Editörler :
10 Ekim 2016 15:35   


Özgüven kazanma yolları

Özgüven eksikliğinin birçok sebebi bulunuyor. Aile tarafından güvensizlik ve eleştirel bir ortamın olması, kaygıya meyilli kişilik yapısı, tekrarlanan başarısızlıklar ve devamında stres ortamı özgüven

eksikliğine sebep olabiliyor ve bu durum insanları özgüven kazanma yolları adına çözüm arayışlarına sokuyor. Bugün günümüz iş ortamlarına da değinecek olursak, sürekli artan rekabet ortamı, gereğinden fazla kişiye iş yüklenmesi , beklentinin fazla olması, çalışma saatlerinin ağır olması gibi kötü şartlar da yetersizlik hissi ile birlikte özgüvene zarar verebiliyor.

Özgüven duygusunu iki temelde ele alabiliriz, birincisi kendimle barışık biriyim, kendimi seviyorum diyebildiğimiz özgüven. İkincisi ise ben bu işi başarabilirim, altından kalkabilirim, karşılaştığım sorunlarda sabırla çözüm yoluna gidebilirim dediğimiz özgüvendir. Başarabilirim azim gösterebilirim dediğimiz özgüven bize performans ve başarı yolunda yardımcı olmaktadır.

Burada şu konuya da değinmek gerekir, özgüvenin azı da fazlası da kişiye zarar verebilir, onu başarısızlığa sevk edebilir. Kişinin kendini fazla özgüvenli hissetmesi ile birlikte kendini aşırı üstün görmesi, ekip çalışmasına kendini kapatması, her şeyi ben bilirim tavrına girmesi ona zarar verecektir. Bunun yanında aşırı özgüven eksikliği ise, kendini her durumda suçlaması, yetersiz görmesi, telafi yoluna gitmeden daha yolun başında kendini kapatması ve karamsar davranması da eksikliğin verdiği büyük zarardır.

Peki, özgüven kazanma yolları adına neler yapılabilir.

Negatif düşünmekten uzak durun

Sürekli duyduğumuz fakat ne kadar yapabildiğimiz bir deyim ?Bardağın dolu tarafını görmek? günümüz

şartlarında o kadar olumsuzluklar mevcut ki insana bazen olumlu düşünecek bir taraf zor bıraktırıyorlar. Evet, olumsuzluklar her zaman olacak bu hep böyle devam edecek, sürekli her şeyin istediğimiz gibi

gitmesi yaratılış kanunlarına da aykırı. Ama bizim insan olarak meseleleri ne kadar içselleştirdiğimiz hangi pencereden baktığımız önemli.

Evet, sorunları hayatın birer cilvesi olarak görmek gerekir. Bizlerbirey olarak yaşanan her sorunu birer tecrübe vesilesi olarak görmeye çalışmalıyız. Aksi halde oturup her durumda kendini içten içe bitirmek kişiye ne kazandırabilir. Bir kapının kapandığında başka kapılar aramak, sahip olduğun özgüven duygusu ile birleştiğinde göreceksin ki, hayat devam ediyor ve ben başka türlü de mutlu olmayı ve hayata tutunmayı başarabiliyorum. Kendimizi kısıtlamaktan uzak durmak, ufkumuzu geniş tutmak ve pozitif düşünmek şüphesiz bize kazandıracaktır.

Hazırlıklı olmak

Ne demek hazırlıklı olmak. Her konuyu dâhil edebilirsiniz. İş ortamında öğrencilikte daha birçok alanda bize düşen yapmamız gereken konularda hazırlıklı olmak. Öğrencisiniz ve sınıfta bir konu ile alakalı sunum yapacaksınız hazırlıklı olmalısınız konuya hâkim olduğunuzu karşı tarafa hissettirmeli, aksi halde olumsuzluğa meydan vermemelisiniz. Yine sizin organize ettiğiniz bir konuda gereken ön çalışmaları iyi yapmalı ve başta verdiğiniz emek sonucunda herkesin önünde sıkıntıya düşmekten kurtulmalısınız.

Zor zamanlar için liste yapmak

Dediğimiz gibi hayat zorluklarla dolu ve özgüven konusu bu ortamda zarar görmekte. Sizde şöyle bir uygulama yapabilirsiniz, zor zamanlarda umutsuzluğa düştüğünüz anlarda yaptığınız güzel işleri ve başarıları aklınıza getirip bunları not edebilirsiniz aslında öyle olmadığını bugüne kadar neler yapabildiğinizi görmelisiniz. Bu listeye zaman zaman bakıp kendinizi motive edebilirsiniz.

Zayıf taraflarınızı tanıyın

Kendi zayıf noktalarınıza teşhis koyun onları tespit edin hangi durumlarda ortaya çıktıklarına bir bakın ve sonra onları azaltmak için bir plan ile birlikte çözüm yolu arayın.

Güçlü taraflarınızın farkında olun

Özgüven kazanma yolları arasında en dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Sizde kendi gücünüzün farkında olun ve yaptığınız işlerde bunları uygulamaya çalışın.

Başarısızlığı kabullenmeyin

Vazgeçmek kavramını kendinizden uzak tutun.

Her şeyin başka bir çözümü olduğunun farkında olarak hareket edin. Pozitif düşünmekle birlikte yaşanan olumsuzluğun telefi edilebileceğini unutmayın. Negatif düşünmeye başladığınızda o an hemen onu terk edin ve farklı şeylerle meşgul olmaya çalışın en azından oturduğunuz yeri dahi değiştirmeniz faydalı olacaktır.

Sıraladığımız bu maddelere tabi ki eklemeler yapılabilir, eğer saydığımız özgüven kazanma yolları konusunda dikkat edilecekleri yapmakta zorluk çekiyorsanız ki bunlar herzaman mevcuttur. Kendinize bir rehber ve yol gösterici bulabilirsiniz. Başkalarına anlatmaya çekindiğiniz bu sorunları evde kendi başınıza üstesinden gelebilmenizi sağlayan yardımcı setler mevcut. Sizlerde bunlardan çözüm adına istifade edebilir ve kişilik özzelliği zannettiğiniz bu sorunlara çözüm bulabilirsiniz.

Daha fazla detay ve farklı konu başlıklarına ulaşabilmek için aşağıda verdiğimiz siteyi ziyaret edebilirsiniz.

...

 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?