Editörler :
06 Kasım 2016 13:54   

Ateist arkadaşımla konuşmalarım

ateist :a

ben:b

a:Eğer Allah kainatı yarattı ise ,Allahı kim yarattı?

b:bu sorunla aslında sen her şeyin bir yaratıcıya muhtaç olduğunu söylüyorun

a:dolamlaçlı cevaplar verme ,direk soruma cevap ver.

b:Sen kainatin yaratıcı olmadan yaratıldığına inanıyorsun.Kainatın yaratılması için ,yaratıcıya ihtiyaç yok diyorsun.aynı zamanda inananların kainatı ezeli olan Allahın yarattığı düşüncesini acaip buluyorsun

Eğer ki sen ce yaratıcısız bir yaratıcı fikri efsane ise,yaratıcısız bir kainat fikride aynen senin mantığına göre bir efsanedir.

a:biz varlığını redd edemeyecepimiz bir dünyada yaşıyor. dünya kainat vardır.

b:Sana kim, bu kainatın varlığını inkar et dedi.Biz belirli bir rota üzerinde giden belli bir hedefe giden bir taksi bir gemi bir uçak gördüğümüzde biz onların varlığından şüphe duymayız ve varlıklarını sorgulamayız.Biz sadece şunu sorgularız: acaba bu araçlar kendiliğinden mi gidiyor?

yoksa içinde şuurlu akıllı rotayı bilen ona göre yönlendiren bir akıllı sürücü mü var?

ikimizde kainatın varlığını kabul ederiz.

ancak sen kainatı başlangıcı olmayan kendiliğinden oluşan bir maddi varlığı kabul ediyorsun

ben ise ezeli olan bir yaratıcının onu yarattığını söylüyorum.

eğer sen başlangıcı olmayan bir var oluştan bahsediyorsan aslında kendi düşüncene gülmelisin.

06 Kasım 2016 14:07

ebabilfil
Şef

a: sence iki varsayım da aynı mıdır?

b:iman ile inkar aynı var sayımlar değillerdir.aralarında dağlar kadar fark var

iman ile inkar arasında ki fark şuna benzer:

sen ve ben çölde yürüyoruz önümüze güzel bir saray çıktı. ihtişamlı sanatlı büyük bir saray

ben bu sarayı bilgi kudret irade ilim sahibi bir mimar yaptı diyorum

sende bazı odunlar çelik demir taşar boyalar kendiliğinden bir fırtına ile karıştı o karmaşadan böyle bir saray çıktı insalar onun içinde yaşıyorlar.

görüşlerimiz arasındaki fark şuna da benzer:eğer biz gökte bir uydu görsek belli bir rotada gezmektedir.

sen bu uydunun kendiliğinden orada teşekül edip o rotayıda tesadüfen bulduğunu ve kimseden bir komut ve emir veya gözetim almadan gezdiğini söylüyorsun

bende o uydunun ilimli şuurlu kudretli iradeli uzmanlar tarafından yapılıp belli ince hesaplar ile fırlatıldığını ve rotasının da hesaplara bağlı olduğunu ve yine belli akıllı merkezlerden sinyaller alıp ona göre ince işlemler bilgiler üretip onları o merkeze gönderdiğini söylüyorum yani belli bir gayesi hedefi rotası işlevi var onun için yapılmıştır ona göre çalışmaktadır.

görüşlerimiz aynı değildir

ben kesin ve kati doğru hakikati biliyorum

sen ise doğru olmayan şüpheler içindesin katiyet yoktur.

06 Kasım 2016 14:08

ebabilfil
Şef

...

devam edecek.

06 Kasım 2016 16:25

ecostr
Şube Müdürü

bi bitmediniz, hep aynı boş muhabbetler

07 Kasım 2016 20:05

ebabilfil
Şef