Editörler :
30 Ağustos 2013 23:03   

Prof.Dr. Mehmet Okuyan hocayı nasıl bilirsiniz ?

netten videolarını izlediğim kadarıyla hep KURAN-I KERİM i merkeze alarak insanları bilinçlendirmeye çalışan gerçekçi hurafelerden uzak duran ilahiyatçı...ya sizce arkadaşlar daha başka fikri olan var mı..

30 Ağustos 2013 23:45

DünyalarSizinOlsun
Kapalı

ismen bilmiyorum ancak tv deçıkıyorsa görmüşümdür belki..

31 Ağustos 2013 00:31

gerçekleracıdır
Müsteşar

Sadece kuran diyen dinin temelini sadece ve sadece kurana dayandiran adamlari dinle. Sonra kuran yetmez diyenleri dinle. Kurani acip bakara suresinin ilk 20, 30 ayetini oku. Kararini kendin ver kardesim. Aklin hangisini kabul ediyorsa onu yap sonra da.

31 Ağustos 2013 16:33

hakanarda10
Daire Başkanı

güncel

01 Eylül 2013 14:16

tabor1
Daire Başkanı

mehmet okuyan hocayı ben de izliyorum tespitleri gerçekten ilginç Kuran a bütün olarak bakması yorumlarını buna göre yapması bence en önemli artısı ben onun kadar hakim değilim ama bir yerde bence yanlışlık yapıyor..o da örneğin arapça bilmeyen kişilerin fazla bu işlere bulaşmasının doğru olmadığı söylemekte...bu konuda kendine göre haklı yönleri var çünkü arapçada bir sözün bazen onlarca anlamı olabiliyor..ayrıca ayetlerin nuzül sebeplerinin bilinmesi gerektiği gibi bazı fikirleri var.. ben demiyorum ki nüzul sebepleri de ortaya konularak açıklamalar yapılmasın bu da yapılsın ama benim gibi bunları bilmeyen arapça bilmeyenler kişiler de Kuran a bakıp kimsenin fark edemediği şeyleri fark edip insanlığın önüne koyabilir..Allah bunları bizim gibilerin aklına ilham ederek te insanlığın önüne koyabilir..zaten bunun örneklerine forumlarda ve gerçek yaşamda bizzat sahit oluyorum..o yüzden bu bakış açısını doğru bulmuyorum..ayrıca Yaşar Nuri hoca mealinde arapça kelimelerinin birden fazla anlamını yazmaktadır..

bunun dışında benim görebildiğim kadarıyla Kuran merkezli olması ve ayetlere hakim olması itibariyle yorumları çok değerli ben de kendisinden bir çok şey öğrenmişimdir..

01 Eylül 2013 19:06

koprulu_55
Memur

Arkadaşlar siz Kur'anı değil Muhmet Okuyanı dinliyorsunuz.Bakın bu inceliğe dikkat edin.Yani Mehmet Okuyan denen kişi Kurandan ne anlıyorsa siz onu dinlemiş oluyorsunuz.Peki şimdi sizelere soruyorum: Başta sahabe efendilerimizi gören İmamı Azam hazretleri olmak üzre diğer büyük imamlar ve onların yetiştirdikleri talebeler ve günümüze kadar gelen bu silsilenin anlattıkları din olmuyorsa Mehmet okuyanın ki nasıl din oluyor? Yani sahabeyi gören o büyük zatlar ve onların talebeleri Kuranı kerimi anlamadılar mı? Arkadaşlar her yaldızlı söze inanmayın.Dikkat edin.İmanınızı çaldırmayın.

01 Eylül 2013 19:39

tabor1
Daire Başkanı

alimlerden faydalanmak ayrı bir şeydir bir insanın sözlerini din hükmü yapmak onu ilahlaştırmak ayrı bir şeydir..mehmet okuyanın bilgisinden anlattıklarından yararlanırım..hepimiz için hidayet Allah tan gelir ... Allah lutfundan dilediğine verir.. mehmet okuyanın da diğer insanlar gibi hata yapabileceğini kabul ederim..ayrıca insan sözlerini din hükmü sayarsam o kişiye de kulluk etmiş olurum..o yüzden bu ayrımı iyi belirledikten sonra insanların fikirlerinden dine getirmiş oldukları yorumlardan faydalanmak güzel bir vesile olur.bilmiyorsanız Kuran ehline sorun diye buyuran Allah tır....örneğin hadislere bakışım da böyledir. ben hiç bir rivayet için peygamber kesin söylemiştir diye iddia etmem ayrıca aralarında uydurma olanlar vardır ama rivayetlerde geçen kendime göre hikmetli sözleri değerlendiririm..madem bu sözler bana göre aslında yazılmaması gerekirken yazılmıştır o zaman bakmakta kafa yormakta bir sakınca yoktur..yeter ki Allah tan başkasının sözünü din hükmü yapmayın..

01 Eylül 2013 20:09

gerçekleracıdır
Müsteşar

Sn tabor1

Ben de mehmet okuyanı ilk izlediğimde aynen senin düşündüğün gibi düşündüm. Ama adam zaten temel konularda kuran bilen onu takip eden herkes gibi hemfikir. Ama ufak tefek detaylara kendince yorum getirmiş. Doğaldır. Bundan doğal birşey yoktur. Ayrıca senin dediklerine de aynen katılıyorum. Din konusunda herkes dinlenilmeli. Herkesin fikri alınmalı. En son kararı kendimiz vermeliyiz ve başkalarınkini en doğru saymadığımız gibi kendi görüşümüzü de en doğru budur şeklinde savunmamalıyız. Ayrıca senin gibi aklını gönlünü kullanan üyeler görmek çok mutlu ediyor beni. İnşallah daha da çoğalır.

01 Eylül 2013 21:27

tabor1
Daire Başkanı

güzel düşüncelerine teşekkür ederim..

01 Eylül 2013 22:51

hakanarda10
Daire Başkanı

evet arkadaşlar burada her arkadaşın fikrine saygılı olmalıyız.mesela ben şahsi fikrimi söyleyeyim mehmet okuyan hocayı çok samimi buluyorum hata yapmamak için çok ince detaylara giriyor mesela öyle olması da gerekebilir.mesela salavat getirme işini bilmem kaç tane salavat okuyarak değil de salavatı peygamberimize yardım olarak algılamış.bu yardım onun yoluna giden yolda manevi yardım belirtmiş...mesela salavat getirmek bilmem kaç tane salavat okumak değildir diyor.

01 Eylül 2013 23:41

gerçekleracıdır
Müsteşar

evet arkadaşlar burada her arkadaşın fikrine saygılı olmalıyız.mesela ben şahsi fikrimi söyleyeyim mehmet okuyan hocayı çok samimi buluyorum hata yapmamak için çok ince detaylara giriyor mesela öyle olması da gerekebilir.mesela salavat getirme işini bilmem kaç tane salavat okuyarak değil de salavatı peygamberimize yardım olarak algılamış.bu yardım onun yoluna giden yolda manevi yardım belirtmiş...mesela salavat getirmek bilmem kaç tane salavat okumak değildir diyor.

hakanarda10, 8 yıl önce - Alıntıya git

Tabiki selavatın anlamı desteklemektir. En eski arapça sözlük Lisan'ül arab da bu böyledir. Ama zamanla işte millet anlamını bırakmış kafalarına göre salavata yeni bir mana vermişler.

01 Eylül 2013 23:50

gerçekleracıdır
Müsteşar

Ahzap 56 da Allah ve melekler peygambere salavat ederler diyor. Salavata dua anlamı veren sapıklar var. Onlara tek soru. Allah dua eder mi?

02 Eylül 2013 00:01

hakanarda10
Daire Başkanı

Tabiki selavatın anlamı desteklemektir. En eski arapça sözlük Lisan'ül arab da bu böyledir. Ama zamanla işte millet anlamını bırakmış kafalarına göre salavata yeni bir mana vermişler.

gerçekleracıdır, 8 yıl önce - Alıntıya git

yani salavat peygamber yolunu desteklemektir yoksa bilmem kaç kere tekrar etmek değildir demekki bazı kişiler işin kolayına kaçıyorlar peygamberimizin yolundan gitmek zor geliyor veya anlamak istemiyorlar veya ALLAH doğrusunu öğrenmeyi nasip etmiyor diyelim.

02 Eylül 2013 00:15

hakanarda10
Daire Başkanı

mesela ben arapça bilmiyorum ama ALLAH ın kitabını en doğru şekilde öğrenmek istiyorum hurafekerden uzak gerçekte ALLAH biz kullarından ne istiyor onun derdindeyim.aylar önce tesadüfen nette mehmet okuyan hocanın videolarını gördüm kendisini çok samimi buldum ve aklıma yattı hatta kendisinin KURAN ayetlerinin tefsirleri kitaplarını da almayı düşünüyorum çünkü sadece videolarla olmaz..arkadaşlar ayrıca ahmed hulusi konusunda da fikirlerinizi almak istiyorum açıkçası ahmed hulusi hakkında henüz bir kanıya varamadım.

02 Eylül 2013 01:31

gerçekleracıdır
Müsteşar

Valla kardeş. Ben sıkı hadisçilerden cüppeliyi, ihsan şenocak'ı., alparslan kuytulu, kadir mısıroğlunu, fetoyu dinliyorum. Kuran ve bazı hadisleri savunan, abdulaziz bayındırı, yaşar nuriyi, mehmet okuyanı ve sadece kuran diyen edip yükseli, caner taslamanı birazcık da ihsan eliaçığı izliyorum. Benim şahsi görüşüm şu. Hadisçileri zaten geç. Adamlar hadisi bile hadisle savunuyorlar. Abdulaziz bayındır yaşar nuriye ve mehmet okuyana göre daha makul ve malumatlı, Ama içlerinde en mantıklı açıklamaları yapan ne kadar da biraz deli gibi olsa ve doğru bildiğini şak diye söylese de arasıra doğru bulmadığım siyasi konulara girsede ve hiç sevmesem de maalesef edip yüksel. Mesela kader konusunda abdulaziz bayındırın videosunu izledim sonra edip yükselin ona cevabını izledim ve adamın kaderi izahı ve mantığı gerçekten çok daha makul geldi. Tabiki en doğrusu Allah bilir. Çok zeki bir adam edip yüksel hatta biraz kafa gitmiş olabilir fazla zekadan. Bunlar benim şahsi düşüncem tabii ki.

05 Eylül 2013 00:18

gy-gk
Müsteşar Yardımcısı

mehmet hoca on numara adamdır, nefsinden değil Kur'an'dan konuşur, öyle başkaları gibi parayı da sevmez. İslam'ın saf halini anlatır o bilinci verir, ayrıca komiktir de, alın size bir papazla nüzul-u isa tartışması :)

http://youtu.be/wrWfDhYPQXc

19 Ekim 2013 12:38

hakanarda10
Daire Başkanı

güncel

25 Ekim 2016 16:03

vayli
Aday Memur

kendini alim duzeyinde yetistirmis bir insan. bir nimettir bulunmaz bir cevher kurana cok vakif olmus boyle insanlar zor gelir kucumsemeyin yok eskiler de yokmuydu son gelen daha birikimlidir daha donanimlidir

03 Kasım 2016 18:16

Jalefree
Aday Memur

Arkadaslar saygı çerçevesinde şunları söyleyeyim. Mehmet okuyan in kabul etmediği konular;

1 şefaat yoktur diyor

2 kader yoktur diyor

3 kabi azabı yoktur diyor

4 sırat köprüsü yoktur diyor

5 evliya diye bişey yoktur diyor.

6 imamı azam, hacı Bektaşi Veli, hacı bayramı veli gibi zatları pek önemsemez.

7 dinde az veya çok hadis vardır ve kuranı açıklayan sozlerdir ama Mehmet okuyan hiç hadislerden bahsetmez.

Ve daha başka şeyler. Türkiye türbe dolu yani evliya ,biz hep böyle gördük ve diyanetin kitaplarında ve diğer kitaplarda evliyalar hep anlatılır . ve yazdığım 7 madde gidin istediğiniz camiye istediğiniz kitabı alın bu konular anlatılır . Mehmet okuyan bunlara yok diyor. ben iyice araştırmadan sadece samimi,tatlı dilli,komik diye direkt iyi hoca diyemem. Rabbim hayırlı hocaları dinlemeyi nasip etsin

03 Kasım 2016 21:15

kamuka
Memur

Arkadaslar saygı çerçevesinde şunları söyleyeyim. Mehmet okuyan in kabul etmediği konular;

1 şefaat yoktur diyor

2 kader yoktur diyor

3 kabi azabı yoktur diyor

4 sırat köprüsü yoktur diyor

5 evliya diye bişey yoktur diyor.

6 imamı azam, hacı Bektaşi Veli, hacı bayramı veli gibi zatları pek önemsemez.

7 dinde az veya çok hadis vardır ve kuranı açıklayan sozlerdir ama Mehmet okuyan hiç hadislerden bahsetmez.

Ve daha başka şeyler. Türkiye türbe dolu yani evliya ,biz hep böyle gördük ve diyanetin kitaplarında ve diğer kitaplarda evliyalar hep anlatılır . ve yazdığım 7 madde gidin istediğiniz camiye istediğiniz kitabı alın bu konular anlatılır . Mehmet okuyan bunlara yok diyor. ben iyice araştırmadan sadece samimi,tatlı dilli,komik diye direkt iyi hoca diyemem. Rabbim hayırlı hocaları dinlemeyi nasip etsin

Jalefree, 4 yıl önce - Alıntıya git

Araştırmanın öneminden bahsetmişsin ama yazdığın 7 maddeden 5'i iftira niteliğinde:

Allah'a şükür kendince arapçası ve tefsir bilgisi olan biri olarak cevap yazayım.

1-Mehmet okuyanın şefaat yoktur diye bir sözü yok tam tersine şefaatin olduğunu ama bunun sadece cennetlikler arasında derece yükseltme şeklinde olduğundan bahseder.

2-Kaderi Kurandaki gerçek manasıyla yani ölçü olarak anlatır.

3- Kabir azabı ile ilgili kuranda hiç bir delil bulunmaz.

4- Sırat köprüsü diye bir konu zaten uydurma Kuranda sırat kelimesi çok geçer ve yol olarak anlatılır. Ahirette köprü değil amel defterleri ve terazi vardır. Sırat köprüsi mantığıyla bakarsak bütün ip cambazları cennete giderdi heralde.

5- Evliya veli kelimesinin çoğuludur. Kuranda defalarca geçer ama hiç birinde geleneksel anlamda değildir. Bu kelimeler Kurandaki anlamından koparılarak uçtu-kaçtı doğaüstü güçleri olan kişiler olarak anlatılıyor. Halbuki Kurana göre böyle bir şey yok. Mehmet okuyan evliyayı değil bu kelimeler üzerinden şirke varan hikayeler uydurulmasını reddediyor.

6-Mehmet okuyanın imamı azam, hacı Bektaşi Veli, hacı bayramı veli gibi zatları önemsemediğine dair tek bir sözü yok, var mı deliliniz? Önemsemekten kastınız ''yetiş ya..... '' diye şirke girmek, Allah'a ortak koşmak ise dediğiniz doğru.

7-Mehmet okuyanın hadislerden bahsetmediği hem yalan hem ağır iftiradır çoğu sohbetinde hadis söyler. Onun eleştirdiği hadis kitaplarına kutsal kitap mualemelesi yapılmasıdır. İçinde doğru kadar bir sürü yanlış ve Allah'â ve peygambere iftira niteliğinde sözler bulunan bu kitapların Kuran süzgecinden geçirilmesini söyler.

Birini eleştireceksek ya kendisinden yada tarafsız kaynaklardan dinleyelim. Mehmet okuyan gibileri yanmaz kefen, peygamber gördüren terlik, sihirli okunmuş karton satan kişilerin lafıyla yargılarsak işte böyle iftiracı durumuna düşer büyük günaha gireriz.

03 Kasım 2016 21:51

Jalefree
Aday Memur

Bende kaynak olarak istediğiniz camide istediğiniz kitabı alın bakın okuyun dedim:) sizinde bahsettiğiniz gibi her konuda farklı yorumu var. sefaat öyle değil böyle, kader anlami degistirilmis,sırat köprüsü kuranda gecmiyo... her sohbette hadis anlatıyor da 5000 hadis vardır diyo. peygamberimiz 23 yılda 5000 defa mı yorum yapmış ? ben ucmakla kaçmakla, terlikle ilgili bi şey demedim ,iftira sizin yaptığınıza denir:) ben gidin camilerde istediğiniz kitaba bakın dedim. Mehmet okuyan in kendi yorumu eski yüzyıllardır gelen yorumlardan farklı. bunu kendisi de söylüyor.

Toplam 20 mesaj