Editörler : **sude**
27 Eylül 2015 12:31   


Memur kişi smmm başlatma ve bıtıme sınavına girebilir mi?

devlet kadrosunda memur kişi smmm başlatma ve bitirme sınavına gırebılır mı ? şöyle ki başlatma sınavına katılsa dahı 3 yıl bır smmm yanında çalışma şartı aranıyor dıye bılıyorum bitirme sınavı ıçın ?

08 Ekim 2015 13:32

karanlık yolcu
Memur

73 okuma 0 cevap, kımsenın kımseye hayrı kalmamış...

09 Ekim 2015 12:41

tHeBLack1193
Aday Memur

Eğer memursanız staj başlatma sınavına girebilirsiniz diye biliyorum ama sınavı kazanıp staja başlamanız gerekecek. Bu durumda istifa etmeniz lazım. Memurken staj bir arada olmuyor maalesef. 3 yıl staj sonunda 7 dersten sınav olacak. Bunlarıda geçtiğiniz takdirde SMMM belgesi alacaksınız.

10 Ekim 2015 12:20

Emir90
Şef

devlet kadrosunda bir isiniz varsa staj falan hic bulasmayın. memurluk bu zamanda can simitidir.

12 Ekim 2015 20:06

ahtımvarbenim
Aday Memur

temmuz 2015 sınavında staj sınavını kazandım şuanda gelir uzman yardımcısı olarak atama bekliyorum stajı başlatmadım daha öncesinde bu meslekte çalıştığım süre stajdan sayılır diye birşey duymuştum bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

13 Ekim 2015 21:19

tHeBLack1193
Aday Memur
Eğer bir yerde muhasebeden sorumlu ve imza yetkisi sizde olacak şekilde çalıştıysanız o süreler sayılıyor diye biliyorum. Ama yinede tesmer i arayıp bilgi alırsanız daha doğru anlatırlar.
14 Kasım 2015 13:27

Emir90
Şef
Eğer bir yerde muhasebeden sorumlu ve imza yetkisi sizde olacak şekilde çalıştıysanız o süreler sayılıyor diye biliyorum. Ama yinede tesmer i arayıp bilgi alırsanız daha doğru anlatırlar.
tHeBLack1193, 4 yıl önce - Alıntıya git

hayır sayılmıyor.

nerede ne sekilde calısırsanız calısın staj ancak baslangıcın oldugu tarihte başlar.

15 Kasım 2015 22:03

tHeBLack1193
Aday Memur
Sayılıyor. Kendimde daha önce araştırdım biliyorum. Eğer imza yetkili olarak muhasebeden sorumlu olacak sekilde çalışıldıysa vee bu belgelenirse kabul ediliyor.
15 Kasım 2015 22:05

tHeBLack1193
Aday Memur
STAJ SÜRESİNDEN SAYILAN HİZMETLER Madde 6- Aşağıda belirtilen hizmetlerde geçen süreler, staj amacıyla serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir yanında çalışılmış süre olarak kabul edilir. a) Kanunları uyarınca vergi incelemesine yetkili olarak çalışanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetinde geçen süreleri. b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerinde geçen süreleri. c) Bu Kanun'un 5. maddesinin (A/a) bendinde sayılan konularda öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışanların bu görevlerde geçen süreleri
29 Aralık 2015 16:08

Emir90
Şef
Sayılıyor. Kendimde daha önce araştırdım biliyorum. Eğer imza yetkili olarak muhasebeden sorumlu olacak sekilde çalışıldıysa vee bu belgelenirse kabul ediliyor.
tHeBLack1193, 4 yıl önce - Alıntıya git

kardesim yalan yanlıs bilgiler verme.

stajınız başlamadan önce isterseniz 10 sene mali müsavir bürosunda calıstıgınızı belgeleyin.

bu kesinlikle staj süresine etkide bulunmuyor.

31 Aralık 2015 15:32

tHeBLack1193
Aday Memur
Kardeşimm kimseye yalan yanlıs bilgi verdiğim yok benimm. Doğru düzgün okumadan mesaj cevaplamaaaa. Orda muhasbee bürosunda çalışanlar staj süresinden sayılıyor diye bir şey YAZMIYORR. İMZA YETKİLİ olarak çalışılan sürelerr stajdan sayılıyorr. İmza yetkili ne demek biliomusun ? Dur onuda açıklayayım. Belirtilen kurum ve kuruluslarda muhasebeden sorumlu en üst düzey kişidir. Raporların altına İMZA atan kişidir. Anlatabildim mii ? Muhasebede çalışan ayakçı eleman değildirr. İMZA YETKİSİ var olann kişidir. Bilip bilmeden konusmayalım lütfen
04 Ocak 2016 01:43

gih-öteki
Aday Memur

@karanlık yolcu

sınavı kazansan bile memur olarak çalıştığın sürece staj yapamayacağın için yeterlılık sınavınada girmeyecek sureci tamamlayamacaksın dolayısıyla olumsuz.

imza yetkisine gelince

staja başlama sınavını kazandıktan sonra belıtıen kurumlarda birinci derece imza yetkisine haiz olarak çalışırsanız stajdan sayılır

ayrıca stajyapılacak yerler 3568 sayılı meslek yasasında tek tek belirtilmiş

08 Ekim 2016 18:05

profzo
Memur

smmm sınavuna girmeden önce bi araştır zor kazanamazsan bir miktar paran ve zamanın gidecek

memurluk daha iyi

18 Kasım 2016 13:09

murti_50
Şef

konu açılalı çok olmuş belki de bu cevaba ihtiyacı kalmadı soran arkadaşımızın ama yine de cevaplama ihtiyacı duydum. memur kişilerde staj bitirme ve başlatma sınavına girip kamu kurumlarında staj yapabilirler. ancak staj başlatmak isteyen kişinin çalıştığı kurumda mali işler bünyesinde çalışması ve bu birimde 1. derece imza yetkisi ile smmm belgesine sahip bir kişi olması gerekiyor.

Toplam 13 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?