Editörler : asaygin
11 Eylül 2014 10:20   


Anadolu ve Türkiye Gezimiz

Bursa şehrine gittik ve ilk olarak Bursa old city şehir merkezine vardık. Burada Bursa şehrine özgü olan Yoğurt ve döner kebap ile birlikte yapılan iskender kebap yapan lokantalar vardır. Bursa şehrinde kestane ağaçları çoktur ve Yaşil Bursa olarak bilinmektedir. Bursa Şehrinde kestaneden yapılmış tatlılar lokumlar ve şekerlemeler vardır. Bursa şehrinde iki katlı cumbalı klasik osmanlı mimarisi ile köşklerden ve binalardan oluşmaktadır. Bursa sokaklarında yürüyüş yapmak çok güzel ve harika. Bursa şehrinde bulunan uludağ gittik ve teleferik ile buraya gittik ve kışın burası çok popüler olan bir kayak merkezi ve yazın ise piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Son olarak ise Bursa kenti bir kültür ve tarihi bir kent. Pek çok medeniyet burada yaşamışlardır, Bursa kenti 1299 yılında ilk başkent olmuş ve Osmanlı imparatorluğu burada kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğuna Sultan 2 murad zamanında Edirne kenti başkent olmuş ve son olarak ise 1453 yılında sultan mehmet zamanında istanbul başkent olmuştur. Son olarak Sultan Beyazit zamanında yapılmış muhteşem bir mimarisi olan 20 kubbesi ve ve iki adet minaresi olan bu yapı içinde mermerden yapılmış su fiskiyesi ve şadırvan bulunmaktadır. Son olarak ise Bursa Ulu mosque ait içinde mavi yeşil renkte iznik seramikleri ile birlikte el yazması hat yazıları bulunmaktadır. Son olarak ise Bursa Koza Bazaar gittik ve burası ise saf ipekten yapılmış bay bayan giysileri satan dükkanlar bulunmaktadır.

12 Eylül 2014 10:53

yavuzsertacbey
Aday Memur

GALLIPOLI TUR

Canakkale şehir merkezine vardık ve burada tur rehberimiz ile buluştuk ve beraber arabalı vapur ile gallipoli yarımadasına vardık. Birinci dünya savaşı 1914-1918 yılları arasında 4 yıl sürmüştür Traflar ise İngiliz Fransız ve Rusyanın oluşturduğu blog karşı olarak osmanlı imparatorluğu almnya ve macaristan bir blok oluşturmaktadır. ilk olarak gallipoli deniz savaşları olmuş, Fransız ingiliz savaş gemileri katılmış ve bunların tamamı batmış yada çok büyük hasar almışlardır. Savaşı kazanan taraf ise türkler olmuştur. Daha sonra kara savaşları başlamış ve buraa ise Yeni zellanda avustalya ve ingiliz sömürgelerinden oluşan anzac askeri ile türk askeri arasında çok şiddetli savaşlar olmuştur. Gallipoli savaşı son centilmenler savaşı olarak bilinmektedir. 25 nisan günü anzac günü olarak anma törnleri yapılmaktadır. Gallipoli yarımadasında savaş müzesi vardı ve özellikle askeri üniformalar ve malzemeler burda sergilenmektedir. Son olarak ise gallipoli'da anzac ve türk askeri için anıt mezar ve heykeller yapılmıştır.

18 Eylül 2014 09:05

1789__ÖKK
Müsteşar Yardımcısı

Ben de atanirsam insallah sizin gibi boyle ulkemi gezip gezi gunluklerimi paylasmak isterim..

18 Şubat 2019 07:50

yavuzsertacbey
Aday Memur

Türkiye'nin önemli tarihi destinasyonları gezdikten sonra ise deniz kum ve güneş denince ilk akla gelen Bodrum . Bodrum'da geçirdiğimiz iki gün sonrası ise buraya oldukça yakın olan Ephesus Antik kent gittik. Bodrum'da ilk gün ise tamamıyla yat gezisi ile pek çok saklı olan koylarda yüzme dolaşma imkanı oldu. İkinci gün ise daha çok otel ait olan havuz ve altın sarısı kuma sahip ve muhteşem plajları olan Bodrumda geçirdik. Akşamları ise Bodrum'da çok özel olan Balık lokantaları vardır. Hatta Türkiyenin en büyük disco Halikarnas bulunmaktadır. Bodrum Gece eğlencesinin önemli bir yer. Sabah otel ait bize tahsis edilmiş araç ile Ephesus açık hava müzesinin önüne geldik. Burada müze giriş için yapılan güvenlik kontrol sonrası ise baktığımızda harika Panamoric Ephesus resmini çektim. Sosyal medyada da paylaştım. Tabi en dikkat çeken ise çok uzun olan bir Kral yolu vardır. Adında anlaşılacağı gibi Tüm Antik Yunan kentlerinde ise en büyük mermer sutun ve heykeller ile süslenmiş yola Kral yolu denilmektedir. Bu yolun başlangıçta Kral ait bir palace ve son kısmında ise Limanda ise Ephesus Celcus Libray bulunmaktadır. Pek çok cadde ve sokak bu Kral yoluna bağlanmaktadır. Genelde katlı yapılar mevcut. Mimarisi ve dış güzelliği ile öne çıkan yapılar daha çok Pagan Dini Tapınakları bulunmaktadır. Hristiyanlı öncesi tüm Roma ve Yunan şehirlerinde Pagan dini hakim. 7 uyuyanlar mağrası ve Mary House buraya oldukça yakın Hristiyanlık yayıldıktan sonra ise bu Pagan Tapınaklar yerine yıkılarak Ortodoks kiliseleri yapılmıştır. Gününn sonunda dönüş vardı. ht-*--

21 Şubat 2019 12:28

Akbar2
Aday Memur

Ailemle Türkiye'mi gezmek en büyük keyiflerimden birisidir.

04 Mart 2019 11:13

yavuzsertacbey
Aday Memur

Arkadaşlar gittikleri tatil beldesi yerlerinde en uygun havalanı transfer için tavsiye edebilirim.

---

11 Mart 2019 00:06

Fragile83

Atandığım vakit bende başlamayı düşünüyorum tatillerde gezilere

Toplam 6 mesaj
 
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?