Editörler : Pangaea
28 Ağustos 2016 13:30

Bunları yapmak iyi bir mühendis olmama yardımcı olur mu

Herkese merhaba,ben bu sene inşaat mühendisliği bölümüne başlayacağım.İnternette bir yazı okudum.Bu yazidakileri yapmak,iyi bir muhendis olmam konusunda fayda sağlar mı ? https://insaattayiz.blogspot.com.tr/2016/08/iyi-bir-muhendisin-sahip-olmas-gereken.html

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
28 Ağustos 2016 15:41

Bu yazıyı tahmin ediyorum 13-15 yasında ya da o zeka yaşına sahip birisi yazmistir.

Civil.Müh
Müsteşar Yardımcısı
28 Ağustos 2016 15:44

Asgari ücretin 200-300 lira fazlasına razi olmak nedir hem de o kadar kendini gelistirmisse :)

Civil.Müh, 8 yıl önce

Bu yazıyı tahmin ediyorum 13-15 yasında ya da o zeka yaşına sahip birisi yazmistir.

machineheart
Aday Memur
28 Ağustos 2016 16:06

Şunu anladım ki insan yaşamadan akıllanmıyor arkadaş!!!!

Gel kardeşim sen de gel aramıza

insaatm
Aday Memur
28 Ağustos 2016 19:48

Neden öyle dedin abi

machineheart, 8 yıl önce

Şunu anladım ki insan yaşamadan akıllanmıyor arkadaş!!!!

Gel kardeşim sen de gel aramıza

insaatm
Aday Memur
28 Ağustos 2016 19:49

Maaş konusu nasıl olur abi mesela asgari ücret 1300 tl 1600 le başlarsam salaklik mi ederim

Civil.Müh, 8 yıl önce

Asgari ücretin 200-300 lira fazlasına razi olmak nedir hem de o kadar kendini gelistirmisse :)

yuzer.onur
Memur
28 Ağustos 2016 21:17

baslangic icin 1.6 iyidir

machineheart
Aday Memur
28 Ağustos 2016 22:05

boşver kardeşim, gez toz eğlen nasıl olsa dönüp dolaşıp geleceğin yer burası olacak:D

insaatm, 8 yıl önce

Neden öyle dedin abi

AtaySoy
Yasaklı
29 Ağustos 2016 00:55

Başlık sahibi İNŞAATM' nin bahsettiği sitede yazılanları okudum. Aynen katılıyorum. Bir farkla ki, o da "yüksek lisans" a da yer ve önem önem verilmesi olacaktır.

Mühendislik denince ilk hatıra gelenler İnşaat ve Makina'dır. Bunlar, İnsanlık Tarihi başlangıcından itibaren vardır.

Şantiyelerde İnşaat Yüksek Mühendisleri, fabrikalarda da Makina Yüksek Mühendisleri kraldır..

En fazla iş alanı, bu iki mühendislik dalındadır.

Başlık sahibine okul hayatında başarılar dilerim.

insaatm
Aday Memur
29 Ağustos 2016 09:19

Eyvallah abim çok teşekkür ederim..Elimden geldiğince donanımlı mezun olmaya bakacağım.

AtaySoy, 8 yıl önce

Başlık sahibi İNŞAATM' nin bahsettiği sitede yazılanları okudum. Aynen katılıyorum. Bir farkla ki, o da "yüksek lisans" a da yer ve önem önem verilmesi olacaktır.

Mühendislik denince ilk hatıra gelenler İnşaat ve Makina'dır. Bunlar, İnsanlık Tarihi başlangıcından itibaren vardır.

Şantiyelerde İnşaat Yüksek Mühendisleri, fabrikalarda da Makina Yüksek Mühendisleri kraldır..

En fazla iş alanı, bu iki mühendislik dalındadır.

Başlık sahibine okul hayatında başarılar dilerim.

AtaySoy
Yasaklı
29 Ağustos 2016 12:20

Okuldaki 6 seneyi çok çalışarak ve yüksek lisans yaparak dolu dolu geçirirseniz, bir ömrü yani 60 seneyi kurtarmış olursunuz...Eğitimden sonra kalan 60 senelik ömür için, 6 senenin gözden çıkarılması çok isabetli olur.. Kalan 60 senede ömür boyu sefa sürersiniz!.. Değmez mi?.. Değer!.

Bizim her iki delikanlı, Fen Lisesinde çok çok çalışarak 3 seneyi gözden çıkarmışlardı. Sonra ne oldu?.. Üniversite sınavlarında 32 nci ve 192 nci olarak Hacettepe İngilizce Tıp'ı kazanmışlardı..

Hacettepe İngilizce Tıp' ta 7 + 5 sene okuyarak ve 2 sene de zorunlu hizmet yaptıktan sonra, İngilizce Tıp dalında Uzmanlık belgelerini almışlardı.. Yani liseden sonra 14 sene... Fena mı oldu?..

insaatm
Aday Memur
29 Ağustos 2016 14:42

Çalışan başarıyor haklisiniz

AtaySoy, 8 yıl önce

Okuldaki 6 seneyi çok çalışarak ve yüksek lisans yaparak dolu dolu geçirirseniz, bir ömrü yani 60 seneyi kurtarmış olursunuz...Eğitimden sonra kalan 60 senelik ömür için, 6 senenin gözden çıkarılması çok isabetli olur.. Kalan 60 senede ömür boyu sefa sürersiniz!.. Değmez mi?.. Değer!.

Bizim her iki delikanlı, Fen Lisesinde çok çok çalışarak 3 seneyi gözden çıkarmışlardı. Sonra ne oldu?.. Üniversite sınavlarında 32 nci ve 192 nci olarak Hacettepe İngilizce Tıp'ı kazanmışlardı..

Hacettepe İngilizce Tıp' ta 7 + 5 sene okuyarak ve 2 sene de zorunlu hizmet yaptıktan sonra, İngilizce Tıp dalında Uzmanlık belgelerini almışlardı.. Yani liseden sonra 14 sene... Fena mı oldu?..

The Knight
Memur
29 Ağustos 2016 17:30

git kolay memur olacağın bi bölüm oku yol yakınken.

vivaturkche
Kapalı
29 Ağustos 2016 20:54

niye ise hep mühendis kendini geliştirmek zorunda.diğerleri gezsin tozsun eğlensin sen de tırmala senelerce (hep aynı saçmalık)

Kpssus
Kapalı
29 Ağustos 2016 21:19

Yeni mezun hiçbırşey bilmeyen hemşire mesleğine 3000 tl ile başlarken muhendise ilk 5

yıl maaşı unut diyorlar. Serbest meslek erbabı mühendis, sartlari kabul

ediyor hatta içlerinde maaş almayanlar da oluyor.

Hep aynı dalavereler .10 yıldır tecrübeli mühendis arkadaşım 3300

maaş alıyor. Bu adam ilk 4 sene de asgari ücretle gecindi. Tezgah aynı,

masal aynı kendini geliştir .

Bir de 2.dil istemezler mi.Sanki Maserati yapıyoruz. Memlekette millet Türkçeyi zor konuşurken...

başlıgı açan devlete atansın. özelde suyunu sıkarlar...

The Knight
Memur
29 Ağustos 2016 22:34

devlette kurum mu kaldı atanacak? bir an önce başka bölüm okusun.

Kpssus, 8 yıl önce

Yeni mezun hiçbırşey bilmeyen hemşire mesleğine 3000 tl ile başlarken muhendise ilk 5

Bir de 2.dil istemezler mi.Sanki Maserati yapıyoruz. Memlekette millet Türkçeyi zor konuşurken...

The Knight
Memur
29 Ağustos 2016 22:36

89 puanla 275. oldum. bitmiş bu ülkede, mühendislikte...

Kpssus, 8 yıl önce

insaatm
Aday Memur
30 Ağustos 2016 09:12

Abi ne yaptınız ya vallaha gözüm korktu,hic mi yok devlete atanmayip özel sektörde rahat eden bir inşaat mühendisi

AtaySoy
Yasaklı
30 Ağustos 2016 09:44

Sen buradaki başarısızlara, işsizlere ne bakıyorsun ki?.. Bunlar ebediyyen ağlayacak olanlardır.

İnşaat veya Makina, zengin olmaya en açık olan dallardır.

son_kale24
Şube Müdürü
30 Ağustos 2016 23:14

Sabahtan akşama kadar bu forumda yaz dur, sonra bu forumdakilere ebediyyen ağlayacaklar olanlar de, senin halin içler acısı olmuş, fartkında bile değilsin, alışkanlıktan öte bağımlı olmuşsun, bence bu konuyu bir düşün.

AtaySoy, 8 yıl önce

Sen buradaki başarısızlara, işsizlere ne bakıyorsun ki?.. Bunlar ebediyyen ağlayacak olanlardır.

İnşaat veya Makina, zengin olmaya en açık olan dallardır.

metalurjist.42
Aday Memur
01 Eylül 2016 00:49

Merhaba arkadaşlar. Bir konuda yardımınızı rica edeceğim.

Metalurji ve malzeme mühendisliği 2016 mezunuyum ve 2 aydır özel sektörde bir firmada çalışıyorum. Çok bişey bilmediğim için ve askerliğim olmadığı için büyük firmalar kabul etmedi. Orta ölçekte bir dökümhaneye girdim baya da bişeyler öğreniyordum fakat 1 ay demeden aktif olmadığım gegerekçe gösterilerek çıkarıldım, aldığım maaş 1.600 tl idi. Şimdi başka bir firmada çalışıyorum fakat oradan da ayrılacağım zira mesleğimle alakasız işler veriyorlar ve kendimi geliştiremiyorum, maaş net değil 1.500-1.700 arası olur deniyor. Ee haliyle iyice tiksindim özel sektörden. Beni çok değiştirdi, artık daha farklıyım, nasıl desem gittikçe ruhsuzlaşıyorum ve hırs yapıyorum. Bu konularda çok bilgisizim. Bu yıl herhangi bir çalışma olmadan kpss ye girdim ve 68 68 69 puan yaptım. Çok düşük olduğu söylendi. Şimdi birkaç sorum var bilen birisi yardımcı olursa çok memnun olacağım.

1) Bir sonraki sınav ne zaman yapılacak?

2) Mühendis olarak atanmam imkansız deniyor, herhangi bir memurluk kadrosuna girme şansımda mı yok? Hangi bölüm olmadığına bakılmaksızın lisans mezunlarını alan kadrolar olduğu söylendi. Hangileri bunlar? Ve bu kadrolara yerleştikten sonra mühendis kadrosuna ileride geçebiliyor muyuz? Mühendis olarak atanabilmek için sadece diploma yetiyor mu? Başka bir belge var mı?

3) Tercihleri ne zaman ve nasıl yapacağım? Mühendislik olmasa bile herhangi bir kadroyu tercih edebilirim. Gerekirse elektrik faturası keseyim ama özel sektörde bu şekilde sürünmeyeyim.

4)Mühendislik için ne kadar puan yapmam gerekiyor? Lisans mezunlarını alan kadrolar için ne kadar puan yapmam gerekiyor?

2018 de askerim. Ozamana kadar şu kpss işini halletmek istiyorum. Sınav 2018 de olsa, 2 yılım var. Neyin nasıl olacağını bilsem hemen şimdiden başlayacağım çalışmaya.

Lütfen birileri yardımcı olsun gerçekten bilgim yok.

Toplam 141 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi