Editörler : E.Kayı Han

spotter
Kapalı
18 Kasım 2016 17:57

Aslında burada yazan ateist, deist vs arkadaşlar bu inançlarından tam tatmin olmuş değiller. Değiller ki buradalar. İslamla alakalı merak ettikleri, sorguladıları çok konu var. Akılları ve sahip oldukları doğru/yanlış, yarım/yamalak öğrendikleri bilgiler ile işin içinden çıkamayınca haklı çıkma duygularına yenilip İslama saldırıyorlar. Din düşmanlığı yapanları kastetmiyorum tabi ki.

Allahu Teala hidayet nasip eylesin. (Amin)

DusuN-u-YoruM
Kapalı
18 Kasım 2016 20:24

Benim 18 yilim lisede ogretmen olarak gecti gencler kendilerini rahat gormedigi hic bir ortamda kendilerini net olarak ifade edemiyorlar benim gozlemim bu sekilde yapilmaya calisan oldu genclerin

buyuk bir bolumu apolitik

Onemli bir kismi ateist

Tamimina yakini asosyal

Tamamininda ileriye donuk en buyuk hayali ipone un en son modeline sahip olmak

spotter, 7 yıl önce

SEKAM'ın, Türkiye'nin 81 ilinde 15-28 yaş grubunda 5 bin 541 gençle yaptığı araştırma, "kavram kargaşası" ve "kafa karışıklığı"nı ortaya koyuyor. Araştırmaya göre "Ateist" gençlerin yüzde 61'i Allah'a inanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, "ateist" gençlerin yüzde 61'i Allah'a inanıyor,

yüzde 59'u düzenli oruç tutuyor,

yüzde 13'ü düzenli beş vakit namaz kılıyor,

yüzde 43'ü cuma namazına gidiyor-

Kendisini "İslamcı" olarak tanımlayan gençlerin yüzde 17,8'i ise hiç namaz kılmadığını belirtti.

Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'nin (SEKAM) yaptığı "Gençlik Araştırması", Türkiye 'de "kavram karmaşası" ve "kafa karışıklığı"nın ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre, kendisini "ateist" olarak tanımlayan gençlerin önemli bir bölümü Allah'a inanıp, namaz kılarken, "İslamcı" gençlerin bir bölümü hiç namaz kılmadığını belirtti.

SEKAM, Türkiye'de gençliğin özelliklerini, karşılaştıkları sorunları, kimliklerini ve beklentilerini ortaya koymak üzere, 81 ildeki 352 yerleşim biriminde, 15-28 yaş grubuna yönelik "Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri" başlıklı araştırma gerçekleştirdi.

"Katmanlı tesadüfi örneklem tekniği" tercih edilen araştırmada, 5 bin 541 kişiye anket çalışması uygulandı.

Araştırmada, gençlere, dini ve siyasi kimliklerini belirlemek üzere sorular yöneltildi.

Katılımcılara "Aşağıdaki kimlik size ne oranda uyar?" şeklinde soruldu. Birden fazla şıkkın seçilebildiği soruda,

"Bana çok uyar" seçeneği yüzde 43 oranında "Müslüman",

yüzde 31 oranında "İlerici",

yüzde 29 oranında "Atatürkçü",

yüzde 23 oranında "Laik",

yüzde 22 oranında "İslamcı",

yüzde 22 oranında "Milliyetçi",

yüzde 19 oranında "Dindar",

yüzde 18 oranında "Kemalist",

yüzde 8 oranında "Ülkücü",

yüzde 15 oranında "Sosyalist",

13,4 oranında "Devrimci",

yüzde 5,4 oranında "Feminist",

yüzde 3,5 oranında "Komünist",

yüzde 1,4 oranında "Ateist" kimlik için işaretlendi.

Gençler, "Bana hiç uygun değil" tercihini ise yüzde 74 oranında "Ateist",

yüzde 59 oranında "Komünist",

yüzde 43 oranında "Feminist",

yüzde 36 oranında "Ülkücü",

yüzde 31 oranında "Devrimci",

yüzde 16,7 oranında "Muhafazakar",

yüzde 10,3 oranında "İslamcı" kimlik için kullandı.

Ateist gençlerin yanıtları şaşırttı

"Allah'ın varlığına inanma durumunuz nedir?" şeklindeki soruyu, farklı siyasi görüşlerden gençlerin yüzde 100'lere varanı "Kesinlikle inanırım", "İnanırım" seçeneklerini işaretledi.

Ankete katılan 5 bin 541 gençten "Ateist" kimliğini kendisine uygun bulan 160 gencin verdiği yanıtlar ise şaşırttı.

Bu gençlerin yüzde 61'i "Allah'ın varlığına kesinlikle inanırım", yüzde "18'i "inanırım", yüzde 13'ü "şüpheliyim", yüzde 9'u ise "inanmam" seçeneğini işaretledi.

"İslamcı ama hiç namaz kılmamış"

"Namaz kılma durumu" konusundaki soruda da beklenmedik sonuçlar ortaya çıktı. Kendisini "Ateist" olarak niteleyenlerin yüzde 13,3'ü, düzenli beş vakit namaz kıldığını belirtirken, kendisini "İslamcı" olarak nitelendiren gençlerin yüzde 17,8'i hiç namaz kılmadığını ifade etti. "Komünist" gençlerin yüzde 9,8'i de "Beş vakit namaz kılıyorum" şeklindeki şıkkı işaretledi.

Cuma namazına ilişkin soruya gençler, daha yüksek oranda "düzenli kılarım" yanıtını verdi.

Araştırmaya katılan "Atatürkçü" gençlerin yüzde 51'i, "Ülkücü" gençlerin yüzde 58'i, "İslamcı" gençlerin yüzde 63'ü, "Feminist" gençlerin yüzde 36'sı düzenli cuma namazını kıldığını belirtti.

Kendisini "Ateist" olarak tanımlayan gençlerin yüzde 43'ünün de "Düzenli cuma namazını kılarım" şeklinde yanıt vermesi dikkati çekti.

Oruç ibadetini ise farklı siyasi kimliklerden gençlerin yüzde 90'lara varan oranda gerçekleştirdiği ortaya çıktı. "İslamcı" gençlerin yüzde 90'ı, "Ülkücü" gençlerin yüzde 89'u, "Sosyalist" gençlerin yüzde 80'i, "Atatürkçü gençlerin yüzde 84'ü oruç tutuğunu ifade etti. "Ateist" gençlerin yüzde 59'u da "düzenli oruç tutarım" seçeneğini işaretledi.

DusuN-u-YoruM
Kapalı
18 Kasım 2016 20:26

Islamla bir derdim yok butun dinler uydurmadir

Sen hangi surenin mealini biliyorsun mesela ordan baslayayim curutmeye

spotter, 7 yıl önce

Aslında burada yazan ateist, deist vs arkadaşlar bu inançlarından tam tatmin olmuş değiller. Değiller ki buradalar. İslamla alakalı merak ettikleri, sorguladıları çok konu var. Akılları ve sahip oldukları doğru/yanlış, yarım/yamalak öğrendikleri bilgiler ile işin içinden çıkamayınca haklı çıkma duygularına yenilip İslama saldırıyorlar. Din düşmanlığı yapanları kastetmiyorum tabi ki.

Allahu Teala hidayet nasip eylesin. (Amin)

erkamdeniz
Kapalı
18 Kasım 2016 20:48

ideal konusunda sana katilmiyorum genclere haksizlik ediyorsun benim de tanidigim bircok liselinin cok güzel idealleri var. ayriyeten lise dönemi yani ergenlik dönemi biyolojik gelisimin en hizli oldugu dönemdir duygular cok yogundur buna utangaclik da dahil kisi olan degisimi anlamlandirmak ister ayriyeten bu dönemde soyut dusunceye gecis ile birlikte evreni dini ALLAH i bircok kavrami sorgular, tüm bu durumlar ergenin insanlardan uzaklasip ic dünyaya yönelmesine sebep olur.

erkamdeniz
Kapalı
18 Kasım 2016 20:51

yazik 18 y?ll?k ö?retmen lik hayatinda ergenlikten bi haber ogretmenlik yapmaya kalktiysan cok yazik. Ayrica ergen bu dünyada ben de varim ve ayri bir bireyim derdindedir bu da basta ailesi olmak üzere kisinin cevresi ile catisma yasamasina sebep olur

erkamdeniz
Kapalı
18 Kasım 2016 20:54

bu da onun iç dunyasini karistirir ve asosyallesir. tabi karsi cins tarafindan begenilmek tercih edilmek de önemli oldugu icin prim yapan, dikkat cekmesine yardimci olabilecek olana iphonea sahip olmak önem arz edecektir. kisinin yasaminda

spotter
Kapalı
18 Kasım 2016 21:26

Düşünüyorum! Sende klasik bir herşeyin doğrusunu ben bilirim vakasısın. Dünya senin aklının erdiği ve gözlemlediğinden ibaret değil haberin olsun. Bu hataya sen ve senin gibiler sürekli düşüyor.

drayf
Genel Müdür
19 Kasım 2016 00:12

Muallime hanım sen hayata kendi gözlüğünü çıkar öyle bak.. Senin çocuğunun ruhunun nasıl ALLAH dediğini gör..

Sen gibilere çok görmemeli..Bir hırsız kimle karşılaşsa yoksa bu benim hırsız olduğumu biliyor mu yoksa? Düşüncesiyle yaklaşır Aynan neyse sen o'sun seni gösterir çünkü..

Zihnin çürümüş herkesi öyle görmektesin.. Hergün bu ülkede beş vakit cuma selâyla beraber altı defa minareler seni çağırıyor yüreğin varsa git gör kimler ALLAH diyor...

Cahil kalmışsın kendine muallime hanım.. Oku öğren bil uyan!!

DusuN-u-YoruM
Kapalı
21 Kasım 2016 09:09

hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir fendir.bilimin kabul etmediği hiç bir şeyi kabul etmem

spotter, 7 yıl önce

Düşünüyorum! Sende klasik bir herşeyin doğrusunu ben bilirim vakasısın. Dünya senin aklının erdiği ve gözlemlediğinden ibaret değil haberin olsun. Bu hataya sen ve senin gibiler sürekli düşüyor.

DusuN-u-YoruM
Kapalı
21 Kasım 2016 09:14

psikoloji de bunun adı yansıtmadır.''camilere giden her insan inançlıdır '' düşüncesi ise yanlış bir genellemedir.zorla tehdit ve baskı ile cuma namazına gitmek zorunda bırakılan hatta giderken abdest dahi almayan insanların söylemlerine tanık oldum

drayf, 7 yıl önce

Muallime hanım sen hayata kendi gözlüğünü çıkar öyle bak.. Senin çocuğunun ruhunun nasıl ALLAH dediğini gör..

Sen gibilere çok görmemeli..Bir hırsız kimle karşılaşsa yoksa bu benim hırsız olduğumu biliyor mu yoksa? Düşüncesiyle yaklaşır Aynan neyse sen o'sun seni gösterir çünkü..

Zihnin çürümüş herkesi öyle görmektesin.. Hergün bu ülkede beş vakit cuma selâyla beraber altı defa minareler seni çağırıyor yüreğin varsa git gör kimler ALLAH diyor...

Cahil kalmışsın kendine muallime hanım.. Oku öğren bil uyan!!

drayf
Genel Müdür
21 Kasım 2016 10:51

Bak istediğini yazıyorsun ama saçmalama kardeşim...

bu kadar mı zihniyetten istifade ettin yaw... zorla kim kimi götürüyor bu iman ve inanç meselesi... sen çocuğunu çocuk yasta zorla götürürsün namaza durur ama okumaz...

peygamberlerin as çocukları iman etmemiş sen kalk zorla camiye götürülüyormuş da, camide olanarın hepsi inançlı değilmiş de miş miş... Sen cahilde değilsin muaalime hanım zırhı cahil ve iftiracı bağnazsın.. kendine gel ibadeti yapmayabilirsin din düşmanı olabilirsin zaten yayıyorsunda lakin bu dini yaşayanlara iftira atarsan layıkıyla cevap alırsın ... akıllı ol.. akılda kal.

DusuN-u-YoruM, 7 yıl önce

psikoloji de bunun adı yansıtmadır.''camilere giden her insan inançlıdır '' düşüncesi ise yanlış bir genellemedir.zorla tehdit ve baskı ile cuma namazına gitmek zorunda bırakılan hatta giderken abdest dahi almayan insanların söylemlerine tanık oldum

DusuN-u-YoruM
Kapalı
21 Kasım 2016 11:02

boş tehditleriniz için teşekkürler..

ben birebir yaşadıklarımdan örnek verdim.

dogmalardan kurtulduğum için farklı yönlerden bakabiliyorum insanlara

hakkımdaki görüşleriniz kendinizi bağlar

drayf, 7 yıl önce

Bak istediğini yazıyorsun ama saçmalama kardeşim...

bu kadar mı zihniyetten istifade ettin yaw... zorla kim kimi götürüyor bu iman ve inanç meselesi... sen çocuğunu çocuk yasta zorla götürürsün namaza durur ama okumaz...

peygamberlerin as çocukları iman etmemiş sen kalk zorla camiye götürülüyormuş da, camide olanarın hepsi inançlı değilmiş de miş miş... Sen cahilde değilsin muaalime hanım zırhı cahil ve iftiracı bağnazsın.. kendine gel ibadeti yapmayabilirsin din düşmanı olabilirsin zaten yayıyorsunda lakin bu dini yaşayanlara iftira atarsan layıkıyla cevap alırsın ... akıllı ol.. akılda kal.

drayf
Genel Müdür
21 Kasım 2016 11:39

Ezanda kulağın yok ki namazda gözün olsun.. Din iman kuran bilmezsin... bilmediğinle kalmayıp cahillerin babası makamına oturtum ben şöyle gördümdü de. senin camiye giden biriyle ne işin olur yaw.. dindarla imanlıyla ne işin olurda onlar senler bu tarz konuşmalara girsinler..

bari öğretmenim deme ebu cehilim de (cahillerin babası)

sen mi öğrenci yetiştirecen öğrencilerinede bu iftiraları anlatırsın lafı dönderip dolaştırıp ibadete dine getirirsin.. sizin gbileri çok gördük hepsi geberdi.. Hepinizin gebermesi dileğiyle..

boş tehditleriniz için teşekkürler..

ben birebir yaşadıklarımdan örnek verdim.

dogmalardan kurtulduğum için farklı yönlerden bakabiliyorum insanlara

hakkımdaki görüşleriniz kendinizi bağlar

Gafur Badem
Yasaklı
21 Kasım 2016 12:37

Şeriat, erkek hakimiyetine dayalı toplumlar yarattı.

DusuN-u-YoruM
Kapalı
21 Kasım 2016 13:01

o zaman bir atasözü kullanmak durumundayım

itin duası kabul olsa gökten kemik yağardı

drayf, 7 yıl önce

Ezanda kulağın yok ki namazda gözün olsun.. Din iman kuran bilmezsin... bilmediğinle kalmayıp cahillerin babası makamına oturtum ben şöyle gördümdü de. senin camiye giden biriyle ne işin olur yaw.. dindarla imanlıyla ne işin olurda onlar senler bu tarz konuşmalara girsinler..

bari öğretmenim deme ebu cehilim de (cahillerin babası)

sen mi öğrenci yetiştirecen öğrencilerinede bu iftiraları anlatırsın lafı dönderip dolaştırıp ibadete dine getirirsin.. sizin gbileri çok gördük hepsi geberdi.. Hepinizin gebermesi dileğiyle..

ilksosyalci
Kapalı
21 Kasım 2016 13:29

bütün dinler uydurma demekle dinlerin güya uydurma oldugu ispatlanmaz! sadece kelama bakma bir de kendine ve evrene bak. din dedigin sey en basta sen olmak üzere gözün gördügü herseydir. gunestir, aydir, cocugundur, önüne konan nimetlerdir.... bunlarin varligini inkar edemezsin; bu durumda dinin varligini da inkar etmek sonsuz bir hezeyandir!

spotter
Kapalı
21 Kasım 2016 18:45

Bilimden kastın ve anladığında senin aklının erdiği kadardır. Bilim bilim diyorsunuz bilimin hangi alanına hakimsin? Bilimsel hangi deneme ve testleri yaptın? Hangi sonuçları gözlemledin? Bilimsel bir eserin var mı? Yoksa başkalarının yaptığı araştırmaları doğrudan kabul mü ediyorsun? Bilim dünyadaki bütün gerçekleri anlamış mıdır, yanıldığı konular yok mudur? Bilimin buldukları doğru mudur yoksa hakikat midir?

hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir fendir.bilimin kabul etmediği hiç bir şeyi kabul etmem

spotter
Kapalı
21 Kasım 2016 18:52

Yine sen ve yine en doğruyu bildiğini ima etmelerin. Zorla tehditle cumaya gidecek kadar zayıf iradeli bir kişi zaten ancak senin arkadaşın olabilir.

Bir de bu tipler türedi. 18-20 yaşında üniversite okuyan kıza yada 30-40 yaşındaki bayana bile sen aslında kapanmak istemiyorsun ailen çevren baskı yapıyor diyorsunuz. Kız/kadın hayır ben kendi isteğimle kapandım diyor ama sen gibiler hayır zorla kapattılar seni sen bilmezsin diyorsun. Hamdolsun kılık kıyafet yasası değişti de Müslüman bayan kardeşlerimiz öğretmen, doktor, üniversite personeli polis vs başlarını gönüllerinden geldiği gibi kapattılar. Ama size göre onlar kapamadı değil mi? Toplum baskı... İşiniz gücünüz yalan dolan...

Herkese eşitlik, dininde özgürlük değil mi? Ama sadece siz gibi düşünene...

spotter
Kapalı
21 Kasım 2016 18:54

Sence zamanında gitmek istediği halde zorunluluklar sebebi ve baskı ile cumaya gidemeyen kaç kişi var?

hz şaban
Memur
21 Kasım 2016 19:44

mehdi gelince tüm camileri halk evlerinde çevirecek işh :)

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi