Editörler : Cüneyt Barışoglu
11 Temmuz 2013 15:38   


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dönem Atamaları Çelişkisi

Tarım bakanlığının dönem atamalarında yerdeğiştirme suretiyle atanma yönetmeliğinin 14/1-a maddesi gerekçe gösterilerek bulunduğu bölgede hizmet süresini tamamlamayanlara tercih hakkı tanınmamakta.aynı yönetmeliğin 7.maddesinin 3.fıkrası devre dışı sayılmakta.ancak yine 14/1-a ya göre 5. ve 6. bölgede en az 3 yıl hizmeti olmayanlarda tercih yapamaz denmesine rağmen onlara herhangi bir engelleme söz konusu değil.

1.bölgede çalışıyorum.göreve başlayalı 2 yıl 4 ay oldu ve kalan zorunlu hizmet süremde yine 1.bölgede yer alan bir enstitüde çalışmak istiyorum.Ancak burda 4 yılı doldurmadığım için tercih hakkı vermiyor.4 yılı doldursam ve sonra 3 yıl da 5. veya 6. bölgede çalışsam bu sefer de toplam hizmet sürem 7 yıl olduğu için ne enstitü ne de labaratuar yazamayacağım.

yönetmeliğin acilen düzeltilmesi lazım..

12 Temmuz 2013 11:19

tlgbyz
Aday Memur

haklısınız..ama sunu anlamadım 4 yıldan sonra neden bır daha 5. veya6. bolgede calısmak zorundasın 3 yıl..

4 yıldan sonra yapamazmısın tercıh.

12 Temmuz 2013 11:58

zootechnist
Aday Memur

Bahsettiğim yönetmeliğin 7/2 maddesinde diyor ki : bu Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten sonra açıktan veya kurumlar arası naklen atama suretiyle Bakanlığın 5 ve 6 ncı hizmet bölgeleri ve kuruluşlar dışındaki taşra teşkilatına atananlar, mazeret durumları hariç olmak üzere, bulunduğu bölgelerdeki zorunlu çalışma süresini tamamladıktan sonraki üç ay içerisinde 5 ve 6 ncı hizmet bölgelerinin (C) ve (D) hizmet grubu illere/ilçelere/birimlere tercihleri doğrultusunda, tercih yapmaması halinde Bakanlık tarafından resen atanırlar.

bu nedenle yönetmeliğe göre 4 yıldan sonra 5. 6. bölgeye gitmem gerekiyor.

Ancak yine bu madde gereğince kuruluşlar hizmet bölgesi tanımının dışına çıkarılmış olduğu için aslında oraları tercih edebilmem lazım bu da ayrı bir çelişki...

12 Temmuz 2013 14:33

tlgbyz
Aday Memur

galiba ziraat mühendisisin..kusura bakma yine bir sorum olacak..

senin zorunlu hizmet süreni tamamladığında bakanlık resen atama yapıyor yazmışın böle bişey varmı?

sen istemezsen 1. veya 2. bölgede çalışanlar özellikle bakanlık kendiliğinden gönderebiliyormu?

12 Temmuz 2013 20:25

zootechnist
Aday Memur

Evet Ziraat Mühendisiyim.

Henüz re'sen atama olmadı çünkü yönetmeliğe göre re'sen atama ağustos 2009 dan sonra göreve başlayanları kapsıyor.Bu yıl içerisinde göreceğiz uygulayıp uygulanmayacağını.

Şahsi fikrim re'sen atama olmaz ama kendimiz 5 ve 6. bölge dışında bir yere tayin istediğimizde önümüze engel olabilir

15 Temmuz 2013 13:32

umtgozcu
Aday Memur

zootechnist bende seninle aynı dönemde atandım 1. bölge kuruluş müdürlüğündeyim, 2009 sonrası göreve başlayanlardan targel harici mühendis pek yok gibi (enstitü vs hariç) bakanlığın resen atama yapıp yapmayacağını görmek için bizim dönemdekilerin bölgelerindeki zorunlu hizmet sürelerini doldurmalarını beklememiz gerekçek galiba

24 Temmuz 2013 12:51

Swarley
Aday Memur

Benim anladığım kadarıyla; "Açıktan veya kurumlar arası naklen atama..." olarak geçen ifade bazı istisnai durumlarla ilgili. Yani normal kpss puanıyla ilk atama yerinde göreve başlayanları kapsamıyor, onların tayin isteyebilmeleri için 5. ve 6. bölgede çalışmaları gerekmiyor.

Yine Yönetmelik'ten zar zor anladığım kadarıyla; 3 tip tayin süreci var: nisanda, haziranda, ve kasımda gerçekleştirilen. Bu üç tip atamanın koşullarını da Yönetmelik'in 14. Madde (1) fıkrası a, b ve c bentleri belirliyor. Bu atamalardan biri 'üst bölge ataması', biri 'alt bölge ataması', şu sıralar yapılan da (Temmuz) 'dönem ataması' diye ifade ediliyor.

Dönem ataması için "7. maddede öngörülen zorunlu çalışma süreleri" kısıtlamasını koyulmuş. Ancak alt bölge atamalarında sanıyorum bu kıstas yok. Yani görev yapılan yerde 2 yıl kuruluşta 3 yıl çalışmak yeterli 4'e tamamlamaya gerek yok. Ve yine sanıyorum ki; alt bölge tayinleri Kasım'da yapılıyor. Ama tabii alt bölge atamasında Ek2ye (hizmet bölgelerindeki grupların aralarındaki atamaları düzenleyen tablo) uyum zorunluluğu var.

25 Temmuz 2013 17:20

Swarley
Aday Memur

Arkadaşlar Personel Genel Müdürlüğünün sisteminde kayıtlı bilgilerinizde hatalar olabilir (bu konuda inanılmaz başarısızlar!). En önemlisi tayin dönemlerinde çalışma sürelerinin kayıtlara farklı yansıdığını görebilirsiniz. Kiminin fazla, kiminin az... Gözünüzü dört açın, hata olursa peşine düşün düzelttirin diyeceğim... Ama şunu da unutmayın yine hizmet süresiyle veya puanla ilgili bir hatadan kaynaklı olarak başka biri atamada sizin önünüze geçebilir veya başvurmaya bile hakkı yokken atanabilir. Sizin tercih ettiğiniz yere başka birinin bu şekilde haksız atanabime ihtimaline karşı da atama sonuçlarını ayrıca sorgulamanızı, soruşturmanızı tavsiye ederim.

22 Ağustos 2013 22:40

Yasemin Mirik
Aday Memur

bağlı kuruluşlarda o sınır olamaz mesela yaş sınırları var ( 30 yaş gibi ) o nitelikleri taşıyorsanız tercih hakkınız doğduktan hemen soraki atamada istersiniz ki uygulamada yapılıyor

29 Ağustos 2013 11:28

vetsoner
Aday Memur

veteriner hekim im 4300 sıralamam kasım ayı atamalarda bi yer gelir mi??

12 Eylül 2013 18:32

DPB-Tebligleri
Kapalı

veteriner hekim im 4300 sıralamam kasım ayı atamalarda bi yer gelir mi??


vetsoner, 4 yıl önce - Alıntıya git

kaç puan aldın 50 mi?? mehdi eker varken atanırsınız

20 Eylül 2013 20:18

BÜŞRADUMAN
Aday Memur

yaş gidiyo bi atanabilsek ya tekniker alsınlarr artık yaaaaa offf

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?