Editörler : crops35

efzane
Aday Memur
25 Mayıs 2014 11:16

j

telve190740
Memur
16 Haziran 2014 22:01

mahkemeden hagb aldım gerekçede ise kişilerle girmiş oldugum yakınlık yemek felan yemişiz yani muhabeet etmişiz ama mufettiş hakkımda ihraç istiyor arkadaş sizce dsiplin kurulu mufetttişin raporunu bozar mı yada ihraç edermi

cevdet100
Kapalı
23 Haziran 2014 21:01

Geçenlerde bir arkadaştan duydum bu HAGB kayıtları artık savcılıktan alınan sabıka kayıtlarındada gözükecekmiş bununla ilgilide çalışma yapılıyormuş ki arkadaşımın bazı avukat çevresi varmış onlar söylemişler.Yani Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması normal bir mahkumiyet süresi olarak kabul ediliyormuş aradaki tek fark birinde ceza kapalı ve güvenlikli bir yerde infaz ediliyor diğerinde ise dışarıda birtakım sosyal haklardan yoksun bırakılarak infaz ediliyor,zaten yasal literatürde bu hükmün karşılığıda buna tekabül ediyor.

kararsız3030
Kapalı
14 Temmuz 2015 17:50

yorumlari okudum ama bilgi kirliligi

hat safhada

hagb adli sicil de gozukmez arsiv

kaydinda da goZukmez bir nevi

son sans vermektir oncelikle bunu belirtim.

zira hagb li olup bir suru memur olan var

hagb nin tek sikinti oldugu konu guvenlik ve

arsiv arastirmasi yapan kurumlardadir

oda cogu kurum cezan 6 ayi gecmiyorsa

eleyemiyor elesede dava acip geri donebiliyorsjn.

bazi arkdslarda sicilde goZukecekmis diyor

hagb nin cikarilis amaclarindan birisi zaten

sicilde gozukmemesi mantik bu yani

ilk isledigi bir suc icin hemen damgalamamak

hagb den oncede sicilde gozukmicek sekilde

verilen kararlar vardi.

arkadasm kiz arkssina attigi msj

ve ard arda cok sayida aramasindan dolayi

cinsel taciZden ceza aldi 75 gun ve ogretmen

kim neler yapiyor neler ama bir msj cok sayida

arama bile mahkum ediyor.

oncelikle sunu belirtelim

hagb li olan arksslar polislik ic isleri bak.

tsk , adalet bakanligi gibi kurumlarda calismasi

cok zor yani yonetmelikte guvenlik sorusturmasi

yapan kurumlarda ki bunlarda zaten kolluga

soruyor bu adam karakola gelmismi gelmisse neden

hagb sadece sorusturma ve kovusturmaya baglj

olarak bilgi edinebilen bir sey her onune gelen

kuruma verilecek bir bilgi degil verildigi an

alan kisi ve kurum suc islemis oluyor okudugm bildigim

sey bunlar .

duz memurlukte 1 yil alti cezalar da bile

seni almak zorunda sayili suclar disindaki (hirsizlik dolandiricilik

vs vs vs gibi ) yapabilceginiz tek sey

guvenlik sorusturmasi yapmayan bir kuruma

basvurmak bu kdr basit

fireman991
Aday Memur
21 Ekim 2015 21:27

Arkadaşlar peki yüz kızartıcı bi suçtan hagb o da engel mi o kadar çok konuşan varki kafam karıştı

baAYkent
Aday Memur
22 Ekim 2015 12:18

?eklen engel de?il. Kanunda s?n?rl? say?lan haller d???nda engel de?il. Yüz k?zart?c? suçtan hagb ise engel olmamal? çünkü aç?klanan ve temyiz vs ile kesinle?en hüküm olmal?.

Emreyilmaz58
Aday Memur
30 Mart 2018 02:30

Arkadaslar benimde bi sorum olacak....ben infaz koruma memuruyum ve evrakta sahtecilikten 1 yil 8 ay ceza ve bunuda hagb uygulandi...memurluktan ihrac ederlermi tskler

keskesor
Memur
30 Mart 2018 09:27

Kim diyor HAGB adli sicil kayıtlarında bulunmaz diye, bazı hukukçuların dünyadan haberi yok zannımca. ben de infaz katibiyim. HAGB hükmü ortadan kaldırmaz, sadece hükmü geri bırakır ve denetim süresi şartına bağlanır. Suça sürüklenen Çocuklar açısından verilen HAGB'lerde denetim süresi 3 yıl olarak verilir, adli sicil ve istatistik genel müdürlüğü tarafından kayıtlara aktarılır. yetişkinler açısından ise HAGB'lerde denetim süresi 5 yıl olarak belirlenir ve adli sicil müdürlüğünün bulunduğu ilde kayıtlara intikali sağlanır. mahkemelerin düzenlediği bu fişlere TALİ KARAR FİŞİ denir. eğer hükümde hapis cezası verilmiş ve ertelenmiş ise veya direk hapis cezası verilmiş ise bunun için mahkemelerce CEZA FİŞİ düzenlenir. adli sicil kayıtlarında, CEZA FİŞİ, TALİ KARAR FİŞİ ve YERİNE GETİRMİŞ fişi bulunur.

Ayrıca 657'de sayılı devlet memurları kanunundan haberi olan bilir ki yüz kızartıcı suçlardan 5607 Kaçakçılık suçunun olduğunu bilir, HAGB verilmiş ve adli sicil kayıtlarına intikal etmiş ise bu şahıs memur olamaz. eğer memursa ve sonradan 5607 sayılı suçu işlemişse mahkeme de hakkında HAGB vermişse, bu kayıtlara intikal etmişse ve kurumun haberi yoksa sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. mahkemenin bunun memur olduğunu bilmesi ve kurumuna bildirmesi lazım. ya da kurumun belli zamanlarda memurunun adli sicil kayıtlarını kontrol etmemesi halinde sorun çıkmaz. uygulamada bu tür hatalar var.

05 Ağustos 2018 09:22

Bana da ağzı olan konuşuyormuş gibi geldi. Lütfen yetkin olmadığınız konularda ahkam keserek zaten ruhsal ve duygusal olarak endişe, kaygı içerisinde olan insaları depresyone sevk etmeyin. Konuyla ilgili DPB ve Danıştay emsal kararları ortadadır.

HAGB kararı sanık hakkında bir hukuki sonuç doğurmaz. Çünkü HAGB kararı,yargılamayı hükümle sonuçlandıran bir karar niteliğinde olmayıp ceza yargılamasını sona erdiren düşme nedenlerinden birisidir. 5271 sayılı Kanunun 231. Maddesinde belirtildiği üzere, denetim süresi içinde kasıtlı yeni bir suç işlenmediği takdirde açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak davanın düşmesine, denetim süresi içinde kasıtlı yeni bir suç işlenmesi halinde hükmün açıklanmasına karar verilir. Ayrıca tanımda belirtildiği gibi sanık için ceza hukuki açısından değil herhangi bir sonuç doğurmaz. Denetimli serbestlik süresinin sonunda ise ilgili dava ve hüküm, tüm sebep ve sonuçları ile ortadan kaldırılır, yok hükmündedir.

HAGB kararı verilen durumlarda sanığın suçlu olduğu konusunda ulaşılmış bir vicdani kanaat bulunmakta vebu kanaat ?kasten yeni bir suç? işlenmemesi şartına bağlı olarak hüküm ifade etmemektedir. Bu çerçevede ceza davası dışında fakat ceza davasına konu olan eylemler nedeniyle devam eden idari işlemlerde ya da uyuşmazlıklarda, açıklanması geri bırakılan mahkûmiyet kararına dayanılması masumiyet karinesi ile çelişebilir.

Ayrıca HAGB kararları daha önce bir arkadaşın da bahsettiği gibi Adli Sicil Müdürlüğünün kayıtlarında tali fiş olarak, sadece yapılacak soruşturma ve kovuşturma (Arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturması değil) kapsamında, hakimler ve savcılar tarafından görülebilecek şekilde saklanır. Bazı kamu kurumları, özellikle de Adalet Bk., Emniyet Müd. devletin sinir organları diyebileceğimiz kurumlar, yetkileri bulunmamasına rağmen bu kayıtlara ulaşabiliyor ve buna binaen keyfi bir şekilde idari işlem tesis edebiliyorlar. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi bu konu ile ilgili açılan davalar, danıştay karar ve görüşleri, dpb görüşleri var. HAGB bazı kritik kurum ve görevlerde önünüze sıkıntı çıkarabilirse de özellikle B grubu memurlukta, A grubu birçok memurlukta (Uzm. Yard., Denetçilik, Araştırmacı vs.) kesinlikle engel teşkil etmeyecektir.

keskesor, 6 yıl önce

Kim diyor HAGB adli sicil kayıtlarında bulunmaz diye, bazı hukukçuların dünyadan haberi yok zannımca. ben de infaz katibiyim. HAGB hükmü ortadan kaldırmaz, sadece hükmü geri bırakır ve denetim süresi şartına bağlanır. Suça sürüklenen Çocuklar açısından verilen HAGB'lerde denetim süresi 3 yıl olarak verilir, adli sicil ve istatistik genel müdürlüğü tarafından kayıtlara aktarılır. yetişkinler açısından ise HAGB'lerde denetim süresi 5 yıl olarak belirlenir ve adli sicil müdürlüğünün bulunduğu ilde kayıtlara intikali sağlanır. mahkemelerin düzenlediği bu fişlere TALİ KARAR FİŞİ denir. eğer hükümde hapis cezası verilmiş ve ertelenmiş ise veya direk hapis cezası verilmiş ise bunun için mahkemelerce CEZA FİŞİ düzenlenir. adli sicil kayıtlarında, CEZA FİŞİ, TALİ KARAR FİŞİ ve YERİNE GETİRMİŞ fişi bulunur.

Ayrıca 657'de sayılı devlet memurları kanunundan haberi olan bilir ki yüz kızartıcı suçlardan 5607 Kaçakçılık suçunun olduğunu bilir, HAGB verilmiş ve adli sicil kayıtlarına intikal etmiş ise bu şahıs memur olamaz. eğer memursa ve sonradan 5607 sayılı suçu işlemişse mahkeme de hakkında HAGB vermişse, bu kayıtlara intikal etmişse ve kurumun haberi yoksa sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. mahkemenin bunun memur olduğunu bilmesi ve kurumuna bildirmesi lazım. ya da kurumun belli zamanlarda memurunun adli sicil kayıtlarını kontrol etmemesi halinde sorun çıkmaz. uygulamada bu tür hatalar var.

fiddler on the roof
Aday Memur
10 Ağustos 2018 23:34

Arkadaşlar trafik kazasından dolayı TAKSİRLİ (kasten işlenmemiş) bir suç konusunda hakkımda soruşturma açıldı ve büyük ihtimal mahkemeye intikal edecek. Devam eden bir mahkeme sürecimin ortaya çıkması Astsubaylık güvenlik soruşturmamı olumsuz etkiler mi?

Bilgisi olan veya konuyu hakim bir arkadaş fikir verebilir mi?

CtrlAltF4
Aday Memur
18 Aralık 2018 23:00

Yüz kızartıcı suçtan HAGB aldım , Adli davadan sonra disiplin yönünden de uzaklaştırmam kaldırılarak GÖREVİME SON VERİLDİ.

Kısa ve öz bilgi sahibi arkadaşlar , Yüz kızartıcı suçtan HAGB alıp dönenler, İdare mah. danıştay vs Göreve iade kararı olan varsa lütfen paylaşabilirmi ?

ex_love1903
Memur
19 Aralık 2018 09:42

1-hangi suç olursa olsun verilmiş hagb memur olmaya engel değildir. sabıka kaydında da görülmez.ancak güvenlik soruşturmasında kurumlara gelen bilgilerde yer alır.

bununla birlikte sonuçlar açıklanmadan evvel güvenlik soruşturması yapan bazı kurumlar vardır (egm, msb, adalet bakanlığı gibi) bu gibi kurumlar hagb bilgilerini değerlendirebilir.

2-ama memursanız suça konu eylem sebebiyle hagb alsanız dahi kurum içi disiplin soruşturması neticesinde disiplin cezası verilebilir eyleme göre memurluktan da çıkarılabilirsiniz.

3-hagb işçi olmaya engel midir? iş kanunu iş verene daha geniş yetki ve takdir tanımıştır.

Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi