Editörler : Pangaea
08 Haziran 2013 01:32

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı

DUYURU
(7 Haziran 2013)

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı 
(2013-Mühendislik Tamamlama): Başvuru İşlemleri ve Örnek Sorular

3795 sayılı Kanun'un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan "Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği? ve bu doğrultuda alınan Yükseköğretim Genel Kurulu kararı uyarınca, ÖSYM tarafından Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı (2013-Mühendislik Tamamlama) yapılacaktır.

Sınav, 21 Temmuz 2013 tarihinde Ankara?da yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri 10 Haziran 2013 tarihinde başlayacak, 17 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.

Sınava, aşağıda belirtilen programlardan mezun olarak ?teknik öğretmen? unvanını kazanmış olanlar başvurabileceklerdir. Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM?nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Sınavda sorulacak sorular hakkında adayları bilgilendirmek amacıyla verilen örnek sorulara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

http://www.osym.gov.tr/belge/1-19166/teknik-ogretmenler-icin-muhendislik-tamamlama-programla-.html

metalci54
Aday Memur
09 Haziran 2013 11:05

hangi üniversitelerde bu eğitim olacak sayın editör veya bilenler?

bursercan
Şube Müdürü
09 Haziran 2013 12:41

Açıklanması gereken o kadar çok soru varki.İlk sınava çok giriş yapılacağının düşünmüyorum.

mustafa_48200
Şube Müdürü
09 Haziran 2013 16:41

DGS sınavı ile aynı güne koymuşlar 2 yıldır okul bitirmek için uğraşıyorum yazık demi emeklerimize birini neden tercih etmek zorunda bırakılıyoruz ki. gün mü kalmadı takvimde 1 gün önce yapsalar ne olur bu sınavı.

cenno
Kapalı
09 Haziran 2013 21:01

ben anlamadım şimdi işi gücü olan insanlara bu eğitini nasıl verecekler

uuu7
Müsteşar Yardımcısı
09 Haziran 2013 21:32

Bu günlerde detaylı bilgi yetkililer tarafından yapılacaktır. Sabırlı olmakta fayda var arkadaşlar.

metalci54, 11 yıl önce

hangi üniversitelerde bu eğitim olacak sayın editör veya bilenler?

filler ve çimenler
Şube Müdürü
10 Haziran 2013 09:14

Cevaplanması gereken gerçekten çok soru var...

Bence eğitimi uzaktan eitim şeklinde verecekler, bununla birlikte hemen her ilde mühendislik fakülteleri var. Ama bu işi onlara verdiler mi sıkıntı olacağını düşünüyorum. Adamlar teknik öğretmene mühendislik hakkı verilmesini istemiyorlar ya görücez bakalım nasıl oluca.

Yani önümüzde bence iki seçenek var, uzaktan eğitim ve her ilde bulunan mühendislik fakülteleri. Kontenjanlar ise uzaktan eğitim olursa olmayacak, fakültelerde olursa o fakültenin belirleyeceği kontenjan olacak şeklinde fikir üretiyorum açıkçası.

Diğer türlü benim gibi çalışan yüzlerce insan var, tüm türkiye de tutupta bir iki ile mahkum ederlerse eminim çoğu kişi eğitime katılamaz. En mantıklısı yukarıda bahsettiğim gibi olur. Hadi hayırlısı.

ozgur61
Memur
10 Haziran 2013 09:24

ösym de bugünden itibaren başvurular başlıyor ama sayfada görünmüyor

jeklarit
Daire Başkanı
10 Haziran 2013 11:58

sınav ücreti 100 tl hayırlı olsun :)

umutumm
Aday Memur
10 Haziran 2013 12:04

Arkadaslar ben internet uzerinden sinav harcini yatirdim fakat aday islemlerinden basvuru yapamiyorum. Aday islemlerine girip islem yapacagim sinavi seciyorum daha sonra bilgilerimi guncellemek icin islemler yapmama izin vermiyor sistem. Bu sinava basvurunuz bulunmuyor diyor. Boyle bir durum basina gelen varsa bana yardimci olabilir mi? Tesekkurler.

mdkmdk
Aday Memur
10 Haziran 2013 12:22

sorular sadece sayılmı olacak?

cebir geometri fizik kimya biyoloji?

myilmaz58
Kapalı
10 Haziran 2013 12:24

hocam sen ne yaptın o kadarda değil. İnsanları yanlış yönlendirebilirsin. Kesin bir bilgi yok. dikkat edelim yorumlara

bulut53
Aday Memur
10 Haziran 2013 13:01

ayrıca sınavda kaç soru soracaklarıda belli değil..neye göre 120 dk dediler anlamış değilim.

titohot
Memur
10 Haziran 2013 13:28

Bu sinav 2013 dgs ile cakisiyor!ariyorum sizin insiyatifinizde birinden birini secin diyor varmi boyle bir sacmalik!!kicini kaldirip caliscaklarina yan gelip yatiyolar!!!hakkimi gaspettirmem bunlara!!

asi_ii
Memur
10 Haziran 2013 14:18

hocam bu yanlış doğruyu götürmüyo muhabbeti var mı gerçekten?

barqat
Aday Memur
10 Haziran 2013 14:24

Klavuzda yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır yazıyor. Dolayısıyla göürmüyor.

msahin27
Aday Memur
10 Haziran 2013 15:17

Memurlar yöneticileri şu osym yi topa tutmak size düşer artık bize değil

msahin27
Aday Memur
10 Haziran 2013 15:19

1.5 ay sonrasına sınav diyorlar başka açıklama yok. Elma mı armut yoksa hıyar mı????

10 Haziran 2013 15:22

sayın editöe;

lütfen yapı ressamlığı öğretmenliğini tamamlama programına dahil etmeyen yöke sesimizi duyurmamız için anasayfanızda bu konuya yer verin. bunca insanın hakkının yenilmesine seyirci kalmayın...

unlucky_12
Aday Memur
10 Haziran 2013 17:32

Arkadaşlar ben teknik eğitim fakültesi mezunuyum aynı zamanda önlisans da mezunuyum.DGS sınavına başvuru yapmıştım şimdi de mühendislik tamamlama programları sınavına da başvuracağım fakat her iki sınav da aynı gün ve aynı saatte.ösym ye dilekçe verdim bu durumun düzeltilmesi için.

hipokamp
Aday Memur
10 Haziran 2013 18:02

arkadaşım sınava teknik eğitim mezunu olarak gireceksin.ösym de bunu dikkate alıyor. önlisans mezunlarını ilgilendirmiyor bu sınav. senin dilekçene bir şey çıkmaz.

unlucky_12, 11 yıl önce

Arkadaşlar ben teknik eğitim fakültesi mezunuyum aynı zamanda önlisans da mezunuyum.DGS sınavına başvuru yapmıştım şimdi de mühendislik tamamlama programları sınavına da başvuracağım fakat her iki sınav da aynı gün ve aynı saatte.ösym ye dilekçe verdim bu durumun düzeltilmesi için.

Toplam 134 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi