Editörler :
24 Ağustos 2016 09:50   


Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?

Şizofreni hastalığı, tarihçesi M.Ö. 4.Yüzyıl?a dayanan bir beyin hastalığıdır. Toplumda görülme oranı yaklaşık % 0.8 ile % 1 arasındadır. Hastalığın başlama yaşı genellikle 18-35 yaş aralığı olabileceği gibi öncesi ya da sonrasında da rastlanabilmektedir.

Şizofreni, beyindeki kimyasal maddelerin iletiminde bir bozukluk olması ve beyin yapısında bazı farklılıkların görülmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu değişikliklerin ortaya çıkması bireyin, duygularını kontrol edebilme, berrak düşünebilme, yargıda bulunabilme, gerçeği değerlendirme ve iletişim kurma yeteneklerini etkiler. Hastalığın belirtileri ise hayal görme, konuşma ve davranış bozukluğu görülmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Şizofreninin Nedenleri Nelerdir?

Hastalığı ortaya çıkaran, beyin yapısındaki bu değişimin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte; genetik özelliklerin, biyokimyasal, ruhsal, toplumsal ve çevresel etmenlerin ortaya çıkmasında önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Şizofreni hastaları ile yapılan beyin görüntüleme yöntemlerinde de beyinde bazı farklılıklar dikkat çekmiştir. Bu çalışmalarda beynin bazı bölümlerinin küçük olduğu, boşlukların ise geniş olduğu dikkat çekmiştir. Moodist hastanesi olarak her türlü psikolojik destek için daima yanınızdayız. Daha fazla makale ve ayrıntılı bilgi için mood. ist sitemizi ziyaret ediniz.Bu nedenle şizofreni hastalarının plan yapmakta, karar vermekte ve sorun çözme becerilerinde güçlük yaşadığı bilinmektedir. Bunun yanında kalıtsal faktörler de nedenler arasındadır. Her 10 şizofreni hastasının birinde, birinci dereceden yakın akrabalarında da bu hastalık görülebilmektedir.

Şizofreni Tanısı

Şizofreni tanısını psikiyatri uzmanları tarafından kişinin ruh sağlığı ve aile geçmişi ayrıntılı olarak incelendikten sonra konulur. Şizofreni hastalığının erken tanınması ve tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Şizofreni gelişmeye başladıktan sonra ne kadar erken fark edilir ve tedavi sürecine girilirse, hastalığın belirtileri de o kadar etkin bir biçimde denetim altına alınabilir.

24 Ağustos 2016 09:55

serpili
Yasaklı

her gün farklı nikinle bu başlığı açtığına göre sen bizden iyi bilirsin tabi..

Toplam 1 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?