Editörler : Lanet

Kapalı
26 Kasım 2014 13:23

yürütmeyi durdurma kararını kazandıktan sonra yapılması gereken işlemler

arkadaşlar çok zor bir sürecin sonunda çok şükür yürütmeyi durdurma kararını kazandık. forumda ya da net.te her ne kadar dava aşmasına ait bilgiler olsa da maalesef davayı kazandıktan sonra yapılması gerekenler hakkında net.te ve forumda bilgi olmadığından bu süreciyi yaşayacak arkadaşlara faydalı olması için bu konu başlığını açtım. üniversitelerden başka bir kuruma geçmek imkansız gibi bir şey ve bu hepmizi mağdur eden kanaya bir yara. Bu konudaki en büyük haksız taraf ise yine bizleriz çünkü örgütlenemiyoruz ve tek çatı altında birleşemiyoruz sonucunda da sesimizi duyuramıyoruz. İnşalah birgün bunları başarır ve bu büyük sorunu aşarız.

öncelikle yürütmeyi durdurma kararını kazanabilmek için iki nedenin bir arada yaşanması gerekir 1) hukuka yakırılık 2) yapılan idari işlemin uygulanması durumunda kişi için telefasi güç koşulların yaşanması yani savunma dilekçeleri bu iki husu göz önünde bulundurularak hazırlanmalı. Dava açıldıkatan sonra yaklaşık 2 ay içinde mahkeme kararı veriyor. Sonrasında karar idareye ve size tebliğ ediyor. idare kararın kendisine tebliğinden itibaren en geç 1 ay içinde kararı uygulamak zorunda. yoksa yasal yükümlükleri var ve bu arada idarenin ilgili karara 7 gün içinde itiraz hakkı var. tahmin edebileceğiniz gibi itiraz da ediyorlar. Burada şöyle bir durum var idarenin karara itirazı kararın uygulamasını etkilemez yani idare itiraz etsede 30 günlük süre işliyor. Benim tavsiyem itirazın sonucunu da beklemeniz yönünde çünkü itiraz haklı bulunursa eğer gitmiş olsanız bile geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. itirazın karara bağlanması 1 ayı buluyor. Bu süreç içerisinde sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor idara 30 günlük süre geçmeden geçmek istediğiniz kuruma ve çalıştığınız birime bilgi veriyor. geçmek istediğiniz kuruma mahkeme kararını ve hizmet belgenizi ve atamanızın yapılarak bilgi verilmeseni istiyor. sonrasında ise biriminize ilgili kişinin ilşiğinin kesimesi hususunda yazı yazıyor. Sizin artık yapmanız gereken 15 gün içinde karşı kurumda göreve başlamanız.

Allah herkesin yardımcısı olsun çok zor bir durum. İnşallah bu sorun en kısa zamanda çözülür.

emrah169
Aday Memur
27 Kasım 2014 22:37

Teşekkür hocam bilgiler için. Benim de şu kafama takılıyor. 15000 öğretmen alımında büyük ihtimal atanacağım inşallah. Fakat muvafakatım olmadığı için göreve başlama yapamayacağım. Merak ettiğim dava açtığımda yürütmeyi durdurma kararı gelinceye kadar atandığım öğretmenlik kadrom korunur mu ? Başlamadığım için atama iptal edilir mi ?

ne-desem
Kapalı
27 Kasım 2014 23:01

ben de sizin gibi çalışırken kpss ile vhki olarak atandım ve davayı eş durumunu gerekçe göstererek yürüttüm. bu süreçte de en büyük korkum yerleştiğim kurumun kadromu saklı tutması idi ve maalesef saklı tutmak zorunda da değiller ben kpss ile kuruma yerleştikten sonra evraklarımı teslim ettim ve çalıştığım içinde hizmet belgesi verdim ve oradakilere çok zor durumda olduğumuzu anlattım sağolsun iyi insanlardı biz önce muvakatınızı talep edelim sonrasına bakarız dediler muvafakat talebine olumsuz cevap verilince ben vakit kaybetmeden dava açtım ve dava açtığıma dair bir dilekçe ve kadromun saklı tutulmasına dair bir dilekçe yazarak yerleştiğim kuruma bıraktım. Dedğim gibi bu noktada yerleştiğiniz yerdeki kuracağanız ilşkiler çok önemli ben içişlerine bakanlığına yerleşmiştim ve mahkeme süresince içişleri persenel genel müdürlüğünden kadromu dondurdular mahkemeyi kazandıktan sonrada tekrardan olur izni alıp çok şükür atamamı yaptılar. Ama beklemek zorunda da değillerdi.

emrah169, 9 yıl önce
Teşekkür hocam bilgiler için. Benim de şu kafama takılıyor. 15000 öğretmen alımında büyük ihtimal atanacağım inşallah. Fakat muvafakatım olmadığı için göreve başlama yapamayacağım. Merak ettiğim dava açtığımda yürütmeyi durdurma kararı gelinceye kadar atandığım öğretmenlik kadrom korunur mu ? Başlamadığım için atama iptal edilir mi ?

BEYAZ GÜLL
Aday Memur
11 Ocak 2015 17:17

arkadaşlar bende üni. personeliyim eşim özel sektörde çalışıyor ve 9 yıldır. şimdi nakil için başvuru yaptım ve kurum beni kabul etti büyük bi ihtimalle muvafakatım verilmeyecek ve dava açacağım. şimdi ağustosta torba yasasından çıkan yasada 3 yıl şartı var ve ben bu davayı kazanabilir miyim temyize giderse tamyizden çıkan karar ne olur çok merak ediyorum.

esmerayela
Aday Memur
07 Mayıs 2018 10:18

gncl

cst042
Memur
09 Mayıs 2019 10:00

+++

feyzamavi
Aday Memur
25 Eylül 2019 11:44

25 temmuz 2019 da idare mahkemesine merkezden ilçeye tayinim çıktığı içinde yürütme durdurma ve iptal davası açtım .bakanlıktan savunmam 3 eylül de mahkemeye intikal etmiş ve hala bi yürütme durdurma kararı çıkmadı en son karar ne zaman çıkıyor çok uzun sürmedi mi.bu yürütme durdurma kararın süresi ne kadardır.benim hikayem şöyle.ilk atandığım kurumdan sağlık mazereti ile ilçeden merkeze atandım 2012 yılında. yıl 2019 temmuz ayı olmuş tayinim merkezde ilk atandığım yani sağlık mazereti ile atandğım yere 2.kez atamama yapıldı ve yürütme durdurma açtım ve sonuçlanmadı benden sonra davaaçan memurlara idare mahkemesi red geldi benim neden hala bi karar yok süreler süreç nasıl işliyor bilen varmı

Acshb
Yasaklı
01 Ekim 2019 10:25

tam olarak uyaptan son durumu tekrardan kontrol etmeniz mumkun mu? yardimci olabilirim. hatta ekran goruntusunu atarsaniz buradan ya da ozelden daha detayli.bilgi verebilirim. ayni surecten gectim. tabi benim durum biraz farkli. ama agustos ayi zaten adli tatil oldugu icin nobetci hakime denk gelmesi gerekiyordu. hatta benim basvurumu nobetci hakim reddetti avare avukatin da dosyaya koymadigi belgeler yuzunden. en son bolge idare mahkemesindeydi ve 19.09'da karar cikti. bolge idareden cikmis olmasinda da zaten itiraza yer kalmiyor. biraz daginik anlatmis olabilirim kusura bakmayin. dedigim gibi detay verirseniz surec hakkinda daha detayli bilgi verebilirim soru isareti kalmaz aklinizda.
feyzamavi, 5 yıl önce

25 temmuz 2019 da idare mahkemesine merkezden ilçeye tayinim çıktığı içinde yürütme durdurma ve iptal davası açtım .bakanlıktan savunmam 3 eylül de mahkemeye intikal etmiş ve hala bi yürütme durdurma kararı çıkmadı en son karar ne zaman çıkıyor çok uzun sürmedi mi.bu yürütme durdurma kararın süresi ne kadardır.benim hikayem şöyle.ilk atandığım kurumdan sağlık mazereti ile ilçeden merkeze atandım 2012 yılında. yıl 2019 temmuz ayı olmuş tayinim merkezde ilk atandığım yani sağlık mazereti ile atandğım yere 2.kez atamama yapıldı ve yürütme durdurma açtım ve sonuçlanmadı benden sonra davaaçan memurlara idare mahkemesi red geldi benim neden hala bi karar yok süreler süreç nasıl işliyor bilen varmı

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi