Editörler : Pangaea
30 Ocak 2016 22:25

İhl veya dikap öğretmenliği mi yoksa ihtisas okuyup diyanette kalmak mı

Bu ankete 7 günde, 29 kişi oy kullandı ve 06/02/2016 22:25 tarihinde sona erdi.

pragmatik16
Memur
31 Ocak 2016 16:23

arkadaşlar okuyup oy kullanmak çok mu zor,bu konuda tercih sıkıntısı çeken çok arkadaş var

koç0101
Genel Müdür
31 Ocak 2016 18:45

kardeş ben bi başlık açtım kımse cevap yazmadı bunlar ımam olsa ne olur dinci olsa ne olur bunların kendıne hayrı yok anca 50 60 puanla atandık dıye sevınmeyı bilirler

ssuveyda
Aday Memur
02 Şubat 2016 00:45

Hocam, bence her zaman, iki alanda da ihtisas sahibi olmak çok daha değerli. Son yıllarda öğretmenlik meraklısı olduk ciktik fakat bana gore bizi daha iyi noktaya getirecek geliştirecek alan ihtisas yapmak. Bir görevim olsaydı hiç düşünmeden ileriye devam ederdim..

22001999
Şef
02 Şubat 2016 06:59

Erkeksen diyanette yüksel bayansan meb'e geç. şuan büyükşehirde vaiz olduğu halde mebde öğretmenlik isteyen çok. ama erkeklerden yok. çünkü erkek vaizler oldukça rahat. ilçe veya il müftüsü olursanız öğretmenle kıyaslanmaz bile.Diyanet kurumsal yapısı iyi değil.

pragmatik16
Memur
02 Şubat 2016 22:19

arkadaşlarım meslektaşlarım ilginiz için teşekkür ederim...bu anket bir eğilimi de gösterecek....

pragmatik16
Memur
03 Şubat 2016 21:33

meb önde gitmekte..acaba neden ..

07 Şubat 2016 21:30

Ben de 7 sene imamlık yaptıktan sonra MEB'e geçtim. her iki kurumun da kendine göre avantajları ve dezevantajları var. Diyanette iken haklı olduğum bir konuda müftüyü şikayet ettim. Saat gündüz 11 olmuş. İzin yazdırdım. imzalayacak. Evine gidip orada imzalatacakmışım. Gitmeyince iş kaymakama yansıdı. Sonuçta kaymakamdan azar yedi. ve intikam almak ister gibi 3 ayda 12 defa sabah ezanı okunmadan köye teftişe geldi.

Bu çok basit örnek olabilir ama buna benzer yüzlerce olay vardır diyanette. yani kurallar belli değil.

Mebte ise müdürlerin daha insaflı olduğunu düşünüyorum. haklı olduğunuz bir konuda uygun olarak şikayet ederseniz çoğunlukla intikam hissiyle davranmazlar. yani sizin hatanızı aramaya çalışmazlar. tabii her kurumda çürük elmalar vardır.

Ve diyanet kendi personeline değer vermez. en basitinden köydeki vaaz etme kabiliyetine sahip bir imam merkez camide vaaz etmek istese çoğunlukla izin vermerler. Ama aynı imam öğretmen olursa kendileri arayıp sorarlar vaaz eder misiniz diye.

pragmatik16
Memur
14 Şubat 2016 19:22

evet bu yaygın bir şikayet..ayrıca müftülük memurları da imamları eziyorlar.o da ayrı bir sorun

14 Şubat 2016 22:25

acizane bende 2 puanla ihl yi kaybettim şırnağı bile yazdım nasip olmadı neyse geleilim sadede kocatepede imam veya ihtisasta vaiz müftü olacağıma şemdinlide ihl veya dikapcı olmayı tercih ederim bu benim fikrim lütfen kızmayın

22001999
Şef
15 Şubat 2016 12:55

eşim il vaizliğinden şuan ilçe öde öğretmenliğe geçti. Vaiz 200 tl daha fazla maaş alıyor hac umre yurtdışı imkanları var. Erkekler için diyanette müftü vaiz vb olamak iyidir ama bayanlar için zor. (imam değil imamlar düşünmeden mebe geçebilirler)

essengin
Şube Müdürü
15 Şubat 2016 22:44

bende size öğretmenlerin artılarını söyleyim şuan bende dkab öğretmeniyim ve vaizle aynı maaşı alıyorum hatta az farkla fazlalığı var gelelim artıları nerde bir eğitim öğretim ödeneğini alıyorum fazladan her ay en az 1000 tl ek ders alıyorum nöbet tutuyorum ücret alıyorum bulunduğum yerde lojman var cüzi bir kira veriyorum ben kesinlikle vaizlikle öğretmenliği kıyaslamam çünkü kıyaslanacak bir mertebede değiller yurtdışı imkanı mebdede var sonra paşa paşa 15 tatilimde umreye öğrencilerimle uygun fırsatlarla gidebilirim diyanet bu konuda teşvik etmekte zaten öğrencileri şimdi vaizliğin ne artısı kaldı anlatırmısınız ?

22001999, 8 yıl önce

eşim il vaizliğinden şuan ilçe öde öğretmenliğe geçti. Vaiz 200 tl daha fazla maaş alıyor hac umre yurtdışı imkanları var. Erkekler için diyanette müftü vaiz vb olamak iyidir ama bayanlar için zor. (imam değil imamlar düşünmeden mebe geçebilirler)

essengin
Şube Müdürü
15 Şubat 2016 22:48

kesinlikle haklısın kardeşim bende 4 yıla yakın imam hatiplik vazifesinde bulundum ama kimseye boynumu eğmeden geçtim meb e kimse kusura bakmasın ama diyanet liyakatsiz bir kurum kesinlikle başta imamlar olmak üzere huzuru yok her zaman amir memur zihniyeti ağır basar heleki müftüler var ya çok çektim

SEYYİD TAHA, 8 yıl önce

acizane bende 2 puanla ihl yi kaybettim şırnağı bile yazdım nasip olmadı neyse geleilim sadede kocatepede imam veya ihtisasta vaiz müftü olacağıma şemdinlide ihl veya dikapcı olmayı tercih ederim bu benim fikrim lütfen kızmayın

22001999
Şef
16 Şubat 2016 00:23

Hocam eşim vaiz bende öğretmenim. Her iki mesleğide yakınen biliyorum. Maaşlarını vb. bilirim. müftülükle-Vaizlikle-imamlığı aynı kefeye koymayın. Hepsinin farklı zorlukları vardır. Ancak vaizlik ve müftülük iyidir. Daha geçen ay KYK müdürlüğü teklif ettiler, kendi şehrimizde aynı mahallemizde3600 göstergeden ve 4000 TL yakın maaşı var. Kabul etmedik. 8-5 çalışmak yönetici olmak istemedik. Bir öğretmenin yurt dışına vb gidip görev yapması çok çok çok zor. Bir nebze türkçe öğretmenlerinin şansı fazla ancak 1 milyona yakın öğretmenden yılda 100-200-300 kişi anca gidiyor. Ancak vaiz olsanız hemen şu yaz gidelim 3-4 yıl görev yapalım deseniz kolaylıkla gidiyorsunuz bu sene olmasa gelecek sene oluyor. 2000 euro + Türkiyedeki maaşınızda kesilmiyor. Umreye isterseniz her yıl görevli gidin. Hacca isteseniz gidiyorsunuz eşinizide götürbiliyorsunuz hatta. Vaiz olunca toplumun bakış açısı, makamınız çok farklıdır. Televizyon, radyo programlarına katılırsınız. Diğer il yada ilçelerdeki programlara konuşmacı olarak gidersiniz. Eğitsel, toplumsal, ailevi, kültürel, dini içerikli birçok proje hazırlarsınız. ilkokul öğrencisinden üniversite hocasına, sokaktaki vatandaştan hapishanedeki tutukluya, il protokolünden, sanayideki işçilere kadar her türlü renkten topluluğa ulaşabilir ve çeşitli konulardaki projelerinizi uygulayabilirsiniz. İmamsanız hiç düşünmeden öğretmenliğe geçin derim ben. Ancak vaiz-müftü iseniz ve de erkekseniz öğretmenliğe geçmek bence mantıklı değil. Eğer insan yetiştirmek gibi bir çabanız varsa geçin. Bunu yanında diyanete kıyasla meb daha kuralları oturmuş bir kurumdur. Hak, sorumluluk ve görevleriniz daha belirlidir. Diyanette amiriniz değişince görevlerinizde değişebilir. Öğretmenlikte de vardır ama Diyanette kuralsızlık fazladır.

essengin, 8 yıl önce

bende size öğretmenlerin artılarını söyleyim şuan bende dkab öğretmeniyim ve vaizle aynı maaşı alıyorum hatta az farkla fazlalığı var gelelim artıları nerde bir eğitim öğretim ödeneğini alıyorum fazladan her ay en az 1000 tl ek ders alıyorum nöbet tutuyorum ücret alıyorum bulunduğum yerde lojman var cüzi bir kira veriyorum ben kesinlikle vaizlikle öğretmenliği kıyaslamam çünkü kıyaslanacak bir mertebede değiller yurtdışı imkanı mebdede var sonra paşa paşa 15 tatilimde umreye öğrencilerimle uygun fırsatlarla gidebilirim diyanet bu konuda teşvik etmekte zaten öğrencileri şimdi vaizliğin ne artısı kaldı anlatırmısınız ?

mele
Aday Memur
18 Şubat 2016 21:25

14 yıl diyanette çalıştıktan sonra MEB'e geçtim. Bir kaç farklı konumda çalıştım. Bazı konularda haklı olduğunuzu düşünüyorum. Örneğin Yurt dışına çok daha rahat gidebiliyorsunuz. Ancak yurt dışı görevleri o kadar da avantajlı mı? pek çok arkadaşım yurt dışına gidip Diyanet vakfı ile sorunlar yaşayarak döndüler. mahkeme süreçleri halen devam eden arkadaşlarım var. Ayrıca pek çok Avrupa ülkesi artık Diyanet görevlilerine o kadar da sıcak davranmıyor.

Hac konusuna gelince... Diyanet görevlileri Hacc ve Umre görevlisi olabiliyorlar. Ancak öyle her istediklerinde eşlerini Hacca götürebilme gibi bir durumları malesef yok..

Projeler üretebilir, toplumun çeşitli kesimlerine ulaşabilirsiniz Vaiz olarak. Doğrudur. Teoride öyledir. Ancak pratikte bunları yapıp biraz da ön plana çıktığınızda ya Müftünüz sizi engeller ya da yaptıklarınızı kendisine mal eder.

MEB'in de kendine göre dezavantajlı yönleri var. Ancak kurumsal yapı açısında MEB en az iki gömlek üstün..

22001999, 8 yıl önce

Hocam eşim vaiz bende öğretmenim. Her iki mesleğide yakınen biliyorum. Maaşlarını vb. bilirim. müftülükle-Vaizlikle-imamlığı aynı kefeye koymayın. Hepsinin farklı zorlukları vardır. Ancak vaizlik ve müftülük iyidir. Daha geçen ay KYK müdürlüğü teklif ettiler, kendi şehrimizde aynı mahallemizde3600 göstergeden ve 4000 TL yakın maaşı var. Kabul etmedik. 8-5 çalışmak yönetici olmak istemedik. Bir öğretmenin yurt dışına vb gidip görev yapması çok çok çok zor. Bir nebze türkçe öğretmenlerinin şansı fazla ancak 1 milyona yakın öğretmenden yılda 100-200-300 kişi anca gidiyor. Ancak vaiz olsanız hemen şu yaz gidelim 3-4 yıl görev yapalım deseniz kolaylıkla gidiyorsunuz bu sene olmasa gelecek sene oluyor. 2000 euro + Türkiyedeki maaşınızda kesilmiyor. Umreye isterseniz her yıl görevli gidin. Hacca isteseniz gidiyorsunuz eşinizide götürbiliyorsunuz hatta. Vaiz olunca toplumun bakış açısı, makamınız çok farklıdır. Televizyon, radyo programlarına katılırsınız. Diğer il yada ilçelerdeki programlara konuşmacı olarak gidersiniz. Eğitsel, toplumsal, ailevi, kültürel, dini içerikli birçok proje hazırlarsınız. ilkokul öğrencisinden üniversite hocasına, sokaktaki vatandaştan hapishanedeki tutukluya, il protokolünden, sanayideki işçilere kadar her türlü renkten topluluğa ulaşabilir ve çeşitli konulardaki projelerinizi uygulayabilirsiniz. İmamsanız hiç düşünmeden öğretmenliğe geçin derim ben. Ancak vaiz-müftü iseniz ve de erkekseniz öğretmenliğe geçmek bence mantıklı değil. Eğer insan yetiştirmek gibi bir çabanız varsa geçin. Bunu yanında diyanete kıyasla meb daha kuralları oturmuş bir kurumdur. Hak, sorumluluk ve görevleriniz daha belirlidir. Diyanette amiriniz değişince görevlerinizde değişebilir. Öğretmenlikte de vardır ama Diyanette kuralsızlık fazladır.

pragmatik16
Memur
22 Şubat 2016 21:32

up

pragmatik16
Memur
27 Mart 2016 22:08

ankete devam bugün öğretmenlik sınavına başvurdum...yalnız çevremdeki herkes ihtisası tavsiye etti

farcon
Aday Memur
21 Temmuz 2016 17:58

yazık çok yazık şu yazılanları okudukça üzülüyorum.

ben teknik öğretmenim nasıl daha iyi dinime hizmet ederim diye düşünürken. bu din görevlileri(!) maaş-rahatlık konuşuyor.

bir tane diyen olmamış. şu şekilde Allah yolunda ilerleyebilirsin diye.

yok öğremenlik daha rahat,yok maaşı var,yok ek dersi var.

Allah sonumuzu hayr eylesin vesselam.

essengin
Şube Müdürü
26 Temmuz 2016 10:39

birader buraya gelip maval okuma hadi vazgeç paradan rahatlıktan devletin imkanlarından da görelim bırakın şu at gözlüğünü

farcon, 8 yıl önce

yazık çok yazık şu yazılanları okudukça üzülüyorum.

ben teknik öğretmenim nasıl daha iyi dinime hizmet ederim diye düşünürken. bu din görevlileri(!) maaş-rahatlık konuşuyor.

bir tane diyen olmamış. şu şekilde Allah yolunda ilerleyebilirsin diye.

yok öğremenlik daha rahat,yok maaşı var,yok ek dersi var.

Allah sonumuzu hayr eylesin vesselam.

ayvazoğlan
Kapalı
28 Temmuz 2016 22:22

adam haklı söylemiş bir ilahiyat mezunu olarak durum bu ne yazıkki. Varsa yoksa para rahat kariyer alalhı rızasını en aşta bzim ilahiyat kesimi unutmuş. Bunu bazı sebepleri var birinci sebep zorunlu ilahiyat okunması para içiniş için ikinci sebep fakir aileden gelinmesi genelde ve paranın ön plana çıkması üçüncü sebep az gelişmişlik ve hayttan ne istediğini bilememe dördüncü ve en önemlisi ise inancın sindirilemmeiş olması sadece dillle söylenen ve sadece bir meslek olarak görünen bir anlayış. Kızan kızar ama durum bu diyanette allah rızası gözetilse yamuk yumuk bi kurum olmaz o kdar imam hatip var o kadar din kültürü öğretmeni bu ülkenin alaki oalrak tutabilecek bir dalı yok sebep ne sebep biziz kardeşim daha doğrusu berbat sistemde bizde berbat birer emir eriyiz ne yazıki

essengin, 8 yıl önce

birader buraya gelip maval okuma hadi vazgeç paradan rahatlıktan devletin imkanlarından da görelim bırakın şu at gözlüğünü

essengin
Şube Müdürü
31 Temmuz 2016 17:01

bu işi Allah rızasıyla yaptığını savunan o niyetle hizmetler yapan yerlerde var buyrun o zaman kardeşim yani illa laf mı etmeniz gerekiyo bu meseleyi yüreğiyle gönlüyle yapan insanlara hani biz hep şunu deriz öğretmenler olarak veliler gelir der ya ben şöyle öğretmen istiyorum çocuğuma böyle olsun derler ya hani öğretmenlerin tek derdi de iyi bir veliye sahip olmaktır mesele bu eğer laf edicekseniz buyrun sizi önden alalım

ayvazoğlan, 8 yıl önce

adam haklı söylemiş bir ilahiyat mezunu olarak durum bu ne yazıkki. Varsa yoksa para rahat kariyer alalhı rızasını en aşta bzim ilahiyat kesimi unutmuş. Bunu bazı sebepleri var birinci sebep zorunlu ilahiyat okunması para içiniş için ikinci sebep fakir aileden gelinmesi genelde ve paranın ön plana çıkması üçüncü sebep az gelişmişlik ve hayttan ne istediğini bilememe dördüncü ve en önemlisi ise inancın sindirilemmeiş olması sadece dillle söylenen ve sadece bir meslek olarak görünen bir anlayış. Kızan kızar ama durum bu diyanette allah rızası gözetilse yamuk yumuk bi kurum olmaz o kdar imam hatip var o kadar din kültürü öğretmeni bu ülkenin alaki oalrak tutabilecek bir dalı yok sebep ne sebep biziz kardeşim daha doğrusu berbat sistemde bizde berbat birer emir eriyiz ne yazıki

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi