Editörler : asaygincihan27
16 Mayıs 2013 18:13

algum
Yasaklı

oy oy oy kıyamam sana ne yapmış öyle o..saın ha yapma..bak sana örnek vereyim arkadaşlar da duysun..

rehber öğretmeni boş derse yolladım gitti 2 dk sonra çıktı.hocam sınıftan çıkmışsın dedim benim görevim değil boş derse girmek dedi.güldüm peki kardeşim dedim.

odama gittim.yönetmeliği bir daha gözden geçirip arkadaşıma güzel bir görev tebliği çıkardım.öle ki kağıdı aldığında;

-okul çerçeve planının uygulanıp uygulanmadığı,uygulandıysa ya da uygulanamadıysa nedenleriyle raporlaştırılıp idareye teslimi,

-rehberlik panosunda yer alan bütün örneklemelerin raporlaştırılıp hangi amaç doğrultusunda sergilendiği,

-yapılan rehberlik çalışmalarının raporlaştırılması,

-verilen seminerlerin sayısı ve raporlaştırılması,

-okuldaki bütün öğretmenler için yapılacak testlerin yapılıpğ yapılmadığı,raporların teslimi,

-kaynaştırma eğitimi alan öğrencilerin bep leri ile sınıf öğretmenleriyle birlikte ortak raporun sunumu,

-sbs ve sınav kaygısı konusunda seminer planlanması,

-sorunlu öğrencilere ev ziyareti,

-servis şoförlerine seminer.

:) arkadaş özür diledi ve sorunun çözülmesini önerdi.derhal odayı tek et ve verilen zaman içinde bu saydıklarımı yerine getir kum saati çalışıyor hocam dedim ve vedalaştık

16 Mayıs 2013 18:38

xrainmannx
Yasaklı

arkadaşım nöbet tutmazsın derse girmezsin. çocuk yüzü görmezsin üstüne ful maaş alırsın. kendi rehberlik dersine girmezsin. bir deneme sınavına da gir bari.kendinizi psikolog zannediyorsunuz. öğretmensiniz tabiki öğrencilerle haşir neşir olacaksınız. okulun işlerine yardımcı olacaksınız.

16 Mayıs 2013 18:43

uye1676035
Kapalı

kanunen veremez böyle bir görev

fakat okulunuzdaki sorunları okulunuzda halledin belli ki problemlerin olduğu bir okulda çalışıyorsunuz biraz empati biraz görev bilinci biraz da insanlık

benden size öneri kişisel sorunlarınızı öğrencilere ve forumlara yansıtmayın

16 Mayıs 2013 19:30

Meb-goV
Kapalı

http://forum.memurlar.net/konu/1792339/

Konu bu linkte devam etmektedir arkadaşlar.

İşte öneri yazısı ;

Okullarımız "Rehberlik Dersi veya Danışmanlığı için 'Gözlem" Konusunda Bimer'e Öneri Yazısı ;

İyi bilinmektedir ki okullarımızdaki rehberlik dersi; özel alan tanımlı bir ders olup, yine dersin genel ve özel alan amaçları doğrultusunda işlenebilmesi, haliyle; öğrencilere dönük hedef ve kazanımların gerçekleştirilebilmesinde yeterli vizyon elde edilememektedir. Sorunun altında yatan başlıca temel neden; özel alan tanımlı bir ders olmasına karşın, dersin yine kendi özel alan bilgisi öğretmeni tarafından verilememesinde yatmakta olup, buna imkan tanıyan düzenlemenin yoksunluğudur.

Öte yanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti ; hassaten sadece sorunlu öğrencinin servis odasına çağrılması anlamına gelmekte ve getirilmekte olup, bu yönde yürütülen uygulamalar ise, yaygın kanaatle tasvip edilmemektedir. Çünkü öğrenci genelimizin tümünün derse dahli sağlanamamaktadır. Üstelik, hali-hazırdaki uygulama ile hizmetin; öğrencinin, teneffüs hakkı elinden alınarak veya dersten çağrılma yolu ile -dersten koparılarak- yürütülmeye çalışılması ise; öğretmene açtığı zorluğun yanısıra, öğrencinin hedef bütünlüğü ve motivasyon becerilerini bozan bir hizmet anlayışında sunumu anlamına gelen başlıca diğer temel nedenlerdir.

Özetle; Tüm öğrenci genelimizin rehberlik hizmeti ve danışmanlık alanına dahlini sağlayan bir süreç ayarlanması, gerekli öğretmen-öğrenci bireysel iletişiminin teşekkülü, ilaveten; rehber öğretmenin, öğrencisi ile gerçek zamanlı iletişim ve etkinlik olanağına imkan tanıyan ilkeli ve verimli bir "Rehberlik Ders Eğitimi" modülü yürütülebilmesi adına, okullarımızda rehberlik faaliyetinin; yine bizzat dersin kendi özel alan öğretmenince aktif derse katılım yolu ile gerçekleştirilmesine olan gereksinim ve düzenleme şarttır.

Çözüm önerisi ; Öğrenci ve eğitimin genel menfaatleri icabı, sorunun çözümü yolunda, 15 günde bir dönüşümlü olarak gelen ve anılan rehberlik dersleri için;

Odada yapılacak bireysel servis (öğrenci-veli özel iletişim ) görüşmelerinin yanısıra, dosya kapsamlı iş ve işlemlere en az 2 gün hafta içi planlı oda servisi ayrılmak kaydı-şartı ile, kalan diğer sürede danışmanlık ve rehberlik dersinin; derse aktif katılım yolu ile bizzat yine özel alan öğretmenince özel olmayan etkinlikler ve öğrenciyi gözlem amaçlı olarak işlenebilmesine olanak sağlayan düzenleme için,

Gereğini saygılarımla arz ederim.

Başvuru : :

BİMER : http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

AKİM : http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/

SN. NABİ AVCI : nabiavci@tbmm.gv.tr

NOT : Öneri modülü üzerinden gerçekleştirilen internet müracatlarında hiç bir sorun yaşanmadığı açıklığa kavuşmuştur. (çünkü şikayet değil ) O yüzden gönül rahatı ile gönderebilirsiniz arkadaşlar. Destek ve başvurular için tşklr. Her yenilik, eğitim ve öğrencilerimizin menfaati adınadır.

16 Mayıs 2013 21:09

kamuran15
Müsteşar

Yukarıda yer alan bimer öneri ve mürâcat yazısı bana aittir, bu doğrudur. Sözkonusu bimer yazı içeriğinin; bir üstyazı şeklinde değerlendirilmek üzere bakanlığa ve yanısıra Erzurum da toplanan "Rehberlik Konsültasyon Toplantısı"na bildirileceğini şahsıma iletilerek konu hakkında tebrigat aldığım kurum ise; (-sonunda açıklıyorum)

"Okul Öncesi Eğitimi Ve Rehberlik Araştırma Merkezidir." Ankara'dır. Bazıları galiba bu yazıyı edebiyat olsun diye filan yazdığımı düşündüler. Fakat, büyük yanıldılar. Bugüne kadar açıklamamıştım ancak, konunun etken bir kamuoyu farkındalığı meydana getirdiği ve, özetle vakıf olduğu haklı vurguyu tüm forumsever dostlarımız yakinen öğrenmiş oldular.

O yüzden;

Değerli arkadaşlar, Meb; okul danışmanlıklarına iki haftada bir ders saati kadar olan (ritüel amaçlı ders öğretisi değil) "gözlem saati" (sunu-slayt @ öğrenci ile dialog) çerçevesindeki uygulama bütünlüğünü biran evvel getirmelidir.

16 Mayıs 2013 22:07

rewkdark
Kapalı

okuldakı deneme sınavında gözetmenlik verdi yazı çıkararak...


despo_63, 5 yıl önce - Alıntıya git

Hocam bizim rehberlikçinin yaptığının yanında SİZİNki bayağı bi AĞIR kalmış.

Çekilecek iş değil.Ha merak ediyorsan bizimkine ne yaptırdılar yazıyım.Ekim ayından mart ayının sonuna kadar HER hafta aralıksız 6-12 saat arası "din kültürü,beden eğitimi ve rehberlik derslerine girdi.Bunlara ilaveten gelmeyen öğretmenlerin derslerine girdi ve ayrıca gelmeyen öğretmenlerin nöbetlerini bile tuttu.Duyduğummuz kadarıyla en son müdür yardımcısını azarlamış bi daha da başka görev vermediler.

17 Mayıs 2013 01:10

xrainmannx
Yasaklı

rehber öğretmen haftada 15 saat derse girseydi böyle bu başlığı açabilir miydi? şu sistemle tabiki kendilerini psikolog zannediyorlar.okul ders sınıf öğrenci onlara ağır geliyor. oysa unuttukları bir şey var ki onlar da birer öğretmen. Umarım sistem düzelir de rehberlik derslerine girerler haftada 10-15 saat arası . girmedikleri dersin de ek derslerini alamayınca bu açtıkları başlıklara bakıp umarım biraz utanırlar. her şey yönetmeliklerle yürüseydi okul nasıl yürüyecekti.

17 Mayıs 2013 08:46

medip
Daire Başkanı

Verilemeyecek Görevler

Madde 55 -Eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez. Ancak bu durum yönetici olarak atanmalarına engel teşkil etmez.

17 Mayıs 2013 08:52

despo_63
Şef

xrainmannx kardeşim biz öğretmen değiliz psikolojik danışmanız ayrıca ben aile terapistiyim...

17 Mayıs 2013 11:36

despo_63
Şef

güncellll

17 Mayıs 2013 11:53

karabalasagun
Daire Başkanı

kırk yılın başı bir iş yapacaksınız,onu da yapıver gitsin işte.önemli bi işin varsa bilemem...

17 Mayıs 2013 13:12

medip
Daire Başkanı

kırk yılın başı bir iş yapacaksınız,onu da yapıver gitsin işte.önemli bi işin varsa bilemem...


karabalasagun, 5 yıl önce - Alıntıya git

Sınav görevi psikolojik danışmanlığa zarar verir, bu nedenle otorite durumundaki ders,sınav ve nöbet görevleri verilemez.

17 Mayıs 2013 13:32

elif0025
Şube Müdürü

aman aman ne çok görev vermiş öyle...tabi alışmısınız oturmaya çok geliyor veriliyor görev...bizde 3 tane rehber öğretmen oturuyor aylık 2500 lira maaş alıyor belki daha fazla...nöbette yok ne ballı iş...

17 Mayıs 2013 13:53

adınönemiyok
Yasaklı

lakap rehber öğretmen olsa da asıl anlam psikolojik danışmandır.Madem bu kadar ballı bir iş siz de keşke ilk başta bu branşa adımınızı adıp bu branştan mezun olsaydınız:))

17 Mayıs 2013 13:55

RisaletünNushiyye
Memur

rehberlik branşındaki arkadaşlara sesleniyorum, bazı öğretmenlerin rehber öğretmenlere yönelik düşmanca tavırlarını ve sözlerini lütfen kaale almayınız, başlığı yazan arkadaşım yönetmelikte yazan bellidir, müdürünüz size bu görevleri veremez, ancak karşılıklı iyi niyete bağlıdır, ben okulumda çok zor durumda kalınacaksa , çok sık olmamak kaydıyla giriyorum

17 Mayıs 2013 14:04

T R O N
Müsteşar Yardımcısı

Risalet ,,,aferin sana. çok zahmetli iş yapmışsın.Çok sık olmamak kaydıyla devam et yorulursun.

17 Mayıs 2013 14:35

RisaletünNushiyye
Memur

rehberlik branşındaki arkadaşlara sesleniyorum;

branşımıza ve bizlere yönelik saldırganca sözler sarf eden üyelere cevap verme zahmetinde bulunmayınız, kısacası yok sayınız!!!

17 Mayıs 2013 15:32

algum
Yasaklı

rehber öğretmenlerin suçu yok.suç onları çalıştırmayı beceremeyen idarecilerde

17 Mayıs 2013 16:24

elif0025
Şube Müdürü

10 yıllık öğretmenim hala rehber öğretmenliğin ne olduğunu anlamış değilim...yiyilirmi ,içilirmi,s.....mı biri bana anlatsın ayol:))

17 Mayıs 2013 16:34

elif0025
Şube Müdürü

hangi sorunlu öğrenciiyi düzeltmişler şimdiye kadar...bizde yığınla sorunlu var hiçbiri düzeltilemedi...normlarının olmayışı daha hayırlı...derse giren öğretmenlerinde şevki kırılıyor onları oturken gördümü.....

Toplam 134 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?