Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
03 Kasım 2014 06:37

Harf İnklabı sizce Gereklimiydi?

Bu ankete 30 günde, 34 kişi oy kullandı ve 03/12/2014 06:37 tarihinde sona erdi.

öz çıtakk
Yasaklı
03 Kasım 2014 06:40

YENİAKİT.COM.TR - 1923'ten beri hüküm süren Kemalist rejimin toplumsal kültüre vurduğu en ölümcül darbe olan Harf İnkılâbı 86 yaşına girdi.

1 Kasım 1928'de Batılılaşma adına Latin harfleri devşirilerek âlimlerin bir gecede cahil yapıldığı ve çeşitli dillerden Türkçemize giren köklü kelimelerin atıldığı Harf İnkılâbı neticesinde dilimizi işgal eden yabancı kavramlar etkisini günden güne artırdı. Kemalist ideolojinin icraatı olarak geliştirilen söz konusu inkılâp sayesinde dedelerinin mezar taşlarını dahi okuyamayan bir nesil yetişti...

GENÇLİĞE HARF DEVRİMİ

Günümüzde Kemalizm etkisindeki çevrelerin büyük önem verdiği metinler arasında yer alan Gençliğe Hitâbe de Harf İnkılâbı'nın enkazı altında kalan eserler arasında yer alıyor.Mustafa Kemal tarafından dillendirilen Gençliğe Hitâbe'nin günümüz "Öz Türkçe"sine uygun olmayan kelimeleri çıkarıldığı zaman ortaya çıkan tablo, durumun netliğini ortaya koyar nitelikte...İşte Arapça ve Farsça kökenli "eski Türkçe" olarak adlandırılan kelimlerin söz konusu hitabeden çıkarıldığında ortaya çıkan metnin

memur0660
Kapalı
03 Kasım 2014 09:49

olsa da olur olmasa da olur seçeneği neden yok ?

rizaokur
Kapalı
03 Kasım 2014 10:47

harf inkılabının sebebi batı değildir. önce neden yapıldığını araştırın sonra yorum yapın.

uglykidjoe
Müsteşar
03 Kasım 2014 12:28

Ne farkeder?

Arap alfabesi kullansaydık da plajda İngiliz amelesi kitap okurken, bizim tahsilliler çekirdek çıtlayacaktı.

Gene elalem uzaya istasyon yaparken, biz saray yapacaktık.

BEYZADE2
Müsteşar Yardımcısı
03 Kasım 2014 13:35

Şimdi bir arap getir 19.yüzyıl Osmanlıcasını okuyamaz:)

Osmanlıca yı arapça zanneden ve yazım dili ile konuşma dilini birbirinden arıyamayanların salamasından başka birşey değil itirazları:)

öz çıtakk
Yasaklı
03 Kasım 2014 14:07

Arapça bizi ilgilendirmez osmanlıca niye kaldırıldı

öz çıtakk
Yasaklı
03 Kasım 2014 14:08

siz Ancak plajlardan anlarsınız işte,sen şimdi türkçe ile ingiliz amelesini anlayabiliyor musun?

uglykidjoe, 9 yıl önce

Ne farkeder?

Arap alfabesi kullansaydık da plajda İngiliz amelesi kitap okurken, bizim tahsilliler çekirdek çıtlayacaktı.

Gene elalem uzaya istasyon yaparken, biz saray yapacaktık.

d_koca
Kapalı
03 Kasım 2014 16:00

Şu anda güzel ülkemde yaşayan herhangi bir kişi; kiril alfabesiyle, yunan alfabesiyle, arap alfabesiyle, japon alfabesiyle vs... bir eser yazsa kimse karışır mı?

Şu anda güzel ülkemde yaşayan herhangi bir kişi; rusça, yunanca, arapça, japonca,osmanlıca vs... bir eser yazsa kimse karışır mı?

Şu anda güzel ülkemde yaşayan herhangi bir kişi; rusça, yunanca, arapça, japonca,osmanlıca vs... öğrense kimse karışır mı?

Dünyada, harf inkilabı yapan başka devletler var mı?

Cumhuriyein doğum sancısı çektiği dönemin şartlarına göre, o günkü şartlara göre, harf inkilabının gerekçeleri nelerdir?

Ayrıca; bugün latin harfleri kullanırken; yarın kiril alfabesi, yunan alfabesi, arap alfabesiyle, japon harfleri kullanırsak herkes bir gecede cahil mi olur? Bütün beyinler bir gecede sıfırlanır mı? eski alfabedeki bütün kitaplar bir gecede yok mu olur?

Harf inkilabının gerekli olup olmadığıyla ilgili objektif bir tartışma yapılacaksa, bu soruların da cevabının olması gerekir. Bu günden 90 yıl öncesine bakarak sağlıklı bir karar verilemez diye düşünüyorum.

Öbür türlüsü, cumhuriyet rejimini benimseyenlerle imparatorluk özlemi içinde olanların tartışmasından öteye gitmez.

03 Kasım 2014 16:52

Bence harf devrimi eksik yapılmış.

Şu an kullandığımız sözcüklerin çoğu ya Arapça kökenli ya da başka bir dilden alınmış.Kullandığımız sözcüklerin tam türkçe karşılıkları bulunsaydı iyi olurdu.Dil bilimini iyi bilen işinin ehli insanları Türk dil kurumunun başına getirip harf devrimi geliştirilebilir.

Celos
Müsteşar Yardımcısı
03 Kasım 2014 17:04

iyiki yapılmış hintçe arapça japonca çince korece vb diller malum şekilli kullanıyor dillerine kullanımlarına uygun ama bizim dilimize uygun olan latince bana göre

arap alfabesini bilmek elbet dinimiz Kur'an KErim adına güzel olurdu ama bunu zaten gelişen bugunkı teknoloojı ve bıraz merakla rahatlıkla ogrenebılırız bır suru arapça kursu var ayrıca

Celos
Müsteşar Yardımcısı
03 Kasım 2014 17:06

dilleri sırlayınca latince yazmısım latın alfabesi diceme :)

sahip35
Müsteşar
03 Kasım 2014 22:00

latin alfabesinin yanında osmanlıca yardımcı bir kaynak olarak devam etmeliydi

arapça ve osmanlıca aynı farz edilip tamamen batı lisanına yönelmek hata idi

en azından bilim sanat ve edebiyatta osmanlıca korunmalıydı

japonlar asırlar öncesindeki eserlerini o günkü hali gibi şimdi okuyabilirken bizler 1 asır bile geçmemiş eserleri sözlüksüz okuyamaz haldeyiz

birileri islama saldırmanın yolunu ararken dolambaçlı yolları tercih etmek istedi

bazılarıda bunun gerçekten dil değişimi olduğunu zannetti ve peşlerinden gitti

içlerinde pek azı samimiydi

islama direkt cephe alamayanların dille ya da kişisel birtakım heva heveslerine kapılmış kişilerle cephe almak istemeleri gayet manidardır

uç örnekler üzerinden islamı karalamak bunların yüzyıllardır oynadığı oyundur

uglykidjoe
Müsteşar
04 Kasım 2014 00:31

O İngiliz amelesini görebileceğin tek yer plaj olduğu için öyle yazmıştım. Berlin metrosunda işe giden Alman amelesi mi yazaydım?

Bulgaristan'a bile gitmemiş senin gibi adama...

Demegojiyi bırak. İsteyen plaja gider, isteyen camiye... Ama günün sonunda plaja gidenlerin ürettiklerini almak için kırk takla atmıyor musun?

Kucağındaki laptoptan, cebindeki telefona...

O tarikat bu tarikat...Yok İskilipli Atıf Hoca...

Biz işte böyle işlerle uğraşıyoruz. Orta Çağ'da bir iğne ucunda kaç melek olur diye kafa patlatan cizvit papazları gibi...Hata bile olsa...Bazı şeyleri geçmişte bırakmalıyız.

60'larda asker gönderdiğimiz Kore'nin firması Samsung'un toplam değeri, ülkemizdeki tüm şirketlerin toplamı kadar olmuş. 45'de yerle bir olmuş Almanya, bizden 64 yılında amele istemiş. Pis işleri için.

Osmanlıca bilselermiş, eski kitapları okurlarmış. Yahu 20 yıl önce yazılmışları okudunuz da...Bilmesek ,TRT Belgesel'in reytingini...

öz çıtakk, 9 yıl önce

siz Ancak plajlardan anlarsınız işte,sen şimdi türkçe ile ingiliz amelesini anlayabiliyor musun?

öz çıtakk
Yasaklı
04 Kasım 2014 04:25

bulgaristanda ne işim var ben ortasya ülkelerini gezdim ayrıca bildiğin türkçe ile bir ingiliz amelesi ile anlaşamazsın dedim ,ancak onların dilini konuşacaksın anlaşman için bence bunada hiç gerek yok onlar bizim dilimizi öğrensin ben niye onların dilini öğreneyim benim atam 3 kıtaya sahip olmuş bir dilimizi öğretememiş ben onların dilini niye öğreneyim zaten ben bu yüzden üniversite sınavında odtüyü istemeyip hacettepeyi seçtim odtünün birçok bölümüne girecek puanım vardı

uglykidjoe, 9 yıl önce

O İngiliz amelesini görebileceğin tek yer plaj olduğu için öyle yazmıştım. Berlin metrosunda işe giden Alman amelesi mi yazaydım?

Demegojiyi bırak. İsteyen plaja gider, isteyen camiye... Ama günün sonunda plaja gidenlerin ürettiklerini almak için kırk takla atmıyor musun?

Biz işte böyle işlerle uğraşıyoruz. Orta Çağ'da bir iğne ucunda kaç melek olur diye kafa patlatan cizvit papazları gibi...Hata bile olsa...Bazı şeyleri geçmişte bırakmalıyız.

60'larda asker gönderdiğimiz Kore'nin firması Samsung'un toplam değeri, ülkemizdeki tüm şirketlerin toplamı kadar olmuş. 45'de yerle bir olmuş Almanya, bizden 64 yılında amele istemiş. Pis işleri için.

Osmanlıca bilselermiş, eski kitapları okurlarmış. Yahu 20 yıl önce yazılmışları okudunuz da...Bilmesek ,TRT Belgesel'in reytingini...

öz çıtakk
Yasaklı
04 Kasım 2014 04:28

senin eski kitap dediğin bugün ibni sinanın tıp alanında yazdığı kitabı bugün bile avrupanın birçok ülkesinde okutuluyor

uglykidjoe, 9 yıl önce

uglykidjoe
Müsteşar
04 Kasım 2014 10:18

Dünya bir devridaim içinde.

Eski Yunan ve Roma medeniyeti yok olmuş. Kitapları yakılmış Avrupa'da. Roma'nın hamamlarından, kanalizasyonundan , helasız Versailes sarayına inmişler.

Onları tercüme eden müslüman alimler, çok daha ileri gitmişler. Bilime önem vermişler. Roma hamamlarını alan göçebelikten gelme Türkler, külliyeler inşa etmişler.

Sonra ne olmuş? Gene işler tersine dönmüş. O külliyelerin ortasından yollar geçirmişiz. 500 yıllık camilerin arkasına rezidans dikmişiz. Üniversitelere bıyık modeline göre adam almışız.

Muhafazakar biri olan lisedeki edebiyatçımız, o zaman seninki gibi olan fikirlerime karşı "Oğlum, kim bilimi teknolojiyi ileri taşır, icat yaparsa onun dilinden kelimeler diğer dillere geçer. "demişti.

öz çıtakk, 9 yıl önce

senin eski kitap dediğin bugün ibni sinanın tıp alanında yazdığı kitabı bugün bile avrupanın birçok ülkesinde okutuluyor

öz çıtakk
Yasaklı
04 Kasım 2014 16:56

şimdi bilim adamı yetiştiren bölümler bili yerine boş işler ile uğraşıyorlar evrim gibi

uglykidjoe, 9 yıl önce

Dünya bir devridaim içinde.

Eski Yunan ve Roma medeniyeti yok olmuş. Kitapları yakılmış Avrupa'da. Roma'nın hamamlarından, kanalizasyonundan , helasız Versailes sarayına inmişler.

Onları tercüme eden müslüman alimler, çok daha ileri gitmişler. Bilime önem vermişler. Roma hamamlarını alan göçebelikten gelme Türkler, külliyeler inşa etmişler.

Sonra ne olmuş? Gene işler tersine dönmüş. O külliyelerin ortasından yollar geçirmişiz. 500 yıllık camilerin arkasına rezidans dikmişiz. Üniversitelere bıyık modeline göre adam almışız.

Muhafazakar biri olan lisedeki edebiyatçımız, o zaman seninki gibi olan fikirlerime karşı "Oğlum, kim bilimi teknolojiyi ileri taşır, icat yaparsa onun dilinden kelimeler diğer dillere geçer. "demişti.

dara mirza
Müsteşar Yardımcısı
04 Kasım 2014 20:13

harf inkılabı gerekli değildi

ama avrupaya yaranmak için gerekli görüldü...

türk ün avrupalılaşması gerekiyordu , harf inkilabı da bu doğrultuda yapıldı...

avrupalışlama ayağıyla türk özünden koparıldı...ne idüğü belirsiz bir millet yaratıldı...

yazık oldu türk e..

lider vasıflı türk ,zamanla amele ruhlu avrupa yamağına dönüştü...

05 Kasım 2014 00:03

Türklerin Araplaşması mı gerekiyor?

Özümüze döneceksek türkçe sözcükler kullanmalıyız.Alfabenin şekli önemli değil.Türkçe sözcükler kullanırsak o zaman özümüze dönmüş oluruz.

dara mirza, 9 yıl önce

avrupalışlama ayağıyla türk özünden koparıldı...ne idüğü belirsiz bir millet yaratıldı...

yazık oldu türk e..

Celos
Müsteşar Yardımcısı
06 Kasım 2014 01:01

ne saçma bu mantıkla bizim öz alfaberimize dönmemiz gerekirdi göktürk uygur alfabesine yada en başında hiç bırakmamamız gerekirdi arapça ve farsca kelimeler sokmamlıydık bu mantıkla ne yani çok uluslu selçuluları osmanlının yaptığınımı sorgulayalım daha neler ya

not:öz tükçe kelimeler korunabilirdi dil zenginliği açısından

dara mirza, 9 yıl önce

yazık oldu türk e..

Toplam 58 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi