Editörler : "eskiyara"Pangaea
16 Kasım 2013 10:33

Eğitimde reform mu yapmak istiyorsunuz?

Arkadaşlar birkaç naçizane önerim olacak. Herkes kendi düşüncesini eklerse ortaya güzel bir liste çıkar. İşte benim önerilerim.

1. Korkuların eğitime ayak bağı olmasına izin vermeyin. Eğitimi yerel yönetimlere devredin.

2. Okul müdürlerini eğitin, yetiştirin, iyi seçin. Okul temelli bir yönetim kurun.

3. Stratejik yönetime geçin. 5018'i uygulayın.

4. Okul, idareci, öğretmen performans izleme ve değerlendirme sistemine geçin. Atamalarda performans çıktılarını puanlayın.

5. Mükemmellik anlayışını yerleştirin.

6. İdari hizmetleri eğitim öğretimden ayırın. Öğretmen bekçi değildir. Muhasebeci değildir. İşletmeci değildir. Katip değildir. Kütüphaneci, kaloriferci değildir. Getir götür elemanı değildir. Okullarda idari hizmetlerin sağlanması MEB bütçesinden yüzde 3'lük payla mümkündür.

7. Eğitimi okul duvarlarının içine sıkıştıran katı merkeziyetçi anlayıştan vazgeçin.

crabnet355
Müsteşar
16 Kasım 2013 11:19

eğitim yerele devredilirse adamını bulan şehrin en iyi okulunda çalışır adamı olmayan dağ başında ömür çürütür demek.. onu geçtim

eğitim yerele devredilerse g.doğu daki okullar pkknın yönetimine girer..pkkyı bitirmeden yerele devir intihar demek olur..

Boğatürk
Yasaklı
16 Kasım 2013 12:08

İlkönce öğretmen maaşları yükseltilmelidir. Milletvekillerinin maaşlarına 2014 yılında çok büyük oranda zam yapılacaktır. Ya öğretmenler?..En ücra ve en mahrumiyet bölgesinde görev yapan öğretmenlerin maaşları, milletvekillerinin onda biri kadar bile değildir. Emekli olup da milletvekilliği yapanlar, 2014 yılından başlayarak 21.000 TL net aylık alacaklar. El insaf?

adapter
Aday Memur
21 Ekim 2018 01:07

Beş yıl geçmiş, önerilerim hala geçerli.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
21 Ekim 2018 09:37

1. maddeden kaybediyor. Yerelde hangi iş liyakate göre yürüyor ki eğitim yürüsün?

adapter, 5 yıl önce

Beş yıl geçmiş, önerilerim hala geçerli.

xxlarge-
Şube Müdürü
23 Ekim 2018 13:41

Saçma sapan ezberci eğitimden vazgeçilmelidir.

adapter
Aday Memur
25 Ekim 2018 23:09

Düzeltiyorum, eğitim programlarını ve uygulamalarını yerelleştirin.

ingilizceögr
Kapalı
29 Ekim 2018 15:25

REFORM DİYE DİYE HER YIL FARKLI SİSTEM ÖĞRENCİLERİMİZE DAYATILDI.KİMSE BİR SORANKİ YILI KESTİREMEZ OLDU.NE YAPILACAKSA YAPILSIN AMA SÜREKLİ HALE GELSİN.

xxlarge-
Şube Müdürü
05 Temmuz 2019 15:56

Eğitim sonucu işsiz güçsüz insanlar doğmuştur. Çocuklar okuduktan sonra işsiz kalıyor. Avrupada mesleki eğitime önem veriliyor. Türkiydeki mesleki eğitim içler acısı.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi