Editörler : **sude**
06 Ocak 2014 09:43   

Ercan Hoca Forumda

Merhaba Arkadaşlar. Bugün başlayacak soru çözümleri bu başlık altından yürütülecektir. Hocamıza sorularımızı lütfen bu başlık altından soralım.

06 Ocak 2014 13:32

ercan.hoca
Memur

Merhaba Değerli SMMM Adayları eski öğrencim Fikret'i kırmayarak bugün sorularınızı cevaplamak üzere forumunuza gelmiş bulunmaktayım. Bugün 1 saat boyunca Ekonomi- Maliye sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Kitabıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı da hepinize şimdiden teşekkür ederim. Sorularınızı bekliyorum.

06 Ocak 2014 13:42

cgdm 1987
Aday Memur

Hocam Merhaba. Foruma Hoşgeldiniz. Sizi buraya davet eden Fikret arkadaşımıza da teşekkür ederim. Kitabınızdan sayfa 727'deki 25. soruyu çözebilir misiniz ?

06 Ocak 2014 13:50

smmm-gamze
Aday Memur

hocam nasıl ders çalışmayı öneriyosunuz,nasıl yol izlenmeli,

06 Ocak 2014 13:53

ercan.hoca
Memur

Merhaba. Sormuş olduğunuz soru talebin fiyat esnekliği sorusudur. Talebin fiyat esnekliği = talep edilen mal miktarındaki % değişim / Fiyattaki % değişim formülü uygulanarak bulunur. %5 / %6 şeklinde formülü uyguladığınızda talep esnekliğini 0.83 olarak bulursunuz. Bunu en yakın şık da 0.80 olan B şıkkıdır.

06 Ocak 2014 13:59

ercan.hoca
Memur

hocam nasıl ders çalışmayı öneriyosunuz,nasıl yol izlenmeli,

smmm-gamze, 6 yıl önce - Alıntıya git

Ders çalışmaya en zayıf olduğunuzu düşündüğünüz alandan başlamanızı öneririm. Kitabımızdaki özellikle dikkat, not şeklinde ifade etmiş olduğum kısımlara kesinlikle bakın. Çünkü bu bölümlerde özellikle soru çıkma potansiyeli yüksek olan yerler üzerinde durmaya çalıştık. Muhasebe derslerini ilgili muhasebe kayıtlarını yaparak, Ekonomi- Maliye dersini yazarak ve grafikleri anlayarak çalışmanızı öneririm. Hukuk dersleri sözel ağırlıklı dersler olduğu için bu bölümleri okurken özellikle kitabımızda koyu karakterle yazdığımız kısımlara dikkat ederseniz sizin için iyi olur.

06 Ocak 2014 14:01

cgdm 1987
Aday Memur

Merhaba. Sormuş olduğunuz soru talebin fiyat esnekliği sorusudur. Talebin fiyat esnekliği = talep edilen mal miktarındaki % değişim / Fiyattaki % değişim formülü uygulanarak bulunur. %5 / %6 şeklinde formülü uyguladığınızda talep esnekliğini 0.83 olarak bulursunuz. Bunu en yakın şık da 0.80 olan B şıkkıdır.

ercan.hoca, 6 yıl önce - Alıntıya git

Teşekkürler Hocam.

06 Ocak 2014 14:03

fiko61
Aday Memur

Hocam tekrar hoş geldiniz. Size ne kadar teşekkür etsek az. Benim sorum şu : Normal Mal- Düşük Mal ayrımını anlatır mısınız?

06 Ocak 2014 14:07

smmm-gamze
Aday Memur

Ders çalışmaya en zayıf olduğunuzu düşündüğünüz alandan başlamanızı öneririm. Kitabımızdaki özellikle dikkat, not şeklinde ifade etmiş olduğum kısımlara kesinlikle bakın. Çünkü bu bölümlerde özellikle soru çıkma potansiyeli yüksek olan yerler üzerinde durmaya çalıştık. Muhasebe derslerini ilgili muhasebe kayıtlarını yaparak, Ekonomi- Maliye dersini yazarak ve grafikleri anlayarak çalışmanızı öneririm. Hukuk dersleri sözel ağırlıklı dersler olduğu için bu bölümleri okurken özellikle kitabımızda koyu karakterle yazdığımız kısımlara dikkat ederseniz sizin için iyi olur.

çok tşklerr...

06 Ocak 2014 14:11

ercan.hoca
Memur

Hocam tekrar hoş geldiniz. Size ne kadar teşekkür etsek az. Benim sorum şu : Normal Mal- Düşük Mal ayrımını anlatır mısınız?

fiko61, 6 yıl önce - Alıntıya git

Normal mal ve düşük mal talebin gelir esnekliğine bağlı olarak ortaya çıkan mal ayrımıdır. Normal mallarda talebin gelir esnekliği sıfırdan büyük olurken, düşük mallarda talebin gelir esnekliği sıfırdan küçük olur. Buradan hareketle normal mal gelir arttıkça tüketimi artan, gelir azaldıkça tüketimi azalan mallardır. Yani bir malın normal mal olabilmesi için gelirle arasında doğru yönlü bir ilişki olması gerekir. Düşük mal ise gelir ile ters yönlü bir ilişkiye sahiptir. Yani düşük malda birey geliri arttıkça bu malı tüketmekten vazgeçecektir.

06 Ocak 2014 14:13

ercan.hoca
Memur

çok tşklerr...

smmm-gamze, 6 yıl önce - Alıntıya git

Rica ederim. İyi çalışmalar.

06 Ocak 2014 14:16

fiko61
Aday Memur

Normal mal ve düşük mal talebin gelir esnekliğine bağlı olarak ortaya çıkan mal ayrımıdır. Normal mallarda talebin gelir esnekliği sıfırdan büyük olurken, düşük mallarda talebin gelir esnekliği sıfırdan küçük olur. Buradan hareketle normal mal gelir arttıkça tüketimi artan, gelir azaldıkça tüketimi azalan mallardır. Yani bir malın normal mal olabilmesi için gelirle arasında doğru yönlü bir ilişki olması gerekir. Düşük mal ise gelir ile ters yönlü bir ilişkiye sahiptir. Yani düşük malda birey geliri arttıkça bu malı tüketmekten vazgeçecektir.

Teşekkürler Hocam.

06 Ocak 2014 14:20

sinemis34
Aday Memur

Merhaba Hocam. Hoşgeldiniz. Ben kafamda bir türlü otonom kavramını oturtamadım. Açıklayabilir misiniz?

06 Ocak 2014 14:26

ercan.hoca
Memur

Merhaba Hocam. Hoşgeldiniz. Ben kafamda bir türlü otonom kavramını oturtamadım. Açıklayabilir misiniz?

sinemis34, 6 yıl önce - Alıntıya git

Tabi açıklayayım. Otonom kavramı ile ilgili bilmemiz gereken anahtar kelime gelirden bağımsız olmasıdır. Otonom kavramının arkasına hangi kelime gelirse gelsin gerek otonom tüketim olsun, gerek otonom tasarruf olsun hepsinin ortak yanı gelirden bağımsız olmasıdır. Buradan hareketle otonom tüketim gelirden bağımsız olan tüketim düzeyini, otonom tasarrufta gelirden bağımsız olan tasarruf düzeyini ifade eder.

06 Ocak 2014 14:29

ercan.hoca
Memur

Arkadaşlar süremiz sona erdi. Benim forumdan çıkmam gerekiyor. Çarşamba günü görüşmek üzere. Hepinize iyi çalışmalar.

06 Ocak 2014 14:32

sinemis34
Aday Memur

Tabi açıklayayım. Otonom kavramı ile ilgili bilmemiz gereken anahtar kelime gelirden bağımsız olmasıdır. Otonom kavramının arkasına hangi kelime gelirse gelsin gerek otonom tüketim olsun, gerek otonom tasarruf olsun hepsinin ortak yanı gelirden bağımsız olmasıdır. Buradan hareketle otonom tüketim gelirden bağımsız olan tüketim düzeyini, otonom tasarrufta gelirden bağımsız olan tasarruf düzeyini ifade eder.

Saolun Hocam. Ağzınıza sağlık.

08 Ocak 2014 13:28

ercan.hoca
Memur

Merhaba Arkadaşlar. Bugün 1 saat boyunca Finansal Tablolar Analizi sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Sorularınız varsa alabilirim.

08 Ocak 2014 13:33

fiko61
Aday Memur

Merhaba Hocam. İlk soru benden gelsin.

Bir işletmenin satışlarının maliyeti 240.000 TL, dönem başı stok 30.000, dönemsonu stok 50.000, ortalama ticari alacaklar 80.000 ise stok devir hızı kaçtır?

A)5 B)6 C)8 D)10 E)12

08 Ocak 2014 13:39

ercan.hoca
Memur

Merhaba Hocam. İlk soru benden gelsin.

Bir işletmenin satışlarının maliyeti 240.000 TL, dönem başı stok 30.000, dönemsonu stok 50.000, ortalama ticari alacaklar 80.000 ise stok devir hızı kaçtır?

A)5 B)6 C)8 D)10 E)12

fiko61, 6 yıl önce - Alıntıya git

Merhaba. Stok devir hızını bulabilmek için satışların maliyetinin ortalama stoklara bölünmesi gerekir. Ortalama stoklarda dönembaşı ve dönemsonu stoğun toplanıp 2'ye bölünmesiyle bulunur. Soruda verilen ortalama ticari alacaklar kafa karıştırmak için verilmiş.

Stok Devir Hızı = Satışların Maliyeti / Ortalama Stoklar formülünden bulunur.

= 240.000 / 40.000

= 6 olarak bulunur. Cevap B şıkkı

08 Ocak 2014 13:43

begumfb
Aday Memur

Merhaba Hocam. Bir işletmenin cari oranı 1.5, kısa vadeli borçları 500.000 ise işletmenin net çalışma sermayesi nedir?

A) Net çalışma sermayesi noksanı vardır.

B) 250.000

C) 500.000

D) 750.000

E) 1000.000

08 Ocak 2014 13:52

ercan.hoca
Memur

Merhaba Hocam. Bir işletmenin cari oranı 1.5, kısa vadeli borçları 500.000 ise işletmenin net çalışma sermayesi nedir?

A) Net çalışma sermayesi noksanı vardır.

B) 250.000

C) 500.000

D) 750.000

E) 1000.000

begumfb, 6 yıl önce - Alıntıya git

Cari Oran = Dönen Varlıklar / Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar formülünden bulunur. Bu formülden hareketle;

1.5 = Dönen Varlık / 500.000 bu formülden Dönen Varlıklar = 750.000 TL olarak bulunur.

Bize soruda Net Çalışma Sermayesini sorduğu için

Net Çalışma Sermayesi= Dönen Varlıklar- Kısa Vadeli Yabancı Kaynak

= 750.000 - 500.000

= 250.000 olarak bulunur. Cevap B şıkkı.

Toplam 112 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?