Editörler : asaygincihan27
01 Eylül 2013 17:37   


NÜF. P. Ceza Bak seen !

Bir sabah Gelir İdaresi Başkanlığı telefonuma 'borcun var' diyerek mesaj gönderdi. İnanmazsan internete gir bak dedi. Girdim baktım 600 küsür borcum var. Açıklamada Nüf. P. Ceza yazıyor. Adres beyanı ile ilgili olabileceğini okudum internetten. Az da değil miktar. Senelik zammım :) Bu konuda bilgisi olan var mı? Bu borç nedir, nasıl iptal edilir?

01 Eylül 2013 17:54

asaygin
Editor

Geçmiş olsun sanırım adres beyanı vermemişsiniz. Burada özellikle yollukla ilgili konularda hep arkadaşları uyarıyoruz. Beyan vermek 10 dakikalık bir iş

01 Eylül 2013 17:59

dilolog67
Memur

Hocam 2009da mezun olduğumda adresimi memleketime taşıdım. 2 ay sonra diyarbakıra sözleşmeli göreve başladım. Kadro ataması beklerken, bi kaç ay içinde atanırım diye adres taşımak aklıma gelmedi. Sanırım burada adres beyanında bulunmadım. Beldede çalıştım, üzerime ait internet hattı aldım. Bu arada devletimin bir öğretmeni olarak nerede olduğum kayıtlarda illaki mevcuttur. Bu kadar yüklü bir cezanın gelmesi beni şaşırttı.

01 Eylül 2013 20:30

raalbatros
Şube Müdürü

Hocam bu adres bildirmemekle alakalı. Durumu şöyle anlatayım bir yerden taşındınız fakat ikametgah aldırmadınız. Sizden sonra oraya başka birisi taşındı ve ikametgah kaydını aldırmak için oraya gitti fakat nufus oranın dolu olduğunu soyledi. Bu durumda giden arkadaş itiraz etti ve polis gelip soruşturma başlattı. Sonuç olarak sen orda olmadığın için ve 30 iş günü içinde devlete ikametgahını bildirmediğin için bu cezayı aldın. İki çeşit ceza var birincisi sadece ikametgah aldırmama (peşin yatırmada 240tl civarında) ikincisi sahte ikametgah beyanı (600 civarında + savcılık soruşturması) İkinci tür cezada soruşturmaya gelen polis komşulara burda böyle biri oturdu mu diye soruyor ve aldığı cevap olumsuzsa raporunu bu şekilde bildiriyor.

01 Eylül 2013 23:49

dilolog67
Memur

Peki bu parayı ödememe yolu var mı? Trafik cezası olsa tamam da böyle birşeye bu para çok. Offf

03 Eylül 2013 16:44

raalbatros
Şube Müdürü

Ödemezsen ikametgah alamazsın ve bir ömür boyu seninle gelir. Sanırım ödemediğin zamanlar için de üzerine faiz biniyor.

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;