Editörler :
23 Aralık 2013 23:34   

Kapalı
Yaşamın Kerteriz Defteri

"...Hayat bir maç. Bir maçta iki düdük var. Bir hakemin düdüğü, ikincisi içimizdeki düdük. İçimizdeki düdük bazen 70. dakikada çalıyor. Bu maçı alamıyoruz. Bu düdük ; 90. dakikada çalıyorsa iyi. Hayatın başlangıcında çalıyorsa ; Çok kötü !..Havluyu attığımızın resmi !..."

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/yasamin-perde-arasi-15183

24 Aralık 2013 14:40

balzac45
Aday Memur

ben hiç bişi anlamadım, ancak alıntılanan yazı mantığı kavratıyor

24 Aralık 2013 18:17

berfin*meb
Kapalı

Hayatın kerteriz defterinin temelini " dürüstlük" oluşturur.

Hepimiz ne kadar dürüstüz yaşamda başkalarına yada kendimize karşı ?

Beyaz yalanları söylemeyi nedense zararsız görürüz.. Oysa yalanın beyazı siyahı olmaz.. Hayat bir gün bize mutlaka gösterir, yaşamın gerçek anlamının dürüstlük ve doğruluk olduğunu..Er yada geç.. Mutlaka..

25 Aralık 2013 19:22

berfin*meb
Kapalı

"İnsanlar durup dururken zengin olmak, mutlu olmak, ünlü olmak isterler. Bunlara ihtiyaçları vardır. Ama durup dururken dürüst olmak istemezler. Zaten dürüst olduklarını düşünürler, özellikle dürüstlüğü aramazlar. Oysa en çok dürüstlüğe ihtiyaçları vardır ve ne ilginçtir ki o kelimeler içinde zıddını açıkça söyleyemedikleri tek kelime dürüstlüktür. 'Başarılıyım, güçlüyüm, zenginim, mutluyum, aşığım' derler. Kimisi ise bunlar bende yok diye yakınır. 'Başarısız oldum, gücüm yok, fakirim, mutsuzum, kalbim boş' derler ama hiçbiri ortaya çıkıp da 'Kadere bak yahu, ne yazık ki üçkağıtçıyım, ahlaksızım" demez. İlk beşinin zıddı bende var diye esef edebilirsiniz ama dürüstlüğün zıddı bende yok diyemezsiniz. Çünkü ilk beşini başkaları elinizden alabilir, parayı aşkı sizden esirgeyebilirler ama dürüstlüğü elinizden almazlar, onu siz verirsiniz. Dürüstlük bir kişisel tercihtir, dürüstsüzlük de.."

26 Aralık 2013 19:14

berfin*meb
Kapalı

"Dürüstlükle insan arasındaki en büyük engel insanın kendisidir"

27 Aralık 2013 11:44

doğruhayat
Aday Memur

bizim toplumumuzun genelinde var bu dürüstsüzlük durumu. sorsa kendi kendine neden dürüst olmadın diye?

cevap hazır ortam böyle şu şöyle yapıyor bu böyle yaşıyor e bende böyleyim hatta onların yaptıklarına karşı benim yaptığım basit ben evliya bile sayılırım hani çoğaltın işte.. kişiye böyle söyleten düşünmesini sağlayanda yine toplum olamadığımızdan kaynaklanıyor artık dürüstlülük algısı yok işine gelirse doğru yoksa pekala yalan söyleyebilirler ve bu kişi üzerinde bir sıkıntı huzursuzluk yaratmaz acıda olsa gerçek bunlar

günümüzde dürüst insan sayısı çok az veya yok bulanada olandada ne mutlu..

27 Aralık 2013 18:13

berfin*meb
Kapalı

"Dürüst olmayanlar hatalarını başkalarından saklarlar, oysa dürüst olanlar hatalarını kabul edip ortaya koyarlar.."

29 Aralık 2013 15:25

berfin*meb
Kapalı

bizim toplumumuzun genelinde var bu dürüstsüzlük durumu. sorsa kendi kendine neden dürüst olmadın diye?

cevap hazır ortam böyle şu şöyle yapıyor bu böyle yaşıyor e bende böyleyim hatta onların yaptıklarına karşı benim yaptığım basit ben evliya bile sayılırım hani çoğaltın işte.. kişiye böyle söyleten düşünmesini sağlayanda yine toplum olamadığımızdan kaynaklanıyor artık dürüstlülük algısı yok işine gelirse doğru yoksa pekala yalan söyleyebilirler ve bu kişi üzerinde bir sıkıntı huzursuzluk yaratmaz acıda olsa gerçek bunlar

günümüzde dürüst insan sayısı çok az veya yok bulanada olandada ne mutlu..

doğruhayat, 6 yıl önce - Alıntıya git

Yalan söylemek kişi üzerinde sıkıntı ve huzursuzluk yaratmıyosa o kişi için umut yok demektir..

29 Aralık 2013 15:54

berfin*meb
Kapalı

Söyledikleri doğru olmasaydı vicdanının sesini dinleyip polisllik okulunu bırakmazdı..

İşte bir dürüstlük örneği ;

http://www.memurlar.net/haber/443236/

30 Aralık 2013 16:29

doğruhayat
Aday Memur

Yalan söylemek kişi üzerinde sıkıntı ve huzursuzluk yaratmıyosa o kişi için umut yok demektir..

berfin*meb, 6 yıl önce - Alıntıya git

size göre bize göre

kendine sor ondan umutlu kimse yoktur..

30 Aralık 2013 22:58

berfin*meb
Kapalı

size göre bize göre

kendine sor ondan umutlu kimse yoktur..

Umudu o anlamda kullanmadım..

31 Aralık 2013 10:40

doğruhayat
Aday Memur

Umudu o anlamda kullanmadım..

berfin*meb, 6 yıl önce - Alıntıya git

kişinin kendisini kast etmiştim yanlış yazmış olabilirim..

demek istediğim.

onda ki insanlık kimsede yoktur manasında..

31 Aralık 2013 17:21

berfin*meb
Kapalı

kişinin kendisini kast etmiştim yanlış yazmış olabilirim..

demek istediğim.

onda ki insanlık kimsede yoktur manasında..

Yanlış yazmadınız sayın doğruhayat..

Demek istediğiniz anladım..

Farklı bir bakışla baktığımızı düşündüğüm için öyle yazdım.

Yorumunuz için teşekkürler..

05 Ocak 2014 01:30

berfin*meb
Kapalı

"En büyük erdem, eğri bir evrende, doğru çizgi çizebilmektir bu dünyada.."

26 Ocak 2014 14:14

berfin*meb
Kapalı

"Dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı insan ise yalnız zamanında.."

***George Bernard Shaw***

06 Şubat 2014 21:19

berfin*meb
Kapalı

"Belki de bu dünyada en dürüs insan dürüstlüğünden kuşku duyandır. Dışarıda dürüst olduğundan kuşkusu olmayan nice insan var, ahlak abidesi sanıyorlar kendilerini. Aslında çoğu ladesçi, belki de üçkağıtçı hepsi..."

"...Doğada bir düzen mevcut. Hayvanlar yeteri kadar akıllı. Gereğinden fazla akıllı olan insan, yalan söyleyerek, yiyebileceğinden fazlasını öldürerek, harcayabileceğinden fazlasını biriktirerek uyumu bozdu. Şimdi resimde armoni,

şiirde ve nesirde kafiye, belki de uyumsuz bir dünya gidişatını uyumluymuş gibi gösterme gayreti. Kapsam karanlık olunca zarfı renkli çizmeli.."

06 Şubat 2014 21:55

berfin*meb
Kapalı

Üstün Dökmen'in "Ladesçi" adlı kitabını mutlaka okuyunuz.

Yazara bu kitabı için teşekkür ediyorum.

Kitabın sonunda sayın Dökmen'in şu güzel satırları yer alıyor :

"Yaşımız ilerledikçe birer kerteriz defterine dönüşür yaşamlarımız, görüp bildiğimiz ne varsa orada yazılıdır. Bizden sonrakiler okusun isteriz. Eğer roman sayılırsa bu roman, benim yaşamımın kerteriz defterinden çıkarılmıştır ; bütün dünyayı doyurmaz ama rehberlik edebilir bazılarına. Eğer gelecekte bir tek insan eksik ölürse bu roman yüzünden veya bir tek baba hiç yalan söylemeden bir tek çocuk yetiştirebilirse, zahmetime değdi derim yürekten"

"Bakınız, göçmen kuşlar V düzeniyle uçarlar gökyüzünde, bir dostluk ve dayanışma işaretidir bu. Başımızın üstünde uçup giderler de sürekli, fark etmeyiz gösterdiklerini. Dürüstlük doğallıktır, doğada ve doğallıkta dürüstlük vardır. Tavuğun lades kemiğini kırıp oyun diye kardeşini kandırmaya çalışan insan, kendi oyununa geldi, kendini ve doğayı kandırmaya çalışıyor farkında olmadan ve böyle giderse bir gün gökyüzündeki kuşların V kardeşliğini, bir kemik gibi kırıp atacak besbelli. Kendimi ve cümle alemi ne diye kandırayım ki ! Lades kemiklerini kırmayalım ve kuşların gökteki V düzenini.."

Bu başlık bu bölüme bir hatıram olsun.. Okuyanlara teşekkürler..

14 Şubat 2014 19:19

pardus31-42-15
Aday Memur

kerterizimiz aşk olmalı bence en azından sevgililer gününde...

14 Şubat 2014 20:42

berfin*meb
Kapalı

kerterizimiz aşk olmalı bence en azından sevgililer gününde...

pardus31-42-15, 5 yıl önce - Alıntıya git

Fakat dürüst ve güvenilir olmak kaydıyla..

01 Nisan 2014 14:16

berfin*meb
Kapalı

Bugün 1 Nisan ama..

"Şaka da olsa yalan söylemeyiniz.."

***Hz. Muhammed***

Toplam 19 mesaj

ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?