sonra kafamın ve vicdanımın rahat olacağı,eve geldiğimde işimi düşünmeyeceğim meslek en rahat meslektir.öğretmenlikte bu rahatlığı bulamazsınız.

Bertan07
Kapalı
23 Temmuz 2013 14:15

mevcudu az kucuk sınıf mevcutları 25- 30 kısılık saygılı öğrencilerin oldugu problemsiz okullarda çalışırsanız öğretmenlik çok iyi meslegınızı yaptıgınızı anlarsınız.

ancak büyük kalabalık sınıfları 55- 60 kısılık problemlı okullarda calısırsanız günleriniz kabus gibi gecer. (genelde böyle okullarda çalıştım.)

çalıştıgınız okula semte imkanlara göre degısır idareye göre de

iyi okullarda çalışsanlar öğretmenliği sorunlu yerlerde çalışanlar memurlugu öneriyorlar. ne kadar disiplinli olursanız olun sorunlu bir okuldaysanız pek bir işe yaramıyor.ya basınız derde giriyor yada öyle mecburen devam ediyorsunuz.

Toplam 94 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi