Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
07 Mayıs 2015 07:46

Ülkemizden Beyin Göçünün Nedenlerini Dini Açıdan Tartışalım.

Şimdi birileri bu başlığın Dini Konularda ne işi var diyecek. Beyin göçünün Parasal vs. gibi birçok nedeni var elbette. Ama Kaçırdığımız bu beyinler sanki sadece para için gitmiyorlar gibi.

Herkesin kırmızı ışıkta geçeni, devletten para çalanı, sahtekarlıkla lüks arabalara binenleri örnek aldığı bir ortamda.

Acaba dinin demeyelimde (hiç bir din ilime bilime karşı değildir) inananların yanlışları mı var. Yada bilerek mi yanlış yönlendiriliyorlar.

Her bilim adamına inançsız (ateist) gibi davranmak doğrumu?. Yada bilim adamları Ateist gibi mi yaşıyor sizce?

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 07:53

Daha niceleri var ama birkaç bilinen örnek.

Gazi Yaşargil: Alanı nöroşirurjide rakipsiz kabul ediliyor. Geliştirdiği yöntemlerle çok zor ve hassas bölgelerdeki tümörlerin alınabileceğini kanıtladı.

Mehmet Öz: Kalp hastalıkları uzmanı olan ve New York Colombia Üniversitesinde görev yapan Türk kalp cerrahı, yaptığı çalışmalarıyla ve yazdığı kitaplarla tanınıyor.

Murat Günel: ''Yeni Gazi Yaşargil'' olarak adlandırılan bilim adamımız beyin ve damar cerrahisinde dünyada isim yapan diğer bir Türk doktoru olarak biliniyor.

Gökhan Hotamışlıgil: Harvard Üniversitesi'nde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı olan Türk bilim adamı obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarıyla ilgili kendisine patent kazandırmış çalışmaları bulunuyor.

Emrah Yücel: ABD'de yaşayan özellikle ödül aldığı ''Frida'' afişi ve ''Rüyamdaki Amerika'', ''28 Gün'', ''Panama Terzisi'', ''Kadınlar Ne İster'' ve daha birçok Hollywood filminin afişlerini yapma başarısı gösterdi.

Feryal Özel: NASA'nın en başarılı astrofizikçilerinden olan Özel, bilim adamı Einstein'ın aralarında bulunduğu 20 dehadan oluşan Büyük Fikirler Listesi'nde yer alıyor.

Prof. Dr. Atilla Ertan: Gastroenterolog Türk bilim adamı, ABD'nin en seçkin 10 klinik hekimi arasına yer alıyor ve dünyaca ünlü ünlü Methodist Hastanesi'nde sindirim hastalıkları konusunda tıbbi direktörlük görevini yürütüyor.

Esen Ercan Alp: ABD Enerji Bakanlığı Laboratuarlarında araştırmalar yapan fizikçi. 5 bin yıllık metal heykeli röntgen cihazında analiz ederek, 1949 yılında icat edilmiş olan radyokarbon tekniğine son verdi.

Türkiye'de ''Zakkumcu Doktor'' olarak tanınan Dr. Ziya Özel, çeşitli suçlamalarla karşılaştıktansonra ABD'ye göç etti. 1992'de ABD'den zakkumdan elde edilen ''Oleander'' maddesinin bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi üzerine patent alan Dr. Özel, ABD 'de yaşıyor.

''Tribolojinin Türk dehası'' Prof. Dr. Ali Erdemir de icat ettiği karbon kaplama teknolojisiyle bilimde çığır açtı. Prof. Dr. Erdemir, yıllar önce iş aradığı Türkiye'de resepsiyon memurluğu uygun görülmesi üzerine Türkiye'yi terk etti.

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 07:57

Zakkumcu Doktor la Canlı Yayında Dalga Geçip Reytinge Koşan "Reha Muhtar" Ne hissediyor acaba şimdi. Yada Diğerleri... Hepsi dalga geçmişti Dr.Ziya Beyle. Yazık.. Çok Yazık... Bizlerde seyretmedik mi?

07 Mayıs 2015 10:09

Üniversitelerde insanlar para kazanmak için çaba harcıyor.

Benim düşünceme göre geçimimi sağlayacak parayı kazanayım sonra kendimi işime veririm.İdeallerimi gerçekleştirmek için çalışırım.Böyle düşünen bilim insanları değerli olması gerekiyor.

Malesef para kazanmak için çalışan insanlar değerli oluyor.

Bilim insanlarını ateist olarak görenler sorun olmuyor.Bilimi bu insanlar engellemiyorlar.

İslam ülkelerinde para kazanmak neden bu kadar değerli diye bir soru sorulabilir.

Oguzçag
Yasaklı
07 Mayıs 2015 10:18

Beyin Göçü..

Beyin göçü keyfi olmuyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik nedenlerden, gelişmekte olan ükler arasında oluşumuzdan, sanayileşmeyi tam olarak oturtmadığımızdan, eğitimsizlikten, işsizlikten veya kalkınmış ülkelere ihtiyaç duyuşumuzdan oluyor.

Yurtdışında binlerce akademisyenimiz, doktorlarımız, mühendislerimiz, eğitimli insanlarımız var..

Keza yüzbinlerce işçimiz, sanatkarımız var!..

Eğitim-öğretim amacıyla yurtdışına giden onbinlerce öğrencilerimiz var..

Kimisi de "yüksek lisans veya doktora eğitimi" almak için yurtdışına gidiyor.

Ekonomik ve sosyal nedenler bu gidişleri zorunlu kılıyor. Aş ve iş önemlidir.

Gelişmiş ve kalkınmış ülkeler elemana ihtiyaç duyduğundan, vatandaşlarımız dış ülkelere gidiyor.

Dış ülkelere giden vatandaşlarımızın Türkiye'ye gönderdikleri dövizler ülkemizi ayakta tutuyor.. Buna, turizm gelirleri ile ihracat gelirlerimizi de ilave etmek gerekir.

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 11:32

Dedemin ölmeden 3 gün önce bahçeye dal dikmesi hala gözümün önünde dir. Neden . Almış olduğumuz İslam ahlaki, toplum ahlakı.

Şimdi soruyorum. Genel Müdürün arkasında namaz kılıp kimlik düşürme, Mevcut iktidar partisine yatırım yapmış insanlar. Bundan Nemalanıyor. Bu müslümanlık değil bence. Dini çıkar sağlamaya alet etmek.

Peki birde ; araştırma yapan (Genler üzerine) Bir Prof. (hacettepeydi sanırım) insan soyu Afrikadan geliyor dedi diye Tüm komisyonlardan çıkarılıyorsa;

Ne oldu bilime ?

hakan karagöz 01, 9 yıl önce

Üniversitelerde insanlar para kazanmak için çaba harcıyor.

Benim düşünceme göre geçimimi sağlayacak parayı kazanayım sonra kendimi işime veririm.İdeallerimi gerçekleştirmek için çalışırım.Böyle düşünen bilim insanları değerli olması gerekiyor.

Malesef para kazanmak için çalışan insanlar değerli oluyor.

Bilim insanlarını ateist olarak görenler sorun olmuyor.Bilimi bu insanlar engellemiyorlar.

İslam ülkelerinde para kazanmak neden bu kadar değerli diye bir soru sorulabilir.

07 Mayıs 2015 11:45

Kuran'ı Kerim okuyor musun?

İslam ülkelerinde yaşananların nedeni kuranda tespit edilmiş.

Müslümanım diyen insanlar kuranı ne kadar biliyorlar?

İslam dininde bilim yapmak yasaklanmamış.

Bilim yapmak haramdır diye düşünen insanlar yok.

Evrim teorisine antipatisi olan insanlar var.Evrim teorisi kanıtlanınca Tanrı'nın olmadığı kanıtlanacak diye korkuyor olabilirler.

omyalim, 9 yıl önce

Dedemin ölmeden 3 gün önce bahçeye dal dikmesi hala gözümün önünde dir. Neden . Almış olduğumuz İslam ahlaki, toplum ahlakı.

Şimdi soruyorum. Genel Müdürün arkasında namaz kılıp kimlik düşürme, Mevcut iktidar partisine yatırım yapmış insanlar. Bundan Nemalanıyor. Bu müslümanlık değil bence. Dini çıkar sağlamaya alet etmek.

Peki birde ; araştırma yapan (Genler üzerine) Bir Prof. (hacettepeydi sanırım) insan soyu Afrikadan geliyor dedi diye Tüm komisyonlardan çıkarılıyorsa;

Ne oldu bilime ?

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 11:54

Evrim teorisine geriye doğru dönüp bakın. Tüm inanışlar karşıydı. Şimdi kabulleniliyor mu?.

Hala şiddetle karşı çıkanlar var. Evrim teorisinin ispatlanmış / ispatlanmamış olması Allah'ın varlığına bence tehdit değil.

07 Mayıs 2015 12:00

Bu konuda haklısın.Ben de böyle düşünüyorum.

omyalim, 9 yıl önce

Evrim teorisine geriye doğru dönüp bakın. Tüm inanışlar karşıydı. Şimdi kabulleniliyor mu?.

Hala şiddetle karşı çıkanlar var. Evrim teorisinin ispatlanmış / ispatlanmamış olması Allah'ın varlığına bence tehdit değil.

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 12:10

Aman Dikkat... Bazılarına ters gelir bu düşünceler.

hakan karagöz 01, 9 yıl önce

Bu konuda haklısın.Ben de böyle düşünüyorum.

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 12:14

Konunun özüne dönersek. Hiç bir siyasetçinin dini alet etmesini istemiyorum.

Bilimsel çalışmaların din kapsamından farklı olacak şekilde algılanmasını istiyorum. Ama birisi çıkıp Kuran'a zıt düşen bir araştırma yapıyor diye de Ateist yada Vatan Haini İslam düşmanı ilan edilmesini istemiyorum.

Yazılarıma dikkat ettiysen Ateist Tarzı acımasız eleştirilerde bulunuyorum. Özellikle altı bomboş, okumadan araştırmadan din savunuculuğu yapanlara karşı.Belki yanlış ama benim tarzım öyle.

07 Mayıs 2015 12:19

Benim düşüncelerim zaten bazı insanlara ters geliyor.

Ben dinin kaynağı olarak Kuran'ı Kerimi görüyorum.

Evrim teorisinin kurana ters olduğunu düşünmüyorum.Allah'ın yaratma şekillerinden birisi olabilir.

omyalim, 9 yıl önce

Aman Dikkat... Bazılarına ters gelir bu düşünceler.

omyalim
Kapalı
07 Mayıs 2015 12:28

Vatandaşın biri DNA konusunda ki bilimsel çalışmalara itiraz ediyor. Konuya da hakim değil. Nedeni ni ben biliyorum. Bir kısım Ara geçiş formu yok diye bas bas bağırıyor. Sizde buna itiraz ettiniz Ama Bilim elbette sadece dinler konusuna karşı gelecek şeyleri yapmıyor.

Pamuklu çubuktaki DNA?nızı ABD?deki DNA Print adlı şirkete gönderin size nerden geldiğinizi söylesinler. (belki yalan söylüyorlardır).

Çocuğunuz doğmadan önce yapılan bazı testlerle artık olası kalıtsal hastalıklara engel olmak içinde Bilim Adamları DNA 'larla uğraşıyor.

Yani : "Durlan! şurdan bir DNA araştırması yapıyım da Semavi dinleri çökerteyim" demiyor bu insanlar. Bu kargaşayı ortaya çıkaran ve yaşayan aslında inananlar.

Oguzçag
Yasaklı
08 Mayıs 2015 06:40

Bizim iki delikanlı İngiltere ve Almanya'da Direktör olarak "yöneticilik" yapıyorlar.

ODTÜ Makina ve inşaat Mühendisliğinde 5 + 3 yıl olarak okumuşlardı. Birisi Makina Yüksek Mühendisi, diğeri de İnşaat Yüksek Mühendisidir. Çalıştıkları firmalar onlara İtalya ve İspanya'da ayrıca 2'şer yıllık MBA İşletme eğitimi de sağlamışlardı. Liseden sonra 10'ar yıl eğitim aldılar.. Üçer adet yabancı dilleri var.. Uluslararası arenada başarıları, dereceleri var.. Ödül sahibidirler.

Oguzçag
Yasaklı
08 Mayıs 2015 07:19

BİLİM ve TEKNİK, TEKNOLOJİ..

Bunlara dini açıdan bakarsanız "yavan ve yayan" kalırsınız!. Eğitimsiz ve okulsuz kalan şeriatçı Araplara, Afganlara, Sudanlılara dönmüş olursunuz!.. Hüsran ve acılar yaşar, ilkel ve iptidai kalırsınız! Mağara devirlerindeki karanlıklara garkolursunuz!..

"Hayatta en hakiki mürşid (yol gösteren); ilimdir, fendir!.." ATATÜRK

Kerembal
Yasaklı
08 Mayıs 2015 08:21

Müslüman din alimleri, evliyalar, hacı-hocalar daha düne kadar; dünyayı düz bir tepsi şeklinde sanıyorlardı.. Güya bu yalan dünya sarı öküzün boynuzlarınnn ucunda duruyordu... "Ol sarı öküz huysuzlanırsa, depremler olur,,," diyorlardı. Bu nasıl akılsa?.. Cehalet!

omyalim
Kapalı
08 Mayıs 2015 08:50

Görüyormusunuz.

Umarım yanlış hesaplamam

4+4+4 +5 =17 Yıl. Çocuklarımıza eğitim veriyoruz.7 yılda okula kadar diyelim

24-25 sene Besle büyüt ve zekalı olanı ayır.

Sonrada al ben yiyemedim sen ye demek gibi..

Bence Dinin bu durumla ilişkisi yok ...

Bu sanki ülkemizle ne kadar oynandığını gösteriyor gibi.

Tabi burada ülkeyi ele geçirmek yerine iktidarı ele geçirmek ..

Dine karşı olduğumdan değil !; ama ülkenin tepesini ele geçirdiğiniz de toplumun gözünü açmasına engel olabilirsiniz belki kolayca.

Ne yaparsınız.

İmam Hatiplere Yatırım yaptırırsınız. Araştırma Guruplarını Dağıttırırsınız. Ar-Ge'lere görüntüde sahip çıkartırsınız. Sanayi Bakanlığı desteklerini yeterli düzeye çıkarttırmazsınız. Üniversiteleri ele geçiremezssiniz ama en azından stres yaratırsınız.

(Bu arada Sağlık reformundan önce üniversite hastanelerini banknot makinasına çeviren hocalarımızı da saygıyla anıyorm)

Belki de hala vatanını seven hırsızlığa ve haksızlığa özenmeyen insanlarımız bu ülkeyi ayakta tutuyor.

Zaten bir ülkede sol parti olmazsa ülke ayakta duramaz (şekilde görüldüğü gibi). Sol bence sıfır durumda seçimlerde Ana muhalefetin merkezine giden bir Bilgisayar Müh. Arkadaş Bunlar sıfır demişti.. Bom boş. Veriler yalan yanlış .. Program yok. Kullanan yok.. Neyse Sol Yok. Ortalığa müdahele edecek yok... Uzadı yazı ya..

Oguzçag, 9 yıl önce

Bizim iki delikanlı İngiltere ve Almanya'da Direktör olarak "yöneticilik" yapıyorlar.

ODTÜ Makina ve inşaat Mühendisliğinde 5 + 3 yıl olarak okumuşlardı. Birisi Makina Yüksek Mühendisi, diğeri de İnşaat Yüksek Mühendisidir. Çalıştıkları firmalar onlara İtalya ve İspanya'da ayrıca 2'şer yıllık MBA İşletme eğitimi de sağlamışlardı. Liseden sonra 10'ar yıl eğitim aldılar.. Üçer adet yabancı dilleri var.. Uluslararası arenada başarıları, dereceleri var.. Ödül sahibidirler.

Oguzçag
Yasaklı
08 Mayıs 2015 20:44

Gelişmiş ve uygarlaşmış, zengin Batılı ülkeleri yakalayabilmemiz için eğitim-öğretim işine çok önem vermeliyiz.. Kolejler ve Fen Lselerinde, Anadolu Liselerinde yetişmiş gençleri destekleyerek onlara büyük üniversitelerde yol açmalıyız. Bir Japonya, bir Almanya, ABD gibi bilim ve teknikte hızlı yol katetmeliyiz.. Gelişmiş, zengin ülkelerin vardığı ileri seviyeyi yakalamamız gerekir.

08 Mayıs 2015 20:57

Çok değerli bir başlık açtın ama ilgi duyan olmadı.

Kimse bunu üstüne alınmadı.

Beyin göçüne kim neden oluyorsa onlara tepki gösterebilirsiniz.

özcan 14
Yasaklı
08 Mayıs 2015 21:06

düne kadar dünyanın en zeki insanı olan Oktay Sinanoğlu' ülkesinde hizmet etmiştir dindar olduğu için hiç kimse bilmiyor değil mi?

08 Mayıs 2015 21:08

dunkof

özcan 14, 9 yıl önce

düne kadar dünyanın en zeki insanı olan Oktay Sinanoğlu' ülkesinde hizmet etmiştir dindar olduğu için hiç kimse bilmiyor değil mi?

Toplam 137 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi