Editörler :
23 Ağustos 2016 09:44   


Şizofreni hastalığında yineleme dönemi

ŞİZOFRENİ HASTALIĞINDA ?YİNELEME? DÖNEMİ

0 Yorum 22 Ağustos 2016 Erişkin Psikiyatrisi Şizofreni

Klinik Psikolog Alagün Belce Bahşi

Şizofreni yineleme (alevlenme) ve iyileşme dönemleri olarak ayrılan, belirtilerin düzeyinde zamanla değişimler gösteren bir hastalıktır. Geçmişte görülen belirtilerin yeniden ortaya çıkması ya da azalan belirtilerde belirgin bir kötüleşme olması durumuna ?yineleme? adı verilir.

Bu dönemler tedavi için psikiyatri hastanesine yatırılmayı gerektirebilecek dönemler olabilir. Bu nedenle yinelemelerin önlenmesi ya da daha az düzeyde atlatılabilmesi için bu dönemlerin başlangıcı anlamak ve önlemek için çabalamak büyük önem taşır.

Bu belirtilerin hepsi bir arada görülemeyeceği gibi hangilerinin ortaya çıktığı kişiye göre değişiklikler gösterebilir. Bu noktada hastaların aile ya da yakınlarının da bu belirtilerin ortaya çıkışını takip etmesi, tedavi sürecinde büyük önem taşır. Böylelikle süreci kontrol altına almak ve yineleme dönemlerini daha güvenli olarak geçirmek mümkün olabilmektedir. Bu aynı zamanda tedavi sürecinin olumsuz etkilenmesini de önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Hastalarda yineleme dönemi belirtilerinden bazıları:

Toplumdan uzaklaşma, tamamen izole olma hali, yalnızlık hissi. Moodist hastanesi olarak her türlü psikolojik destek için daima yanınızdayız. Daha fazla makale ve iletişim bilgileri için mood. ist sitesini ziyaret ediniz.

Görünüşüne ve giysilerine, özbakımına önem vermemesi

Uyku problemlerinin başlaması

Aniden öfkelenme, sürekli gerginlik hali

İçsel kaygılar, yoğun bir bunaltı içine girme

Psikoz belirtilerinin başlaması

Yemek yeme isteğinde oldukça belirgin bir azalma ya da artma

Olayları hatırlamakta güçlük çekme, dikkatini odaklayamama (Sesler duyma, görüntüler görme, insanların kendisine baktığını ya da hakkında konuştuğunu düşünme)

Hareketsizlik ya da yerinde duramama hali

 
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;