Editörler : asaygin
26 Kasım 2014 15:21   


Prag - Viyana - Budapeşte

Kesinlike tavsiye edeceğim bir gezidir. İçlerinde en hareketli olan şehir kanımca Prag. Muhteşem mimarisi ile Viyana ile hemen hemen aynı sayıda yıllık turist geldiğini öğrendik. Her köşede bir aktivite, bir yanda şarkı söyleyen konser veren gençler, diğer köşede sihirbazlık gösterileri yapanlar..ve tabi oradan oraya koşturan büyük turist kafileleri. Her saat başında (anlamsız şekilde )astronomik saatin başına toplanan yüzlerce turist. Saat başlarında da sadece saatin çevresindeki heykelcikler hareket ediyor.

Pragtaki meydanda bulunan Pazar tarzı yer alışveriş için uygun sayılır. Kendimde oradan 1-2 hediyelik ufak eşyalar almıştım. Para olarak Kron (Korona) yı kullanıyorlar. Yaklaşık 25-26 Kron = 1 Euro şeklinde hesap ediliyor.

Charles Köprüsü , ünlü astronomik saati, alçalan yükselen seviyeli nehirde tekne turu, Ulusal Tiyatro Binası ve kale tarafında kalan Cumhurbaşkanlığı konutu ve içindeki gotik St.Vitus katedrali görülmesi gereken yerler.

Yemek için meydana yakın ortalama kişi başı 10-15 euro civarında ödeyip karınınızı güzelce doyurabileceğiniz cafeler mevcut.Tabi bu mebla kalite ve yemek seçeneklerine göre değişir. Metro gece 00.00 a kadar çalışıyor. Şehrin hemen her yerinde bir kale , ya da tarihi bina karşınıza çıkabiliyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, diğer şehirler hakkında da fırsat buldukça yazmaya çalışacağım.

26 Kasım 2014 15:48

İDAL*
Editor

editörüm,

Fotoğraf çekme imkanı bulabildiniz mi acaba? Görmek isteriz varsa...

26 Kasım 2014 15:57

**sude**
Editor

ice.man editörüm, gözlemlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Devamını bekliyoruz.

Hatta İDAL* editörümün dediği gibi fotoğraflarla bu başlık daha da güzel olacaktır.

26 Kasım 2014 16:13

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Elbette editörlerim, açıkçası çok uzun yazıp ta sıkıcı olmak istemedim. Şu an bulundugum pc de değil ama evdeki pc de fotoğraflar mevcut. En güzel olanlarını seçip paylaşmaya çalışacağım. Umarım beğenirsiniz :)

26 Kasım 2014 16:41

**sude**
Editor

Emek verilip, paylaşılan herşeyi beğeniriz editörüm. :)

26 Kasım 2014 22:03

ice.man
Başbakan Müsteşarı

St. Vitus Katedrali

http://i.hizliresim.com/pYyApa.jpg

27 Kasım 2014 21:39

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Ulusal Tiyatro Binası

http://i.hizliresim.com/1n944Y.jpg

27 Kasım 2014 21:44

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Prag Genel Görünüm (Kale Bölgesinden)

http://i.hizliresim.com/vo0mRD.jpg

27 Kasım 2014 21:52

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Charles Köprüsü

http://i.hizliresim.com/Wrl4G2.jpg

28 Kasım 2014 13:44

İDAL*
Editor

Hepsi de güzel kareler.

Ama özellikle Ulusal Tiyatro Binası hoşuma gitti... En göz alıcı yanı da geceye doğru çekim yapılmış olması. Işıklandırmalar gizemli bir hava katmış.

Tarihi doku sinmiş fotoğraflara...

Gezip, görenlerden olalım... dahası paylaşanlardan.

Ellerinize sağlık editörüm...

28 Kasım 2014 13:46

İDAL*
Editor

Unutmadan...

St. Vitus Katedrali büyüleyici bir görselliğe sahip.

28 Kasım 2014 14:38

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Hepsi de güzel kareler.

Ama özellikle Ulusal Tiyatro Binası hoşuma gitti... En göz alıcı yanı da geceye doğru çekim yapılmış olması. Işıklandırmalar gizemli bir hava katmış.

Tarihi doku sinmiş fotoğraflara...

Gezip, görenlerden olalım... dahası paylaşanlardan.

Ellerinize sağlık editörüm...


İDAL*, 5 yıl önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim editörüm, Prag gerçekten özellikle sanki Dünya savaşları sırasında tek top düşmemiş, Tanrının özenle koruduğu yerlerden biri gibi.. Tarihi dokusu savaşlardan hemen hemen hiç etkilenmemiş. Bence gerçekten görülmesi gereken yerlerden biri..Tabi aslında bunlarla asla sınırlandırılmayacak kadar çok fazla tarihi mekanları olan bir yer..

Charles Köprüsünde sağlı sollu heykeller arasında ilerlerken Osmanlı savaşçısının, hristiyan tutsakların başında nasıl bıyık altından güldüğünü gösteren heykeli görmelisiniz mesela.. Bizimle alakalı olabilecek tek heykel o.. Diğerleri avrupanın birçok yerinde oldugu gibi kutsal üçleme üzerine..

30 Kasım 2014 03:09

Kedimi_Yedim84
Kapalı

Geçen yaz Prag'ı gezdim. 2 gün yeter de artar. zaten gezilecek yerlerin hepsi birbirine yakın, yürüme mesafesinde. çek cumhuriyeti çok gelişmiş bir ülke değil, prag'ın merkezi güzel sadece. ama ekonomik diğer avrupa ülkelerine göre. editör gezilebilecek her yeri söylemiş zaten =)

tavsiyem sırf prag'a gitmeye değmez, ama yol üstüyse uğrayın...

01 Aralık 2014 15:29

**sude**
Editor

ice.man editörüm, fotoğraflar için teşekkürler.

Eklediğiniz fotoğraflar tarih kokuyor, bizlerde bu kadar sahip olabilseydik geçmişimize ne kadar güzel olurdu.

02 Aralık 2014 11:49

ice.man
Başbakan Müsteşarı

ice.man editörüm, fotoğraflar için teşekkürler.

Eklediğiniz fotoğraflar tarih kokuyor, bizlerde bu kadar sahip olabilseydik geçmişimize ne kadar güzel olurdu.


**sude**, 5 yıl önce - Alıntıya git

Rica ederim sude editörüm, çok daha farklı yerler, tarihi binalar mevcut tabi ki. Dünya savaşlarından etkilenmeyen nadir yerlerden ki bunu da şehrin her yerinde hissedebiliyorsunuz.

Vakit buldukça Viyana ve Budapeşteden de bahsetmek isterim nacizhane.

03 Aralık 2014 09:26

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Viyanada 2 gece konakladık, şehrin her tarafı sanat eseri gibi. Doğru düzgün apartman olabilecek bir bina göremedik. İlk gittiğimizde insanlar nerede kalıyor diye merak etmiştik. :)

Şehirde yaklaşık 70 adet konser salonu bulunmakta. :) Bir dinleti için (mekanına ve dinletinin kalitesine göre değişir elbette) 30-40 Euro civarı arka sıralardan 50-60 Euro civarı ön sıralardan bilet bulabilmek mümkün.. Tiyatro Binası sadece Viyana için değil komşu birkaç şehir için de mimari olarak model teşkil etmiş ve ona benzer yapılar çevre şehirlere de yapılmış..

Şehrin merkezi 1.Viyana bölgesi diye geçen "Stefan Katedrali" (Stefanplatz) ın oldugu boydan boya uzayan sağlı sollu dünyaca ünlü markaların bulundugu cadde diyebiliriz.

Yemek konusunda meşhur sayılan schnitzel yemek isterseniz Stefanplatz ın yanındaki Figlmüller restaurant ı bu konuda isim yapmış. Fakat erken saatlerde gitmezseniz, muhtemelen içerisi çok dolu kapıda kuyruk oluyor ve rezervasyonsuz almıyorlar..

Fakat illa schnitzele gerek yok derseniz, meydana çok yakın Türk Dönercisi, caddenin sonunda McDonald's mevcut.

Bir de nacizhane tavsiyem Sachertorte denilen çikolatalı pastayı mutlaka tatmanız yönündedir.İsmi sanırım Sacher Pastanesi şeklinde geçiyordu. Yine o cadde üzerinde bulabilmeniz mümkün, fiyatı da oldukça uygun..

Tarihi yerler olarak Schonbrunn sarayı tam bir sanat eseri..Kraliyet sarayı olmasından mütevellit Kraliçe Maria Theresia tarafından yaptırılan devasa bahçelerinin tamamını gezmek sanırım 1 günde bitirilemez. Yazlık saray olarak yaptırılan yukarıdaki yapıta bizim çok vaktimiz kalmadıgı için çıkamadık fakat hızlı bir şekilde çıkanlar manzaranın çok çok güzel oldugundan bahsediyorlar.. Sarayın içindeki üst katlardaki odaların hala ikamet olarak kullanıldıgı da öğrendik :)

Şehir merkezinde Hofburg Sarayı (Aynı zamanda Ulusal Kütüphane olarak ta kullanılıyormuş) yine oldukça görkemli bir görüntüye sahip. Şehrin muhtelif yerlerindeki heykellerde Goethe , Mozart , Maria Theresia yı görebilmek mümkün..

Şehrin alt tarafındaki Prater Park, oldukça yeşilliğe sahip ve genel bir dinlnme alanı olarak düşünülebilir. O kadar büyük bir park ki parkın içindeki Prater Park (Yeni adıyla Ernst Happel ) Stadyumu ülkenin en büyük stadyumu konumunda.. Yine parkın içindeki dönme dolap London Eye dan sonra Avrupanın en büyük 2. dönme dolabı oldugu söyleniyor.

Uni Wien binaları , Parlamento Binası , Belediye Binası merkeze yakın yine görülmesi gereken yerler arasında..

Diğer şehirlere nazaran Viyananın oldukça pahalı bir şehir oldugunu söyleyebiliriz.. (Kırmızı ışıkta bekleyen Ferrariler, Porsche ları göz önünde bulundurarak)

Son olarak bir dipnot ekleyeyim, tüm Türkiyeye gelen turist sayısı yaklaşık 28 milyon kişi imiş. Sadece Viyanaya gelen yıllık turist sayısı ise 26 milyon civarında..

10 Aralık 2014 09:28

ice.man
Başbakan Müsteşarı

Biraz da Budapeşteden bahsetmek isterim nacizhane..

Şehrin içinden geçen Tuna Nehri, şehri Buda ve Peşte olmak üzere iki bölgeye ayırıyor. Buda tarafı daha eski yapılar, daha az gelişmiş bir bölge. Buda tarafında kalan en önemli yapıtlar tarihi Budin Kalesi, kale içinde yer alan Balıkçılar Burcu ve Saraydır.. Aziz Gellert Tepesi (St.Gellert Tepesi) olarak bilinen yerin manzarası mükemmeldir. Budapeşte ayaklarınızın altına serilir..Özellikle akşam gidenler maznzaranın çok daha mükemmel oldugnu söylüyor. Budin Kalesi yapısının içinde oldukça fazla yapıt bulunmakta.. Üniversitelerimizin kampüs haritası gibi Kale Bölgesinin haritasından binaların yerlerini bulabilmek mümkün.. Kale bölgesinde yer alan kocaman bir arşiv binası, Kilise vb yapıtları bulabilmek mümkün.. Macaristanın Atatürkü sayılan Kral Istvan ın şehirin birçok yeirnde oldugu gibi burada da heykelini bulabilmek mümkün.. Budin Kalesi içinde yer alan başka ilgi çekici bir yer ise Budin in son Osmanlı Valisi adına yaptırılan ve üzerinde Türkçe yazılarla yazılmış mezar taşı. Mantalite olarak hayran kaldım diyebilirim. Düşmanları adına dahi hem de kendi dillerinde mezar taşı yaptıracak kadar saygı duyuyorlar..

Peşte tarafı ise daha gelişmiş. Bakanlıkların bulundugu, alışveriş merkezlerinin, sosyal hayatın çok daha hareketli oldugu bölge burası. Vaci Utca Caddesinde cadde boyu sağlı sollu yiyecek içecek imkanı fazla. Daha ilersinde otantik pazar oldugunu biliyorduk fakat akşam geç saatte merkeze gelince pazarın kapanmış oldugunu öğrendik. (Akşam 4-5 gibi kapanıyor).. Dünyaca ünlü markaların bulundugu, bir nevi Budapeştenin İstiklali denilen Andrassy Caddesinin devamında ise Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere) mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Ön tarafta yer alan 7 savaşçı atlı asker, Macaristanın kuruluşunda yer alan 7 kabilenin liderlerini temsil ettiği söyleniyor. Önündeki alan ise, Macarların Ruslara karşı direnmesi esnasında hükümetin emriyle iki günde öldürülen toplam 26.000 macar vatandaşının anısına yaptırılmış ve devletin resmi törenlerinin bu alanın önünde yapıldıgı söylenmekte.. Yine bu alan çevresinde Güzel Sanatlar Binası vs yapıtlar bulunmakta.. En arkada yer alan heykeller ise Macaristan tarihinin en önemli liderlerinin, komutanlarının heykelleri..

Şehrin ışıklandırması mükemmel diyebilirim.. İki yakayı birbirine bağlayan yaklaşık 9 köprü var. Işıklandırma bakımından avrupanın en iyi birkaç şehrinden biri oldugu söyleniyor. Gece mutlaka görmelisiniz.. Akşam saatlerindeki tekne turuna mutlaka katılmanızı öneririm..Çigan gecesi eğlencesini de tavsiye ederim. Yerel müzikleriyle, kıyafetleriyle, danslarıyla ve kendi ürettiği şaraplarla oldukça güzel vakit geçtiğini söyleyebilirim. Tokai marka şarabı tavsiye ederim. Hem beyaz, hem kırmızı şarap olarak çok ta uygun fiyatla satın alma imkanınız mevcut.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

10 Aralık 2014 20:36

İDAL*
Editor

editörüm gitmiş görmüş kadar oldum desem yeridir... Öyle akıcı ve doyurucu anlatmışsınız ki.. Bir de anlattıklarınızı akılda tutarak gezmek, görmek var. Demiştim; sizin gözünüzle, sizin yorumunuzla yansıtılanlar insanda Prag - Viyana - Budapeşte üçlüsünü görme isteği uyandırıyor.

Sanki bir gezi ve tarih esintisine çıkmışız...

Görülen yerler ve izlenimler ancak böyle dokunur, işlenirdi.

... ve özellikle gece görmek, gezmek isteyenlerdenim.

Devamı vardır umarım. Çok keyifli.

11 Aralık 2014 09:18

ice.man
Başbakan Müsteşarı

editörüm gitmiş görmüş kadar oldum desem yeridir... Öyle akıcı ve doyurucu anlatmışsınız ki.. Bir de anlattıklarınızı akılda tutarak gezmek, görmek var. Demiştim; sizin gözünüzle, sizin yorumunuzla yansıtılanlar insanda Prag - Viyana - Budapeşte üçlüsünü görme isteği uyandırıyor.

Sanki bir gezi ve tarih esintisine çıkmışız...

Görülen yerler ve izlenimler ancak böyle dokunur, işlenirdi.

... ve özellikle gece görmek, gezmek isteyenlerdenim.

Devamı vardır umarım. Çok keyifli.


İDAL*, 5 yıl önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim , editörüm.. Uzun yazarak aslında çok ta sıkmak istemedim ama yine de biraz uzun oldu galiba :)

Gidecek olanlara ya da gitmeyi düşünenler için şöyle bir preview tadında kısa bir özet geçmeye çalıştım diyebilirim..Başarılı olmuşsam ne mutlu bana..

Elbette insan oralara gittiğinde her anın tadını çıkarmaya çalışıyor..Gece özellikle Budapeşteyi görmnenizi tavsiye ederim editörüm.. Tek kelimeyle muhteşem..

Parlamento binasını özellikle gece görmelisiniz..

11 Aralık 2014 14:00

Kedimi_Yedim84
Kapalı

Teşekkür ederim , editörüm.. Uzun yazarak aslında çok ta sıkmak istemedim ama yine de biraz uzun oldu galiba :)

Gidecek olanlara ya da gitmeyi düşünenler için şöyle bir preview tadında kısa bir özet geçmeye çalıştım diyebilirim..Başarılı olmuşsam ne mutlu bana..

Elbette insan oralara gittiğinde her anın tadını çıkarmaya çalışıyor..Gece özellikle Budapeşteyi görmnenizi tavsiye ederim editörüm.. Tek kelimeyle muhteşem..

Parlamento binasını özellikle gece görmelisiniz..


ice.man, 5 yıl önce - Alıntıya git

prag ile viyana gitmiştim ama budapeşteyi önümüzdeki yıl düşünüyorum (ya da yunan adaları, henüz karar vermedim. izmirden yunan adalarına gitmek çok daha rahat).

budapeşte için 1-2 gün yeter herhalde. prag'da 2 gün yetiyordu görülecek yerler için... tur yerine eşimle keyfimize göre gezsek tehlikeli olur mu?

11 Aralık 2014 14:21

ice.man
Başbakan Müsteşarı

prag ile viyana gitmiştim ama budapeşteyi önümüzdeki yıl düşünüyorum (ya da yunan adaları, henüz karar vermedim. izmirden yunan adalarına gitmek çok daha rahat).

budapeşte için 1-2 gün yeter herhalde. prag'da 2 gün yetiyordu görülecek yerler için... tur yerine eşimle keyfimize göre gezsek tehlikeli olur mu?


Kedimi_Yedim84, 5 yıl önce - Alıntıya git

Hocam, Budapeşte merkez için 1-2 gün rahatlıkla yeter.. Ama çevresini de gezmek isterseniz birkaç gün daha eklemelisiniz.. Estergon Kalesi (Slovakya sınırında), Szentendre gibi küçük kasabaları görmek isterseniz 1-2 gün yeterli olmayabilir..

Kendiniz gezseniz bir sıkıntı olmaz büyük ihtimalle.. Hele Macaristanda, diğer ülkelerden daha rahat olur diye düşünüyorum..

Toplam 48 mesaj
 
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?