Editörler : **sude**
15 Temmuz 2014 17:07   


Muhasebe de iş bulamamak (YARDIM)

Umutlarım hayallerim ve bunları gerçekleştirmek içinde başlangıçta gerekli olan bilgiye sahip olduğuma inanıyordum ancak hiç kimse fırsat vermedi.

Arkadaşlar benim sıkıntım yıllardır ciddi anlamda aramama rağmen ne hikmetse muhasebe sektöründe iş bulamamam. Bu konudaki fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum.

Ankara da yaşıyorum, ticaret meslek çıkışlıyım, muhasebe bölümünü bitirdim.

Çanakkale 18 mart üniversitesinde 2 yıllık muhasebe bölümünü okudum.

Anadolu üniversitesinin işletme fakültesine geçiş yaparak 2011 yılında lisans seviyesinde mezun oldum.

Yaşım 25, açıktan üniversiteyi okurken başvurduğum muhasebe büroları ancak ücretsiz çalıştırabileceklerini söylemişlerdi ancak öğrenim kredisi borcum olduğu için bir miktar para da kazanmam gerekti. O dönemde 10 dan fazla büroya gidip görüşme gerçekleştirmiş ancak hiçbirinden yol parasında dahi anlaşamamıştım.

Hem bu borcumu kapatiyim hem ehliyetimi aliyim hemde askere gitmeden önce biraz birikim yapmak amacıyla farklı işlerde çalışmak zorunda kaldım en son bir marketin orta reyonunda 1 yıl çalıştım.

şubat 2014 te askerden döndüm muhasebe bilgilerimi tazelemek amacıyla 3 ay muhasebe kursuna gittim.

Kurs 3 hafta önce bitti ve bu 3 haftadır birçok siteden gerek şirketlerin muhasebe departmanlarında çalışmak gerekse mali müşavirlerin yanında çalışmak için bugünkü hesaplamama göre 80 den fazla muhasebe elemanı arayan yere başvurdum ve artık ilanda kalmadı çünkü hergün yeni ilan var mı diye birkaç kez kontrol ediyorum varsa da hemen başvurup arıyorum.

Bu şirketlerden yaklaşık 10 una çağrıldım görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleselerde hiçbiri geri dönmedi aradığımdaysa başka bir arkadaşla yolumuza devam etmeye karar verdik cevabı aldım.

Deneyim şartı aramayan yerlere başvuruyorum çünkü deneyimim yok ancak biliyorum ki 1 hafta içinde o şirketin ön muhasebesini rahatlıkla yapabilirim. Çünkü bu bilgi birikimine sahibim ancak hiçbir firma tek bir şans dahi vermiyor.

Asgari ücretten fazlasını istemiyorum yolu da yemeği de kendim karşılarım gerekirse 1 ay ücretsizde çalışırım dememe ve bu konuda ciddi olmama rağmen başvurduğum onca yerden aldığım sonuç sıfır.

Tek amacım sevdiğim bu mesleği yapabilmekti. İleride çalıştığım işyerinde ( bu mali müşavir bürosu ya da şirketin ön muhasebe departmanı olabilir) mali müşavirlik stajımı başlatabilmekti.

Siz ne yapardınız, muhasebe mesleğinde iş aramaya devam mı ediyim yoksa bu hayalden vazgeçip rafa mı kaldıriyim.

19 Temmuz 2014 01:48

defneakman
Aday Memur

çok istiyorsan vazgecme

21 Ekim 2014 20:05

DuyguSalpiSlik
Yasaklı

geç geç

vazgeç

pes et

yıkıl

git balık pazarında bayık ayıkla

16 Kasım 2014 22:03

sennur-nur
Aday Memur

yeterınce şansını denemıssın bence vazgec başka sektörde şansını dene

09 Aralık 2014 05:14

jazzbandj
Aday Memur

vazgeçme sevgili kardeşim, bir muhasebeci işini bilen bir muhasebeci asla aç kalmaz, geçici sürelerle herkes genel müdür de birgün kapının önünde bulabilir kendini herhangi bir uzman da..

her mesleğin öğrenme süreci maalesef ki ülkemizde sancılı olmakta, iş görüşmelerinde sakin ve kendinden emin görünmeni, senin onlara değil de onların sana neden ihtiyaç duyacaklarını belirtmeni, o görüşmelerin 2 tarafında da bulunmuş bir ablan olarak tavsiye edebilirim.

3 milyon işsiz var şu an ülkemizde, maaşlar düştükçe düşüyor, güçlü yönlerini öne çıkar, işi bilmiyor olabilirsin lakin kısa sürede öğrenebileceğini, muhasebe derslerini hep sevdiğini, örneğin pozitif bir insan olduğunu vurgulayabilirsin.

Telaşlanma, belki çoktan işe girdin ancak ben bu konuyu okuyacak insanlar için, bir umut olmasını isitiyorum. Kapitalizm hepimizi benzer şekillerde sömürüyor, dirayetli ol, alnının teriyle kazanılmış her lokma helaldir, markette reyon görevlisi olman seni düşüren birşey değil, asıl koca koca makamlarında türlü mobbinglerle kul hakkı yiyenlerden çok daha üstünsün, her karanlığın ardından güneş doğar..

Başarılar

Toplam 4 mesaj
 
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;