Editörler :
21 Ocak 2016 15:29   

Çocuk Olmak

Birşeyler yemenin doğal sesi ne kadar hoşmuş!..

Yaşlanıyorum!..

Ben bir şeyler -özellikle kuruyemiş- yerken anneannem "ne kadar güzel yiyor, verin biraz daha yesin" derdi... Sanırım ağzında olmayan tatsızlığı, benimle giderirdi...

Okulun son günü ve sene başından beri çekmecemi meşgul edip bir türlü elimi meşgul edemeyen kuruyemişleri dağıttım sınıfa...

Hep bir ağızdan gelen çatır çutur sesler beni rahatsız edecek diye teneffüste yemeklerini de sıkı sıkı tembih ettim...

Çocuk bu, akıllı tahtada sinema keyfinin yanında kuruyemiş olmazsa olur mu?!.

Başladılar fare gibi ufaktan ufaktan kemirmeye... Baktılar seslenen yok... Başladılar açıktan açığa...

Bir an dağıttığıma pişman oldum... Öyle ki benim de yiyesim geldi; keyifle ve filmin heyecanı ile gelen doğal seslerden ...

Çocuk olmak ne güzel!..

Hayatın her ânında, het alanında güzel!..

Hayat onlarla hayat buluyor!..

Kuruyemiş bile!..

31 Ocak 2016 15:51

sevgi-her-seydir
Şef

çocuk olmak tarifsiz bir dünyayı çizip oynamaktır.

15 Mart 2016 23:43

serpili
Yasaklı

profesyonel uğraşımdır benim hep çocuktum hep çocuk kalacağımı hissederim bazen

26 Mart 2016 01:54

narodnick
Müsteşar Yardımcısı

profesyonel uğraşımdır benim hep çocuktum hep çocuk kalacağımı hissederim bazen

serpili, 3 yıl önce - Alıntıya git

Galiba, "amatör" çocukluğun bu ülkede çoktan öldüğünü resmeden bir cümle...

Doğrudur...

Çocukluğun her gün kirletildiği ve kirletilmeyi "Bir kereden hiç bir şey olmaz" la açıklayabilen bir

zihniyetin çocuktan sorumlu bakan olduğu bir ülkede,çocuk olabilmek,çocuk kalabilmek

profesyonellik gerektirir sanırım...

27 Mart 2016 00:54

fatihuru
Yasaklı

Vahşi kişiliklerin çocuklara bakış açısını şiddetle kınıyorum.

Şu yalan dünyada insan hayatını hiçe sayanlara hele mağdurlar masum çocuklar ise diyecek

hiç bir şey bulamıyorum.

Aşağıdaki haberi okuyun dediklerimi anlayacaksınız.

http://www.haberettik.com/asayis/cocuk-vahsice-olduruldu-h7181.html

05 Nisan 2016 02:01

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Çocuk olmanın takvim yaşı ile sınırlı, sınırlı bir kara parçasında ve parçalanmış aileler arasında, resmi takvim yaşı da bazen yeterli olmuyor, çocuk kalma sevdasına...

Hepimiz içimizde masum bir çocuk yattığına kendimizi öyle bir inandırmışız ki uyanmaması için adeta ninni söyler gibiyiz...

Çünkü o uyanırsa vicdan uyanır... O uyanırsa, kalp ağrısı, vicdan sızısı uyanır... O uyanırsa oyuna yeni bir eleman girer ve kurallar değişir... Yeni kuralın adı sorumluluk olur...

Artık keyfi talepler ve haz merkez olmaz... Öteki kavramı bazen halkların kardeşliği olur, bazen diyar-ı gamlık... Ama hiç bir zaman öteki/diğeri olmaz...

Bunlar güzel şeyler gibi geliyor kulağa ama vicdan uyanırsa kapitalizm uyumak zorunda kalır... Bu da küresel dünyanın ekonomik planlarına darbe olur...

Ol sebeple uyusunda küçülsün vicdan... Hep uyanık kalsın cüzdan...

20 Kasım 2016 13:02

berfin*meb
Kapalı

Bugün 20 Kasım..

Dünya Çocuk Hakları Günü..

https://www.youtube.com/watch?v=fKf-tbb706k

20 Kasım 2016 13:20

Turuncu ve Yeşil
Yasaklı

Çocuk olmak bilinmeyen dünyayı yaşamaktır

21 Kasım 2016 10:25

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Herşeye ve herkese rağmen içindeki çocuk ile dünü ve günü yaşayanların günü kutlu olsun...

21 Kasım 2016 23:01

Stranca
Genel Müdür

Çocuk olmak;düne,bugüne, yarına kısaca herşeye, tüm zorluklara ragmen umutla bakabilmek.

Hayata, gülen gözlerle tebessüm edebilen saflık.

Düştüğünde,etrafa aldırmadan yeniden ayağa kalkıp acımadı ki diyebilen,

Yada öpünce acıyan yaraları sevgi ile geçen masumiyet.

Çocuk olmak,yaşı kaç olursa olsun içindeki çocuğu öldürmeyen tüm yüreklerin günü kutlu olsun...

13 Aralık 2016 12:01

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Halep düşerken çocuk olmak nasıl bir duyguydu acaba?!.

Acaba kendi çocuğunu koruma adına öldürme noktasına gelmek nasıl bir şeydi?!.

Nasıl bir şeydi yaşatmak için öldürmeye hangisinden başlasam düşüncesi?!.

Yaşatma Allahım demekle uzakta mı kalırdı ölüm acısı?!. Öldürme sancısı?!.

Dünyada bunca zulüm varken sen bunun neresindesin diye serzenişte bulunacakken Allâh'a, ben bunun neresindeyim dedim ve sustum!..

13 Aralık 2016 17:12

BarutKokusu
Aday Memur

Çocuklar bile çocukluğunu yaşayamıyor..

16 Aralık 2016 18:14

Martı İkaros
Şube Müdürü

Yaşananları ve oynanan oyunları gördükçe hızla büyüyen çocukların tarihine tanıklık etmek ve hiç bir şey yapamamak...

31 Aralık 2016 11:18

cumin
Yasaklı

çocuk olmak...

çocuk bir bakışından anlar ne demek istediğini, içlidir, dünya tatlısı bir olgudur çocuk olmak ve geçicidir. geçmesi de gerekir sağlıklı bir yaşam için... 1980 lerde çocuk olmak ise çok güzeldi. Hemen herkes aynı yaşamın içindeydi herkes eşitti okuldayken.. sokaktayken... oyundayken... mahalle arkadaşın olurdu o yıllarda arkadaşının annesine kendi annen gibi güvenir rahatla evine girip çıkardın ... oysa günümüz de ; çocuklar artık çocuk değil. hep temkinli hep ürkek hep tedirgin.. büyük ve karmaşık , kirli ve güvenilmez bir metropol içinde yaşamaya çalışıyorken hep kulağında bir küpe - aman kızım ,,, aman oğlum servisten eve hemen kimseyle konuşma... Tv lerde ve anaokullarında çocuk istismarlarına karşı alınması gereken tedbirler anlatılıyor, aileler diken üstünde.. 2017 yılından tek istediğim çocuklar çocuk olsun , çocuklar... o masum melekler yaşasın çok yaşasın, motorları maviliklere sürsün artık....

01 Ocak 2017 03:40

narodnick
Müsteşar Yardımcısı

çocuk olmak...

çocuk bir bakışından anlar ne demek istediğini, içlidir, dünya tatlısı bir olgudur çocuk olmak ve geçicidir. geçmesi de gerekir sağlıklı bir yaşam için... 1980 lerde çocuk olmak ise çok güzeldi. Hemen herkes aynı yaşamın içindeydi herkes eşitti okuldayken.. sokaktayken... oyundayken... mahalle arkadaşın olurdu o yıllarda arkadaşının annesine kendi annen gibi güvenir rahatla evine girip çıkardın ... oysa günümüz de ; çocuklar artık çocuk değil. hep temkinli hep ürkek hep tedirgin.. büyük ve karmaşık , kirli ve güvenilmez bir metropol içinde yaşamaya çalışıyorken hep kulağında bir küpe - aman kızım ,,, aman oğlum servisten eve hemen kimseyle konuşma... Tv lerde ve anaokullarında çocuk istismarlarına karşı alınması gereken tedbirler anlatılıyor, aileler diken üstünde.. 2017 yılından tek istediğim çocuklar çocuk olsun , çocuklar... o masum melekler yaşasın çok yaşasın, motorları maviliklere sürsün artık....

cumin, 2 yıl önce - Alıntıya git

80 ler

Kenan Evren ülkesinin çocukluğunu özlemek var ya...

Bu saatte

Ne desen boş,ne desen dolu,ne desen yurdum...

25 Ocak 2017 22:47

berfin*meb
Kapalı

Necip Fazıl Kısakürek***Çocuk

https://www.youtube.com/watch?v=YJEj-VCAn0U

30 Mayıs 2018 23:18

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı

"Çocuk olsam yeniden...

Bir tek düştüğüm için acısa içim,

Ve kalbim ; çok koştuğum zaman çarpsa sadece..."

***Cemal Süreya***

31 Mayıs 2018 03:50

erkek.memur
Aday Memur

Çocuk olmak: 31 yaşına gelip hâlâ çizgi filmden hoşlanmaktır. Çünkü bir Casper çizgi filminde hiç entrika, arkadan konuşma, aldatma vs. olmaz. İyi niyetli insanlar 31 yaşına gelseler de çizgi film izlerler.

01 Haziran 2018 01:41

berfin-meb
Müsteşar Yardımcısı
02 Haziran 2018 09:23

erkek.memur
Aday Memur
05 Haziran 2018 12:50

Talha ÇELİK
Şube Müdürü

şuan çocuk olmak için nelerimi vermem ki.. (birşeyimde yok ama olsun yinede istiyorum)

Toplam 44 mesaj

ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?