Editörler : AJANS
31 Mayıs 2013 12:42   

Kekemelik sorunu?

yeğenim 3,5 yaşında vekekeliyor. Konuşurken elleriyle falan anlatmaya çalışıyor. Bu şekilde bir durum yaşayan var mı? Bu süreç uzarmı kekeleme olmaması için ekstra ne yapılabilir.

31 Mayıs 2013 17:09

sunaydan
Aday Memur

Erkek çocuklarının geç konuştuğunu söylerler hep fakat kekeleme konusun da aslında pek de fikrim yok. Fakat uyurken kitaplar okuyabilir ve onun çok konuşşmasına izin verebilir ve onunla sürekli konuşabilirsiniz diye düşünüyorum.

03 Haziran 2013 08:56

iyi olan kazanır
Kapalı

Erkek çocuklarının dil gelişimi yavaş olabiliyor .Herzaman mı yoksa ararsıra mı kekeliyor?Ailede kekemelik var mı?Böyle bir sorunda çocuğun yalnız bırakılmaması sürekli çocukla konuşmak tavsiye edilir.

03 Haziran 2013 12:03

mehmet0533
Aday Memur

merhaba arzu hnm bildiğim kadarıyla 7 yaşına kadar atlattı atlattı eğer 7yaşından sonra atlatamazsa ilerdeki yaşlarında okulunda gençlik yıllarında sıkıntılar çeker ..

03 Haziran 2013 12:34

thecrime
Kapalı

Bakın çocuğun konuşmasına kesinlikle müdale etmeyin istediği gib kekelesin eğer siz çocuğum neden kekeliyorsun düzgün konuş derseniz çocuk benim konuşmamda sorun mu var acaba gibi bir düşünceye kapılıp beynini bu konuyu yönlendirirse o zaman konuşması daha bozulabilir.Çocuğun cümlelerini tamamlamaya çalışın rahat bırakın ve kimsenin çocuğun konuşmasıyla alay etmesine müdaha etmeyin.Ayrıca ülkemizde az sayıda bulanan uzman konuşma terapistlerine giderseniz onlar size daha iyi yol gösterebilir.Çünkü 3.5 yaş çok iyi bir yaş bu sorunu rahatlıkla atlatabilir.

03 Haziran 2013 12:37

thecrime
Kapalı

Bakın çocuğun konuşmasına kesinlikle müdale etmeyin istediği gib kekelesin eğer siz çocuğum neden kekeliyorsun düzgün konuş derseniz çocuk benim konuşmamda sorun mu var acaba gibi bir düşünceye kapılıp beynini bu konuyu yönlendirirse o zaman konuşması daha bozulabilir.Çocuğun cümlelerini tamamlamaya çalışın rahat bırakın ve kimsenin çocuğun konuşmasıyla alay etmesine müdaha etmeyin.Ayrıca ülkemizde az sayıda bulanan uzman konuşma terapistlerine giderseniz onlar size daha iyi yol gösterebilir.Çünkü 3.5 yaş çok iyi bir yaş bu sorunu rahatlıkla atlatabilir.

thecrime, 6 yıl önce - Alıntıya git

Yukarıdaki çocuğun cümlelerini tamamlamamaya çalışın olacaktı .Ve çocuk bir kelimeyi söylemeye çalışırken google gibi hemen ne söylemek istediğini tahmin etmeyin bırakın o rahatça kekelesin özgürce söylesin zaten onun bu sorunda onun üzerine gitmezseniz zamanla geçecektir bu sorun.Önemli olan çocuğu özgür bırakmak.

03 Haziran 2013 13:49

Elif umar
Aday Memur

Bir arkadaşımın anısını sizinle paylaşmak istiyorum dinlediğimde etkilenmiştim.

özel bir şirketde müşteri hizmetlerinde çalışıyor kendisi bir gün telefonu cevapladığında karşı taraftaki kişi kekekmeymiş. Müşteri hizmetlerinin konuşma süresi önemli olduğu için kısa kesmesi gerekli. Fakat o kekeme beyfendinin hiç sözünü kesmeden dinlemiş. Bir süre sonra akıcı br şekilde kendini ifade etmeye başlamış kekeme bey.
Kekemelik heyacan neticesinde de ortaya ıkabilen biri. Siz cümlelerini tamamlamaya yada ben anladım sen konuşma tarzında yardımseverliğinizi gösterirseniz hiç bir yol kat edemezsiniz. Hiç birimizin amacı kötü değil fakat bazen de bu tür durumlarda nasıl davranacağımızı da bilmek gerek.

03 Haziran 2013 15:08

erdemli
Müsteşar Yardımcısı

Oğlum, 2,5 yaşında şu an.İlk sözcüklerine, iki ve üç kelimelik cümlelere çok erken başladı.Fakat nedense sonradan kekemelik oluştu. Öyle ki, daha önce rahatça söylediği kelimeleri kekeleyince şiddetle ağlar ya da sinirlenirdi. Heyecan ya da telaş, duygu yoğunluğuna yorumladım.Çünkü sözcük dağarcığını geliştirdikçe, kendini bana ifade etme heyecanı da arttı.

Ben ne mi yaptım?Kekelediği kelimeleri önceden tahmin edip, ''evet şu öyle, buı böyle'' deyip onu rahatlattım. Yani onun söylediği bir heceden veya kelimeden, iletişimi ve diyaloğu geliştirdim.''L'', ''B'',''K'' ve''Y'' harfi ile başlama sorunu var.O da bunların yerine başka harflerle başlıyor.Mesela leylek ''Heylek'' diyor ve ben doğrusunu anlıyorum ve diyaloğu ilerletiyorum.Şu an sorun yapmamaya başladı.Kelime başında söyleyemediği harflerle başlayan cevapları soruyorum.Telaş yapmadan gerekirse ilk harfi değiştirip cevaplıyor.Heyecanını yendi.İnanıyorum ki düzelecek.

Çok önemli not: Yaşı küçük nasılsa anlamaz diye, onun yanında kimseye kekelediğini söylemeyin.Hatta hiç bir konuyu, çocuğunuz 3. şahıs olarak konuşmayın.Onunla ilgili konuşmalara, onu da dahl edin ve asla ama asla eleştirmeyin, üzülmeyin, sorunları dile getirmeyin...

03 Haziran 2013 15:31

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı

arzu hanım Allah sabır versin.. arkadaşlarında bahsettiği gibi konuşurken takıldığı yerlere yardımcı olmak sorunu çözmez daha da arttırır.. eğer çocuğa kekeleme güzel konuş niye böyle konuşuyorsun dersen psikolojisi bozulur daha beter kekeler.diğer çocukların alay etmemesi önemli ama her zaman çocuğununuzun yanında olamazsınız fakat ona desteğiniz çok önemli..psikolojik sıkıntılar gerginlikler üzüntüler kekemeliği daha da artırır çocuğunuza evde rahat bir ortam hazırlamalısınız eşinizle ya da başka biriyle tartışma gerginlik olmamalı..yine heyecanlanmak kekemeliği attırı.konuşma terapistleri belli bir yaşa gelinceye kadar çocuk kekemelere bakmıyorlar maalesef. o zamana kadar çocuğunuzun psikolojisini sağlam tutmanız çok önemli zira okulda,dışarıda çok alay dedilecek horlanacaktır sevilmeyen istenmeyen biri olduğunu düşünecektir.bu yüzden ona sığınacak bir liman olmalısınız..

03 Haziran 2013 15:54

nurr83
Aday Memur

hangi yaş gruplarına uygulanıyor bilmiyorum ama kekemeler için ağzına kalemi yatay bir şeklide koyup konuşmak ya da ağzına (yutmayacak kadar büyükse şayet çocuk) çakıl taşı koyarak konuşmak konuşurken kendi sesini duymadan (kulağında müzik çalan kulaklıkla) konuşarak alıştırma yapmak şeklinde tedavi yöntemleri duymuştum araştırın bi.

03 Haziran 2013 15:59

thecrime
Kapalı

Oğlum, 2,5 yaşında şu an.İlk sözcüklerine, iki ve üç kelimelik cümlelere çok erken başladı.Fakat nedense sonradan kekemelik oluştu. Öyle ki, daha önce rahatça söylediği kelimeleri kekeleyince şiddetle ağlar ya da sinirlenirdi. Heyecan ya da telaş, duygu yoğunluğuna yorumladım.Çünkü sözcük dağarcığını geliştirdikçe, kendini bana ifade etme heyecanı da arttı.

Ben ne mi yaptım?Kekelediği kelimeleri önceden tahmin edip, ''evet şu öyle, buı böyle'' deyip onu rahatlattım. Yani onun söylediği bir heceden veya kelimeden, iletişimi ve diyaloğu geliştirdim.''L'', ''B'',''K'' ve''Y'' harfi ile başlama sorunu var.O da bunların yerine başka harflerle başlıyor.Mesela leylek ''Heylek'' diyor ve ben doğrusunu anlıyorum ve diyaloğu ilerletiyorum.Şu an sorun yapmamaya başladı.Kelime başında söyleyemediği harflerle başlayan cevapları soruyorum.Telaş yapmadan gerekirse ilk harfi değiştirip cevaplıyor.Heyecanını yendi.İnanıyorum ki düzelecek.

Çok önemli not: Yaşı küçük nasılsa anlamaz diye, onun yanında kimseye kekelediğini söylemeyin.Hatta hiç bir konuyu, çocuğunuz 3. şahıs olarak konuşmayın.Onunla ilgili konuşmalara, onu da dahl edin ve asla ama asla eleştirmeyin, üzülmeyin, sorunları dile getirmeyin...

erdemli, 6 yıl önce - Alıntıya git

Çok büyük yanlış yapmışsınız o çocuğun konuşmasına hiç müdale etmeyecektiniz o zaten müdahale etmezseniz sorun kendliğinden geçiyor.Çocuklar bunu sorun etmiyor ama büyükleri çocuğum düzgün konuş şöyle yap böyle yap deyince konuşmasına odaklanıyorlar ve ne yazık ki sorun düzelmiyor.Tekrar söylüyorum çocuk kekeme değilmiş gibi davranın o zaman sorun daha erken zamanda düzelecek.

03 Haziran 2013 16:39

erdemli
Müsteşar Yardımcısı

Çocuklar bunu sorun etmiyor demişsiniz ama oğlumun kelimeleri söylemeyince şiddetle ağladığını ya da sinirlendiğini yazdım.Müdahale ettiğim yönünde ifademin olduğunu zannetmiyorum.Üstüne özellikle çocuğun yanında bu konuyu açmamamız gerektiğini ifade ettim.Yine de gözden kaçırdığım noktalar olabilir, eğitimciyim ama uzman değilim...

03 Haziran 2013 19:15

bizimselim
Genel Müdür

hangi yaş gruplarına uygulanıyor bilmiyorum ama kekemeler için ağzına kalemi yatay bir şeklide koyup konuşmak ya da ağzına (yutmayacak kadar büyükse şayet çocuk) çakıl taşı koyarak konuşmak konuşurken kendi sesini duymadan (kulağında müzik çalan kulaklıkla) konuşarak alıştırma yapmak şeklinde tedavi yöntemleri duymuştum araştırın bi.

nurr83, 6 yıl önce - Alıntıya git

bu yöntemlerin hiç bir geçerliliği yok..

03 Haziran 2013 21:28

çok_gizli_birisi
Şube Müdürü

Ben de bir kekemeyim. Çocukken daha kötüydü. Şu an normale yakın konuşuyorum. Ama heyecan, sinir olursa stresten dolayı artıyor. Kekemeliğin zararı çok büyük. Ben fıkra anlatsam milleti güldüremem. Ama dediğim gibi normale yakın konuşuyorum. Hatta kitap açıp sesli okusam akıcı bir şekilde de okuyabilirim.

Başlık sahibine diyorum. Ben neden kekeme oldum biliyor musunuz? Google ile araştırmalarım sonucunda benim kekemeliğimin baba baskısından dolayı olduğuna karar verdim. Bunu babama hiç söylemedim. 9-10 yaşıma kadar evde yaramazlık yapsam babam eve geldiğinde hemen susardık. Babam asabi, dövebilir endişesi yaşatan birisiydi. Ayrıca google ile araştırdığım sonuçlarıma göre kekemeliğe sebep olanlarında arasında 1.sırada olan BABA BASKISIDIR.

Yeğenize baskı yapmasınlar. Ailesi de aynen öyle olacak. 15 günlük tedavi eden yerler bildiğim kadarı ile güvenli değil ve para kazanma amaçlıdır. Bunu zaman gazetesi gibi güvenilir bir gazetede okumuştum. Önerilen yerlere gidebilirsiniz. Ancak yaşı çok küçük daha. Beklemeniz bunu kendiliğinden atlatması gerekiyor.

Kızlarda daha az görülür. Vakaların 5/4'ü erkeklerdir. Ancak çoğunluğu bunu atlatır. Atlatamazsa tedavi şart. Yoksa geleceği tehlikede olur.

Başka sorularınız varsa cevaplayabilirim.

03 Haziran 2013 21:59

tahsis
Aday Memur

benim oğlumda kekemdi ama kreşde yaşadığı sıkıntıdan mış ama şuan çok rahatladı baskı ve korku ile

03 Haziran 2013 22:46

güngör45
Şef

ağzı olan konuşuorr :)) bn konuşamayanlardandım ortaokul yıllarımda ailemden ayrı kendimi güvensiz hissettiğim ortamda yoğun iç baskıyla oluştu die tahmin ediorum...nedeni tam psikoljik değil tetikleyicimiş sadece nörolojikmiş ama her insanda çıkmayabilir meyili olanlarda olasılık artyor bi uzman bana bunalrı söledi...bi konuşma uzmanına danışın kendiniz öğrenin napıcaksınız nasıl davranacksınız şuan bunlar önemli..yavrucak iyileşir inşllah...bn cok çektim

03 Haziran 2013 22:54

bizimselim
Genel Müdür

ağzı olan konuşuorr :)) bn konuşamayanlardandım ortaokul yıllarımda ailemden ayrı kendimi güvensiz hissettiğim ortamda yoğun iç baskıyla oluştu die tahmin ediorum...nedeni tam psikoljik değil tetikleyicimiş sadece nörolojikmiş ama her insanda çıkmayabilir meyili olanlarda olasılık artyor bi uzman bana bunalrı söledi...bi konuşma uzmanına danışın kendiniz öğrenin napıcaksınız nasıl davranacksınız şuan bunlar önemli..yavrucak iyileşir inşllah...bn cok çektim

güngör45, 6 yıl önce - Alıntıya git

psikoljik olduğunu iddia eden de var nörolojik olduğunu iddia edende kesin ispatlanan bir şey yok..ama nörolojik olsaydı her yerde kekelemeleri gerekirdi..kekemeler yalnızken ve şarkı söylerken kekelemezler..hatta tiyatro ve drama gösterilerinde de kekelemezler çok enteresan..

03 Haziran 2013 23:14

güngör45
Şef

şarkı sölerken ritim tutunca kekelemior kendimden de biliorum :) ama cümleye bailarken P,M,S vb..harfleri tam işkenceydi bnim için matematik,sedat başlaymazdım mr görüntüleri vardı konuşma merkezli beyin aktiviteleri kekelmelerde heyecan stres durumunda tavan yapıodu...tabiki olayı sadece nörolojiye bağlanamz

04 Haziran 2013 16:48

gregorgregor
Aday Memur

Bizim çocuğumda da olmuştu. Allah yardım etsin çok zor oluyor. Bizim çocuğumuz çok güzel konuşurken bir anda kekelemeye başladı. Asla ama asla müdahale etmeyin önceden tahmin edip söylemeyin. Yardım hiç etmeyin. Çok sayıda uzman ile görüştük. Genel kanı beyinin ağızdan önce gelişmesi dediler. Size bir uzmanın verdiği bir kaynaktan çevirdiğim dökümanı yolluyorum. Bizde 6 ay sonra kaybolduldu bazen cümleye başlarken duraksıyor nadir olarak onun dışında Allah'a şükür geçti. Şu an için terapi yapılamaz yaşından ötürü. Tekrar geçmiş olsun.

- Konuşmasına yardım etmeyiniz.

- Dur, yavaşla, rahatla, acele etme, sakin ol demeyiniz.

- Onun konuşmasını yardım etmeden ya da tamamlamadan bitirmesini bekleyiniz

- Konuşmanızı yavaşlatınız

- Konuşurken cümle aralarında durunuz.

- Daha az soru sorunuz.

- Benim kalemim kırmızı senin ki ne renk gibi soru sormayınız. Sadece benimki kırmızı deyin onun kendisinin girişmesini bekleyin.

- Konuşmayı onun başlatması için ona fırsat tanıyın. Konu sadece sizin isteğiniz şekilde devam etmesin.

- Masalı ya da hikayeyi daha yavaş okuyunuz.

- Yeterince dinlenmesini sağlayınız. Uykusuzluk ya da yorgunluk tetikler.

- Televizyon çok seyrettirmeyin.

- Yemek saatleri, uyuma ve uyanma saatleri gibi saatler belirleyin.

- Çocuğun üzerinde zaman baskısı uygulamayın. Yanında acele bir yere gidip gelmeyin ya da hızlı hareketlerde bulunmayın.

- Bir durumdan diğerine geçerken geçiş süresi tanıyın. Acele ettirmeyin.

- Hangi durumlarda azaldığını ya da arttığını not edin.

04 Haziran 2013 16:57

thecrime
Kapalı

Bizim çocuğumda da olmuştu. Allah yardım etsin çok zor oluyor. Bizim çocuğumuz çok güzel konuşurken bir anda kekelemeye başladı. Asla ama asla müdahale etmeyin önceden tahmin edip söylemeyin. Yardım hiç etmeyin. Çok sayıda uzman ile görüştük. Genel kanı beyinin ağızdan önce gelişmesi dediler. Size bir uzmanın verdiği bir kaynaktan çevirdiğim dökümanı yolluyorum. Bizde 6 ay sonra kaybolduldu bazen cümleye başlarken duraksıyor nadir olarak onun dışında Allah'a şükür geçti. Şu an için terapi yapılamaz yaşından ötürü. Tekrar geçmiş olsun.

- Konuşmasına yardım etmeyiniz.

- Dur, yavaşla, rahatla, acele etme, sakin ol demeyiniz.

- Onun konuşmasını yardım etmeden ya da tamamlamadan bitirmesini bekleyiniz

- Konuşmanızı yavaşlatınız

- Konuşurken cümle aralarında durunuz.

- Daha az soru sorunuz.

- Benim kalemim kırmızı senin ki ne renk gibi soru sormayınız. Sadece benimki kırmızı deyin onun kendisinin girişmesini bekleyin.

- Konuşmayı onun başlatması için ona fırsat tanıyın. Konu sadece sizin isteğiniz şekilde devam etmesin.

- Masalı ya da hikayeyi daha yavaş okuyunuz.

- Yeterince dinlenmesini sağlayınız. Uykusuzluk ya da yorgunluk tetikler.

- Televizyon çok seyrettirmeyin.

- Yemek saatleri, uyuma ve uyanma saatleri gibi saatler belirleyin.

- Çocuğun üzerinde zaman baskısı uygulamayın. Yanında acele bir yere gidip gelmeyin ya da hızlı hareketlerde bulunmayın.

- Bir durumdan diğerine geçerken geçiş süresi tanıyın. Acele ettirmeyin.

- Hangi durumlarda azaldığını ya da arttığını not edin.

gregorgregor, 6 yıl önce - Alıntıya git

Bu arkadaşın yazdıklarını kesinlikle yapın faydası olacaktır inşallah.Benim 4 yaşında yiğenim vardı bu yukarıya yazdıklarımı o yiğenim için uyguladık ve şuan gayet akıcı konuşuyor kekemeliğide geçti.Çocuklarda başlayan kekemelikte en önemli kural çocuğu rahat bırakmak konuşmasına kesinlikle müdahale etmemek.

04 Haziran 2013 17:31

Arzu Halic
Aday Memur

özel durumlarınızı paylaşarak yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara gönülden teşekkür ederim. güzel tavsiyelerinizi muhakka uygulamaya çalışacağım ...inşallah verim alırım arkadaşlar.

Toplam 35 mesaj