Editörler :
13 Temmuz 2016 07:03   


Erken uyanmak için neler yapmalıyız

Erken kalkmak için Zorlayıcı Bir Sebep Belirleyin. Bu ne olabilir? Kişisel faaliyetler? Daha fazla işi halletmek? Güne iyi bir başlangıç yapmak? Neredeyse tüm erken kalkma çabaları başarısızlıkla sonuçlanır, çünkü bu alışkanlığı kazanmak için yeterince güçlü bir neden yoktur. Kişisel olarak şunu iddia edebilirim ki, erken kalkmak istediğim günlerde, bunu sırf erken kalmış olmak için yaptığımda kesinlikle başarısız olurum. Buna rağmen, erken kalkmak için yeterince zorlayıcı bir sebep olduğunda (örnek bir sebep için #12?ye bakın), ne kadar uykulu olursam olayım yataktan kalkabilirim. Eğer erken kalkmayı gerçekten istiyorsanız, önce kendinize güçlü bir neden belirlemelisiniz.

Uyarıcılardan uzak durun. Kafein ve alkol gibi uyarıcılar uyku düzeninizi bozar. Bunlar uykunuzu ve uykunuzun kalitesini bozar, bu durum da, erken kalkma kabiliyetinizi etkiler.

Bir Değişim Başlatın. Eğer her zaman sabah 10-11 gibi uyanıyorsanız, ertesi gün sabah 5?te kalkma beklentisi içinde olmak hiç de gerçekçi bir istek değildir. Kalkış saatinizi her gün 15-30 dakika kadar erkene alın ve hedefinize ulaşana kadar buna devam edin.

Bir ödül belirleyin ve erken kalkarsanız kendinize bu ödülü verin. Ödüller ekstra motivasyon sağlar. (Ancak #1?deki zorlayıcı sebep bulma yöntemi işinize yarıyorsa ödül gerekli olmayabilir.)

Hedefinizi görebileceğiniz bir yere yerleştirin: Hedefinizi destekleyen bir çevre, bu hedefi bilinçli olarak ya da bilinç dışı etkisiyle zihninize yerleştirir. Eğer bir panonuz varsa, hedefinizi bu panoya asabilirsiniz. Bilgisayarınızın ekranına hedefin yazılı olduğu yapışkanlı not kağıtları yapıştırmak veya hedefi masaüstü arka planı haline getirmek gibi diğer seçenekler de işe yarayabilir.

Diğer kişilere karşı sorumluluk oluşturun. Hedefinizi; arkadaşlarınız/aileniz/tanıdıklarınızla paylaşın. Bu, erken kalkma amacınızı gerçekleştirmeniz için size bir sorumluluk yükler.

Ertesi gün için değiştirilemez bir gündem hazırlayın. Bu gündem, tam olarak kalkmanız gereken saatten başlayıp yatacağınız saatte bitmeli. Eğer o saatte kalkmazsanız, tüm programınızı alt üst edersiniz ve günün sonunda birikmiş işleriniz olur.

Aciliyet yaratın # 1. Kalkar kalkmaz ilk iş olarak yapılacak önemli ve acil görevler belirleyin. Bu sayede uyanmak ve bu işleri bitirmek zorunda kalırsınız.

Aciliyet yaratın # 2. Sabahın erken saatlerine bir buluşma ayarlayın. Bu buluşma, iptal edilemeyecek kadar önemli veya iptal edilmesi halinde olumsuz sonuçlar doğuracak bir buluşma olmalıdır. Bu öneri, benim için diğerlerinden açık ara farkla daha etkili bir yöntemdir. Buna rağmen, erken kalkmanıza engel olan kronik bir rahatsızlığınız varsa, diğer yöntemleri denemeniz daha iyi olur. İtibarınızı ve bu kişiyle olan ilişkinizi, uyuyakalarak bozma riskini göz almak istemezsiniz. Zamanında, uyuyakalarak kaçırdığım randevular oldu ve her seferinde bu durumla yüzleşmek çok can sıkıcıydı. Bugünlerde ise bu sorunu bir daha asla yaşamayacağımdan eminim.

Uyandırma servisi kullanın. Örneğin; 135 Telekom Uyandırma Servisi. Ya da, o saatte uyanık olacağını bildiğiniz birinden sizi arayarak uyandırmasını isteyebilirsiniz.

Size eşlik edecek birini bulun. Erken kalkmak isteyen bir arkadaşınızın olması ve bu çabayı onunla birlikte göstermek size daha fazla motivasyon kazandıracaktır.

Erken yatın. Gerçekçi olun ? sabah 5?te kalkmak gibi bir hedefiniz varsa, tam zamanında uyanmak için gece saat 1-2?de yatamazsınız. Yoksa amacınıza ulaşamazsınız. Gece erken yattığımda, yeterli uykuyu alarak tam zamanında uyanmam çok daha kolay oluyor.

Alarmınızı kurun (saati doğru ayarlayın). Bu size pek özgün bir fikir değilmiş gibi gelebilir, ama insanların bana, alarmlarını kurmadıkları ya da yanlış kurdukları için uyanamadıklarını ne kadar çok anlattıklarına inanamazsınız. Yeni bir uyuma alışkanlığına geçmeyi planlıyorsanız, ilk haftalarda bir çalar saate mutlaka ihtiyacınız olur. Bu çalar saati kullanmaya alıştığınızda, o olmadan da her gün aynı saatte uyanmaya başlarsınız.

Birden fazla çalar saat kurun.3 ya da 5 tanesini aynı saate ya da 5 dakika aralıklarla kurun. Uykunuz ağırsa, bu tam size göre bir öneri.

13 Temmuz 2016 07:04

perihelim
Memur

sağlıklı yaşam için erken uyanın

15 Temmuz 2016 14:19

asilhürkan43
Genel Müdür

sabah namazı

19 Ağustos 2016 19:57

lalele
Aday Memur

eğer memursanız işiniz varsa zaten erken kalkmak zorundasınız

02 Eylül 2016 10:12

mandall
Kapalı

askere gitmek olabilir mi?

02 Eylül 2016 12:33

mubas
Daire Başkanı

Erken uyanama-ma sıkıntısı olanlar, yatarken Euzu Besmele çekerek Kevser suresini okuyup, ''Allahım beni sabah namazına uyandır, ya da işime erkenden uyandır'' diye halisane bir niyetle ve İNANARAK-GÜVENEREK Allahtan yardım dilerse faydasını görecektir. Tecrübe ile sabit...

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?