Editörler : F16 Gökçen
23 Ağustos 2013 15:01

Down Sendromu

bayanlar dörtlü tarama testim 1:19 çıktı risk çok fazla sıvı versem mi acaba fikirlerinizi bekliyorum lütfen

zeynobilo
Aday Memur
23 Ağustos 2013 16:11

hiç mi bilen yok bir yorum arkadaşlar zaman çok kısıtlı

23 Ağustos 2013 21:21

hayata dairde paylaşırsan mutlaka birileri bir fikir verir ama doktora başvurmak dahhaa ii bence

14.16
Aday Memur
24 Ağustos 2013 05:07

Benim riskim 1:230 du yine de yaptırdım dörtlü testte amniyosentez in zararı yok şöyle düşük riski yoksa

25 Ağustos 2013 19:45

Mutlaka yaptir ama sonuc 6 aylikken sonuclaniyor yani cocugu parcalayarak aliyorlar bunu goze aliyor musun ayrica test her zaman dogruyu vermez doktorun aciklamistir

rehber_ogrtmenn
Şube Müdürü
26 Ağustos 2013 03:02

Doktor değilim ama eşimin 2. gebeliği sırasında bu konuda çok sıkıntı çektik. Hiç kafanıza takmayın. Bu testler sadece istatistiksel verilere dayalı sonuç verir. Ve bu istatistiki verilerin kaynağı ABD ve AB ülkelerindeki gebe kadınlardır. Bu ülkelerde gebelik yaşı bize göre çok daha yüksek olduğundan ülkemizde bu testlerin sonuçları pek doğru sonuç vermiyor. Eşimin 1/50, bir arkadaşımın eşininki ise 1/11 çıkmıştı. Yüksek riskli görüldüğü için amniyosenteze gönderdiler. Hoş, bu bir tedavi değil sadece size kesin olarak çocuğunuzun kromozomlarında yapısal ya da sayısal bir bozukluk olup olmadığının cevabını veriyor. Biz yaptırdık hiçbirşey çıkmadı. Arkadaşın eşinde de birşey çıkmadı. Oğlumuz 6 aylık oldu, gayet de sağlıklı Allah'a şükür. Allah biliyor, yaptırma nedenimiz öyle birşey varsa aldırmak falan değildi. Sadece eğer downluysa o sürece kendimizi hazırlamak için yaptırdık bu testi. Ama içinizi ferah tutun. Bu süreç çok zor, yaşamayan bilmez. İnsanı çok yıpratıyor. Özellikle sonucu beklediğiniz 20 gün geçmek bilmiyor. Yediğinizden içtiğinizden keyif almıyorsunuz, her lokma boğazınıza duruyor. Hele down sendrolu bir çocuk gördüğünüzde içiniz cız ediyor. Söylemesi kolay diyeceksiniz belki ama bu süreci yaşayan biri olarak söylüyorum içinizi ferah tutun. Bebeğinizin sağlıklı olduğuna inanın. Gittiğimiz bir prof. hemen alalım demişti. Amniyosenteze bile gerek yok demişti. Şimdi oğluma her baktığımda o "kasap"ın sözleri geliyor. Ona kalsa yavrucağımızı katledecekti. Biz sadece dua ettik. Sizde dua edin ve bu testlerin güvenilir olmadığını sakın aklınızdan çıkarmayın. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama bu işlemi özeller çok yüksek ücretlere yapıyorlar. Eğer Ankara'da iseniz ya da yakınsanız Büyük Doğum'da (Zekai Tahir Burak Doğumevi) ücretsiz yaptırırsınız. Öyle özel daha iyidir Mantığıyla hareket etmeyin bu işlem için. Söylediği hastane bu işlemi ultrasonla sürekli ve çok sık yaptıkları için risk çok az. Orayı öneririm.

Bir de mahsuru yoksa 2li ve 3lü taramalarınızda risk var mıydı?

zeynobilo
Aday Memur
26 Ağustos 2013 10:34

öncelikle yorum yazan arkadaşlara çok tşk ederim.rehber öğretmen size de ayrıca tşk ederim. ben tekrardan dışarda başka bir laboratuvara tahlil yaptırdım ve sonucum 1:1515 çıktı bu sonuçtan sonra içim rahatladı ama bu sonucu beklerken çok üzüldüm, uykularım kaçtı, bu durumu yaşamış biri olarak siz beni çok iyi anlıyorsunuzdur. bu arada 2 li testim de sonucum iyi çıkmıştı riskim yoktu o yüzden doktorum 3 lü testi bile yapmayalım 4 lü yaparız demişti. Dr. gösterdiğimde sonraki yaptırdığım sonucu dikkate alalım biz dedi bu laboratuvar daha güvenilir sonuçlar veriyor dedi hatta yukarıyı uyarayım ben dedi (çünkü kendide biliyordu ucuz bir laboratuvarla çalıştıklarını) özel hastaneye gidiyorum ben ama adı özel işte ancak para döküyoruz. hastane para kazanmak için ucuz laboratuvarlarla çalışıyorlar. ben artık kafaya takmıyorum çünkü başka bir arkadaşım da aynı hastanede aynı sorunu yaşamış hatta o beni yönlendirdi başka laboratuvara yaptır diye. o ilk sonucu unutmak ve olumlu düşünmeye çalışıyorum.

ysfsnky
Aday Memur
26 Ağustos 2013 14:31

sayın zeynobilo ben bir down sendromlu oğlan babasıyım. hiç bir şeyi kafana takma önemli olan senin bu çocuğu isteyip istememen. Bizde sürekli doktor kontrolündeydik tüm testleri yaptırdık. hiçbireşey yok dediler sonuçta çok tatlı, güzel saf ve tertemiz duygularla dolu ve hiç bozulmayan bir evladımız oldu. Haytın sonu değil.

sabo01
Aday Memur
26 Ağustos 2013 14:47

benim kardeşim de down 20 yaşında ikiz ve 500 bin de bir görülürmüş ikiz bebeklerin birinin down olması.ALLAH anneme sağlık sabır versin.sizlerede...testlerde uykunuz iştahınız kaçıyorsa down sendromlu doğsa ne yaparsınız acaba?tedbir iyidir.tabi şunu da unutmayalım.bi gün keşke down olarak doğsaydı da başımıza bu gelmeseydi diyeceğiniz bişe olmaz inşallah.

göktürk_60
Aday Memur
26 Ağustos 2013 18:07

benim eşimdede 1:430 çıktı her gün ağlayıp düşünmekten psikolojisi alt üst oldu şimdi kızım kırk günlük maviş gözlü bi melek hiç bi sıkıntı yok maşallah içiniz rahat olsun sabırla bekleyin kafanıza takmamaya çalışın

ubeyde45
Memur
27 Ağustos 2013 10:30

bizim de bebeğimize down dediler hatta kendini doktor zanneden g.zekalı aldırın bu çocuğu başka çare yok gibi bir sürü şey zırvaladı.şimdi 9 aylık tatlı mı tatlı bir erkek çocuğumuz var gayet sağlıklı.

zeynobilo
Aday Memur
27 Ağustos 2013 13:56

tabiki arkadaşlar her ne olursa olsun onlar bizim evlatlarımız ben hiçbir zaman downlu da olsa aldırmayı düşünmedim ama tabiki herkes çocuğunun sağlıklı olmasını ister dün öğrendim ki bir kızım olacak Allah'ın izniyle Allah isteyen herkese versin çok güzel bir duygu.

mustafaff
Aday Memur
27 Ağustos 2013 14:01

Benim down sendromlu bir erkek meleğim var. şuan 8 aylık fakat 2 ay erken doğdu. İnanın down sendromu okadar korkulacak birşey değil bunu anca downlu bebeğiniz olursa anlarsınız benim downlu bebeğim olduğu için çok mutluyum bu ikinci çocuğumuz ilk oğlumda tüm testleri yaptırmıştı eşim risk çıkmadı tabi tecrübesizdik bu testlerin olası bir down için tedavi amacıyla yapıldığını zannediyorduk. meğer bu testler kesinlik bildirmeyen olasılık testleriymiş oldukça gereksiz olan bu testler birçok sağlıklı bebeğin yüksek down riski taşıdığı gerekçesiyle alınmasınna neden oluyor. veya bekleyip 6. ayında amniyosentez testiyle netleşiyor o durumdada bebeğiniz downlu ise aldırmak istediğinizde onun katili oluyorsunuz benim bebeğim 6,5 aylık doğdu o bir bebek downlu olması onun hayatını bir anne baba olarak elinden alınma hakkını kimseye vermez. Down bebek terörü artık son bulsun onlar hayatın farklı bir tadı.

mustafaff
Aday Memur
27 Ağustos 2013 14:10

karnınızdaki bebeğin ne gibi rahatsızlıklarla dünyaya geleceğini bilemezsiniz insanlarda kalıtsal veya yapısal okadar hastalık var ki down bunlardan sadece biri ve anne karnında teşhis edilebiliyor yani down için bu kadar endişe etmek çok yersiz çünkü çocuğunuz down olmayabilir ama Allah korusun çok çok farklı rahatsızlıklarla( otizm, kalp rahatsızlıkları, marfan sendromu, zihinsel özür, spastik özür vs...) da dünyaya gelebilir, bunlar hayatın gerçekleri . Bu test sadeece ebeveynlerin endişelerini paraya çevirmek için geliştirilmiş bir yöntem. Bunun tedavisi yoksa anne karnında öğrenmenin kime ne faydası var. Herşeyi yüce Allaha bırakın en iyisini o bilir.

mustafaff
Aday Memur
27 Ağustos 2013 14:14

size gönülden katılıyorum ve şunuda eklemeyi borç bilirim. Şu dünyada yaşamayı bizlerden çok onlar hak ediyor. çünkü onlarda masumiyet ve sevgi ile dop dolu bir kalp var Allah bize downlu bebek nasip ettiği için şükrediyorum .

ysfsnky, 11 yıl önce

sayın zeynobilo ben bir down sendromlu oğlan babasıyım. hiç bir şeyi kafana takma önemli olan senin bu çocuğu isteyip istememen. Bizde sürekli doktor kontrolündeydik tüm testleri yaptırdık. hiçbireşey yok dediler sonuçta çok tatlı, güzel saf ve tertemiz duygularla dolu ve hiç bozulmayan bir evladımız oldu. Haytın sonu değil.

nurr83
Aday Memur
27 Ağustos 2013 22:42

ben iki çocuğumda da 2li ve 3lü test yaptırmadım çünkü doktorum bana " sonuçta sıkıntılı bir durum olursa bunu düzeltemeyiz sadece yasal olarak bu bebeği aldırma hakkınız var tedavisi yok üstelik bu testlerin yanılma oranı %25ten fazla dedi" bende ben bu çocuğu her durumda doğuracam Allahın dediği olur kısmetimizde ne varsa o olsun bunun için aylarca kendimi paralayıp psikolojimi bozmak istemiyorum rahat bir hamile olmak istiyorum dedim Allah a şükür ikiside sağlıklı...benim yiğenim down sendromlu evet bakımı elbetteki normal çocuklara göre zor ama o kadar sevgi dolu ve saf ki sevmemek mümkün değil.

duvar-duvar
Yasaklı
08 Eylül 2013 14:30

çok haklısınız,ben bu testleri yaptırmaya bıle gerek görmedim.sonuçta bebegimiz sağlıklı da doğabilir 3-5 ay sonra başka bir rahatsızlık gecırır kalıcı ızler bırakabılır o zaman o çocugu öldürecekmiyiz.ha anne karnında down sendromlu dıye bebeği aldırmak ha dogduktan sonra down sendromlu dıye bebeği öldürmek benım ıcın ıkısının bırbırınden farkı yok

down sendromlu bir çocuk dunaya getiren arkadaşlara da sabırla cocuklarını buyutmelerını dılıyorum.herkesin bir imtihanı var bu dünyada

mustafaff, 11 yıl önce

Benim down sendromlu bir erkek meleğim var. şuan 8 aylık fakat 2 ay erken doğdu. İnanın down sendromu okadar korkulacak birşey değil bunu anca downlu bebeğiniz olursa anlarsınız benim downlu bebeğim olduğu için çok mutluyum bu ikinci çocuğumuz ilk oğlumda tüm testleri yaptırmıştı eşim risk çıkmadı tabi tecrübesizdik bu testlerin olası bir down için tedavi amacıyla yapıldığını zannediyorduk. meğer bu testler kesinlik bildirmeyen olasılık testleriymiş oldukça gereksiz olan bu testler birçok sağlıklı bebeğin yüksek down riski taşıdığı gerekçesiyle alınmasınna neden oluyor. veya bekleyip 6. ayında amniyosentez testiyle netleşiyor o durumdada bebeğiniz downlu ise aldırmak istediğinizde onun katili oluyorsunuz benim bebeğim 6,5 aylık doğdu o bir bebek downlu olması onun hayatını bir anne baba olarak elinden alınma hakkını kimseye vermez. Down bebek terörü artık son bulsun onlar hayatın farklı bir tadı.

08 Eylül 2013 20:39

dörtlü test sonuçları %80 oranında yanlış ölçüldüğü için ben yaptırmayı dahi düşünmüyorum.

bir doktor arkadaşım operasyon sonrası down sendromlu ya da başka bir anomali beklerken hiç bir şey çıkmaması ve bizim o bebeği almamız bizi bile üzüyordu. demişti.

buğçe
Şef
10 Eylül 2013 14:43

ben bu testlerin neden yapıldığını hiç anlamadım zaten,diyelimki yapıldı dpwn sendromu çıktı aldırcakmısınız bebeği? aldırcaksanız bunu yapabiliosanız ok sustum...diyelimki down sendromu çıkmadı çok sağlıklı çıktı ,emin olabilecekmisiniz,hemen sevinecekmisiniz? hiperaktivite,deb,otizm,haiff düzeyde orta düzeyde ağır düzeyde zihinsel engel vb. bi dünya hastalık var,bunlardan biri doğduğunda bebeğinizde olabilir takdiri ilahi..... yani eğer tedavi edemiyorlarsa tanı koymalarına gerek yok bence...

ecz1071
Memur
10 Eylül 2013 15:40

Beynimi okudunuz sonra da yazmışınız.

buğçe, 11 yıl önce

ben bu testlerin neden yapıldığını hiç anlamadım zaten,diyelimki yapıldı dpwn sendromu çıktı aldırcakmısınız bebeği? aldırcaksanız bunu yapabiliosanız ok sustum...diyelimki down sendromu çıkmadı çok sağlıklı çıktı ,emin olabilecekmisiniz,hemen sevinecekmisiniz? hiperaktivite,deb,otizm,haiff düzeyde orta düzeyde ağır düzeyde zihinsel engel vb. bi dünya hastalık var,bunlardan biri doğduğunda bebeğinizde olabilir takdiri ilahi..... yani eğer tedavi edemiyorlarsa tanı koymalarına gerek yok bence...

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi