Editörler : E.Kayı Han
27 Temmuz 2013 16:36

Çağdaş düzende kadınların çalışması doğrumudur?

Arkadaşlar konu hakkında sebepleri ile birlikte dini yönden açıklamalarınızı bekliyorum

S3RK4NT
Aday Memur
27 Temmuz 2013 17:00

Fetva mercilerinin bu konuda yorum yapması daha doğru olur sanırım.

Benim düşünceme göre kadınların ebelik, doktorluk, terzi gibi mesleklerde birbirlerine hizmet etmesi gereken durumlar var. Bazı meslekler haricinde günümüzdeki sosyal yaşantıya göre değerlendirirsek bayanların çalışması pek doğru olmuyor diye düşünüyorum. Şahsen :)

memuradayı60
Kapalı
27 Temmuz 2013 17:14

gereken asgari şartlar oluşturulursa çalışmalarında sakınca yoktur

mezhep imamlarının görüşleri çok net bu konuda

S3RK4NT
Aday Memur
27 Temmuz 2013 17:16

asgari şartlar nelerdir oluşuyormu günümüzde?

memuradayı60, 11 yıl önce

gereken asgari şartlar oluşturulursa çalışmalarında sakınca yoktur

mezhep imamlarının görüşleri çok net bu konuda

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
27 Temmuz 2013 19:18

başta Peygamberimizin eşi Hz. Hatice validemiz ticaret yapmış burdan yola çıkabilirsiniz

S3RK4NT
Aday Memur
27 Temmuz 2013 21:55

Peygamberimiz ile evlendikten sonra çalışmaya devam etmişmi peki biliyormusunuz?

edebiyatci22, 11 yıl önce

başta Peygamberimizin eşi Hz. Hatice validemiz ticaret yapmış burdan yola çıkabilirsiniz

yaralı kalp-61
Kapalı
27 Temmuz 2013 22:56

bu ve benzeri birçok başlıkta en çok dile getirlenlerden biri Hz. Hatice validemizin radıyallahü anh ticaret yapmış olmasıdır. oysaki dikkatten çok kaçan bir nokta var ki Peygamber Efendimiz sallallhu aleyhi ve sellem onun ile evlendiğinde 25 yaşındaydı ve peygamberlik kendisine 40 yaşında iken verildi. vahiy süreci 23 yılda tamam oldu 13 yıl mekke 10 yıl medine dönemi olmak üzere. Hz. Hatice validemiz medineye hicret etti mi arkadaşlar ve tesettür vb. ayetler mekke döneminde iken mi indi yoksa medine de iken mi??? bu soruların cevabını bulduktan ya da bildikten sonra da hala Hz. Hatice validemizin ticaret ile uğraşmasını dile getirebilecek miyiz acaba.

günümüzde bayanların harama girmeden çalışması mümkün mü öyle bir çalışma ortamı var mı Allah aşkına? ha dersiniz ki kkö var ona bişrşey demem. ama diğer ortamlarda çalışıp da hala nefsimize göre konuşmayalım arkadaşlar. kısacası çalışıyoruz ama belli şeylerden taviz verdiğimiz için harama da giriyoruz deyip bunu kabullenelim.

fullsoldier
Şube Müdürü
29 Temmuz 2013 02:45

Günümüzde erkeğin de harama girmeden çalıştığı söylenemez. Haram helal meselesi kadın-erkek meselesinden öte kul meselesidir. Kadın erkek her kul haramdan uzak durmak zorundadır. Eğer bu açıdan yola çıkarsak birçok konuda kilitleniriz. O zaman bayan doktor, bayan dişçi, bayan kuaför, bayan terzi, bayan vs vs nasıl bulacaksınız. Eminim nu konularda hassas olmaya çalışıyoruz ama bayanlar çalışmasa bunların hiçbirini bulamayacağız.

yaralı kalp-61, 11 yıl önce

bu ve benzeri birçok başlıkta en çok dile getirlenlerden biri Hz. Hatice validemizin radıyallahü anh ticaret yapmış olmasıdır. oysaki dikkatten çok kaçan bir nokta var ki Peygamber Efendimiz sallallhu aleyhi ve sellem onun ile evlendiğinde 25 yaşındaydı ve peygamberlik kendisine 40 yaşında iken verildi. vahiy süreci 23 yılda tamam oldu 13 yıl mekke 10 yıl medine dönemi olmak üzere. Hz. Hatice validemiz medineye hicret etti mi arkadaşlar ve tesettür vb. ayetler mekke döneminde iken mi indi yoksa medine de iken mi??? bu soruların cevabını bulduktan ya da bildikten sonra da hala Hz. Hatice validemizin ticaret ile uğraşmasını dile getirebilecek miyiz acaba.

günümüzde bayanların harama girmeden çalışması mümkün mü öyle bir çalışma ortamı var mı Allah aşkına? ha dersiniz ki kkö var ona bişrşey demem. ama diğer ortamlarda çalışıp da hala nefsimize göre konuşmayalım arkadaşlar. kısacası çalışıyoruz ama belli şeylerden taviz verdiğimiz için harama da giriyoruz deyip bunu kabullenelim.

memuradayı60
Kapalı
29 Temmuz 2013 03:18

asgari şartın geçmiş veya bugünü olamaz

imamı azama göre kadınların çalışabileceği koşulları gayet güzel izah etmiştir

örneğin bir erkekle bir odada veya dairede daha doğru tanım olur teke tek kalmaması gerekir bunun yolu da bu gibi durumlarda kapının açık olması gerekir

bundan daha güzel bir açıklama olur mu

dünya ahiret kardaşım olsun ilmihaline bayılıyorum her şeyin cevabı var

S3RK4NT, 11 yıl önce

asgari şartlar nelerdir oluşuyormu günümüzde?

Özkan47
Daire Başkanı
29 Temmuz 2013 06:05

ya arkadaşlar klasik arap aklı ne kadar mantığımıza işlemiş.. algılarımız bile erkek egemen bir anlayış içinde.. islam kadını her türlü sömürmeye karşıdır yani kadını bir yerlere hapsetme derdinde değildir.

soruyorum bazen.. çağdaş düzende kadının çalışması niye doğru değil.. hemen verdikleri cevap şu günümüz şartlarında iş ortamları dini açıdan elverişli değildir kadının başka bir mesai arkadaşı ile aynı ortamda kalma ihtimali veya tokalaşma mecburiyeti olabilir kadının kıyafeti islama uygun olmayabilir...vs vs. ama bu arap akıllı beyler bu tip yorumlar yaparken hiç demezler mi acaba o kadının toklaştığı erkek kendisi değilmidir veya halvette kaldığı erkek kendisi değil midir. veya açık bayanlarla bir arada çalışanlar gene kendileri değilmidir. yani sadece olaya bayanlar açısından bakılmaması gerek niçin hiç bir erkek çıkıpta günümüzde çalışma şartları erkekler için uygun değildir erkeğin çalıması caiz değil demiyor. niçin böyle başlıklar görmüyoruz..yoksa halvete girdi mi kadına günahta erkeğe sevap mı yazılıyor veya bir erkek bir bayanla tokalaştığı zaman bayana günah erkeğe sevap mı yazılıyor kısaca bütün şartlar erkekler için de geçerli fakat kimsenin erkelerden bahsettiği yok erkelerin çalışması caiz değildir diyeni daha görmedim. işte arap aklı nasıl islama nufus etmişse bilinç altımıza da öyle işlemiş. tartışmalarımız bile sadece islami açıdan değil kadının islami açıdan çalışması minvalinde oluyor..sonradan uydurulan bir çok rivayette bile bu aklı çok rahat görebiliyorsunuz. nedir bu akıl bir sorun varsa kadını kapatalım sorunu çözelim bir fitne varsa kadına faturayı keselim fitneden kurtulalım. bu akla göre şimdi islami olarak bir ortam uygun değilse çözüm bayanın orda çalışmamısıdır. ilk akla gelen kadının çalışmamasıdır ama hayır erkeğinde çalışması caiz değildir diye hiç görmüyoruz. şimdi bütün bu yazdıklarımdan kadının çalışması kesinlikle her zaman doğrudur diyormuş gibi bir anlam çıkmasın fakat islami bir sakınca varsa buna hem erkeklerin hemde kadınların riayet etmesini istiyorum. sadece bayanlar üzerinden bir tartışmanın yürütülmesi kesinlikle samimiyetten uzak bir davranış olarak görüyorum.. bunu kınıyorum. soruyorum şimdi bu kadınların günümüzde calışması caiz değil diyen daha doğrusu çoğu yerde çalışması artık caiz değil diyen arkadaşlara fakat burda yorum yazan arkadaşları tenzih ederk söylüyorum kimseye hitaben sormuyorum sadece bu düşüncede olanlar için soruyorum..eğer inancınız da zerre kadar samimiseniz "bekara karı başomadan önce" kendi vicdanıza bir sorun diyorum aynı ortamlarda siz çalışyormusunuz çalışmıyormusunuz bir bayanın başı açık çalışmak zorunda kaldığı bir kurumda çalışmanızın sadece o bayanlar için mi bir sakıncası var yoksa sizin içinde mi sakıncaları var. bunlara kaç insan dikkat ediyor çok merak ediyorum.

öyleböyle
Kapalı
30 Temmuz 2013 00:01

Nureddin hocanın bir sözü var; ''Kadın bir çiçektir. Evinden uzaklaştıkça solan bir çiçek..'' diye..Öyle hakikaten. Öğretmen adayıyım, atanmayı bekliyorum, çalışacağım. Buna rağmen diyorum ki kadının fıtratına uygun vazifeleri vardır, evine eşine çocuklarına hizmet Ya da kadınlara tebliğ ve irşad organizasyonları gibi. :) Kadın hassasdır, duygusaldır ve ayrıntılara takılır. Her türlü alavera dalaveranın döndüğü dış dünya onu yıpratır. Dini açıdan ziyade psikolojik açıdan bakmak gerekir. Ki insanın psikolojisine yarayan ne varsa, o da islam dininde mevcuttur. :) Ama bir arkadaş söylemiş, belirli meslek dallarında kadınların olması gerek. Mesela doktorluk gibi.
Mevdudi nin hicab adlı eserinde de geçer, özellikle regl dönemi kadınların biyolojik ve psikolojik değişimlere uğradığı bir dönemdir. Resmi belgelerle de kanıtlanmıştır ki kadın suçluların çoğu özel dönemlerinde suç işlemiştir. Durum bu derece vahim. :)) Aile hayatında iş bölümü olur. Ayrıntıcı ve fazla duygusal olmayan erkek dış dünyaya ait iken, birininde diğer işlerle ilgilenmesi gerekir. O da hanımlara kalmaktadır. Yoksa kadın asla çalışmamalı kafasında değiliz, dinen BELİRLİ ŞARTLAR sağlandığında çalışılabilir. Ama seddi zerai denen de birşey vardır. Kötülüğe giden her yolun kapatılması yani.... Eğer bir bayan ailesini mağdur edecekse, ya da ahlaki bazı çöküntülere sebep olacaksa iş hayatı kesinlikle çalışmamalı.

psikolog adayı
Aday Memur
30 Temmuz 2013 00:30

tamamen saçmalamışsınız

öyleböyle, 11 yıl önce

Nureddin hocanın bir sözü var; ''Kadın bir çiçektir. Evinden uzaklaştıkça solan bir çiçek..'' diye..Öyle hakikaten. Öğretmen adayıyım, atanmayı bekliyorum, çalışacağım. Buna rağmen diyorum ki kadının fıtratına uygun vazifeleri vardır, evine eşine çocuklarına hizmet Ya da kadınlara tebliğ ve irşad organizasyonları gibi. :) Kadın hassasdır, duygusaldır ve ayrıntılara takılır. Her türlü alavera dalaveranın döndüğü dış dünya onu yıpratır. Dini açıdan ziyade psikolojik açıdan bakmak gerekir. Ki insanın psikolojisine yarayan ne varsa, o da islam dininde mevcuttur. :) Ama bir arkadaş söylemiş, belirli meslek dallarında kadınların olması gerek. Mesela doktorluk gibi.
Mevdudi nin hicab adlı eserinde de geçer, özellikle regl dönemi kadınların biyolojik ve psikolojik değişimlere uğradığı bir dönemdir. Resmi belgelerle de kanıtlanmıştır ki kadın suçluların çoğu özel dönemlerinde suç işlemiştir. Durum bu derece vahim. :)) Aile hayatında iş bölümü olur. Ayrıntıcı ve fazla duygusal olmayan erkek dış dünyaya ait iken, birininde diğer işlerle ilgilenmesi gerekir. O da hanımlara kalmaktadır. Yoksa kadın asla çalışmamalı kafasında değiliz, dinen BELİRLİ ŞARTLAR sağlandığında çalışılabilir. Ama seddi zerai denen de birşey vardır. Kötülüğe giden her yolun kapatılması yani.... Eğer bir bayan ailesini mağdur edecekse, ya da ahlaki bazı çöküntülere sebep olacaksa iş hayatı kesinlikle çalışmamalı.

öyleböyle
Kapalı
30 Temmuz 2013 00:38

Sen kendi fikrinin dışındakilere saçmalık diye bakıyorsan, bu senin sığ görüşündür. Böyle bir konuda dahi mutlak doğru varmış gibi konuşan sen ve senin gibiler, kaliteli muhabbete layık değildir gözümde.

30 Temmuz 2013 00:44

Yorum yaptığın ileti konuyu fazlasıyla açıklamış fazla söze gerek bıraktırmamış.Asıl saçmalayan sen ve senin gibiler.Rumuzuna psikolg adayı yazmışsın.Acaba psikolog olursan sana gelenlerin fikrine saçma diyebilicekmisin.

psikolog adayı, 11 yıl önce

tamamen saçmalamışsınız

psikolog adayı
Aday Memur
30 Temmuz 2013 01:14

o zaman bir kadının çalışması nasıl bir ahlaki çöküntüye neden olabilir açıklayın bende yanıldığımı kabul edeyim,kadın çalışmasın eve kapansın sadece çocuk doğursun ev işleri yapsın bu mudur mantık,eğer erkek te helal yoldan çalışmaz haram para yerse,yaptığı iş günah içeriyorsa(içki satmak vs gibi) erkek için de bir günah söz konusudur.Günümüz dünyasında zaten bir ailede sadece erkeğin çalışması bile maddi açıdan yetersiz kalırken kadınları ekonomik olarak kısıtlamak kocasına bağımlı hale getirmek kadınlara haksızlık değil midir?Amacım kimseyle kavga etmek değil ama bu tür baskıcı zihniyetin artık olmaması gerektiğini düşünmekteyim ki peygamber efendimiz (sav) de "Hanımının haklarını ifa etmeyenin;namazları,oruçları kabul olmaz" ve "Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir.Onlara ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür" buyurmuşlardır.

öyleböyle, 11 yıl önce

Sen kendi fikrinin dışındakilere saçmalık diye bakıyorsan, bu senin sığ görüşündür. Böyle bir konuda dahi mutlak doğru varmış gibi konuşan sen ve senin gibiler, kaliteli muhabbete layık değildir gözümde.

30 Temmuz 2013 01:28

Biz çalışamaz demiyoruz zaten belli şartlar vardır.Bunu da öyle böyle kardeşimiz gayet hakkıyla açıklamıştır.Mesela erkekle kadının aynı oda çatısında çalışması uygun değildir.Ahlaki açıdan bu kurallara uymak çok önemlidir.Bizimde kimseyle kavga etmek niyetinde değiliz.Bu kadını hapsetmek hor görmek değil korumak açısandan konulan kurallardır.

psikolog adayı, 11 yıl önce

o zaman bir kadının çalışması nasıl bir ahlaki çöküntüye neden olabilir açıklayın bende yanıldığımı kabul edeyim,kadın çalışmasın eve kapansın sadece çocuk doğursun ev işleri yapsın bu mudur mantık,eğer erkek te helal yoldan çalışmaz haram para yerse,yaptığı iş günah içeriyorsa(içki satmak vs gibi) erkek için de bir günah söz konusudur.Günümüz dünyasında zaten bir ailede sadece erkeğin çalışması bile maddi açıdan yetersiz kalırken kadınları ekonomik olarak kısıtlamak kocasına bağımlı hale getirmek kadınlara haksızlık değil midir?Amacım kimseyle kavga etmek değil ama bu tür baskıcı zihniyetin artık olmaması gerektiğini düşünmekteyim ki peygamber efendimiz (sav) de "Hanımının haklarını ifa etmeyenin;namazları,oruçları kabul olmaz" ve "Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir.Onlara ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür" buyurmuşlardır.

öyleböyle
Kapalı
30 Temmuz 2013 01:33

Konuşmayı, anlatmayı çok severim aslında. Ama daha ilk başta fikirlerime saçmalık diyen birine uzun izahlarda bulunmam. Mevdudi, hicab. Açın okuyun. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

onur.klasduruş
Daire Başkanı
30 Temmuz 2013 01:58

kadını güdemezsiniz,

mahpus ederek korunamazsınız ( korunmak her ne ise ! )

ama ahlak ve bilgelik ve inanç ile donatabilirsiniz

ahlak ve bilgelik ve inanç ile donanmayan insanı, dört deniz, dört duvar, dört örtü arasına koysanız , bir küçük + edinemezsiniz

bir cinste yozlaşı görüyorsanız, bu yozlaşıda öbür cinsin ortaklığını görmezden gelemezsiniz

+

çağdaş olmayan düzende kadınlar çalışmıyor muydu !

mesele çalışıp çalışmamak değil; mesele klas bir duruştur

ve evet mesele gezi değil :) onu anladık la :)

+

ama şahsi kabulüm ile kadın çalışacaksa da ;

" evimin kadını, çocuklarımın anası olacaksın " :) kutsal prensibine uygun çalışmalıdır :)

;)

öyleböyle
Kapalı
30 Temmuz 2013 02:27

Güzel cevap, :) beğendim.

insoglu1
Şef
30 Temmuz 2013 02:40

kadının çalışması kaptalizmin ucuz ş gücüne olan ihtyacındandır. eleman ne kadar çoğalırsa ücretler o ksr düşer.

kadının kazandığı paranın ekonomye hiç bir katkısı yoktur. ya kend şahsına gider yada kocasına kinc maaş olarak kocayı zebgnleştirmeye yarar.

tutupta bi kadın ev geçindirmez.kocasıyla beraber 4 5 çocuğa bakmaz zorunlu haller dışında. toplumda böle brşey beklemez ondan

30 Temmuz 2013 12:03

Çalışan kadın sayısı arttıkça boşanan kadın sayısı da artıyor.Boşanma verileri de bunu ispatlıyor.

Toplam 637 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi