Editörler : Lanet
04 Ekim 2013 22:19

Tescil Kapsamı: 4/c 5510 Sayılı Kanuna Tabi Çalışanlar

Merhaba arkadaşlar,

2008 öncesi hiç memuriyeti olmayan ve ilk defa 2008 yılından sonra memurşyeti olan arkadaşların buluştuğu sayfadasınız.

5510memur
Aday Memur
04 Ekim 2013 22:24

1988 yılında özel sektörde ilk sigorta girişim yapıldı. Askerliğimi kısa dönem olarak yaptım. 2010 yılında Belediyede inş.müh.olarak sözleşmeli personel kapsamında işe başladım. 2013 yılında ise kadroya geçtim.Emeklilik ve kıdem tazminatı durumlarımız hakkında bilgisi olan var mı?

5510memur
Aday Memur
04 Ekim 2013 22:48

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden once (1 Ekim 2

5510memur
Aday Memur
05 Kasım 2013 21:46

2008 yılında özel bir bankada çalıştım. 2010 yılında kamu kurumuna 5510 sonrası memur olarak artandı

5510memur
Aday Memur
05 Kasım 2013 21:48

2008 yılında özel bir bankada çalıştım. 2010 yılında kamu kurumuna 5510 sonrası memur olarak artandım. Özel bir de çalıştığım süreyi saydırmak istiyorum. Yalnız kurumum 5510 sayılı yasaya tabi olanlar saydıramaz ifadesinde bulundu. Ne yapmam lazım?

Cevap: İlk defa 1 Ekim 2008 den itibaren memur olanlar, eski memurlar gibi 5434 sayılı Devlet Memurlar Kanunu kapsamın da Emekli Sandığı iştirakçisi olamıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4/1-c maddesi kapsamında sigortalı oluyorlar. 4/1-c statüsünde sigortalı olanların, SSK’lı veya Bağ-Kur sigortalısından bir farkı yok. Dolayısıyla, 5434 sayılı yasa kapsamında memur olanlar gibi, memur olmadan önceki diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi olan hizmet sürelerini emekliliğe esas derece ve kademelerini intibak ettirmeleri mümkün değil. Ancak, emekli olmadan önce hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz.

5510memur
Aday Memur
05 Kasım 2013 21:51

1 Ekim 2008 den sonra memur olanlar emekli sandığı kanununa tabi değil

5510memur
Aday Memur
05 Kasım 2013 21:54

Sözleşmeli personel, sosyal güvenlik olarak SSK’ya tabi çalışmaktadır. Sigorta başlangıcınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştiriyor. Başlangıç tarihiniz 23 Mayıs 1988 ve öncesi bir tarih ise, SSK’dan emeklilik için ya 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş, sonraki bir tarihse 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Kadroya geçerseniz 5510 sayılı Kanuna göre 4/c sigortalısı olacaksınız. 4/c li olunca da emeklilik için 9.000 gün prim şartına tabi olacaksınız ve emeklilik yaşınız da 5434 sayılı Kanunun geçici 205 nci maddesine göre hesaplanan kademeli yaşa göre belirlenecek. Sigorta bilgilerinizi tam olarak vermemiş olsanız da, kadroya geçerseniz emeklilik yaşınız 50 veya 51 olarak belirlenecek ve 9000 gün prim ödeme şartına tabi olacaksınız. Verdiğiniz bilgilere göre de 9000 prim ödeme gün sayısını da ya tamamlamışsınız veya tamamlamak üzeresiniz. Emeklilik için bekleyeceğiniz yaş aynı olacağından ve 9000 gün primi ödeme gün sayınızı da tamamladığınızdan, kadroya geçmenizin emeklilik sürenize bir etkisi olmayacaktır.

komplex
Aday Memur
06 Kasım 2013 13:39

Benim 2008 öncesi ssk girişim var 2011 de memur olarak atandim sorduğumda hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz dediler 1986 doğumluyum merak ettiğim eğer birleştirme yaparsam ne değişecek kaç yaşında emekli olacağım

hayrunisa3535
Aday Memur
05 Aralık 2013 10:05

Arkadaslar bisey sorcam 5510 sayili kanuna tabi olatak bir kite 399sayili kanunun iki sayili cetveline tabi olarak ise basladik kurum ozellesince baska kuruma nakil hakkimiz yokmus aciktami kaliyoruz yani bir fikri olan varmi paylasabilirmi

corporal
Memur
05 Aralık 2013 17:38

Kuruluşlardaki Personelin Nakli

Madde 22- (Ek ve Değişiklik: 27/04/1995-4105/4 md., Ek: 03/04/1997-4232/3 md., Değişik madde: 01/08/2003-4971/6 md., Değişik madde: 03/07/2005-5398/8 md.) Özelleştirme programına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) ilgili kuruluş veya İdare tarafından İstihdam fazlası personel belirlenmesi ya da bu kuruluşların kısmen veya tamamen satışı nedeniyle kamu tüzel kişiliğinin sona ermesi, devredilmesi, küçültülmesi, faaliyetlerinin durdurulması, kapatılması, tasfiye edilmesi halinde; bu kuruluşlarda programa alınma tarihi itibarıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar ile iş kanunlarına tabi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel, kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmek üzere yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanmasından itibaren onbeş gün içerisinde İdare tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Nakil hakkı tanınan bir kadro veya pozisyonda görev yapmakta iken İdare tarafından ihdas edilen ve iş kanunlarına tabi olan kadrolara atanmayı kabul edenler ile kuruluş özelleştirme programına alındıktan sonra kuruluşa naklen veya açıktan atananlar bu madde ile getirilen nakil hakkından yararlanamaz. İdare, özelleştirme programındaki kuruluşlarda nakil hakkı kapsamında yer alan kadro ve pozisyonlardan boş bulunanları iptal etmeye, kadro ve pozisyonların yerini, aynı kuruluş bünyesindeki şirketler veya işyerleri arasında değiştirmeye yetkilidir. Özelleştirme programındaki herhangi bir kuruluşun personeli, İdare tarafından özelleştirilecek kuruluşlarda görevlendirilebilir ve yetkilendirilebilirler.

hayrunisa3535, 10 yıl önce

Arkadaslar bisey sorcam 5510 sayili kanuna tabi olatak bir kite 399sayili kanunun iki sayili cetveline tabi olarak ise basladik kurum ozellesince baska kuruma nakil hakkimiz yokmus aciktami kaliyoruz yani bir fikri olan varmi paylasabilirmi

HeLbET-biR-gUn
Aday Memur
13 Aralık 2017 02:21

ARKADAŞLAR TAŞARON KADROYA GEÇİRİLMESİYLE BİRLİKTE 4 Lİ ŞİRKET OLSUN MEMUR SYILSIN TESCİL KAYDI 4c ARTIK KALKIYOR 4C li KİM VARSA HEPSİ KAMUDA Kİ HERKES 4 B. Lİ OLUYOR ARTIK 4 C Lİ KİMSE KALMIYACAK YANI 4 CLİ YASA İPTAL OLUCAK MERAK ETMEYİN HASTANELERDE 4c li VEKİL EBE VEKİL HEMŞİRE DİYANETTE VEKİL İMAM HATİP HEPSİ KALKIYOR 4b YASASINA DAHİL EDİLİYOR

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi