Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
10 Mart 2016 21:56

Sünnet hakkında

Sünnet, Türkçe anlamı ile yasa demektir bu. Dini bir terim olarak kullanılır söylendiğinde aklımıza bir takım kural ve davranışların yanı sıra fiziksel olarak uygulanan bir aktivite gelebilir.

Ben Kur'an-ı Kerim'in anlattığı ve emrettiği ayetlere göre başka İslami anlamda hiç bir yasa kabul etmiyorum adil olmak, yardım etmek, ibadetler hep bunun içerisindedir.

Şimdi bir de Resül'ün sünneti vardır bunlar bir çok uzun anlatımlar ve kuralları içerir hatta namazlara ek olur. Resüllerin arası Resüllerin sözde sözleri ile açılmış gitmiştir. Yüce Allah hep aynı kuralları emrettiği halde insanlar hep başka sözlerin ardından bölünmüştürler.

Gelelim fiziksel sünnet'e bu da bir emir olduğu düşünülür. Hatta bazı kesimler bayanlara uygulanmasını doğru bulurken bazı kesimler de sadece erkeklere uygulanır der ve bir vahşet bir zulüm olarak görür bunu bir hüzünlü an olarak aktarmaya çalışır tepki almak için. Fakat gerçek şu ki Kur'an-ı Kerim de namaz, hac, abdest, oruç .. hep bunlar var ken ve kitap tamamlanmıştır derken neden ...larını kesin atın diye bir ayet yoktur? Bunlar hep sonradan eklenmiş şeylerdir ve şeytan işidir kitapta bundan bahseder insanlar atalarına uyuyorlar ve henüz akli olarak seçimini uygulamamış , okumamış kişilere bu zülmü reva görerek kişilerin zevklerine perde çekiliyor ve sapıklığa itiliyor ilerde kişiler sağlıksal eksiklikler yaşıyorlar, parnerleriyle uyumsuzluzlıklar ve boşanmalar bile olabiliyor. Bunu size doğaçlama olarak anlatmak istedim. Bakın, dinde zorlama yoktur oldu bitti ile batılınızı yayıp yaşatmaktan vazgeçin ey Müslümanlar.

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 08:58

Ey Zavallı. Peygamber Efendimiz s.a.s. hakkında görüşlerini açık açık anlat. Dolambaçlı konuşma.

Gokhanx1
Kapalı
11 Mart 2016 11:01

Kur'an-ı Kerim'i öğrenin öğrenirsiniz. Sapıklılarınız haddini aştı, insanların hayatlarına müdahale etmeye son verin. İnsanların orasını burasını kesmek midir İslam dini? Hiç bir alakası yok böyle bir ibadet yoktur. Kişiler bırakın kendi seçimlerini kendileri yapsınlar.

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 13:40

Ey Zavallı. Peygamber Efendimiz s.a.s. hakkında görüşlerini açık açık anlat. Dolambaçlı konuşma.

Gokhanx1, 8 yıl önce

Kur'an-ı Kerim'i öğrenin öğrenirsiniz. Sapıklılarınız haddini aştı, insanların hayatlarına müdahale etmeye son verin. İnsanların orasını burasını kesmek midir İslam dini? Hiç bir alakası yok böyle bir ibadet yoktur. Kişiler bırakın kendi seçimlerini kendileri yapsınlar.

Gokhanx1
Kapalı
11 Mart 2016 13:49

Bir Resüldü görevini yaptı ve hiç bir zaman inkar edenlerden olmadı.

Gokhanx1
Kapalı
11 Mart 2016 13:51

Şirk koşan benden üstün olamaz.

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 15:30

''Herkim Sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.Buhari, Nikah 1; Müslim, Nikah 5, (1401); Nesâî, Nikah 4, (6, 60).

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 15:33

Değerli kardeşimiz;

Sünnetin sözlük anlamı,?yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun? demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir.Takrir, bir konuda sükût etmekle, o işi reddetmemekdemektir.

Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kur'an'da yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.

?Namaz kılın!..? emri mücmeldir; tafsilat hadise bırakılmıştır. Namazların rekat sayıları, kılınma biçimleri âyette tafsilatıyla verilmiş değildir. O halde, sünnet olmasaydı, ?namaz kılın? emri nasıl yerine getirilecekti?

?Ben namazı nasıl kılıyorsam siz de öyle kılın.? (Buhârî, Ezân, 18, Edeb, 27, Ahâd, 1)

Aynı şekilde, zekat verin? emrinin de tafsilatı ve teferruatı hadis-i şeriflerle sabit olmuştur

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 15:37

İşittikleri haberi, Peygambere veya yetki sahibi kimselere götürselerdi, onların arasından hüküm çıkarmaya gücü yetenler, onun ne olduğunu bilirlerdi. (Nisa, 4/83)

Her maksada farklı yoldan gidilir. Zengin olmanın yoluyla, alim olmanın yolu birbirinden ayrıdır. Birincisinde, ekonominin kendine has kurallarına harfiyen uyulacak ve bu sahada muvaffak olmuş kimseler taklit edilecektir. İkincisinde ise, ilim sahasında söz sahibi zatlara talebe olunacaktır. İlâhî hakikatlere ermek de, ancak, bu sahanın yetkili ve vazifelisi olan zatların izinden gitmekle mümkün olabilir.

Hak ve hakikat, nübüvvet içindedir ve nebîler elindedir. Dalâlet, şer ve hasâret, onun muhalifindedir.

Sünnete ittiba etmeyi Allah sevgisinin şartı olarak takdim eden bir âyet-i kerime:

De ki, Allah?ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan ve esirgeyendir. (Âl-i İmran, 3/31)

Resulûllah Efendimiz (a.s.m.), Allah?ın sevdiği ve razı olduğu örnek insandır. Ona uymayan kimsenin Allah sevgisi, sözde kalmaya mahkûmdur. Hakikat bu iken, sadece âyetle amel etme vehmine kapılarak sünnetten yüz çevirmek, Allah?ın sevdiği zata benzemeyi terk etmek demektir.

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 15:42

Bir insan, Kur?an-ı Kerimi hadislerin ışığında değil de kendi fikriyle yorumlamaya kalkışırsa, ortaya çıkacak yol Allah Resulünün (a.s.m.) değil, o adamın şahsî yolu olacaktır. Bu yolun ise nereye çıkacağı bellidir. Kuranı anlamaktan maksat onu yaşamak ve yaşatmaktır. Bu noktada, en büyük rehber Allah Resulüdür (a.s.m.). Bu gerçeği bizzat Kur?an âyetlerinden okuyalım:

Peygamber size neyi verdiyse onu alın ve size neyi yasakladıysa ondan da sakının. Allah?tan korkun, çünkü Allah?ın azabı çetindir. (Haşir, 59/7)

O, kendiliğinden konuşmaz. Onun konuşması ancak indirilen bir vahiy iledir. (Necm, 53/3-4)

Kim Resule itaat ederse, Allah?a itaat etmiş olur. (Nisa, 4/80)

İttiba-ı sünnet denilince, Allah Resulünün (a.s.m.) izinden gitmeyi ve böylece her konuda istikamet üzere olmayı anlıyoruz.

Şimdi, kendi nefsimize şu soruyu soralım: Bir mümin, Asr-ı saadete kavuşsaydı ne yapacaktı? Elbette ki, Allah Resulünü (asm.) her hususta adım adım takip edecekti. Öyle değil mi?

İşte bugün, Onun (asm.) sünnetlerine harfiyen uymak da aynı mânâyı taşır.

Gokhanx1
Kapalı
11 Mart 2016 16:05

Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki sizin bütün şeref ve şanınız ondadır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? Enbiya 10

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2016 16:21

Ey ZAVALLI!!!

Bu paylaştığın ayet ile benim yukarıda yazdıklarımla nasıl bir bağ kuruyorsun. Yoksa sende bazıları gibi (haşa ve kella) Bakaram- makara mı diyorsun

Gokhanx1, 8 yıl önce

Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki sizin bütün şeref ve şanınız ondadır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? Enbiya 10

Gokhanx1
Kapalı
11 Mart 2016 17:21

Okuma yazmayı sökmüşsünüz ama anlama konusunda Yüce Allah size bir engel vermiş anlaşılan. Ne diyor orada bir daha okuyun. Ne var ve bahsedilen şey nerede ? Düşünün..

az-çok
Müsteşar
11 Mart 2016 19:16

Selam.

Peygamberimize hükmü açık ayetler geldikçe, peygamberimiz ona göre hükümlerini icra ediyordu.Hükmü ayet ile belirtilmeyen bir konun hükmü diye bir şey yoktur.Peygamberimiz kendi hüküm koyamaz,Kısaca Kuran'dan ayrılmaz.

Gokhanx1
Kapalı
12 Mart 2016 08:57

Ve aleyküm selam kardeşim.

az-çok, 8 yıl önce

Selam.

Peygamberimize hükmü açık ayetler geldikçe, peygamberimiz ona göre hükümlerini icra ediyordu.Hükmü ayet ile belirtilmeyen bir konun hükmü diye bir şey yoktur.Peygamberimiz kendi hüküm koyamaz,Kısaca Kuran'dan ayrılmaz.

az-çok
Müsteşar
12 Mart 2016 16:57

Bilmukavele.

Peygamberimiz Kuran ile hüküm verirken,bazılarının rivayetlerden,peygamberimize atıfta bulunarak hüküm çıkarmaları bunları fırkaları için vazgeçilmeyen dinin temel kuralları olarak saymaları ne yazık ki Kuran'ı ikinci plana itmektedir.

Gokhanx1, 8 yıl önce

Ve aleyküm selam kardeşim.

Gokhanx1
Kapalı
12 Mart 2016 20:01

Kur'an-ı Kerim'e eş koşulamaz. Çünkü Kur'an-ı Kerim Yüce Allah'ın sözüdür. Mantık olarak zaten başka bir şeye yönelindiğinde diğeri terk edilmiş olur. Kur'an-ı Kerim kendisi için söylüyor, düşünmeyecek misiniz diyor? Aklınızı kullanmayacak mısınız? Bunu söylemek benim haddime değil kitap konuşuyor, ona kalbi açmak Yüce Allah'ın ayetlerine teslim (İslam) olmak önemlidir. Yüce Allah hep Teslimiyeti(İslamiyeti) emretmiştir. Bu konuda bir anlamazlık olabilir. Müslüman anlamı teslim olmuş anlamındadır. Teslim olmayan emirlere uymayan bu vasfı koruyamayacaktır. Kur'an-ı Kerim daimi zikir sahibi olmak ve kitabı terk etmemekten bahseder, kafir olarak ölmeyin der. Ölüm ne zaman gelir bilinmez gözlerimizi korumalı, ibadetlerimizi sürdürmeli, kendimizi sürekli hesaba çekmeli ve hatalarımızı bulmaya düzeltmeye çalışmalıyız Yüce Allah'ın izni ile çünkü Yüce Allah bunu bize ayetlerinde iletmiştir örneğin ben gecelerin yarısını ibadetle geçiremiyorum bazen bunu sağlamalıyım, boş ve gereksiz olan şeylerden arınmalıyım oyun ve eğlence geçici şeylerdir.

az-çok, 8 yıl önce

Bilmukavele.

Peygamberimiz Kuran ile hüküm verirken,bazılarının rivayetlerden,peygamberimize atıfta bulunarak hüküm çıkarmaları bunları fırkaları için vazgeçilmeyen dinin temel kuralları olarak saymaları ne yazık ki Kuran'ı ikinci plana itmektedir.

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
14 Mart 2016 09:05

Siz Kur'an ile Sünnetin ayrılamayacağını anlayamayacak kadar ZAVALLISINIZ!

az-çok, 8 yıl önce

Bilmukavele.

az-çok
Müsteşar
14 Mart 2016 18:19

Kuran'ın fırkalara ayrılmayınız sözü senin için ne ifade ediyor?

AdemAy, 8 yıl önce

Siz Kur'an ile Sünnetin ayrılamayacağını anlayamayacak kadar ZAVALLISINIZ!

AdemAy
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2016 10:37

Ayrılmayın diyor. Eğer Kuran'dan ve sünnetten ayrılmazsanız fırkalara ayrılmazsınız. Kuranı kabul edip sünneti terk ederseniz doğru yoldan saparsınız.

Burada sünnetin sapıklık olduğunu söyleyenlere soruyorum. Namaz kılıyor musunuz? Hadi cevap verin. Korkmayın

az-çok
Müsteşar
15 Mart 2016 12:53

Senin için Kuran emirleri ile fırka emirleri eşitmidir?Bir fırkaya tabimisin?

Ben bir müslümanım benim için Kuran herşeydir.Allah'tan başka ilahım yoktur.

AdemAy, 8 yıl önce

Ayrılmayın diyor. Eğer Kuran'dan ve sünnetten ayrılmazsanız fırkalara ayrılmazsınız. Kuranı kabul edip sünneti terk ederseniz doğru yoldan saparsınız.

Burada sünnetin sapıklık olduğunu söyleyenlere soruyorum. Namaz kılıyor musunuz? Hadi cevap verin. Korkmayın

Toplam 127 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi