Editörler : supporters.

Kapalı
26 Ağustos 2014 13:58

Dilencilerin kucağındaki bebekler neden sürekli uyur?

Metro istasyonu yakınında yaşı tam olarak belli olmayan bir kadın oturuyor. Kadının saçı karışık ve kirli, başını kederli bir şekilde öne eğmiş. Yanında bir çanta duruyor. İnsanlar çantaya para atıyor . Kadının kucağında uyuyan iki yaşında bir bebek var. Bebek kirli bir şapka ve kirli giysiler içinde habersizce uyuyor.

Ertesi gün bir arkadaşımı aradım. Bu arkadaşım zeytin gibi gözleri ile Romen uyruklu komik bir adamdı. Eğitiminin sadece üç buçuk yılını tamamlamayı başarmıştı. . Eğitimini tamamlayamaması, onun pahalı ve yabancı arabalarla şehrin sokkalarında gezinmesini engellemiyordu. Arkadaşımdan bu işin bariz bir şekilde organize edilmiş olduğunu öğrenmeyi başardım.Kullanılan çocukların ailelerden "kira"landığını veya en basit deyimiyle kaçırıldığını öğrendim. Bebeğin bütün gün uyuması için bu kişiler tarafından ona votka ya da uyuşturucu verildiğini de şaşkınlıkla dinledim. Tabii ki, çocukların vücutlarının böyle bir şok ile baş etmesi mümkün değildir. Bu yüzden çocuklar genellikle ölür. En korkunc şey ise bazen bu çocuklar "iş günü" içerisinde ölür. Ve sözde annenin akşama kadar kucağında ölü bir çocuğu tutması gerekir. Bu bir kuraldır. Yoldan geç enler torbaya biraz para atar ve bunun ahlaki ve doğru bir şey olduğuna inanır, bunun "yalnız" bir anneye yardım etmek olduğunu düşünür. Ama değildir. Ertesi gün aynı metro istasyonunda yürürken gazeteci kimliğimle konuşmaya hazırdım. Kadın aynı yerde oturuyordu ve kucağında dünkünden farklı bir bebek tutuyordu. Ona bu çocuğun belgelirin ve dünkü çocuğun nerede olduğunu sordum. Cevap vermedi. Fakat yanımdan geçen insanlar neden çocuklu ve yoksul bir dilenciye bağırdığımı sorup aklımı kaçırdığım imasında bulundular. Bunun üzerine metro istasyonunudan bir koruma eşliğinde zorla çıkarıldım. Yapmam gereken tek şeyin polisi aramam gerektiğini biliyordum ve aradım. Fakat polis geldiğine ortada ne dilenci ne de bebek vardı. Eğer siz de sokaklarda çocuklarıyla dilenen kadınlar görüyorsanız para vermeden önce bir kez daha düşünün. Para vermediğiniz takdirde sektörleşmiş bu tür kötü niyetli işler bir süre sonra bitecektir. Böylece çocukların votka ve herhangi bir ilaç verilerek kullanılmasına ve sömürülmesine de engel olacaksınız. Dilencilerin kucağında uyuyan bebeğe sakın şefkat ile bakmayın.

İşte artık bu yazıyı okuduğunuz için dilencilerin kucağındaki çocukların neden sürekli uyuduğunu biliyorsunuz ....

(alıntı)

yaralı-bir-öykü
Müsteşar
26 Ağustos 2014 14:10

günahları boynuna ilaç verip uyutuyorlarmış...

leyliyaren
Kapalı
26 Ağustos 2014 14:53

evet öykücüğüm ne yazık ki öylemiş..

vicdansızlıktan başka birşey değil..

Kutadgu44
Kapalı
27 Ağustos 2014 03:00

Ben eskiden yanımda bozuk ne kadar varsa çıkarıp verirdim. Son yıllarda hiçbir dilenciye para vermiyorum. En son 6-7 yaşlarında dilenen bir kız çocuğu gördüm. İçim acıdı. Öğretmen olduğumu söyleyip konuşmaya çalıştım, yere baktı, konuşturamadım. Ben de marketten kek ve kola aldım. Kolayı da keki de açıp eline verdim. Olur da çocuğa yedirmezler, 3-5 kuruşluk şeyi bile elinden alırlar diye.

Şimdi bu konuyu okurken düşündüm de gerçekten kucağında bebeğiyle dilenenlerin bebeği gerçekten ağlamıyor. Ben hiç duymadım. Demek ki doğru. Yavrucağa ilaç veriyorlarmış. Ne denebilir ki buna? Yerdeki karıncayı bile ezmemek için yeri geliyor seke seke yürüyoruz. Bunların yaptılarına bak ya.

sitare345
Genel Müdür
27 Ağustos 2014 10:43

ne diyeceğimi bilemedim :(

hür8081
Aday Memur
27 Ağustos 2014 10:48

Allah vicdan,merhamet versin. İnsan ve duygu tacirleri vicdansızca savunmasız yavrucakları kaçırıp hayvani duygularla kullanıyorlar. toplumumuza çok iş düşüyor. bunlara fırsat vermemek lazım...

**sude**
Başbakan Müsteşarı
27 Ağustos 2014 11:04

Yüreğim burkulsa da dilencilere para vermiyorum. Biz verdikçe bu insanlara gün doğuyor.

leyliyaren
Kapalı
27 Ağustos 2014 11:42

vicdanın önemini anlıyoruz böylece ..

Düşünebiliyormusunuz küçücük çocuğa ilaç içiriyorsunuz, kucağınıza alıyorsunuz ve sıcakta yada soğukta akşama kadar o taşın üzerinde oturup dileniyorsunuz hiç birşey söylemeseniz bile insanlar üç beş kuruş atıyorlar para kazanmanın kolay yollarından birisi olsa gerek duygu sömürüsü yapmak.. elinde o çocuğu tutan kadınada birşey diyemiyorum aslında çünkü arka planda olan başka kişiler kadınıda şiddet uygulayarak bu yönteme sürüklüyorlar, ve çocuk ölse bile o gün akşama kadar kollarınızda cesetle birlikte dilenmeye devam ediyorsunuz empati yapmaya çalışıyorum ama vicdanım bu vicdansızlığın karşısında empati yapmamı bile engelliyor...

Rabbim o kadar evlat isteyen aileler var bu çocuklar keşke onların evlerini şenlendirmiş olsalardı ve bu kadar vicdansız insanları evlat sahibi olmaktan yoksun bırakılsaydı ama Rabbimin vardır bir bildiği şüphesiz o herşeyin en güzelini bilir Rabbim onlara vicdan versin ...içlerinde acıma duygusunu yükseltsin,,,

kazma...
Başbakan Müsteşarı
27 Ağustos 2014 18:29

öncelikle Allah o vicdansızlara hakettikleri cezayı versin

sonrada bu devlet ne iş yapar

hiç mi polis geçmiyor ordan ki onları görüpte sorgu sual etmiyor

sigara içeni görürler esrar satanı görmezler

iki dakka park etsen arabanı görürler yanında ki dilenciyi görmezler

organize işlerde pay vardır çünkü

sitare345
Genel Müdür
28 Ağustos 2014 10:39

dilenciler polisin işi değil de ondan zabıta bakar öle şeylere kazmacan ;)

kazma...
Başbakan Müsteşarı
28 Ağustos 2014 11:33

biliyorum sitare:)

ama olay basit bir dilencilik olayı değil ki.organize bir suç örgütü var işin içinde

polis şüphe üzerine sorgulama yapabilir daima

bu çocuk senin mi,nufus kağıtlarını bi çıkarın diyebilir

isterse tabi:)

sitare345, 10 yıl önce

dilenciler polisin işi değil de ondan zabıta bakar öle şeylere kazmacan ;)

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi