Editörler : Cüneyt Barışoglu
28 Kasım 2006 14:46   


İMAM NİKAHI....NE ZAMAN YAPILIR...???

Evlenme tarihinden bir yıl önce nişanlanan bir çiftin dini nikah yapması ne kadar uygundur? yada dini nikah ne zaman yapılır? nişandan hemen sonra dini nikah yapmak doğrumudur?

TEŞEKKÜR EDERİM...

28 Kasım 2006 15:14

ibniabidin
Kapalı

DİNİ NİKAH:2 erkek(veya 1erkek,2bayan) şahit huzurunda yapılan icab ve kabulden ibarettir.şakayla dahi yapılan nikah geçerlidir.

yani;nikah için imam şartı yoktur,tarafları velilerinin bulunması şartı yoktur(şafilerde kızın babasının bulunması ve rızası şarttır)

ohalde bir kızla,erkek 2 arkadaşının yanında şakasına bile olsa biz evlendik deseler,veya erkek kıza seninle evlendim dese kızda kubul ettim dese veya bunun tam tersi olsa evlilik ekdi kurulmuş olur.

nikahın nezaman yapılması gerektiği ise kişilerin tercihi olan bir durumdur.

nişanlılık döneminde yapılması günaha girmemeleri için uygunsada,daha sonra doğabilecek bir boşama durumunda kızların madur olduğuda bir gerçektir.

birde evlilik akdinin ilk kuruluşu anında bayanın boşama(talak) hakkı yoktur.ilerde boşanmak istediğinde sorun olmaması için tefvizi talak denilen boşama hakkını almasıda düşünülebilir.yani evlenirken veya evlendikten sonra bayanın kendi kendisini boşayabilmesi için kocasından boşama hakkı almasıdır.

04 Nisan 2007 20:38

emineas
Genel Müdür

??????

04 Nisan 2007 22:02

karşıyakalısaki
Kapalı

bakın şimdi dostum dediginizi yapmak kanunen suçtur. bu birincisi. şimdi siz imam nikahı kıysanız eşinizle beraber olmak isteseniz olabilecekmisiniz beraber aynı evde yaşayabilecekmisin. tabikide hayır ne diyecek eşiniz resmi nikah olmadan dügün olamdan olmazzzzzz. eee nerde kaldı imam nikahının hükmü. imam nikahı ayaklar altına alınmış olmadımı?

ama bende ilk önce imam yaptım. rahat rahat dolaşabilmek için. fakat işi bilen büyükler yaptıgımın yanlışlıgını yukarda anlattıgım şekilde aktardılar. ama ben gene aynı yolu izlerdim. benim bütün işlerim bir haftada oldu çünkü. resmi nikah olduktan sonrada imam nikahının tekrarlanmasında fayda var.

05 Nisan 2007 17:54

cenab_ı aşka dair
Kapalı

Alimler, günümüz şartlarında kadının sosyal haklarının korunması ve güvence altına alınabilmesi adına imam nikahı diye adlandırılan nikahın resmi nikahtan sonra yapılması gerektiği noktasında hemfikirdirler.

05 Nisan 2007 20:00

lea
Şef

merhaba,

ibniabidin'in dediğine göre resmi nikahta da evet deniliyorsa ve en az 1 erkek ve 2 bayan da elbette varsa bu aynı zamanda imam nikahı da olmuyor mu? arkadaş arasında şaka yollu bile oluyorsa eğer; bu da olur o zaman. ayrı ayrı yaptırmaya ne gerek var ki? sonuçta önemli olan kalben o insanı kabul ettiğini ifade etmek değil mi?

05 Nisan 2007 20:08

ouysal1983
Kapalı

selam

arkadaslar nikah kaidesinde resmi nikah hertürlü ihtiyacı görmektedir ve imam nikahı günümüzün bayanları sömürme yolu olduğu acıktır..bu bir ibadet değildir dikkat bir sözleşmedir ve karsılıllı hakların özellikle bayanların haklarını korumak için yapılır..

imam nikahı yoktur hükmü gecerli olan nikah resmi nakahtır..

önemli olan mehirdir ve resmi nikahata nafaka bunu güvence altına almıştır..tek farkı sonradan mahkeme belirlemektedir..

slmlar

05 Nisan 2007 20:23

koccuneyt
Genel Müdür

Hakikaten çok güzel yorumlar yapılmış. Tebrik ederim

Ekleyecek birşey yok...

05 Nisan 2007 20:26

Turkİslam
Yasaklı

EVLENEN ARKADAİŞLAR NİKAH KIYILIRKEN NASIL NELER YAPILIYOR. EVLENECEKLEREE BİLGİLER VERİN.

05 Nisan 2007 21:28

ehli suffa
Genel Müdür

resmi nikahtan sonra yapılır.

06 Nisan 2007 17:19

yeter16
Aday Memur

ben dini nikahın kesinlikle resmi nikahtan sonra yapılması taraftarıyım,nişanlı iken dini nikahı tasvip etmiyorum. adı üntünde nişanlılık dönemi fertlerin birbirini tanıması için verilen bir süreç; bu süreçte evlilik başka maksatlar taşır dindar olsun olmasın erkeklerin bu durum (büyük çoğunluğunun diyelim) işine gelir,kızların sıkıntı çekmemesi,mağdur ve ilerde pişman olmaması için akıllı olmaları gerekir,bu sürecin tanışma maksatlı geçirilmesi ve resmi nikahın sonuna bırakılması en makul yöntem....

10 Temmuz 2007 05:13

anything
Kapalı

evleneceğin zaman yapılır:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

10 Temmuz 2007 19:04

karakum77
Daire Başkanı

mümkünse sevişmeden önce yapılırsa iyi olur:)

Toplam 12 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?