Editörler : crops35

Kapalı
19 Eylül 2015 15:05

Kamu avukatının çalışma şartları,baktığı davalar vs.

Sayın avukat hanım ve beyler,

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi olarak öğrenmek istiyorum.Mesela khk da,aile ve sosyal politikalar bakanlığında,gümrük ve ticaret bakanlığında vs. çalışan bir avukat ne yapar,ne tür davalara bakar,iş yükü,çalışma şartları nasıldır?

Cevap yazarak beni ve benim gibi bu konuda bilgiye ihtiyacı olan öğrenci arkadaşlarımı aydınlatmış olacaksınız.

Başarılı,hayırlı,huzurlu günler diliyorum.

quartzx
Kapalı
19 Eylül 2015 15:11

Şu sorumu da ekleyeyim.Kamu avukatı olmak için çiftli yıllardaki kpss puanı mı kullanılıyor?

20 Eylül 2015 11:35

evet kpss çift yıllarda girmelisiniz iş yoğunlugu kuruma göre değişir örneğin sgk da iş yogunlugu fazladır mesela ben aile ve sosyal politikalar bakanlıgındayım iş yogunlugu cok az üç aşağı bes yukarı çalışma sartları aynıdır diye düşünüyorum sana özel bir odan memurun olur kira parası yok internet parası yok memurun hazır ulaşım ücreti yok bakacağın davalar belli stres yok :)

quartzx, 9 yıl önce

Şu sorumu da ekleyeyim.Kamu avukatı olmak için çiftli yıllardaki kpss puanı mı kullanılıyor?

quartzx
Kapalı
20 Eylül 2015 15:55

En sık ne gibi davalara bakıyorsunuz,nelerle karşılaşıyorsunuz?

avukado1
Kapalı
20 Eylül 2015 21:24

hocam dava cesitli valla ise basladim baslayali rucu davasindan tut yanlis yere gomulen mezara kadar dava cesidi gordum

quartzx
Kapalı
20 Eylül 2015 21:29

Devlet kurumlarındaki avukatların sadece birkaç çeşit davaya baktığını ve günlerinin monoton geçtiğini düşünüyordum.Farklı tür davalar heyecan verici olur,sevindim gerçekten :)

Çok teşekkür ederim sorumu yanıtladığınız için.

merveipek16
Aday Memur
20 Eylül 2015 21:50

arkadaslar bisey sorucam kurum avukatliginda es durumundan tayin kac yil sonra oluyor

avukado1
Kapalı
21 Eylül 2015 15:48

-Bu dava çeşitliliği kurumdan kuruma değişir.Keza doktora şiddetten 4/c davaları doktorun hizmet kusurundan doktorlara rücuan davaları ambulans kazaları işçi alacakları sigara cezalarına itiraz ilk bakışta aklıma gelenler.

-Eş durumu tayini adaylık kalktıktan hemen sonra yani 1 yıl sonra istenebiliyor

merveipek16
Aday Memur
21 Eylül 2015 17:44

avakado cok tesekkur ederim cvp icin tum kurumlar icin gecerli mi bu durum cakili kadro disinda

avukado1
Kapalı
21 Eylül 2015 21:36

Hocam her kurumu bilemem lakin yasada yer alan durum bu vermezse dava açarsınız tayıne ızını zorla alırsınız

İG25
Aday Memur
22 Eylül 2015 00:05

Çalışma şartları muhakkak ki kurumdan kuruma değişir.Sgk , hazine gibi kurumlarda dava türleri daha matbu ve dava çeşitliliği daha az olabilir.Ancak örneğin belediyelerde dava çeşitliliği fazladır ve siyasi bir kurum olduğu için baskı diğer kurumlara nazaran daha fazladır.Belediyelerde dava türü olarak kamulaştırma , işe iade, kıdem tazminatı , tescil , idare mahkemesindeki iptal davaları başı çeker.Birçok belediye , memurlarına sosyal denge sözleşmesi tazminatı adı altında yetkili sendikayla yapılan anlaşma neticesinde aylık olarak ekstra ücret vermektedir.Bu ücretin üst sınırı aylık 700 tl civarıdır.Böylelikle belediyeye yeni atanan bir avukatın geliri yaklaşık ; 2900 TL maaş + 700 TL sds + yıllık 12000 TL vekalet ücreti olabilmektedir.(SDS'nin üst limitten ödendiği ve vekaletin ücretinin dolduğu düşünülürse).

quartzx
Kapalı
22 Eylül 2015 00:46

Detaylı bilgi için çoook teşekkür ederim.Kafamdaki soru işaretleri büyük oranda silindi.

İG25, 9 yıl önce

Çalışma şartları muhakkak ki kurumdan kuruma değişir.Sgk , hazine gibi kurumlarda dava türleri daha matbu ve dava çeşitliliği daha az olabilir.Ancak örneğin belediyelerde dava çeşitliliği fazladır ve siyasi bir kurum olduğu için baskı diğer kurumlara nazaran daha fazladır.Belediyelerde dava türü olarak kamulaştırma , işe iade, kıdem tazminatı , tescil , idare mahkemesindeki iptal davaları başı çeker.Birçok belediye , memurlarına sosyal denge sözleşmesi tazminatı adı altında yetkili sendikayla yapılan anlaşma neticesinde aylık olarak ekstra ücret vermektedir.Bu ücretin üst sınırı aylık 700 tl civarıdır.Böylelikle belediyeye yeni atanan bir avukatın geliri yaklaşık ; 2900 TL maaş + 700 TL sds + yıllık 12000 TL vekalet ücreti olabilmektedir.(SDS'nin üst limitten ödendiği ve vekaletin ücretinin dolduğu düşünülürse).

İG25
Aday Memur
22 Eylül 2015 00:50

yardımcı olabileceğim bir şey varsa sorabilirsin.

quartzx
Kapalı
22 Eylül 2015 00:59

Kafama takılan bi şey yok ama sadece şimdilik yok,olunca sorarım.Çok teşekkür ederim tekrar,sağolun.

İG25
Aday Memur
22 Eylül 2015 01:03

rica ederim

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi