Editörler :
23 Kasım 2016 20:42   

ahir zamanda bazı özel durumlar

Merhabalar kıymetli arkadaslar ;

bir sorum bulunuyor. bilindiği üzere ahir zamanda gerçekleşeceği haber verilen hen harikulade hemde oldukça olumsuz ve tehlikeli olaylar anlatılıyor. elbette eğer peygamber söylemiş ise doğru söylüyordur.

şimdi soruyu 2 ye bölmek istiyorum. önce

a) ahir zamanda güvenlikle ilgili birçok problemli hadiselerin yaşanacağı bildirilmiş fakat diğer taraftan ,bazı insanların da korunan kimseler olacağını hatta asrı saadette bile yer almayan bazı özel tipte güvenli imkanların dahi var olabileceğini okumuştum ben. (örneğin şöyle denilmiş : şu anda bir haım mekkeden yalnız başına gitmez-içiniz endişeyle dolar. fakat ahir zamanda bir hanım buradan kalkp mekkeden medineye yalnız ve güvenle gidebilecektir."buna benzer bir ibare vardı hatrladığım. yalnız ibare diyorum çünkü hadis olup olmadığından emin değilim ve böyle günah işlemek de istemiyorum. neyse peki aceba bizim korunmak için ,bu zamanı ahir zaman olarak kabul edersek ,yapabileceğimiz özel tasnifte ameller var mıdır? yada yapmamamız-sakınmamız gereken ameller var mıdr? nedir. (kaynak belirtmeniz rica olunur)

b) ahir zamanda denildiği birçok negatif hadise olacak denilmiş fakat olumlu ve hoş harikulade olaylardan da söz edilmiş. hatta nimetler bolaşacak gibi ibareleri de hatırlıyorum. önce bu doğru mudur? ,doğru ise biz helal yoldan ,en azından kesinen kul hakkına girmemek ama diğer taratan helal kazanmak istiuyorsak ne yapmalıyız,ne yapmamalıyız. (mümkün ise kaynak belirtmeniz rica olunur)