Editörler :
27 Haziran 2016 01:06   

İlahiyat ile İlgili Genel Mühim Sorular (?)

Selamün aleyküm

Merhabalar arkadaşlar

Bazı arkadaşlara da sorsam, kafamı kurcalayan bu sorulara yanıt bulabilmek için sizlere de danışmak istedim.

---------------------------------------------------------------------------------------

Ben hali hazırda Lisans İktisat mezunuyum ve bu yıl Lisans KPSS'ye de girdim.

Geçenlerde de -çok şükür- ön lisans ilahiyat bölümünden mezun oldum.

---------------------------------------------------------------------------------------

Benim merak ettiğim hususlar:

1-) İmam veya müezzin olmak için DHBT diye bir sınav varmış. Ona girmek icap ediyormuş.

Ben o sınava lisanstan mı yoksa ön lisanstan mı gireceğim?

2-) Sınavın Kasım ayında olduğunu öğrendim. Acaba 3 ay gibi bir sürede bu sınavı kazanmak mümkün müdür?

3-) DHBT sınavı için etkin kaynak olması açısından nasıl çalışmalı ve hangi kaynakları tavsiye edersiniz?

4-) Dikey Geçiş Sınavı'na girmeyi düşünüyorum. Acaba DGS'den örgün ilahiyat ile İLİTAM okumak arasında mezuniyet açısından ne gibi farklılıklar vardır?

5-) Diyelim ki; DGS'den İLİTAM'ı seçip mezun olduktan sonra formasyon imkanı kolay mıdır?

Öğretmen olmak için ne gibi şartları yerine getirmek gerekir?

6-) Ayrıca DHBT'nin yanı sıra MBSTS diye bir sınav daha varmış. Bu sınavla DHBT aynı mı oluyor yok değilse farklılıkları nelerdir acaba? Ve bu sınava kimler girebiliyor ?

Şimdiden cevaplarınız adına çok ama çok teşekkür ederim...

26 Temmuz 2016 10:47

essengin
Şube Müdürü

kısa ve net cevaplar vereyim o halde

1) kardeşim bildiğim kadarıyla üst öğrenimden mezun olduğun için kpss lisanstan girmen gerekebilir bu konuyla alakalı yazılar okumuştum.

2) 3 ayda az bir birikimin temelin varsa en azından karabaş tecvididir vs kazanılmıcak bi sınav değil güzel çalış

3) güncel kaynaklardan istifade etmen yeterli bu kaynaklara diyanet yayınlarının satıldığı her yerde ulaşabilirsin

4) şuan için hiçbir fark yok (zamanla bazı farklılıklar olacağı muhtemel)

5) formasyon imkanıda sucuk ekmek gibi almayanı dövüyolar artık formasyonu alısın kpss ve öabtye girersin yüksek puan aldığın taktirde paşalar gibi öğretmende olursun

6) Dhbt bildiğim kadarıyla imam kkö müezzin olmak için yani kuruma girebilmek için bir sınav ama Mbsts kurum çalışanlarına uygulanan bi nevi görevde yükselme nakil vs. durumları için yapılan bi sınav.

05 Ekim 2016 13:49

zeynep yar
Kapalı
lisans mezunlari onlisans snvna girrmez ve onlisans diploman devlette atama icn hic bise ifade etmiyo sadece ozel sektor icn ise yryo bya arstrdm malesef boyle adaletsiz olan bisey sonucta o diplomayi aliyosa onlisans snvnada girsin ne olck yani sadece lisans diplomanla harekt edblrsn
05 Ekim 2016 14:50

figo102009
Şube Müdürü
lisans mezunlari onlisans snvna girrmez ve onlisans diploman devlette atama icn hic bise ifade etmiyo sadece ozel sektor icn ise yryo bya arstrdm malesef boyle adaletsiz olan bisey sonucta o diplomayi aliyosa onlisans snvnada girsin ne olck yani sadece lisans diplomanla harekt edblrsn
zeynep yar, 3 yıl önce - Alıntıya git

Özelde nereye giriyor peki?

09 Temmuz 2017 17:03

yusuf.kerem
Şef
16 Temmuz 2017 09:33

yusuf.kerem
Şef

http://forum.memurlar.net/konu/2277685/

Toplam 5 mesaj

ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?