Editörler : E.Kayı Han
19 Temmuz 2016 21:15

Panteistleri Davet Ediyorum

Evet burada çok tartışmalar yaptık, hakikatleri vurgulamaya çalıştık.

Fakat panteist arkadaşlarla hiç yazışmadık.

Başlığımız panteist arkadaşların fikirlerini sorgulayacaktır.

Haydi Bismillah..

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 21:17

Evet onlardan kısa bir tarif alalım, dolambaçlı olmasın..

Panteizm nedir ?

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 21:21

Çünkü pantizm yapısı itibari ile, materyalizme çok ama çok yakın, vahdet-ül vücüda çok ama çok benzer.

---

İkisi de tehlikelidir. Birincisi malum, dinsizler, diğeri ise hususidir, külli değil. Çok vartaları vardır.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 21:22

tigriss arkadaş;

diğer topikte yazıyorsun, yazdıkların bizi çok mahkum ediyor, sende de çok önyargı var.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 21:28

Buyurun bir tarif alalım, bir kaç cümle ile.. Herkesin anlayacağı tarzda olsun.

tigriss_
Şef
19 Temmuz 2016 21:44

Ben artık yazmaktan yoruldum. Düşüncemi merak edenler için farklı başlıklarda bir sürü yazım var. O yüzden çok aktif katılamıcam. Söylediklerim önyargının ötesinde ben bu grupların içinde daha önceleri bizzat bulundum

Panteizmden bahsedecek olursak panteizm varoluş sorgusunu ele alan bir felsefi düşünce akımıdır. Materyalizmden farklı kılan şey bunun bilimsel değil felsefi bir bakış açısı olması. Materyalizm bilimsel olayların zincirini ve bu zincirde maddenin rolünü ortaya koyan bir düşünce akımıdır. Sanılanın aksine bilimsel olduğu için Tanrı nın var olup olmadığna ilişkin bir sorgusu yoktur. Yani materyalizm Tanrı yokturu savunmaz. Evrendeki olaylar zincirini madde ve enerji duzeyinde açıklar. Tanrı nın varlığı konusu kendisine felsefede yer bulur. Panteizm bu sorguyu yapıp varolan her şeyin kendisinin Tanrı olduğunu ileri süren felsefi bir fikir akımıdır. En one çıkan savunucusu Baruch Spinozadır. Etika isimli turkçeye de çevrilmiş bir kitabı var ben alıp okudum anlatımı biraz ağırdır. Diğer bir savunucusu Giardano Bruno. Bu kişileri ve savundukları panteizmi araştırabilirsiniz. Ayrıca Yunus Emre nin tasavvuf felsefesinde panteizm görüşüne destek veren dörtlükleri var. Panteizmde var olan herşeyi yaratan bir Tanrı düşüncesi kabul görmez. Zaten var olan bütün herşeyin kendisinin Tanrı olduğunu savunur

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:06

Evet teşekkürler, açıkça yazmışsınız.

Materyalizm ve panteizm demek ki bir birini kısmen tamamlıyor anlaşılan. Çünkü sarayı / (kainatı) inceleyip araştırıp ustasını değil de maddesiyle uğraşanlar materyalist oluyor. Madde ezelidir derler. Allah'ı yok sayıyorlar. Hiçbir materyalist Allah vardır demez. Onun için dinsiz olur. Sarayı görüp ustasını görememek, onu bulamamak ne kadar gariptir.

--

Saraya girip dolaşıp, her odasındaki güzellikleri nimetleri görüp anlayıp tadıp, sarayın kendi kendi olamayacağını ve tesadüf eseri de oluşamayacağını bilip işte herşey ustadır, başka bir şey yoktur demek de bir o kadar gariptir.

tigriss_
Şef
19 Temmuz 2016 22:06

Materyalizmin neyi inkar ettiğinden de kısaca bahsedeyim. Dediğim gibi aslında materyalizm Tanrı nın varlığı sorgusunu yapmaz. Evrende olan biten tum olayları madde ve enerji bazında bilimsel olarak açıklamaya çalışır.. Bilimsel yöntemi baz aldığından ve gökten arapça bir kitabın inmesi, melekler, şeytanlar, cinler, miraç, vahiy, peygamberler, mucizeler, kutsal kitaplar vs kendisine bilimsel zeminde karşılık bulamadığından. Bunların oluşumu bilim yasalarına doğanın normal işleyişine aykırı olduğu için bunları kabul etmez. Yani materyalizmin kabul etmediği şey bilimsel gerçekliğe aykırı kitaplar peygamberler vahiy melek cin şeytan tarzı zaten bilimsel açıdan ispatlanamayan şeylerdir. Yoksa materyalizm Tanrı nın varlığı yokluğu sorgusu yapmaz. Ve çok tutarlıdır. Ben hayatımda doğa kurallarının işleyişinde bilimsel gerçekliğe ters düşen hiçbirşey ile karşılaşmadım ve karşılaştığını söyleyen kimsenin de bunu ispat edebildiğini görmedim. Tanrının da insanlara istisnaa yapıp gökten kitap indireceğini sanmıyorum. Din kurgusu içinde birçok şey saçma ve bunların nasıl ortaya çıkmış olabileceklerini makul şekilde açıklayabilmek mümkün

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:09

Materyalistler o kadar maddeye ve kainata dalmıştır ki, madde-tabiat hesabına Allah'ı inkar etmiştir.

---

Sizler ise -keşke Allah'a daha da yakınlık için olsa idi öyle ümit ediyorum -

Allah hesabına madde ve tabiatı yok deyip, görünen sadece Allah'tır veya Onun unsurlardır diyorsunuz.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:11

Halbuki kainatın varlığı, Allahın yanında gölgenin gölgenin gölgesi bile olamaz.

Bu noktayı kaçırıyorsunuz.

Yani herşey Allah değildir, herşey Allahdandır, yani Onun kudreti ve ilmi ve iradesi ile varlık sahasına çıkabilir, başka olamaz.

tigriss_
Şef
19 Temmuz 2016 22:14

Panteizm vahdet-i vücud düşüncesinin hemen hemen aynısıdır. Tekrar ediyorum Tanrı nın varlığı sorgusu bilimin değil felsefenin konusudur. Materyalizm bilimsel yaklaşımdır Tanrı var mıdır yok mudur konusuyla ilgilenmez. Materyalizmin reddettiği madde ve enerji etkileşimleriyle ortsyaqçıkamayacak olanlardır. Onları da yukarda saydım

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:16

Çok basit şöyle bir saray ancak kudreti ve ilmi ve hikmeti ve iradesi olan bir ustanın elinden çıkar, başka olamaz.

Kainatta ancak sonsuz bir kudret, ilim, irade, hikmet sahibi bir ustanın elinden çıkar. Başka olamaz. Görünen bütün herşey Allahın isimlerinin tecellileridir. Cilveleridir.

Cilve, reşha, lem'a hiçbir zaman güneşin aslı olamaz.

tigriss_
Şef
19 Temmuz 2016 22:19

Söylediğiniz ispat edilebilir değil. Dolayısıyla sadece inanç düzeyinde kalır. Tutarlı bulan katılır tutarsız bulan reddeder. Panteizm de herkesçe malum değildir çünkü felsefidir. Ama bilim herkesçe malumdur. Bilimsel gerçekliğe aykırı iddialar hiçbir zaman ispat edilemez. Peygamberler kitaplar cennet cehennem melekler şeytanlar bu türdendir. Bunlara inanmayı tercih edebilirsin ama ispat edemezsin. Bilimsel açıdan kanıtlayamazsın. Hatta gökten arapça yazılmış bir kitabın inmesinin mümkün olmadığı çok malumdur. Doğa insan için istisna yapmaz. Doğa kuralları hep oşağan ve bilimsel gerçekliğe uygun gerçekleşir

tigriss_
Şef
19 Temmuz 2016 22:20

Siz tabiat risalesinden ezbere yazacaksınız tartışmayalım isterseniz. Yazdığınız herşeyden haberim var hepsini süzgeçten geçirdim zaten ben

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:21

Bana aklı veya hayatı ispatlasın, materyalist bilim..

Ben diyorum bunlar yok. Buyursun ispatlasın varlıklarını, bilimsel olarak yani madde ile... ?

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:23

Kaldı ki bu görünen aklı ve hayatı ispatlay, amayan bilim, nereden ispatlayacak ahireti, Allahı vs...

--

Bizler diyoruz ki, Allah akıl ile görülür, göz ile değil...

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:26

İşte bu dünya ve kainat ve tabiat Allahın isimlerinin birer tecellisi ile ortaya çıkar. Yani Allahın rahmeti, hikmeti, adaleti burada milyonda bir tecelli ederek, tabiati ortaya çıkarmış.

Bu tecelliler tam manası ile layıkı ile ancak ahirette tezahür eder. Ve edecektir.

Güneşin cilvesi, pırıltısı hiçbir zaman güneşin yerine geçemez, diyorum. Muhaldir.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:30

Ayrıca şu da bir gerçektir ki;

elma bir kudret mucizesidir. Buyursun bilim incelesin ve bana aynısı yapsın.

bir buğday tanesini yapsın veya bir damla suyu yaratsın.

Yapamaz, çünkü bunlar sadece Allahın sonsuz kudreti ile vücuda gelebilir.

Maddesi ortada ve nasıl oluştuğunu da madem biliyor bilim,

buyursun bir tane buğday yapsın.?

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:34

Allah vacib-ül vücuddur, yani bizzatihi varlığı kendindendir.

Her şeyin varlığı Ona bağlıdır, O ise hiçbir varlığa bağlı değildir.

---

Zaten varlığı başka şeylere bağlı olsa idi, YARATICI-ALLAH olamazdı.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:38

Zaten vahdet-ül vücud mesleği;

sahabelerde, büyük imamlarda ve müçtehidlerde çokça görünmüyor, onlar bu yolu takip etmiyor.

Hususi bir kaç tasavvuf ehlinde görünmüş, külli değildir.

saidtr
Müsteşar
19 Temmuz 2016 22:45

Ayrıca gökten arapça yazılmış bir kitap inmemiştir.Kur'an kelam olarak konuşma olarak , cebrail (as) vasıtası ile Peygamberimize nüzul etmiştir. Sonra kitaba geçirilmiştir. Kitap olarak inmemiştir. Bu noktayı da hatırlatalım.

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi