Editörler :
06 Aralık 2006 22:07   


Alamut, Wladimir Bartol

bu kitap benim için bi dönüm noktası oldu.aslın kitabın içeriği sadece yaşadığım düşünsel karmaşaya denk geldi

liderler ile ilgi düşüncelerim,dini ile ilgili düşüncelerim...yani havada kalan bazı taşları yerine otturtu.

_

07 Aralık 2006 09:11

Özgürdeniz
Genel Müdür

Hassan Sabbah... Alamut Kalesi...Kartal Yuvasının Gözü pek Fedaileri...

Lise yıllarımda okumuştum.İnancın ve bağlılığın zaferi.Dine farklı açılardan yaklaşabilmenin,düşünce ve eylemin doğum sancılarından.Pir Sultan dan önce taşa tutulanlardan.Ve Ö.Hayyam tadında.

Bir solukluk kitaplardan.

Okumayanlara öneririm.

07 Aralık 2006 11:28

dilsad
Memur

OKUMAYANLARIN KESİNLİKLE OKUMASI GERKEN HARIKA BİR TARİHİ ROMAN.

HATTA YURT YAYINLARININ DİĞER KİTAPLARI DA ÇOK GÜZEL TAVSİYE EDERİM

07 Aralık 2006 11:37

binboğalı
Memur

bunadım mı ne okuğum kitabın adını hatırlayamadım ya neyse bende Hassan Sabahh ' yıllar önce okuduğum bir kitapta tanıdım.ilginç bir okadarda zeki bir adam.demek kimin nereden gelip nereye gittiği belli olmuyo.okuduğum kitapta genç bir delikanlıyken sonradan nerelere geldiği neler yaşadığı anlatılıyo du.ben çok beğenmiştim.

07 Aralık 2006 12:18

helin-sosyal bilgler
Kapalı

yurt yayınları konusunda dilşad ile aynı fikirdeyim en son yurt yayınlrından kleopatra'yı okudum...

07 Aralık 2006 12:23

Özgürdeniz
Genel Müdür

YURT Yayınları deyince benim de aklıma Adnan YÜCEL hocamın kitapları gelir.

07 Aralık 2006 12:29

berfasor47
Şef

BEN SİZLERE YURT YAYINLARI'NIN AYNI SETİNDEN 'GILGAMIŞ'I VE 'ŞAMAN'I TAVSİYE EDİYORUM. BUMLAR ALAMUT KALESİNDEN DAHA HEYECANLI.

07 Aralık 2006 12:56

Özgürdeniz
Genel Müdür

GILGAMIŞ ı okudum.Ama ALAMUT efsane değil.Gerçek.Günümüzde bile haşhaşilerin var olduğu söylenir.

07 Aralık 2006 13:01

helin-sosyal bilgler
Kapalı

haşhaşiler ile ilgili güzel bi kitap var özgür deniz hocam size tavsiye edrim MİLENYUM YAYINLARI______ CORCİ ZEYDAN'IN KİTABI SELAHADDİN EYYUBİ VE HAŞHAŞİLER.... BEĞNCEĞNZİ DÜŞNÜYORUMM. ÇOK GÜZEL Bİ KİTAPTI...

07 Aralık 2006 13:28

Özgürdeniz
Genel Müdür

Teşekkür ederim.Şu Eyyubinin Haşşaşilerle savaşlarını anlatan kitap değil mi o? Okumuştum.

08 Aralık 2006 09:59

"sima"
Aday Memur

bir liderki (ki bence liderlerin hepsi öyle)insanları peşinden sürüklediği düşünceye inanmıyor.hassan sabbah kesinlikle çok zeki.ve bu yaptığından dolayı kınanırmı bilmiyorum.ama insalar hep zaaflarına esir olmuştur.orda fedailer cennetteki huriler için gözü kapalı ölüme gitti.hassan sabbahta bu durumu zekice kullandı.

yani benim amacım kitabın iyi yada kötü olduğuna ilşkin fikir alışverişi değil.bu kitabı okumuşsanız eğer, sizinde liderlere ilişkin bi şüphe oluşmadımı kafanızda?

kitaba ilişkin fikrinizi söyledğiğniz için teşekkürler

08 Aralık 2006 10:52

Özgürdeniz
Genel Müdür

İsmaililer, Tanrının salt ışık olan yüce bir varlık olduğuna, ondan çıkmış olan tüm ruhların yine ona döneceğine inanırlardı. Onlara göre, 6. dereceye malik olabilmiş kişilerin ruhları, ölümden sonra Tanrıya dönme mutluluğuna erişirken, daha düşük dereceli kardeşlerin ve sıradan insanların ruhları, gövdeden gövdeye geçerek, dünyada acı çekmeye devam ederlerdi. İsmaililer için, yeryüzü cehennemin ta kendisiydi. Bu nedenle de, şeyhlerinin emri üzerine kendilerini feda etmekten çekinmezlerdi, çünkü, daha iyi bir hayata doğacaklarına ya da Tanrıya ulaşacaklarına inanırlardı.

Hasan Sabbah dönemi ve sonrasında, İsmaili fedailerin, kendi ölümleri pahasına Sünni yöneticilere karşı gerçekleştirdikleri suikastların altında, bu düşünce yatmaktadır. Daha iyi bir yaşam için kendi canını feda etme düşüncesini anlamayan yöneticiler, bu tür eylemlerin ancak bilinci yerinde olmayan dimağların eseri olabileceğini var saymışlardır. Bu nedenle de fedailerin, eylemlerinden önce Haşhaş içtikleri ve sahte bir cennet ile kandırıldıkları söylentileri yayılmıştır.

İsmaili öğretisi, ruhun, gövdede bulunduğu süre içinde yaptıklarından sorumlu olduğunu savunmaktadır. İyi bir kişi olarak yaşanmışsa, bir sonraki hayatta daha üst düzey birisi olarak dünyaya gelinecek ve böylece tüm aşamaların tamamlanması mümkün olacaktır. Şeriatın iddia ettiği gibi bir öte dünya, cennet veya cehennem yoktur. Cennet de, cehennem de bu dünyadadır. Yaşamını mutlu geçirmiş kişi cennette, mutsuz kişi ise cehennemdedir.Ortodoks Sünni yönetimin baskısı nedeniyle gerçek inancın gizlenerek, Müslüman görünme adeti, "takkiye"nin ilk uygulayıcıları, Sünni topluluklar içinde yaşayan İsmaililer olmuştur.

Alamut'u alan ve İsmaili müritlerini birer fedaiye dönüştüren yeni bir sistem uygulayan Sabbah, Abbasi hilafeti ile Selçuklu yönetimini devirmek için girişimlerine başladı. Sabbah, örgüt üyelerine "Assasins" adını verdi.Bu kelime Arapça'da "Bekçiler" ya da, "Sır Bekçileri" anlamına gelir. Sabbah'ın sır bekçileri, yeniden doğuş inancı ile, sınırsız itaat koşuluyla yetiştirilmiş birer fedai idiler. Bu nedenle örgütün bir diğer adı da, "Fedayiin" oldu. Dönemin Selçuklu Sultanı Melikşah'ın elçisinin gözünü korkutmak için seçilmiş birkaç fedainin, kendilerini kale burçlarından aşağı atmaları, ayrıca fedailerin yöneticilere karşı hayatları pahasına giriştikleri suikast eylemleri, o günün dünyasında büyük yankılar uyandırdı.

08 Aralık 2006 16:32

gave
Memur

Nizamülmülk ü de hasan sabbah ın adamları öldürmüştür.namaz sonrası herkesin gözü önünde önce biri vezirin vücüduna hanceri sapladı.ancak vezirin üstünde zırh vardı. bunun üzerine ordakilerden biri boğazına vur diye bağırdı. ardından katil vezirin boğazını hançerle paramparça etti.ardında kaçmaya teşebbüs bile etmedi.o da görevliler tarafından parçalandı.böylelikle Selçuklu veziri Nizamülmülk hasan sabbahın haşhaşileri tarafından öldürülmüş oldu.

08 Aralık 2006 16:54

Özgürdeniz
Genel Müdür

Alamut Kalesi'ni okuyan arkadaşlar,

"Alamut'a Dönüş" ü de okumanızı öneririm.

Okumanın sınırı yok.Okuma sizi de sonsuz kılsın.

08 Aralık 2006 18:16

cananhanım
Şube Müdürü

Eeeee, okumak farz oldu artık hocam:)))))) Teşekkürler...

08 Aralık 2006 18:22

Özgürdeniz
Genel Müdür

Hocam,nerdesin sen allahaşkına?

08 Aralık 2006 18:25

cananhanım
Şube Müdürü

geldim geldim:)) buralardayız:)

08 Aralık 2006 18:27

Özgürdeniz
Genel Müdür

mesajlara da bakmaz oldun.

08 Aralık 2006 19:05

cananhanım
Şube Müdürü

mesaj gelip gelmediğini anlayamıyorum valla...bende o bölüm düzelmemiş görünüyor.

08 Aralık 2006 19:09

Özgürdeniz
Genel Müdür

msj yoka tıkla görünüyor

09 Aralık 2006 20:26

"sima"
Aday Memur

sonuç itabarıla,asıl konumuz düşünce sistemlerinin kendi içindeki samimiyetsizliği.....

Toplam 73 mesaj
 
ANKET
Sadece kadın öğrencilerin kabul edileceği kadın üniversiteleri kurulması fikrini;