Editörler : E.Kayı Han
26 Aralık 2013 02:12

Faize bulaşmadan nakite ihtiyacım var çözüm nedir kardeşlerim??

Başlıktandan anlaşılacağı üzere şimdiye kadar faize bulaşmadım nakite ihtiyacım var bu aralar bunu nasıl halledebilirim?? Selam ve dua ile

26 Aralık 2013 02:15

oncelıkle tanıdıklardan anne-baba, arkadas es dosttan borc ısteyebılırsın..mebla yuksek degılse vereceklerını dusunuyorum!

ama faız derken bu konu ıle ılgılıde acıklamalar var mesala ev alacaksın bazı kesım alabılırsın kredı cekıp dıyor! 2. sınde haram mevzusu var ama(kredı cekmemenı anlamadım)

Kaynarsel
Yasaklı
26 Aralık 2013 08:56

Günümüzde babası oğluna, dayısı veya amcası yeğenine borç vermiyor ki?

Kaynarsel
Yasaklı
26 Aralık 2013 13:52

Traktör alacak olan Hayrullah Ustaya kimse beş kuruş para vermedi. Ama banka verdi. Hayrullah Usta, tarlalarının geliriyle, kredi taksitlerini kolay kolay ödüyor. Keyfi de yerinde..

26 Aralık 2013 19:03

çözüm yolu nedir arkadaşlar faize bulaşmadan

Lady-İnRed
Aday Memur
26 Aralık 2013 22:55

borç almaktan başka çaresi yok onuda uzun vadli kims vermez para biriktir

Kaynarsel
Yasaklı
27 Aralık 2013 01:34

Başlık sahibi 20 sene para biriktirse ki çok zor, 20 sene sonra düşüncesine erişir.

uzaklardanbiiri
Kapalı
27 Aralık 2013 10:26

cemaatin bankalarına gidip kredi cek

onlar caizdir sanırım.

nur örgütünün liderinin bu yonde fetvası vardır muhakkak !

1453mustafa
Aday Memur
27 Aralık 2013 11:54

nur cemaati örgüt değildir kardeşim. o kadar insanın hakkında konuşmak sana bir şey kazandırmaz. ama ısrarcı olursan kaybettirebilir. saygılarımla..

uzaklardanbiiri, 10 yıl önce

cemaatin bankalarına gidip kredi cek

onlar caizdir sanırım.

nur örgütünün liderinin bu yonde fetvası vardır muhakkak !

EMİN-OL
Aday Memur
27 Aralık 2013 18:19

çok kolay tefeciye gideceksin borç alacaksın yada çevren varsa borç alacaksın yada banka soyacaksın yada ayağını yorganına göre uzatacaksın.vs

sineruf
Şef
28 Aralık 2013 23:56

Arkadaş yukarıda yazmış hem başlarındaki Firavun'unda fetvası var diyor.

a 1981
Yasaklı
29 Aralık 2013 00:18

müslümanlar malesef birbirlerine güvenmedikleri için borç da vermiyorlar.

müslümanların birbirlerine iyilik yapmaktan çekindikleri bir anda, müslümanlığın emirlerini yerine getirmek daha da zor hale geliyor.

Arkadaşın acil borca ihtiyacı var, güvenen bir arkadaş verebilir mi acaba?

a 1981
Yasaklı
29 Aralık 2013 00:21

şu forum dahil birçok yerde kolayca fetva veriyoruz;

şu haramdır, bu günahtır..

Ama bu günahlerı bertaraf etmek için birbirimize ne kadar yardımcı oluyoruz?

Bir kardeş gidip bankadan faizle kredi çekince ayıplarız belki, ama bu duruma ona mecbur hale getiren nedenleri ne kadar yok etmeye çabalıyoruz?

Gürleyenkaya
Yasaklı
29 Aralık 2013 11:52

İşin zor arkadaş? Bu devirde kim çıkarır da yeğenine 10.000 veya 20.000 TL verir ki?

Kaf Dag Silueti
Genel Müdür
29 Aralık 2013 12:50

dün çok degerli bir arkaaşımla konuşuyorduk telde.bir kooperatife girmiş ve evi teslim almak üzereymiş.30 bin lira kadar borcu kalmış.maaşı da 5000 falan.bana akıl danışıyor.80 bin kredi çeksem 30 bin ev borcu kalanı ile de araba alayım ve bir daha tevbe edeyim krediye.ki çok takvalı birisi..harama asla el uzatacak biri değil.( kredinin geri ödemesi 88 bin liraymış yani 8 bin faiz e gidecek )

ona şu nasihati ettim.

kardeş gözümsün madem çaresizsin ocagın 15 inden sonra bari 20 bin kredi çek faize 1000 liranı kaptırırsın.arabaya gelince.6 ay sonra alsan ne olur?zaten karakış kıyamet.gezme tozma işin olmaz muş gibi bir yerdesin.

kısaca bir girdaba girmiş arkadaşım umarım beni dinler de en az hasarla bulaşır faiz belasına.ben şahsi olarak dunu düşünüyorum

kredi ile ev yada araba almaktansa kiracı olmayı tercih ederim yada tokilere başvururum.yada EMİNEVİM diye bir sistem var bu da gözden geçirilebilir

29 Aralık 2013 15:35

katılıyorum.

a 1981, 10 yıl önce

şu forum dahil birçok yerde kolayca fetva veriyoruz;

şu haramdır, bu günahtır..

Ama bu günahlerı bertaraf etmek için birbirimize ne kadar yardımcı oluyoruz?

Bir kardeş gidip bankadan faizle kredi çekince ayıplarız belki, ama bu duruma ona mecbur hale getiren nedenleri ne kadar yok etmeye çabalıyoruz?

tufanucarr
Aday Memur
29 Aralık 2013 15:47

cozum cok basit, hem de bir test yapmis olursun.

Sizin gibi dusunen, yani faiz almak da vermek de haramdir diyen cok varlikli bir dini butun bulacaksin,

Ona islamda faiz almanin ve vermenin haram oldugunu hatirlattiktan sonra sifir faizle yuklu bir miktarda parayi sana vermesini isteyeceksin.

Eger inandigi inancin geregi olarak sana o parayi verirse gercek bir mumin ile karsilasmanin huzurunu yasayacaksin, yok eger vermem derse birseyleri sorgulama vaktinin geldigini anlayacaksin.

Bu dedigimi yaparsaniz lutfen bizi bilgilendiriniz.

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
29 Aralık 2013 16:27

''bir daha tevbe edeyim krediye''

bu söylediğine kendisi inanıyor mu,bilinçlice bir eylemde bulunuyor,tevbe edince yaptığı yanlış sıfırlanacak mı,

bugün ev borcu ve araba için kredi çeken,yarın daha büyük maddi sıkıntılara düştüğünde yine emeksiz paranın peşine düşmeyecek mi,daha basitinde krediye sarılan daha kötüsünde ne yapmayı planlıyor olabilir,

uzun süredir araba almak istiyorum ben de kredi çeksem şuan alırım,peki ama neden?

hangi maksat bir haramı tolere ettirebilir ya da haramı tolere ettirecek bir maksat var mıdır.

Kaf Dag Silueti, 10 yıl önce

dün çok degerli bir arkaaşımla konuşuyorduk telde.bir kooperatife girmiş ve evi teslim almak üzereymiş.30 bin lira kadar borcu kalmış.maaşı da 5000 falan.bana akıl danışıyor.80 bin kredi çeksem 30 bin ev borcu kalanı ile de araba alayım ve bir daha tevbe edeyim krediye.ki çok takvalı birisi..harama asla el uzatacak biri değil.( kredinin geri ödemesi 88 bin liraymış yani 8 bin faiz e gidecek )

ona şu nasihati ettim.

kardeş gözümsün madem çaresizsin ocagın 15 inden sonra bari 20 bin kredi çek faize 1000 liranı kaptırırsın.arabaya gelince.6 ay sonra alsan ne olur?zaten karakış kıyamet.gezme tozma işin olmaz muş gibi bir yerdesin.

kısaca bir girdaba girmiş arkadaşım umarım beni dinler de en az hasarla bulaşır faiz belasına.ben şahsi olarak dunu düşünüyorum

kredi ile ev yada araba almaktansa kiracı olmayı tercih ederim yada tokilere başvururum.yada EMİNEVİM diye bir sistem var bu da gözden geçirilebilir

asosyal adam
Kapalı
29 Aralık 2013 17:46

ayağını yorganını göre uzataydın ;S

ibn-i ruşen amca
Müsteşar Yardımcısı
29 Aralık 2013 18:12

Kendine yakın olanlardan isteyeceksin tabi ki, başka olmaz. Eger yakınların paralı degillerse ihtiyacın olan parayı yakın çevrenden azar azar iste. Hepsini bir kişiden istemezsin birazını ondan birazını bundan...

Oguzçag
Yasaklı
03 Ocak 2014 19:59

Yakını da olsa, kimse yeğenine 100 TL bile vermekten çekiniyor. Nasıl olacak ki?

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi