Editörler : gubaz
«101510161017101810191020102110221023102410251026»
12 Mayıs 2020 18:01

lumpw
Aday Memur

PwC rotasyona giriyor diye biliyorum, o sebeple en az alımı PwC yapacak.

Başvuruyu 3 ay önce yapmış olmama rağmen herhangi bir dönüş yok bana da.


bd.773x, 2 ay önce - Alıntıya git

Rotasyon derken nasıl yani? İk dan mı aldınız bu bilgiyi?

12 Mayıs 2020 18:56

kawaii34
Aday Memur

Merhaba herkese , KPMG ve EY partner mülakatlarına girdim ve Deloitte manager mülakatına girdim ama PwCden hala haber yok.. inanılmaz..

12 Mayıs 2020 19:13

Gençler0606
Aday Memur

Ey partner mulakatina hangi il için girdiniz

12 Mayıs 2020 20:46

manicaa
Aday Memur
Deloitte izmir icin manager mulakat daveti alan var mi acaba?
13 Mayıs 2020 09:26

umutluvaka52
Aday Memur

arkadaslar kpmg advisory icin manager mulakatina giren ya da deloitte advisory video mulakata davet alan var midir lutfen cevaplayin. Hr sordugumda audit ve tax icin gorusmelerin basladigini soylediler. Dogrulugundan supheliyim.

13 Mayıs 2020 10:28

Curious1
Aday Memur

Merhaba herkese , KPMG ve EY partner mülakatlarına girdim ve Deloitte manager mülakatına girdim ama PwCden hala haber yok.. inanılmaz..


kawaii34, 2 ay önce - Alıntıya git
Deloitte manager mülakatı İngilizce miydi?
13 Mayıs 2020 12:54

kizilade
Aday Memur

Bugün saat 2'de Deloitte Global ve Türkiye Bilgilendirme / Bölüm Tanıtımları ile ilgili sunuma katılacak var mı? Ya da daha önce katılan birisi bilgilendirme yapabilir mi acaba?

13 Mayıs 2020 13:31

fperson
Aday Memur

EY video mülakatına girdikten kaç gün sonra dönüş aldınız acaba? Aradan 1 hafta geçti dönmemeleri normal mi? Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

13 Mayıs 2020 16:49

utandirmaz
Aday Memur

Deloitte manager mulakatina girenler hangi departman icin arandınız?

13 Mayıs 2020 20:17

digger
Aday Memur

EYMart Başında Online Testler

Nisan Ortasında Manger Mülakatı

Bugün Partner Mülakatı

Deloitte

Tanıtım Toplantısı

1 Hafta sonra 7 Mayıs Grup Mülakatı

Bu yazdıklarım Ankara için.

13 Mayıs 2020 21:21

Gagavuz58
Aday Memur

EYMart Başında Online Testler

Nisan Ortasında Manger Mülakatı

Bugün Partner Mülakatı

Deloitte

Tanıtım Toplantısı

1 Hafta sonra 7 Mayıs Grup Mülakatı

Bu yazdıklarım Ankara için.


digger, 2 ay önce - Alıntıya git

Deloitte nin tanıtım toplantısına ne zaman katılmıştınız acaba 2 mayıs da ben de katıldım fakat grup mülakatı için henüz bir dönüş alamadım kaç kişi olarak gerçekleşti grıp mulakatı

13 Mayıs 2020 21:45

kizilade
Aday Memur

EYMart Başında Online Testler

Nisan Ortasında Manger Mülakatı

Bugün Partner Mülakatı

Deloitte

Tanıtım Toplantısı

1 Hafta sonra 7 Mayıs Grup Mülakatı

Bu yazdıklarım Ankara için.


digger, 2 ay önce - Alıntıya git

Merhaba, Deloitte grup mülakatı deneyiminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

13 Mayıs 2020 21:47

kizilade
Aday Memur

EYMart Başında Online Testler

Nisan Ortasında Manger Mülakatı

Bugün Partner Mülakatı

Deloitte

Tanıtım Toplantısı

1 Hafta sonra 7 Mayıs Grup Mülakatı

Bu yazdıklarım Ankara için.


digger, 2 ay önce - Alıntıya git

Merhaba, Deloitte grup mülakatı deneyiminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

14 Mayıs 2020 01:22

digger
Aday Memur

Arkadaşlar çok fazla soru gelmiş özel mesajdan, hepsini buradan yanıtlamaya çalışayım. Öncelikle EY üzerinden başlayayım anlatmaya. Genel yetenek ve İngilizce üzerine bir şey söylemeye gerek yok zaten biliyorsunuz gayet kolay sınavlar sürenizi iyi yönetin ve kağıt kalem kullanın halledersiniz rahatça.

EY Manager Mülakatı

Ben yetenek sınavlarından 1 hafta sonra arandım manager mülakatı için bu süreç 1 aya kadar uzayabiliyor. Manager mülakatı zorlu oluyor arkadaşlar. Heyecanlı oluyorsunuz bu muhakkak ama karşınızdaki insanlar sizi zaten alıştırıyorlar ve heyecan kayboluyor. Manager mülakatları CV'niz üzerinden gidiyor. CV'nizdeki şeyleri tekrar etmeyin bu kimsenin umrunda değil. Ama o tecrübelerin size neler kattığını anlatmanız ve bunu bir şekilde firmaların istekleri ilişkilendirmeniz gerekli. Bu şirketlerde uzun mesailer ve sürekli deadline stresi altında çalışmak herkesin malumu öncelikle bunun farkında olun ve bunu göze aldığınızı karşınızdaki insanlara hissettirin. Emin olun karşınızdaki insanlar da şirketler hakkındaki olumsuz fikirlerin farkında ve muhtemelen manager seviyesinde o hissiyatları taşıyorlar. Dolayısıyla durduk yere firma güzellemesi yapmanın anlamı yok. Ama bu demek değil ki firmayı gömün. Firmamız hakkında ne biliyorsun sorusuna jenerik cevaplar vermenize gerek yok hepsi birbirinden nüans farkıyla ayrılıyor bu nüansları da araştırıp mülakatçınıza satmak da sizin işiniz. Çevrenizden firma hakkında duyduğunuz olumsuz fikirleri veya internette okuduklarınızı ifade etmekten korkmayın ama bunları söyledikten sonra cümlenizi firmanızı olumlayarak bağlayın. Örneğin:

Herkes big four firmaları için uzun mesai saatlerinden, yorucu ve stresli tempodan oldukça şikayetçiydi. Tabii insnaları bu yorumları yapmaya iten motivasyonu anlıyorum ancak ben daha önce özzgeçmişimde gördüğünüz şu şu işlerde de çok yoğun mesailer harcamış olduğumdan insanların olumsuz gördükleri bu durumlar benim için daha önce tecrübe edilmiş durumlar. Dolayısıyla vs. vs.

Şeklinde bağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz departmanın ne işle iştigal ettiği hakkında fikir sahibi olmanız önemli. Gidip de mülakatçıya siz ne iş yapıyorsunuz diye veya bir gününüz nasıl geçiyor diye sormayın. Adama sorarlar kardeş mağara soğuk muydu diye.

Manager mülakatları çetin oluyor dedim çünkü kendinize gol atma riskiniz çok yüksek. Akademik ialanlarınızla firmayı ilişkilendirirken mülakatçınız size şunu sorabilir:

Az önce denetimle ilgilendiğini söylemiştin. Peki denetimin hangi kanunda ne şekilde düzenlendiğini bize söyleyebilir misin?

Mülakatçının size soracağı beylik soruların zaten belli başlı "Neden KPMG? Neden Vergi? Başka firmaya başvurdun mu? Daha önce firmamız hakkında ne duydun?" gibi sorulara hazırlıklı olun ciddi araştırma yapın ve size bir şey söyleyeyim, bu soruların cevabı kesinlikle bu konuda yok.

EY Partner Mülakatı

Yine CV''niz üzerinden ilerleniyor ve manager mülakatınızda verdiğiniz cevapların şekillendirdiği başlıklar ön plana çıkıyor. Örneğin manager mülakatınızda CV'nizde dikkat çeken bir durum özellikle sorulan bir kısım varsa partner da o kısmın üzerinde duracaktır. Burada jenerik cümlelerden oldukça uzak durun ve hatta asla jenerik cümleler kullanmayın manşet atmayın. Size sorular sorulacak yine klasik sorulardan neden biz vs. şeklinde bunlara manager mülakatı ile tutarlı cevaplar vermezseniz ama şöyle şöyle demişsin burada bir tutarsızlık yok mu? sorusu ile karşı karşıya kalırısnız modunuz düşer. O yüzden genel yetenek sınavından partner mülakatına kadar geçen sürede gayet tutarlı bir yol haritası çizmeniz ve sorulara ciddi manada çalışmaız gerekli. Bu sorulara cevap verirken yapmanız gereken şey gerçekten oturup düşünmeniz. Kurguya gerek yok bu sorulara mülakattan önce oturup bir sigara yakıp cevap aradığınızda zaten olması gereken cevabı veriyorsunuz. Çünkü bu sorularda herkesin atladığı en temel şey doğru cevabın olmaması. Bu sorular sizi tanımaya yönelik arkadaşlar. Dürüst ve samimi olun gerçekten kendinizi gece yarısı bir firmanın deposunda envanter yaparken veya vergi denetimine gittiğiniz müşteri firmanızın denetim odasında ekibinizle çalışırken hayal edin. Neden bu iş için en uygun aday sizsiniz bunu cidden düşünün ve bir yerlere aklınıza gelen cevapları karalayın. Neyse konudan uzaklaşmayalım, CVnizden ve manager mülakatınızdaki managerın yazdıklarından hareketle bir mülakat yapılıyor demiştim. CV niz arasındaki boşlukları mantıklı bir şekilde doldurabilirsiniz. Bu arada manager mülakatında size sorulan soruya doğru cevap vermemiş olabilirsiniz. Eğer doğru cevaplamadıysanız partner mülakatında karşınıza çıkacaktır. Mesela o bağımsız denetçinin düzenlendiği kanun bu mülakatın banko sorusu onu size söyleyeyim. Bunların dışında partner mülakatı bence manager mülakatından daha rahat geçiyor bence.

Deloitte Grup Mülakatı

Grup mülakatlarında aslında ben neyin ölçüldüğünü tam olarak anlamış değilim. Açıkçası temel mantık burada sizin ne derece liderlik vasfına sahip olduğunuz ve takım çalışmasına ne derece uyum sağlayabileceğiniz ama işin içine girince ne liderlik var ne de takım çalışması. Genellikle süreci ilk konuşan iki zıt fikir yürütür. Temelinde size bir sorun verilir ve bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz nereden başlmalıyız. şeklinde devam eder. Örneğin A firması sizin danışmanlık firmanıza şu şu sebeplerden gelmiştir ve sizden danışmanlık hizmeti almak ister. A firmasının bu sorununu çözmek için nereden başlarsınız? Case bu arkadaşlar. Bu kadar veri. Gelin bunu tartışın biz kameraları kapatıyoruz diyorlar. Burada insanlar 4'e ayrılıyor:

A.. İlk konuşan ve ortaya fikir atan kişi.

B. İlk fikri ortaya atan kişiye katılan kişiler

C. İlk fikri ortaya atan kişiye katılmayıp farklı bir fikir ortaya atan kişi

D. C'ye katılanlar.

Arkadaşlar her yerde yazıyor ilk siz konuşun diye. Dolayısıyla herkes de bunu okuyup ilk konuşmaya çalışan kişi oluyor. Strateji sizin ilk sözü alan olmak grubu yönlendirmek demektir. O yüzden size verilen düşünme süresinde grçekten ayakları yere basan bir strateji kurun ilk sözü alın. Ya da manşet bir fikir ortaya atın ve tartışmanın seyrini değiştirin. Yani B ve D grubundan olmayın A ve C olun. Kavga etmeyin insanlara isimleriyle hitap edin. Onları ters köşe yapın. Ali arkadaşımız söylediklerind ehaklı ancak şurada yanılıyor.... Hoop Ali arkadşaımız pert :)))) herkes çok heyecanlı çünkü. Şaka bir yana samimi olun konuşmak için zaten kısıtlı bir süreniz var orayı da yaa beni d eboş geçmesin iki kelam edeyim sağa sola katılmak yerine manşet fikirlerle ortaya çıkıp İK cının hafızasında kendinize yer ayırmaya çalışın.

Gelelim mğlakatlar arasındaki sürelere

EY'da manager-partner görüşmesi arasında 1 ay var. (Tax için söylüyorum) Teklif sürecinin haziran sonunu bulacağını da ifade ettiler. Ankara'da vergi için kıyasıya rekabet olduğunu ve kadronun çok az olduğunu da ilettiler. Dolayısıyla çok da ümitli değilim kendi adıma.

Deloitte grup tanıtımı ile mülakatı arasında 1 hafta var. (Deloitte grup mülakatında istediğiniz departmanı siz İK cıya yazıyorsunuz.)

Umarım aklınızda küçücük de olsa bir soru işaretini giderebilmişimdir. Hepinize süreçlerinizde başarılar diliyorum. Unutmayın arkadaşlarım, her gecenin bir gündüzü muhakkak vardır. Eğer bu firmalarda süreciniz olumsuz olursa başka bir firmada veya devlette kendinize bir kariyer yolu çizmek imkansız değil. Hiçbir firma hiçbir meslek hiçbir insan vazgeçilmez değil. En değerli olan sizsiniz. Hiçbir şey kendinizi yıprattığınıza değmez. :)

14 Mayıs 2020 02:20

uxbal
Aday Memur

@digger hocam teşekkürler öncelikle, EY'de partner mülakatı türkçe mi gerçekleşti ya da bir kısmı/tamamı ingilizce miydi? son olarak partner ile online görüşme mi oldu?

14 Mayıs 2020 03:23

Gagavuz58
Aday Memur

Arkadaşlar çok fazla soru gelmiş özel mesajdan, hepsini buradan yanıtlamaya çalışayım. Öncelikle EY üzerinden başlayayım anlatmaya. Genel yetenek ve İngilizce üzerine bir şey söylemeye gerek yok zaten biliyorsunuz gayet kolay sınavlar sürenizi iyi yönetin ve kağıt kalem kullanın halledersiniz rahatça.

EY Manager Mülakatı

Ben yetenek sınavlarından 1 hafta sonra arandım manager mülakatı için bu süreç 1 aya kadar uzayabiliyor. Manager mülakatı zorlu oluyor arkadaşlar. Heyecanlı oluyorsunuz bu muhakkak ama karşınızdaki insanlar sizi zaten alıştırıyorlar ve heyecan kayboluyor. Manager mülakatları CV'niz üzerinden gidiyor. CV'nizdeki şeyleri tekrar etmeyin bu kimsenin umrunda değil. Ama o tecrübelerin size neler kattığını anlatmanız ve bunu bir şekilde firmaların istekleri ilişkilendirmeniz gerekli. Bu şirketlerde uzun mesailer ve sürekli deadline stresi altında çalışmak herkesin malumu öncelikle bunun farkında olun ve bunu göze aldığınızı karşınızdaki insanlara hissettirin. Emin olun karşınızdaki insanlar da şirketler hakkındaki olumsuz fikirlerin farkında ve muhtemelen manager seviyesinde o hissiyatları taşıyorlar. Dolayısıyla durduk yere firma güzellemesi yapmanın anlamı yok. Ama bu demek değil ki firmayı gömün. Firmamız hakkında ne biliyorsun sorusuna jenerik cevaplar vermenize gerek yok hepsi birbirinden nüans farkıyla ayrılıyor bu nüansları da araştırıp mülakatçınıza satmak da sizin işiniz. Çevrenizden firma hakkında duyduğunuz olumsuz fikirleri veya internette okuduklarınızı ifade etmekten korkmayın ama bunları söyledikten sonra cümlenizi firmanızı olumlayarak bağlayın. Örneğin:

Herkes big four firmaları için uzun mesai saatlerinden, yorucu ve stresli tempodan oldukça şikayetçiydi. Tabii insnaları bu yorumları yapmaya iten motivasyonu anlıyorum ancak ben daha önce özzgeçmişimde gördüğünüz şu şu işlerde de çok yoğun mesailer harcamış olduğumdan insanların olumsuz gördükleri bu durumlar benim için daha önce tecrübe edilmiş durumlar. Dolayısıyla vs. vs.

Şeklinde bağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz departmanın ne işle iştigal ettiği hakkında fikir sahibi olmanız önemli. Gidip de mülakatçıya siz ne iş yapıyorsunuz diye veya bir gününüz nasıl geçiyor diye sormayın. Adama sorarlar kardeş mağara soğuk muydu diye.

Manager mülakatları çetin oluyor dedim çünkü kendinize gol atma riskiniz çok yüksek. Akademik ialanlarınızla firmayı ilişkilendirirken mülakatçınız size şunu sorabilir:

Az önce denetimle ilgilendiğini söylemiştin. Peki denetimin hangi kanunda ne şekilde düzenlendiğini bize söyleyebilir misin?

Mülakatçının size soracağı beylik soruların zaten belli başlı "Neden KPMG? Neden Vergi? Başka firmaya başvurdun mu? Daha önce firmamız hakkında ne duydun?" gibi sorulara hazırlıklı olun ciddi araştırma yapın ve size bir şey söyleyeyim, bu soruların cevabı kesinlikle bu konuda yok.

EY Partner Mülakatı

Yine CV''niz üzerinden ilerleniyor ve manager mülakatınızda verdiğiniz cevapların şekillendirdiği başlıklar ön plana çıkıyor. Örneğin manager mülakatınızda CV'nizde dikkat çeken bir durum özellikle sorulan bir kısım varsa partner da o kısmın üzerinde duracaktır. Burada jenerik cümlelerden oldukça uzak durun ve hatta asla jenerik cümleler kullanmayın manşet atmayın. Size sorular sorulacak yine klasik sorulardan neden biz vs. şeklinde bunlara manager mülakatı ile tutarlı cevaplar vermezseniz ama şöyle şöyle demişsin burada bir tutarsızlık yok mu? sorusu ile karşı karşıya kalırısnız modunuz düşer. O yüzden genel yetenek sınavından partner mülakatına kadar geçen sürede gayet tutarlı bir yol haritası çizmeniz ve sorulara ciddi manada çalışmaız gerekli. Bu sorulara cevap verirken yapmanız gereken şey gerçekten oturup düşünmeniz. Kurguya gerek yok bu sorulara mülakattan önce oturup bir sigara yakıp cevap aradığınızda zaten olması gereken cevabı veriyorsunuz. Çünkü bu sorularda herkesin atladığı en temel şey doğru cevabın olmaması. Bu sorular sizi tanımaya yönelik arkadaşlar. Dürüst ve samimi olun gerçekten kendinizi gece yarısı bir firmanın deposunda envanter yaparken veya vergi denetimine gittiğiniz müşteri firmanızın denetim odasında ekibinizle çalışırken hayal edin. Neden bu iş için en uygun aday sizsiniz bunu cidden düşünün ve bir yerlere aklınıza gelen cevapları karalayın. Neyse konudan uzaklaşmayalım, CVnizden ve manager mülakatınızdaki managerın yazdıklarından hareketle bir mülakat yapılıyor demiştim. CV niz arasındaki boşlukları mantıklı bir şekilde doldurabilirsiniz. Bu arada manager mülakatında size sorulan soruya doğru cevap vermemiş olabilirsiniz. Eğer doğru cevaplamadıysanız partner mülakatında karşınıza çıkacaktır. Mesela o bağımsız denetçinin düzenlendiği kanun bu mülakatın banko sorusu onu size söyleyeyim. Bunların dışında partner mülakatı bence manager mülakatından daha rahat geçiyor bence.

Deloitte Grup Mülakatı

Grup mülakatlarında aslında ben neyin ölçüldüğünü tam olarak anlamış değilim. Açıkçası temel mantık burada sizin ne derece liderlik vasfına sahip olduğunuz ve takım çalışmasına ne derece uyum sağlayabileceğiniz ama işin içine girince ne liderlik var ne de takım çalışması. Genellikle süreci ilk konuşan iki zıt fikir yürütür. Temelinde size bir sorun verilir ve bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz nereden başlmalıyız. şeklinde devam eder. Örneğin A firması sizin danışmanlık firmanıza şu şu sebeplerden gelmiştir ve sizden danışmanlık hizmeti almak ister. A firmasının bu sorununu çözmek için nereden başlarsınız? Case bu arkadaşlar. Bu kadar veri. Gelin bunu tartışın biz kameraları kapatıyoruz diyorlar. Burada insanlar 4'e ayrılıyor:

A.. İlk konuşan ve ortaya fikir atan kişi.

B. İlk fikri ortaya atan kişiye katılan kişiler

C. İlk fikri ortaya atan kişiye katılmayıp farklı bir fikir ortaya atan kişi

D. C'ye katılanlar.

Arkadaşlar her yerde yazıyor ilk siz konuşun diye. Dolayısıyla herkes de bunu okuyup ilk konuşmaya çalışan kişi oluyor. Strateji sizin ilk sözü alan olmak grubu yönlendirmek demektir. O yüzden size verilen düşünme süresinde grçekten ayakları yere basan bir strateji kurun ilk sözü alın. Ya da manşet bir fikir ortaya atın ve tartışmanın seyrini değiştirin. Yani B ve D grubundan olmayın A ve C olun. Kavga etmeyin insanlara isimleriyle hitap edin. Onları ters köşe yapın. Ali arkadaşımız söylediklerind ehaklı ancak şurada yanılıyor.... Hoop Ali arkadşaımız pert :)))) herkes çok heyecanlı çünkü. Şaka bir yana samimi olun konuşmak için zaten kısıtlı bir süreniz var orayı da yaa beni d eboş geçmesin iki kelam edeyim sağa sola katılmak yerine manşet fikirlerle ortaya çıkıp İK cının hafızasında kendinize yer ayırmaya çalışın.

Gelelim mğlakatlar arasındaki sürelere

EY'da manager-partner görüşmesi arasında 1 ay var. (Tax için söylüyorum) Teklif sürecinin haziran sonunu bulacağını da ifade ettiler. Ankara'da vergi için kıyasıya rekabet olduğunu ve kadronun çok az olduğunu da ilettiler. Dolayısıyla çok da ümitli değilim kendi adıma.

Deloitte grup tanıtımı ile mülakatı arasında 1 hafta var. (Deloitte grup mülakatında istediğiniz departmanı siz İK cıya yazıyorsunuz.)

Umarım aklınızda küçücük de olsa bir soru işaretini giderebilmişimdir. Hepinize süreçlerinizde başarılar diliyorum. Unutmayın arkadaşlarım, her gecenin bir gündüzü muhakkak vardır. Eğer bu firmalarda süreciniz olumsuz olursa başka bir firmada veya devlette kendinize bir kariyer yolu çizmek imkansız değil. Hiçbir firma hiçbir meslek hiçbir insan vazgeçilmez değil. En değerli olan sizsiniz. Hiçbir şey kendinizi yıprattığınıza değmez. :)


digger, 2 ay önce - Alıntıya git

Teşekkürler, peki deloitte grup mülakatında grup tanıtımına katılan herkes cağırılmış mıydı bir bilgi verdiler mi, 5 mayıs da grup tanıtımlarına girdim fakat hala grup mulakatı için bir dönüş alamadım, bölüm tanıtımı na hangi tarihte girmiştiniz son olarak hatırlıyor musunuz? Tekrar teşekkür ederim

14 Mayıs 2020 11:19

digger
Aday Memur

@uxbal Partner mülakatı Türkçe gerçekleşti yine MS Teams üzerinden.

@Gagavuz-58 Deloitte Bölüm tanıtımları 28 Nisan idi. 100 den fazla kişi vardı. Grup mülakatı 7 Mayıs'ta oldu. Toplantıya katılan herkesi çağırdılar mı onu bilemiyorum.

14 Mayıs 2020 22:24

ozimob
Aday Memur
Deloitte izmir icin manager mulakat daveti alan var mi acaba?
manicaa, 2 ay önce - Alıntıya git

5 mayısta girdim

15 Mayıs 2020 14:43

uxbal
Aday Memur

arkadaşlar ben de dün partner mülakatı için arandım, haftaya mülakata gireceğim. başka partner mülakatına giren var mı ? tecrübelerini paylaşan olursa çok sevinirim.

15 Mayıs 2020 16:16

uxbal
Aday Memur

arkadaşlar ben de dün partner mülakatı için arandım, haftaya mülakata gireceğim. başka partner mülakatına giren var mı ? tecrübelerini paylaşan olursa çok sevinirim.


uxbal, 2 ay önce - Alıntıya git

Yazmayı unutmuşum firma EY arkadaşlar.

Toplam 20735 mesaj
«101510161017101810191020102110221023102410251026»
 
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;