Editörler :
05 Ağustos 2016 17:52   


Mutfak Temizliğinde Uygulamanız Gereken Bilgiler!

Hanımların mutfakta ne kadar fazla zaman geçirdikleri malumdur. Yemek yaparken çok eğlenilse bile, yemekten sonra bulaşık enkazı ve temizlik gibi zahmet verici görevlerin ortaya çıkıyor olması moral bozabilir. Ancak bulaşıkları ve dağınıklılığı zor olmaktan çıkaran birkaç önerimiz var. Böylece mutfak temizliğinde daha pratik olacaksınız.

1. Temizliği kolay bir bulaşık: Yemek esnasında kullandığınız kap ve tencerelerin daha sonradan temizlenmesi zor bir hale gelebilir. Bunu aşmak için yemek esnasında lavabo deliğini tıkayıp içerisine sabunlu dökün. Ya da bunu bir kapta yapın. Kullandığınız kap ve tencereleri sabunlu suyun bulunduğu kaba atın. Artık bunların temizlenmesi daha kolay olacak.

2. Mutfak süngerinin ömrünü uzatın: Mutfak temizliğimizde ayrılmaz parçalarımızdan birisi olan süngerin ömrünü uzatmak ve temiz tutmak için kullandıktan sonra soğuk suyun altında tutun ve sıkın. Artık daha temiz ve uzun ömürlü.

3. Kahve değirmeni temizleme: Mutfakta en zor temizlenen malzemelerden birisi de kahve değirmenidir. Eğer ki değirmende kahveden farklı bir şey çektiyseniz, işiniz daha zor olabilir. Ama bayat bir ekmek yardımıyla kahve değirmeniniz temizlemek daha kolay. Bunun için bayat ekmeği biraz ıslatıp değirmende çekmeniz yeterlidir. Böylece kökü kokuları ve mikropları temizlemiş olacaksınız.

4. Teflondaki lekelere de veda: Teflon tavalarda oluşan lekeleri temizlemek bazen güç olabilir. Ancak karbonat ve sıcak su karışımından yapacağınız macunla her şey daha kolay ve doğal bir şekilde çözülecek. Lekeler çözüldükten sonra soğuk suyla durulamanız yeterli olacaktır.

5. Yemeğin dibi tutu demeyin: Saatlerce başında durup hazırladığınız yeni tarifi ocakta unuttunuz ve dibi tuttu. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken çok basit. Yemeğin kapağını açmadan soğuk su bulunan kabın içerisinde tutun. Biraz bekletin. Bu yemeğin yanık kokusunu ve tadını almasını önleyecek. 15 dakikadan sonra yemeği yeni tencereye alın.

6. Çaydanlığın temizlenmesi: Çaydanlıklardaki en büyük sorun kireçtir. Bunun içinse yapılacak şey çok basit. Çaydanlığın içerisine sirke koymak ve kaynatmak. Sonrasında kireçsiz bir çaydanlıkta çayınızı demleyebilirsiniz.

7. Bakır temizliği kolayca yapmak: Sıcak bir suyun içerisine sirke koyduğunuzda bakırlarınızı parlatacak ve temizleyecek iyi bir karışıma sahip olmuş olacaksınız.

Cam kaplar: Cam kapların parlaklıkları hep sorundur. Su lekeleri asla çıkmaz. Ancak karbonat ve sıcak su karışımını cam kaplarınızda beklettiğinizde daha parlak bir hale getirecektir.

Eğer siz de ofisinizi uzman bir kişi,şirket eşliğinde temizletmek istiyorsanız; evininustasi.com?da Temizlik sektöründe ücretsiz bir şekilde talep oluşturarak onlarca temizlik şirketine ulaşabilirsiniz!

 
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?