Editörler : **sude**
12 Eylül 2014 10:56   

Kamuda uzman yardımcısıyım SMMM alsam işe yarar mı?

herkese merhaba, şu anda merkezde bir kamu kurumunda uzman yardımcısı olarak çalışıyorum. muhasebe maliye iktisat vs ile aram epey iyi sayılır (Kpss'de alanda derece yapmışlığım var) ve finans, sermaye piyasalarına ilgi duyuyorum ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. üzerine gittiğim takdirde SPK lisanslama sınavlarını da halledebileceğimi düşünüyorum.

Sorum şu ki SMMM belgesi almak istesem, kamu kurumundaki çalışmalarım mesleki tecrübeden sayılır mı? daha açık sormak gerekirse YMM olma ihtimalim var mı? özellikle kamuda çalışan SMMM'si olan tecrübeli büyüklerimin yorumlarına ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler

12 Eylül 2014 12:05

egemen13
Aday Memur
oncelikle kamuda calisan bir kamu personeli smmm sinavlarina giremiyor kamuda calisan sadece hesap uzmani, vergi mufettisi,vergi denetmeni,bankalarda calisan yeminli murakkiplar , universitelerde iktisadi idari bilimlerde alaninda profesor unvani almis kimseler hizmet cetvellerini belgelemek kaydi ile 8 sene kamuda hizmet gormus ise sinavsiz smmm ve ymm oluyorlar kamuda calisan diger personeller smmm staj baslatma sinavina giremiyorlar sigorta hizmet dokum belgelerini belgelemek kaydi ile stajyer olarak bagli bilundukalri odalara 3 ayda bir vermek zorunda olduklari ayrica kamuda 4 c statusunde bulunuldugu icin hem 4a hemde hemde 4 c statusunde cifte sigortaililik olacagindan dolayi mevcut smmm ve ymm kanunu olan 3568 sayili meslek kanuna uygun olmadigindan kamuda yukarida belirtilen unvanlarda degilseniz maalesef smmm ve smmm olduktan 10 sene sonra yapilan ymm sinavlarina giremiyorsunuz ben istanbul smmm odasina kayitli kamuda calisan bir mali musavirim ruhsatimi kamuya girmeden once almistim daha detayli bilgi icin 3568 sayili kanunu incelemenizi oneririm iyi gunler
Toplam 1 mesaj

ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?