Editörler : **sude**
16 Eylül 2013 10:40   


657'ye tabi memur, şartları taşıyorsa Smmm Stajına başvurabilir mi ?

Sorum bu şekilde.. 657 sayılı kanuna tabi devlet memuruyum.. Önlisans Muhasebe, Açıktan İşletme ve Yüksek Lisansımı Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine yapıyorum.. Bu staj başlatma sınavına başvurmamda yada staj yapmamda 657'ye tabi olmamın bi yasal sıkıntısı var mı? Şimdiden teşekkürler.. ~JiPP~

12 Eylül 2014 11:06

lotus flower
Aday Memur

Ben de merak ediyorum.

24 Eylül 2014 13:27

emree12
Aday Memur

bu sorunun cevabını bilen yok mu arkadaşlar

24 Eylül 2014 13:55

halkans
Kapalı

kamudayım yüksek lisansım bitmek üzere dosyamı açtırdım kasımda sınava gireceğim..başvuru yapabiliyorsunuz tek sıkıntı stajı başlatmak için memurluktan istifa..

22 Kasım 2014 16:32

hayatttttttttt
Şef

stajı başlatabilmeniz için memurluktan istifa etmeniz lazım. başka türlü 657 ye tabiyken aldığınız Smmm belgesi kağıt parçasından ibarettir. kamuda yükselme imkanı vermez. özel sektördeyseniz işinize yarar.

02 Aralık 2014 19:07

riskmanagement
Şef
657ye tabi memur smmm şartlarını sağlamaz. Eğer kendi kurumunuzda denetçilik yapıyorsanız ve o kurumda smmm varsa anca o zaman
04 Aralık 2014 07:45

**sude**
Editor

Staj yapma şartlarından biri, bu madde. Bu maddeye göre 657'ye tabi biri staj başlatamaz.

Madde 15 - 1. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adayları stajlarını Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yanında ve/veya onların denetim ve gözetiminde yapabilirler.

04 Aralık 2014 07:47

**sude**
Editor

657'ye tabi olarak çalıştığınız kurumda aşağıdaki şartları yerine getirdiğiniz zaman Smmm stajından muaf oluyorsunuz ve direk Smmm sınavlarına girebilirsiniz.

Stajdan sayılan süreler :
Madde 9 - Kanunun 6 ncı maddesinde belirtilen süreler, staj süresinden sayılır ve süre bu kadar kısalır.
Buna göre;
a) Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisine sahip olanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetlerinde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
Bu kapsamda Maliye Müfettişlerinin, Hesap Uzmanlarının, Bankalar Yeminli Murakıplarının, Gelirler Kontrolörlerinin ve bunların yardımcılarının veya stajyerlerinin, İl Defterdarlarının, Vergi Dairesi Müdürlerinin, Vergi Denetmenlerinin, Bağımsız Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde Mali Müdürlerinin kamu hizmetlerinde geçen süreleri kurumlarınca düzenlenen hizmet cetveli ile belgelendirilmek kaydıyla dikkate alınır.

b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
Kamu kuruluşlarının muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanlar, bu hizmet sürelerini kurumlarından alacakları hizmet cetveli, imza sirküleri ve yazı ile belgelendirirler.

29 Aralık 2014 12:03

eb01
Daire Başkanı

399 tabi sözleşmeli olarak çalışanlar açısından KİT kuruluşlarında staj nasıl oluyor.

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?