Editörler :
12 Mayıs 2014 13:27   

4 yıllık Lisans Mezunu aynı zamanda 2 yıllık ön lisans ilahiyat mezununun durumu

Arkadaşlar ben 4 yıllık diğer lisans mezunuyum aynı zamanda aöf ilahiyat ön lisans 2. Sınıftayım mezun olma durumum var, ösym ye göre 4 yıllık lisans mezunları 2 yıllık önlisans mezunuda olsalar 4 yıllık kpssye girmek zorundalar dolayısıyla biz 4 yıllığa girersek 2 yıl okuduğumuz ilahiyat önlisansın bir anlamı kalmayacak gibi görünüyor, klavuzda da herkes kendi öğrenimime göre girecek diyor yani benim imam olabilmem in 2 yıllık kpss ye girip oradan dhbt yi seçmem gerekiyor ama bu şansım yok çünkü sistem bunu kabul etmiyor lisans mezunı olduğum için peki şimdi sorun şurada ben lisans kpss ye girip başvuruda dhbt yi işaretlersem ne olacak ben gene o sınava girebilecekmiyim girebileceksem sözlü sınavıda geçersem diyanet bana demeyecekmi sen 4 yıllık ilahiyat fakültesi mezunu değilsin ama bu sınava girmişsin senin bize 4 yıllık ilahiyat lisans diploması getirmen gerekiyor ama sende 2 yıllık önlisans diploması var senin diğer 4 yıllık bitirdiğin lisansın bizimle alakası yok demeyecek mi? Ben şimdi 4 yıllık diğer lisans mezunuyum dhbtye 4 yıllıktan girsem de girmesem de değişen birşey olmayacak heralde geçmişte bunun örnekleri varmı acaba? Bu konuda bilgisi olan bizi aydınlatırsa sevinirim.

23 Temmuz 2014 14:56

ademir29
Memur

Bu sorunun cevabini ben de cok merak ediyorum. bilen varsa yardim etsin lutfen

27 Temmuz 2014 11:18

mahmutgp
Şef

Diyanetin herkes kendi düzeyinden sınava girecek şeklinde yaptığı açıklama İhl , önlisans veya İlahiyat ile alakalı. Yani dini bilgiler sınavında üç farklı seviyede sınav uygulanacak.. dini eğitiminiz hangisiyse dhbt sınavında o sınava tabi olacaksınız..

Kpss ye gelince... Lisans Mezunu olduğunuz için en yüksek eğitiminize göre Kpss lisans sınavına girebilirsiniz. Önlisans KPSS ye giremezsiniz.

Toplam 2 mesaj

ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?