Editörler : asaygincihan27
05 Mart 2014 19:18

ikona_roj
Memur

bana da sandık kurulu başkanlığı çıktı.. kıdeme göre verilmiyor mu görevler hocam?


7çokgeç45, 4 yıl önce - Alıntıya git

valla kıdeme göre mi yaşa göre mi bilmiyorum ama bizimkiler köyün bağlı olduğu ilçe merkezinde oturanlara öncelik verilmiş diğer ilçelerden gelen arkadaşlara görev vermemişler...

07 Mart 2014 21:50

alikerem
Şube Müdürü

yaşanmış örnekler daha faydalı olacaktır arkadaşlar.

09 Mart 2014 16:50

onerogretmen
Aday Memur

SANDIK BAŞKANINA KOLAYLIKLAR J

1.Torbayı teslim aldıktan sonra eve götürürken dikkatli ol,kaptırma.Artık sorumlusu sensin.

2.İçindekileri iyi kontrol et.listeyle karşılaştır eksik varsa ilçe seçim kuruluna bildir.

3.Bol miktarda paket lastiği al ıstampayı önceden mürekkeple iyice çeksin cıvık cıvık mürekkep doldurma çünkü oy pusulasına basılıp katlanınca başka partinin alanınla çakışır ayırmada güçlük çekersin itiraz edenler olabilir gerçi karşı tarafa bunun tersi çıkar sen ters olanı kabul etme oy geçerlidir)akşamdan oy pusulalarını ve zarfları say,mühürle 50?şerli paketle(gerçi size verilecek kitapçıkta sabah seçim alanında sayın mühürleyin der ama genelde kolaylık için akşamdan yapılır.)

4 . Seçimden bir gün önce oy kullanma alanını düzenle memur ve diğer üyelerinde gelmesi gerekli (gerçi hiç biri gelmez genelde sen hazırlarsın.)bu seçimde 3 sandık olacak onun için iki tane oy kullanma kabini kur.içine bir sıra koy sabah üzerine ıstampayı ve muhtarlık pusulalarını koyarsın.

5.Sabah sandık kurulunu oluştur.yemini ettir.birer birer der ama toplu olarak yemin ettirebilirsin.sandığın içini konrol et boş olduğunu göster ve mühürle (sandıklar artık şeffaf olduğu için içi rahatlıkla görülüyor)mühürlerken ip ile bağla bir çakmakla mumu eriterek ipin üzerine akıt ve seçim mührünü bas.(bunun için tecrübeli bir erkek üyeden yararlanabilirsin.

6.Çıkacak mühürlere çok dikkat et onları iyi koru iki tane evet mührü bir tane de ilçe seçim kurulu mührü olması gerekir her tutanağı bu seçim kurulu mührü ile mühürleyeceksin.

Evet Mühürlerini oy kullanma kabininde bırakma oyunu kullanan kişiden mutlaka geri al buna çok dikkat et bunun için bir kişi görevlendir.biri cebe atar gider çok ararsın.

7.Oy kullanma başlamadan girişe uyanık bir kişiyi görevlendir(memur olabilir)oy kullanacakların kimliklerini konrol edip imza attırsın.imza kaçırmasın.imza attırırken bir cetvel kullanırsa ona faydası olur.50,50 paketlediğin zarfları ,oy pusulalarını kontrol edersin 50 olunca imzaları sayarsın eşitse sıkıntı yok demek. Bir veya iki kişi de oy pusulasını ve zarf versin. Oy kullananlar zarfları tükürüp yapıştırmazlarsa iyi olur açarken kolaylık olur.sorarlarsa yapıştırtma.

8.Seçim günü oy kullanırken muhtar adaylarına dikkat et.çekişmeli bir seçim ise bazı adaylar arada oy pusulalarını kontrol bahanesiyle oy kullanma kabinine girerek rakiplerinin oy pusulalarını çalabilir. Buna çok dikkat et senin kontrolünde girsin.Oy kullanacak vatandaşı kimsenin etkilemesine müsade etme.eğer yaşlı ,gözleri görmeyen engelli biriyse sen yardımcı olacaksın başkasını oy kullanma kabinine sokma .yetki senin.

9.Öğleden sonra saat 3-4 gibi boşlukta tutanaklarının,sayım döküm cetvelinin,sandık sonuç tutanaklarının altına sandık kurul üyelerinin isimlerini yaz.imzaları sonra attırırsın.

10.Oy kullanma işlemi bitince bittiğini yüksek sesle duyur.sandığı aç zarfları birlikte sayın. herkes 50 tane saysın lastikle paketleyin paketlediklerini tekrar sandığa koy imzalarla oy kullananları karşılaştır.eşitse sorun yok .zarf fazlalığı varsa aradan eksik sayıda zarf seç ve yak.(eskiden böyleydi değişmediyse yardımcı kitapçıkta yazar)okumaya geçince bir paket yani 50 tane al sonra zarfları açtır oy pusulalarını önüne istifle.sıra ile say hangi partiyse yüksek sesle oku sayım döküm cetveline işaretlet bu işaretleyicilerin çok dikkatli olması gerekir yanlış işaretlerseler karışır 50 tane bitince kontrol et karşılaştır sende A partisi kaç sende kaç gibi.eşitse işaretleyenlere iki tane cetvel alırsan kontrol ederken faydası olur.bu imza attıran kişiye de yarar cetvelle daha rahat takip eder.devam sayarken panik yapma çok dikkatli say.

11.Sayım döküm yapılırken dışarıdan izleyebilirle sandığa yaklaştırma araya bir şeyler koy (kapıya sıra koyabilirsin)geçmelerine izin verme.

12.Partililere ve kapıya veya uygun bir yere asılacak sandık sonuç tutanaklarını doldur as.

13.Geri kalanları paket lastiği ile paketle yapışkan küçük kağıt al üzerlerine kaç tane olduğunu yaz. Torbaya at mühürleri sakın unutma oy verme işi bitince hemen torbalarına koy.

14.Teslim etmeye giderken yanına sandık kurulu üyelerinden iki kişi al polis nezaretinde ilçe seçim kuruluna götür. Bu kadar kolay gelsin?J

09 Mart 2014 18:09

alikerem
Şube Müdürü

çok faydalı paylaşım teşekkürler

12 Mart 2014 14:23

nebula.orion
Memur

dışarda sıra oluşursa sakın kimlikleri toplayarak sıra oluşturmayın bırakın beklesinler. bizim millet beklemeye alışkındır. eğer kimlik toplayıp ona göre alırsanız işin içinden çıkamazsınız.

okuma yazma bilmeyenlere sandık başkanı yardımcı olur. bu hususta ısrar edenlere kesin tavrınızı gösterin. özürlü olup elini kullanamayanlara bir yakını yardımcı olabilir.

verilen kitapçığı çok iyi okuyun. kuralları biliyormuş gibi yapanlara aldırış etmeyin.

dışarda (arabada) yatalak hastam var gelin bakın onun yerine oy kullanayım diyen bile çıkar sakın görev yerinizden ayrılmayın. hastasını getirsin öyle oy kullandırın.

imza ve kullanılan oy sayısı önemlidir. ona dikkat etmek gerekir. imza eksik zarf fazla çıktı ise hemen fazla zarf imha etmeyin bir kez daha sayın.

adaylara verilen oy ve geçersiz oy sayılarının toplamı toplam saydığınız oy sayısına eşit olmalıdır. dikkat edin.

hiçbir aday ya da siyasi parti o an için gözümüzde bir değeri yoktur. o an başkan ve üylerin görevi hiçbir şaibeye meydan vermeden seçimlerin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamaktır. başkası yerine oy kullanmayın, başkasını başkası yerine oy kullandırtmayın

13 Mart 2014 04:54

inecekvar-şöfer-emmi
Kapalı

.

13 Mart 2014 21:40

muallımetun
Aday Memur

secim günü rapor alsam ne olur, iptal etmiyolar:(

14 Mart 2014 22:03

bymuryum
Şube Müdürü

merhaba arkadaşlar. ben yıldırım bursada öğretmenim.sandık başkanlığı görevi tebliğ edildi. daha önce hiç seçimlerde görev almadım. meslektaşımla beraber bugün seçim kuruluna giderek görevimi devretmek istediğimi söyledim. öyle bişey yok dediler. bir kaç saat sonra dilekçemi vermeye gittim. ordaki memur dilekçemi okuyup bunun mazeret olamıycağını hakimle görüşmemi söyledi.bende hakim toplantıda olduğu için özel kalemine durumu anlattım. hakimin bugün görüştüğü bir kişiye doğum gibi nedenler haricinde olaya olumsuz baktığını söyledi. yinede isterseniz pazartesi sabah bi görüşün dedi. dilekçede şunlardan bahsettim:bu görev mesleğim dışı olduğundan,eğitim alsamda hatalar yapacağımdan ve sağlıklı olarak yapamayacağıma dolayısıyla görevimi yerine getiremeyeceğimi belirttim.pazartesi hakim kalbul etmezse o günlerde 3 gün rapor alınsa olabilir mi?yada ne yapmak gerekiyor?

15 Mart 2014 00:32

s_dolunay
Aday Memur

rapor geçerlidir rapor aldığın taktirde size görev veremezler.

15 Mart 2014 00:33

s_dolunay
Aday Memur

Ayrıca seçimde görev alacak arkadaşlar unutmayın ki o gün savcıda olan bütün yetkileri kullanıyorsunuz rahat olun siz ne derseniz o olur. polise yada jandarmaya emir verin o yerine getirmek zorunda muhtarmış partiymiş tırs gelir tırs gider relax kendinize güven birazda dikte yönetimi uygulayın gerisi gelir.

15 Mart 2014 12:18

"denge"
Müsteşar Yardımcısı

seçim günü okul müdürünün bile amiri oluyorsunuz. :)

19 Mart 2014 21:16

BiyoIoji.2000
Yasaklı

haftaya eğitim verecekler, bana da sandık başkanlığı çıktı ilk defa görev alıyorum, iptal olmuyor.

ama soracağım soru farklı,

benim ikamet ettiğim ilçe ile görev aldığım ilçe farklı. bu seçimde 3 oy var biri muhtar, diğeri ilçenin belediye başkanlığı, ötekisi de büyükşehir belediyesi seçimi.

büyükşehirde sıkıntı yok da, muhtarlık ve ilçe seçimleri için benim oylarım ölüyor mu? yani ikamet ettiğim ilçedeki belediye oyumu kullanamayacak mıyım?

19 Mart 2014 23:31

efdak
Şef

haftaya eğitim verecekler, bana da sandık başkanlığı çıktı ilk defa görev alıyorum, iptal olmuyor.

ama soracağım soru farklı,

benim ikamet ettiğim ilçe ile görev aldığım ilçe farklı. bu seçimde 3 oy var biri muhtar, diğeri ilçenin belediye başkanlığı, ötekisi de büyükşehir belediyesi seçimi.

büyükşehirde sıkıntı yok da, muhtarlık ve ilçe seçimleri için benim oylarım ölüyor mu? yani ikamet ettiğim ilçedeki belediye oyumu kullanamayacak mıyım?


BiyoIoji.2000, 4 yıl önce - Alıntıya git

Hocam görev aldığınız ilçe ile ikamet ettiğiniz ilçe farklı ise sadece Büyükşehir için oy verebiliyorsunuz.İlçe ve muhtarlık için oy veremiyorsunuz.

20 Mart 2014 13:29

BiyoIoji.2000
Yasaklı

Hocam görev aldığınız ilçe ile ikamet ettiğiniz ilçe farklı ise sadece Büyükşehir için oy verebiliyorsunuz.İlçe ve muhtarlık için oy veremiyorsunuz.


efdak, 4 yıl önce - Alıntıya git

teşekkür ederim hocam,

ama oylarımı kullanmamak haksızlık oluyor diye düşünüyorum.

24 Mart 2014 11:42

m.ali.ozturk1
Aday Memur

çok faydalı açıklama olmuş helal olsun ellerine sağlık.

24 Mart 2014 11:50

kaya041
Aday Memur

İkamet ettiğiniz farklı ilçeye görev vermeleri çok mantıksız;

24 Mart 2014 14:32

zikaçu
Aday Memur

Okuma-yazma bilmeyenlere nasıl yardımcı olunuyor sandık başkanları partileri tek tek mi tanıtıyor

24 Mart 2014 20:59

imran35
Memur

bizim ilçede seçim kurlu başkanı olan hakim oyları teslim etmeye adliyeye sandık başkanı memur üye ve parti müşahidlerinden en az biri de gelecek dedi. varmı böyle bişey sadece başkan gitmez mi oyları teslim etmeye?

24 Mart 2014 21:01

imran35
Memur

Okuma-yazma bilmeyenlere nasıl yardımcı olunuyor sandık başkanları partileri tek tek mi tanıtıyor


zikaçu, 4 yıl önce - Alıntıya git

evet hocam partileri tek tek gösteriyor haydi git kabinde oyunu kullan diyorsun artık nekadar kullanabilirse.

24 Mart 2014 21:03

imran35
Memur

Ayrıca seçimde görev alacak arkadaşlar unutmayın ki o gün savcıda olan bütün yetkileri kullanıyorsunuz rahat olun siz ne derseniz o olur. polise yada jandarmaya emir verin o yerine getirmek zorunda muhtarmış partiymiş tırs gelir tırs gider relax kendinize güven birazda dikte yönetimi uygulayın gerisi gelir.


s_dolunay, 4 yıl önce - Alıntıya git

evet dediğiniz gibi vız gelir tırıs gider ama seçim bitince ne olur bilmem :))

Toplam 112 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?