Editörler : crops35
«34567891011121314»

Tarık DURAK
Kapalı
16 Şubat 2009 17:17

Güncel...

kartalo281
Yasaklı
16 Şubat 2009 22:32

AAAA

Tarık DURAK
Kapalı
19 Şubat 2009 09:22

Polis Akademisi Başkan Vekili Naci Uğur, yakın gelecekte tüm polis memurlarının 4 yıllık üniversite mezunu olacağını söyledi.

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı'yı makamında ziyaret eden Uğur, Polis Akademisi Başkanlığı olarak Emniyet Teşkilatı'na hizmet öncesi eğitim veren bir kuruluş olduklarını belirterek, "Türkiye genelinde önlisans düzeyinde 24 Polis Meslek Yüksekokulu var. Bununla beraber özel yasayla çıkarılan Polis Meslek Eğitim Merkezleri mevcut. Eskişehir'de yaklaşık 31 eğitim kuruluşu var. Bu eğitim kuruluşlarındaki öğretim elemanlarıyla standart modernizasyonu sağlamak ve formasyonu geliştirmek adına bölgesel seminerler düzenliyoruz. Bu hafta sonu Aksaray'da da bir seminer düzenlenecek. Bu sebepten dolayı Polis Akademisi Başkan Vekili olarak bu seminerler öncesinde eğitim kurumlarımızı ziyaret ediyorum. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bayrak'ı da ziyaret ederek, Eskişehir Polis Eğitim Merkezi'nde iyi bir eğitim verildiğini gözlemledim" dedi.

Çok yakın bir gelecekte 4 yıllık üniversite mezunu olmayan polis kalmayacağını kaydeden Uğur, "Emniyet Genel Müdürlüğü ile Anadolu Üniversitesi arasında bir protokol imzaladık. Zaten Eskişehir'deki okulumuz gibi Polis Eğitim Merkezi'ndeki okullarımızda üniversite mezunları okuyorlar. Polis Akademisi'ne bağlı 24 Polis Meslek Yüksekokulu'nda 2 yıllık önlisans eğitim alan öğrencilerimiz, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi arasındaki protokol gereği hiçbir koşulsuz ve sınavsız AÖF 3. sınıfına giriyorlar. Zaten bu uygulama, 2 yıldır devam ediyor. Yani 2 yıl sonra mezun olanların hepsi 4 yıllık yüksekokul mezunu olacaklar. Bizim saflarımıza her yıl 20-30 bin 4 yıllık yeni mezun katılıyor. Önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde bütün polis memurlarımız 4 yıllık yüksekokul mezunu olacak. Hedefimiz tüm polislerin üniversite mezunu olmasıydı ve bu başarıldı" diye konuştu.

Naci Uğur, Polis Eğitim Merkezi'ne katkılarından dolayı Vali Çalışıcı'ya Polis Akademisi şapkası ve plaket verdi. Kadir Çalışıcı, şapkayı giyip, gazetecilere poz verdi. Polis Akademisi Başkan Vekili Naci Uğur, daha sonra Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'yi de ziyaret etti.

efeahmet
Daire Başkanı
16 Mart 2009 14:33

Türk Tarım Orman-Sen

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çalışanlarına ?lisans tamamlama? girişimlerimiz?

Sendika hizmet kolumuza bağlı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 05.05.1994 tarihinde Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile imzaladıkları protokol neticesinde Bakanlık çalışanlarına ?Tarım Önlisans ve Veteriner Sağlık Önlisans? eğitimi sağlamıştı.

Bakanlığın merkez ve taşra kurumlarında görev yapan, kamu çalışanlarından önlisans eğitimlerini tamamlayanlar ve meslek yüksek okulunu bitirmiş olan tüm memurlara, Sağlık Bakanlığı?nın çalışanlarına sağladığı, önlisans programının devamı niteliğinde olan ?lisans tamamlama? eğitiminin aynı şartlarda, Bakanlığımız çalışanlarına da verilmesini talep ettik.

Bu konuda; Yüksek Öğrenim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü ile yazışmalar yapılmıştır.

efeahmet
Daire Başkanı
16 Mart 2009 15:22

Arkadaşlar, Sağlık Bakanlığındaki sağlıkçılara bu Sağlık Lisans Tamamlama hakkı tanındı sayılır, emsal gösterilerek Tarım Bakanlığındaki Sağlık ve Tarım çalışanlarına bu hakkın tanınacağına inanıyorum, Çünkü AÖF bünyesinse zaten Veteriner Sağlık ve Tarım önlisans bölümleri mevcut üstüne Lisans Tamamlama yapılması uygundur kararı alınacak o kadar...İNŞAALLAH Sendikalar bu çalışmayı takip ederde açılır...

efeahmet
Daire Başkanı
16 Mart 2009 15:33

Arkadaşlar bu önümüzdeki bir ay çok önemli lütfen bu konuyu güncel tutalım sendikalırımızı sıkıştıralım, bir ay sonra DGS kılavuzu yayınlanacak, orda hangi bölümler nereye geçiş yapabilecek, belli olacak, İNŞAALLAH BİZDE bölümümüzle alakalı Lisans Tamamlama açılırda başvurabiliriz....BAŞARILAR...

garip1071
Şef
17 Mart 2009 23:42

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çalışanlarına ?lisans tamamlama? girişimlerimiz?

Sendika hizmet kolumuza bağlı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 05.05.1994 tarihinde Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile imzaladıkları protokol neticesinde Bakanlık çalışanlarına ?Tarım Önlisans ve Veteriner Sağlık Önlisans? eğitimi sağlamıştı.

Bakanlığın merkez ve taşra kurumlarında görev yapan, kamu çalışanlarından önlisans eğitimlerini tamamlayanlar ve meslek yüksek okulunu bitirmiş olan tüm memurlara, Sağlık Bakanlığı?nın çalışanlarına sağladığı, önlisans programının devamı niteliğinde olan ?lisans tamamlama? eğitiminin aynı şartlarda, Bakanlığımız çalışanlarına da verilmesini talep ettik.

Bu konuda; Yüksek Öğrenim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü ile yazışmalar yapılmıştır.

garip1071
Şef
17 Mart 2009 23:45

Sağlık Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi Yetkililerinin yaptığı görüşmeler neticesinde lisans tamamlada okutulacak dersler belirlendi. Şu günlerde kitapların hazırlıklarına başlandı. Sağlık Eğitim Enstitüsü mezunları için 3+1 önlisans mezunu çalışanlar için 2+2 şeklindeki lisans tamamlama programları önümüzdeki eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlayacak. Lisans tamamlama yapacak adaylar tekrar sınava girmeden lisans tamamlama programlarına katılacak

Tarık DURAK
Kapalı
24 Mart 2009 10:04

Uzaktan Eğitime Açıklama Bekleniyor.

Yüksek Öğretim Kurulu?nun 10.02.2009 tarihinde yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle alttaki ibare eklenmiştir.

? Program kredilerinin 1/3 ten fazlası veya tamamı sanal ortamda alınan diplomalar ise, o yükseköğretim

kurumunun ve programının, usul ve esasları Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından belirlenecek bir yöntemle

değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir veya reddedilir.?

Aradan bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen; Türkiye, Türkmenistan ve Kazakistan tarafından kültür birliğinin sağlanması amaçlanarak kurulmasına karar verilen Hoca Ahmet Yesevi Üniversite?sinin Uzaktan Eğitim lisans programları hakkında ne YÖK tarafından nede ilgili üniversite tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Özellikle çalışan memurlardan teknik personeli bir üst düzey eğitimini yapmayı kolaylaştıracak olan bu değişiklik ile ilgili açıklamanın biran önce yapılması gerekmektedir. Zira kişiler buna göre ÖSS Sınavına girip girmeyeceğine karar vereceklerdir. Daha sonra yapılan açıklama bir yıllık hak kaybına neden olacağından ilgili kurumlardan açıklama beklenmektedir.

Aksi halde yapılan değişikliğe rağmen alttaki 16.07.2007 tarihli YÖK kararı geçerliliğini korumaktadır.Denklik kabul edilmemektedir

Not: 10.02.2009 tarihli Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik altta verilmiştir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla?

Bilgehan ŞAHİN

Bilgisayar Teknikeri

T.C.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Telefon: 0 312 298 70 00 Faks: 0 312 266 47 58 E-posta: [email protected] 06539

Bilkent/ANKARA

10.02.2009

KAMUOYUNA DUYURU

?Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik

Yapılmasına Dair Yönetmelik? Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe

girmiştir.

YURTDIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI DENKLİK YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 ? 11/5/2007 tarihli ve 26519 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim

Diplomaları Denklik Yönetmeliğinin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 8 ? (1) Uzaktan eğitim programlarından alınan diplomalar; diploma alınan yükseköğretim

kurumunun faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili kuruluşu ve Kurulumuzca tanınan bir akreditasyon kuruluşu tarafından

akredite edilmiş olması, bir üst eğitime girişte kabul edilmesi, program kredilerinin 1/3?ünden fazlasının sanal ortamda

verilmemesi, program kredi toplamının, o ülkedeki eşdeğer örgün öğretim programı kredi toplamına uygun olması

şartları aranarak, bireysel olarak değerlendirildikten sonra kabul edilir veya reddedilir.

(2) Program kredilerinin 1/3 ten fazlası veya tamamı sanal ortamda alınan diplomalar ise, o yükseköğretim kurumunun ve programının, usul ve esasları Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından belirlenecek bir yöntemle değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir veya reddedilir.?

MADDE 2 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazetenin

Tarihi Sayısı

11/5/2007 26519

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin

Tarihi Sayısı

1- 28/11/2007 26714

2- 16/9/2008 26999

Düşüncelerinizi Memur Forumuna yazabilirsiniz.

NOT: BU HABER SİTEMİZE GÖNDERİLEN OKUYUCU MEKTUBUDUR!

23/03/2009 · 32

http://www.memurtr.com/haber.php?haber_id=1355

http://www.memurhaberleri.com/news.php?readmore=7752

adreslerinde haber yayınlanmıştır.Bilgehan arkadaşımıza teşekkürler...

Tarık DURAK
Kapalı
24 Mart 2009 10:28

http://www2.yesevi.net/portals/0/belgeler/yk.pdf

YÖK 'ün konu ile ilgili Ahmet Yesevi Üniversitesine yazdığı yazı örneğidir.

Tarık DURAK
Kapalı
30 Mart 2009 16:07

Güncel....

serdarxx
Aday Memur
30 Mart 2009 16:23

arkadaşlar biz önümüzdeki yıl içerisinde tarım önlisans menzunu olanlara açıköğretim den kendi alanımızda (ziraat mühendisliği)lisans tamamlama imkanı doğacakmı şimdi bilgisi olanarkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Tarık DURAK
Kapalı
30 Mart 2009 16:29

http://www.memurtr.com/haber.php?haber_id=1466

YÖK ün cevabı haberi...

Tarık DURAK
Kapalı
06 Nisan 2009 12:13

YÖK'ten 'E-diploma'ya denklik

Memurlar.netin 3 Nisan 2009 20:10 tarihli haberidir.

- YÖK, dünyada "uzaktan öğretim" sisteminin yaygınlaşması üzerine, "uzaktan öğretim" yöntemiyle eğitim veren yurtdışındaki üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye'de de tanınmasına ilişkin esasları belirledi.

Uzaktan eğitim yoluyla yurtdışından alınan diplomalar, gerekli şartları taşıması halinde Türkiye'de de tanınmaya başlanacak. YÖK, bu diplomaların denkliklerinin hangi kriterlere göre yapılacağına ilişkin usul ve esasları belirledi. Bu diplomaların denkliği, YÖK'ün belirlediği esaslar çerçevesinde incelenerek tanınacak.

Örgün öğretimden alınan diplomalarda, ders kredilerinin 3'te 1'i kadarı uzaktan eğitim yoluyla alınan derslerden oluşabiliyor. Örneğin, Stanford Üniversitesinde eğitim gören bir öğrenci, program kredisinin 3'te 1'inin uzaktan eğitim yoluyla alıyorsa bu örgün öğretim sayılıyor. Ancak bu orandan daha fazla krediyi "uzaktan eğitim" yöntemiyle alan öğrencinin eğitimi "uzaktan eğitim" olarak kabul edilecek ve bu durumdaki öğrenciler denklik için YÖK'e başvuracak.

YÖK, yurtdışında uzaktan eğitim yoluyla diploma alan öğrencilerin diploma denkliğinin tanınması için şu koşulları belirledi:

"- Öğrenime başlanan yıla ait ön lisans ve lisans programlarına ait yeterli ÖSS puanı bulunması,

- Ortaöğretimini dışarıdan tamamlayanların lise denklik belgesini ibraz etmesi,

- Diploma alınan üniversitenin eğitim dilinin bilindiğinin belgelenmesi,

- Diploma alınan programın Türkiye'de eşdeğerinin bulunması,

- Diplomanın alınan ülkede bir üst eğitime girişte kabul edilmesi,

- Diploma alınan programın uluslararası akreditasyona sahip olması,

- Programın kredi toplamının o ülkedeki eş değer örgün öğretim programlarının kredi toplamına eşit olması."

Liseyi bitirmek şart

Yurtdışındaki bir üniversitenin uzaktan eğitim programının karşılığı Türkiye'de yoksa, diploma denkliğinin hangi programa karşılık geldiği araştırılacak ve denklik buna göre verilecek.

YÖK, uzaktan eğitim yoluyla diploma denkliğinde öncelikle lise mezunu olma şartını arayacak. Yurtdışında yükseköğretimde uzaktan eğitim görmek isteyen öğrencinin lise mezunu olması gerekecek. YÖK yetkilileri, İngiltere'deki "Açık Üniversite"ye başvurmak için lise mezunu olma şartı aranmadığına dikkati çekerek, bu tür üniversitelerden alınacak diplomaya Türkiye'de denklik verilmeyeceğini vurguladılar.

Diploma alınan üniversitenin uluslararası akreditasyona sahip olması, denklik verilmesinde kolaylık sağlayacak.

Uzaktan eğitim programlarından mezun olarak diploma alanların diplomalarının denkliği ve elde edecekleri haklar, diğer mezunlardan farklı olmayacak.

serdarxx
Aday Memur
07 Nisan 2009 10:50

arkadaşlar bu konuyu ben biraz araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım şimdi hangi üniversitelerde var ziraat mühendisliğinin uzaktan öğrenimi.Ayrıca sağlık bakanlığı lisans tamamlama proğramı açılçakmış seneye tarım bakanlığın neden böle bir çalışması yok.Su uzaktan eğitim konusunda araştırma yapalım bulduğumuz bilgileri burada paylaşalım.........

Tarık DURAK
Kapalı
07 Nisan 2009 18:07

Bende araştırdım, bulabildiğim sadece türkiye türkçesiyle uzaktan eğitim veren ahmet yesevi üniversitesi var.

http://www2.yesevi.net/

Biz teknik personellerin işine yarayabilecek sadece bilgisayar mühendisliği bölümü mevcut.Ancak yapılan 2008 ünvan değişikliği sınavında bilgisayar mühendisliği için kadro açılmadı. Ziraat mühendisliği ile ilgili herhangi bir bölüm henüz yok. Lisans tamamlama tarım için mutlaka olacak ama Tarım Bakanlığının ve sendikaların girişimlerde bulunması ve bastırması lazım. Yurt dışında uzaktan eğitim ziraat mühendisliği ile ilgili bölüm tespit eden arkadaşlarla bilgilerimizi burada paylaşalım...Anadolu üniversitesi bilmem nerdeki uzaktan eğitim veren üniversiteye denklik vereceğine kendi niye bölüm açmaz elin yabancısını zengin eder anlamıyorum. Ziraatlede ilgili bölüm açarak anadolu üniversitesinin uzaktan eğitim vermesini istiyoruz..

more_laugh
Kapalı
08 Nisan 2009 08:58

bence çok saçma bir uygulama olur

düşünsnize ben uygulamalı o kadar çok ders aldımki bunların uzaktan eğitim ile verilmesi mümkün değil

bu bir hemşirenin önlisans yaptıktan sonra açık öğretimden tıp fakültesini bitireyim demesi gibi bir şey

gerçekçi olmk gerekir

tarık bey bence bazı şeylerden fedekarlık yaparak örgün eğitim veren bir kuruma devam etmelisiniz

orsan80
Şef
08 Nisan 2009 15:49

Bizler tarım bakanlığında önlisans bitirmiş memurlarız.İstediğimiz sadece hem çalışıp hem okuyarak lisansımızı tamamlamak onun için anadolu üniversitesinden açıköğretim ziraat mühendisliği lisans tamamlama hakkı istiyoruz.

Tarık DURAK
Kapalı
08 Nisan 2009 18:03

orsan80 sana katılıyor ve sonuna kadar destekliyorum. Sonuçta kimse kimseye bedava diploma vermiyor. Ayrıca more laug sanada bi çift sözüm var. Ben Samsun 19 Mayıs seracılık MYO örgün eğitim mezunuyum. Benim zamanımda tarım önlisans yoktu. Sonradan çıktı. Ben hiçte onları örgünde okumadılar uygulama yapmadılar diye eleştirmiyorum. Haketmeseler devlet öyle bir uygulama yapmaz o diplomayı da vermezdi diye düşünüyorum. Ayrıca niye herkez ben zorluk çektim örgünde idareyle okudum diye diğerlerininde bu zorlukları çekmesini istiyor anlamıyorum. Lisans tamamlama çıkarsa merak etmeyin örgünde okuyan mühendislerin maaşlarını düşürmeyecekler. Ayrıca sağlıkçılara lisans tamamlama çıktı muhtemelen seneye başlayacaklar. Boşuna çene yoruyosunuz.

Tarık DURAK
Kapalı
08 Nisan 2009 18:06

Ayrıca illada uygulama olsun diyosanız lisans tamamlamada 4. sınıfın sonunda staj zorunluluğu koyar olur biter.

Toplam 2912 mesaj
«34567891011121314»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi