Editörler : gubaz
08 Temmuz 2014 12:30   


Engelli memur adayları görmemezlikten mi geliniyor? Haberimiz anasayfa da

Ortada bir bilgi karmaşası var. Tahminlerle ya da kulaktan dolma haberlerle oyalanmak, bizi daha çok yormaktadır. Kadro arttırımı için gecikiyor olabilir ama bu süreç uzadıkça, daha doğrusu bize resmi bilgi verilmedikçe, sabretmekte zorlanıyoruz. Birgün temmuz, birgün ağustos, birgün falanca tarih haberlerinden ziyade, yetkili kişiden, birinci ağızdan bunu duymak bizi rahatlatacaktır. En azından, şu tarihe kadar netleşecektir gibi bir bilgi verilmesi, o tarihe heyecanla beklememiz, şu anki süreçten daha acısız olacaktır.

Hepimiz biliyoruz ki, anasayfada yapılan haberler, kurumlarca dikkate alınmakta ve geri dönüşler hızlı olmaktadır. Biz de, bir nebze rahatlamak ve önümüzü görmek açısından, böyle bir haberin yapılmasını, Memurlar.net yetkililerinden rica ediyoruz. Tek istediğimiz; Geçiştirici bilgi değil, "Şu tarihte veya şu tarihe kadar kılavuz yayınlanacaktıtr." bilgisidir.

"Biz" diyerek çoğul konuştum ama eminim ki, tüm kardeşlerim benimle hemfikirdir. Önümüzü görerek beklemek, acısız ve umut verici olacaktır.

 

 

 

 

ENGELLİ MEMUR ADAYLARI GÖRMEMEZLİKTEN Mİ GELİNİYOR?

Türkiye'de engelli memur adaylarının, engelli memur statüsünde istihdam edilebilmelerinin ne derece zor olduğu tüm toplumca bilinen, kabul edilebilmesi zor fakat var olan bir gerçektir. Nitekim bu doğrultuda ilki 2012 yılında yapılan ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınavı) ile yaşanan zorluklar da tüm engelli bireylerce de dün gibi hatırlanmaktadır. Gerek yazılı gerek ise görsel medyada üst düzey bürokratlar tarafından yayınlanan "engellileri önemsiyoruz" bildirgeleri ise artık engelli bireyler tarafından samimi bulunmamakta hatta ve hatta sahip oldukları engellerin diğer kesimlerce bir malzeme olarak kullanılması gurur zedeleyici olarak algılanmaktadır.

2014 EKPSS SINAVI ERKEN TARİHE ALINDI FAKAT TERCİH KILAVUZ NEDEN YAYINLANMIYOR

5378 Sayılı Özürlüler Kanunu'nun 4.maddesinin (b) bendinde "engelliliğe dayalı ayrımcılık yapılamaz, ayrımcılıkla mücadele engellilere yönelik politikaların temel esasıdır." ifadesi, (c) bendinde ise "engellilerin tüm hak ve hizmetlerden yararlanması için fırsat eşitliğinin sağlanması esastır." ifadeleri yer almaktadır. Bu ifadelerden de anlaşılacağı gibi engelli bireyler ile diğer bireyler arasında herhangi bir ayrım yapılmayacağı, engellilerin kendilerine sunulan hizmetlerden de yararlanabilmesinin sağlanması ifade edilirken engelliler bu konuda da mağdur olmakta ve önemsenmemektedirler. Bunun en somut örneği ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. 07.11.2013 tarihinde ÖSYM nin resmi yayın adresi olan www.osym.gov.tr adresinde yayınlanan açıklamaya göre "31 Ağustos 2014 tarihinde yapılacağı duyurulan 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (2014-EKPSS) uygulanma tarihi, 2014 yılında sınava katılacak adaylara, 2014 yılı için kamu kurum ve kuruluşlarına daha fazla sayıda engelli personel ataması yapılabilmesini sağlamak amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ÖSYM tarafından yeniden değerlendirilmiş ve sınavın 27 Nisan 2014 tarihinde yapılmasına ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir. ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanan "2014 Sınav Takvimi" bu doğrultuda yeniden düzenlenmiştir." ifadeleri yer almıştır. Bu bağlamda yapılan açıklama ile engelliler bir an olsun umutlandırılmış iken sınavın üzerinden yaklaşık 3 ay, sınav sonucunun açıklanması üzerinden ise yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen EKPSS Tercih Kılavuzunun halen açıklanmaması verilen umutları yine hüsranla sonuçlandırmıştır. ÖSYM tarafından yapılan EKPSS'ye oranla daha fazla katılım sağlanan KPSS' nin gerek sonuçlarının açıklanması gerek ise tercih kılavuzlarının yayınlanması daha seri bir şekilde yapılır iken EKPSS ye gösterilen bu duyarsızlık engelli memur adaylarının karşılaştığı ayrımcılığın en belirgin ve net özelliğidir.

DPB BAŞKANI KUMBAZOĞLU VE KADRO SAYISI BELİRSİZLİĞİ

Yapılan EKPSS öncesi ve sonrasında gerek Bakanlıkların gerek ise kamu kurum ve kuruluşların başkanları tarafından engellilere bir takım sözler verilir iken gelinen bu süreçte verilen sözlerin tutulmadığı da tüm engelli bireyler tarafından bilinmektedir. Devlet Personel Başkanlığı Başkanı Mehmet Ali KUMBUZOĞLU' nun 2014/Mayıs ayının ilk haftalarında yapmış olduğu "Temmuz ayında 3.000 engelli istihdamı yapacağız" açıklamaları ilgili dönemde tüm engelli memur adaylarının haklı tepkisi ile karşılaşmış ve öngörülen bu sayının kesinlikle kabul edilemez olduğu, 2012 ye mukayese edildiğinde bu sayının ne derece az olduğu tüm engellilerce gerek mail gerek ise diğer iletişim yolları ile kendilerine bildirilmiştir. Gelen tepkiler üzerine Başkan KUMBUZOĞLU geçtiğimiz Haziran ayında TRT'nin konuğu olarak beyan etmiş olduğu 3.000'lik rakamın yükseltilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile istişarede olduklarını, verilen rakamı arttırma noktasında gayretlerinin olduğunu ifade etmiştir. KUMBUZOĞLU kendilerini aracı kurum olarak lanse ederken tabiri caiz ise topu kamu kurum ve kuruluşlarına atarak kendilerinin sorumlu olmadığını ifade etmeye çalışmıştır.

Ayrıca KUMBUZOĞLU 23 bin kişilik bir açığın bulunduğunu bu açığın %90'ına yakınını Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında olduğunu dikkat çekerek mevcut havuzda doktorun, ebenin, hemşirenin, zabıt kâtibinin ve de öğretmenin olmadığını da belirtmiştir. Halbuki engelli olarak her branştan engelli memur adayı bulunmakta olup görevlerini ifa etmek için kadrolarının açılmasını sabırsızlıkla ve umutla bekleyen on binler aday bulunmaktadır. Özellikle Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere bazı bakanlıklar tarafından engellilere herhangi bir kadro tahsis edilmemesi tüm engellilerce dikkat çekmekte olup gerekli nitelik ve sayıdaki engelli kadrolarını vermeyen tüm Bakanlıkların sıkı denetim yapılarak bu sorunun çözülmesi yadsınamaz bir gerçektir.

Bu bağlamda; Sayın KUMBUZOĞLU' daha önce telaffuz ettiği 3.000 kişilik engelli kadro sayısı tüm kurumlar ile birlikte yapılan veya yapılacak olan ortak çalışma ile hızlı bir şekilde arttırılarak nihai bir sonuç elde edilmeli ve gün geçtikçe uzayan bu belirsizlik bir an önce son bulmalı, engelli memur adaylarının istihdamı için daha fazla engel olunmamalıdır.

ENGELLİ MEMUR ADAYLARINDAN BAKAN AYŞENUR İSLAM'A SİTEM!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur KÜLAHLIOĞLU İSLAM'ın engelli memur adayları ve tüm engelliler için en büyük destekçisi olması gerekir iken EKPSS kadrolarının sayısı, kadro sayısını arttırma işlemleri, EKPSS süreci içerisindeki çalışmalar ve EKPSS atama sayısı ile ilgili hiçbir açıklama ve paylaşımda bulunmaması, engelli bireyler ile arasındaki mesafeli duruşu ve sosyal medyayı etkin kullanmaması gibi sebeplerle bir önceki Bakan Fatma ŞAHİN' i tabiri caiz ise mum ile arattığı tüm engelli bireylerce düşünülen bir konudur. Bu bağlamda Sayın Ayşenur KÜLAHLIOĞLU İSLAM' ın engellilerle daha yakın ilişkiler içinde olması, istihdam ve EKPSS ile ilgili bilgi alışverişinde bulunulması, DPB KUMBUZOĞLU' nun dile getirdiği 3.000'lik alım sayısını yükseltme çalışmalarında önemli rol alarak kadroların arttırılması, ayrıca sınavın geçerlilik süreci olan 2016 yılsonuna kadar atama sayısının en az 3 olacak şekilde çalışmalar yürütülmesi engelli memur adaylarının istihdamı için var olan bir gerçektir ki engelli memur adaylarının da tek isteği ve beklentisi bu yöndedir.

Son olarak engelli bireylerin istihdam edilebilmesi için önemli bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; yayınlanacak olan EKPSS Tercih Kılavuzunun eldeki mevcut engelli verilerin (meslek, mezuniyet durumu vs.) baz alınması ve kadroların bu veriler doğrultusunda 6.500 - 7.000 sayılarında yayınlanmasıdır. Böylelikle tüm engellilerin hayatlarını daim ettirebilmeleri için gerekli istihdamları da kolaylaşacaktır. Tercih kılavuzunda yayınlanacak olan kadroların mevcut veriler haricinde yayınlanacak olması sadece göze hitap edecek olup hiç bir engelli adayının bu kadrolara atanamaması bu tür kadroların "hayalet kadro" olarak değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Kadro sayısının 6.500 - 7.500'den az olması engelli memur adaylarınca hiç bir şekilde kabul edilmeyecek ve kendilerine verilen sözlerin bir kez daha tutulmadığı düşüncesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur KÜLAHLIOĞLU İSLAM başta olmak üzere Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali KUMBUZOĞLU ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK' e karşı oluşan güven duygusu iyiden iyiye sarsılacaktır.

Not: Yazı taslağı tamamlanmış olup en son 11.07.2014 tarih saat 22:53'de düzenlenmiştir.

 

Not: Haber için dogabilecek yasal süreçler açısından Yazı Memurlar.net engelli editörleri Tarafından Hazırlanmış Başlığı açan Kullanıcımızla Herhangi Bir alakası Bulunmamaktadır 

08 Temmuz 2014 12:52

power3d
Aday Memur

Burası Türkiye kardeşim.

08 Temmuz 2014 13:01

birdefa
Şef

Yazarım katılyoruz sana eline sağlık

08 Temmuz 2014 13:58

coderx
Kapalı

Birkaç gündür işlerim dolayısıyla epey kurum gezdim. il müdürlerinin hemen hemen hepsi ya yıllık izinde ya da işe geç geliyor, işten erken çıkıyor ya da saatler süren namaz kılıyor, tüm sekreterler ağız birliği yapıyor ''Ramazan Dolayısıyla'' ulan sanki bi tek siz oruç tutuyorsunuz, bi size gelmiş bu Ramazan ... Camında stor perde, sağında solunda klima, önünde bilgisayar akşama kadar face.de önünde 2 evrak ... Müdürler zaten ayrı bi dünya herşeyi hazırlanmış evrağa bile kasıla kasıla 3 dakika sürüyor imza atmaları ... Diyeceğim o ki yöneticilere Ramazan çok zor geliyor kendilerini offline moduna almışlar.

08 Temmuz 2014 14:05

rafetelroman
Şef

bencede herşeyi haber yapan memurlarnet bunu ansayfaya taşımalı. yok tarih soruları nasıldı,yok coğrafya kolymıydı. engelli forumunda kıyamet kopuyor be adam bunu gündeme getirsene

08 Temmuz 2014 14:12

desperrado
Daire Başkanı

Metin olusturup hemen haber gonderme kismindan yollayalim.

08 Temmuz 2014 14:17

kpsserkan
Daire Başkanı

Metin olusturup hemen haber gonderme kismindan yollayalim.


desperrado, 8 yıl önce - Alıntıya git

Metin oluşturup haber bölümüne gönderelim. Dikkate alınacağını sanmam ama yinede deneyelim bana kalsa örgütlenip istanbul ve ankadara miting basın açıklaması yapmalıyız o zaman görün neler oluyor. Son bişey daha kurumlara ve ayşenur islama hakkımı helal etmiyorum.

08 Temmuz 2014 14:18

rafetelroman
Şef

biz niye oluşturalım onlar herşeye birşeyler yazıyolar. bu metnide onlr oluştursun

08 Temmuz 2014 14:34

aykut1972
Memur

arkadaşlar hep hikaye, hikaye ...açık kadrolar çalışma bakanlığına aylar önce gelmiş zaten. 25000 açık kadro var bakanlık istediği kadar kullanma hakkı var. efendim kurumlara yazı yazılmış boş kadrolar istenmiş, atanma kadrolarını yükselteceğiz. 3000 olmaz belki 5000 bunlar hep oyalama taktikleri yazık bizleri bu sözlerle avutuyorlar....yeter artık. beklemekten çatladık.

08 Temmuz 2014 14:35

Komik.Retikulum
Genel Müdür

biz niye oluşturalım onlar herşeye birşeyler yazıyolar. bu metnide onlr oluştursun


rafetelroman, 8 yıl önce - Alıntıya git

İşte bu tür "biz niye yapalım, onların görevi, onlar yapsın, ben yapamam" gibi sığ düşünceleriniz sebebi ile birlik ve beraberlikten uzak kalınıyor.

Yazı konusunda sorun olmaz kısa sürede hazırlanan yazıyı ana sayfada manşet haberden yayınlatabiliriz. Bunun garantilsini de editör olarak kendim verebilirim ki daha öncede bu konuda yöneticilerle görüştüm ve onayınıda aldım.

Daha önce bu tür yazıları ben kendim yazıyordum. Fakat eylül ayında evlenecek olmam sebebi koşturmalarım mevcut. İçimizden kalemi kuvvetli arkadaşlar var ise yazıyı hazırlayabilirler ve ben hemen gönderebilirim.

08 Temmuz 2014 14:54

rafetelroman
Şef

İşte bu tür "biz niye yapalım, onların görevi, onlar yapsın, ben yapamam" gibi sığ düşünceleriniz sebebi ile birlik ve beraberlikten uzak kalınıyor.

Yazı konusunda sorun olmaz kısa sürede hazırlanan yazıyı ana sayfada manşet haberden yayınlatabiliriz. Bunun garantilsini de editör olarak kendim verebilirim ki daha öncede bu konuda yöneticilerle görüştüm ve onayınıda aldım.

Daha önce bu tür yazıları ben kendim yazıyordum. Fakat eylül ayında evlenecek olmam sebebi koşturmalarım mevcut. İçimizden kalemi kuvvetli arkadaşlar var ise yazıyı hazırlayabilirler ve ben hemen gönderebilirim.


Komik.Retikulum, 8 yıl önce - Alıntıya git

ben sizi kastetmedim memurlar net yönetimini kaastettim. sinirimden söyledim

08 Temmuz 2014 14:54

Yazarım
Memur

Yıllardır çeşitli kaynaklarda editörlük, redaktörlük, şair ve yazarlık yapıp, edebiyatla ilgilenen biri olarak, ben de metne yardımcı olabilirim. Anlatım ve hitap şekli önemli...

08 Temmuz 2014 14:58

thelord67
Aday Memur

Bir an once hazırlansın ozaman

08 Temmuz 2014 15:01

rafetelroman
Şef

ama bu sefer engelliler sitesinde yayınlanıp memurlar netten link verilmesin geçen seferki gibi.

direk memurlar netten yayınlansın

08 Temmuz 2014 15:07

78safranbolu
Memur

ama bu sefer engelliler sitesinde yayınlanıp memurlar netten link verilmesin geçen seferki gibi.

direk memurlar netten yayınlansın


rafetelroman, 8 yıl önce - Alıntıya git

evet yayınlanacaksa burda veya ikisinde yayınlansın.

08 Temmuz 2014 15:15

kpsserkan
Daire Başkanı

Yıllardır çeşitli kaynaklarda editörlük, redaktörlük, şair ve yazarlık yapıp, edebiyatla ilgilenen biri olarak, ben de metne yardımcı olabilirim. Anlatım ve hitap şekli önemli...


Yazarım, 8 yıl önce - Alıntıya git

Kardeşim rica ediyorum bi yerden başlayalım bir an önce bu yazıya başlarsan çok güzel olacak komik retikulum editörüm gerisini halleder zaten memurlar net anasayfa için

08 Temmuz 2014 15:19

Komik.Retikulum
Genel Müdür

Kardeşim rica ediyorum bi yerden başlayalım bir an önce bu yazıya başlarsan çok güzel olacak komik retikulum editörüm gerisini halleder zaten memurlar net anasayfa için


kpsserkan, 8 yıl önce - Alıntıya git

Hallederim ve en kısa sürede yayınlatırım, bende hazırlardım ama işte evlilik arifesinde yenge hanımın gazabına uğramakda var.

08 Temmuz 2014 15:21

Yazarım
Memur

Kardeşim rica ediyorum bi yerden başlayalım bir an önce bu yazıya başlarsan çok güzel olacak komik retikulum editörüm gerisini halleder zaten memurlar net anasayfa için


kpsserkan, 8 yıl önce - Alıntıya git

Yazmaya başladım. Şu anki amacımız, kılavuzun yayınlanma tarihi olduğu için, çok uzun metin olmamasından yanayım. Derdimizi en iyi şekilde anlatan bir metin hazırlamaya çalışıyorum...

08 Temmuz 2014 15:42

birdefa
Şef

teşekkürler herkes adına...

08 Temmuz 2014 15:46

desperrado
Daire Başkanı

Eliize saglik arkadaslar.

08 Temmuz 2014 16:04

amedo5
Memur

Eliize saglik arkadaslar.


desperrado, 8 yıl önce - Alıntıya git

kardeş özeline mesaj attım. madem ayını bölümü okuyoz ve muhtemelen aynı sınıftayız . tanışalım .

Toplam 123 mesaj