Editörler : LaNeT**sude**
«79808182838485868788899091
16 Mayıs 2020 16:12

Aglayan Kalem
Şef
Dikdörtgen de demekmiş:)
Aglayan Kalem, 3 hafta önce - Alıntıya git
Murabba
16 Mayıs 2020 16:31

ütopyadan
Müsteşar

ben ve takipcilerimiz aciklama icin tesekkur ederiz, iyi oldu cidden.

Bir kisim takipcim uhde icin, bir kisim takipcim de ukde icin diktorgen kelimesi anlamina geldigini dusunmus.

Ben murabbayi kastettigini dusunmustum gerci.

Yalniz su saatler itibariyle dikdortgen olan degil de tatli olan murabbayi yeglerim :)

16 Mayıs 2020 21:12

Aglayan Kalem
Şef

Sevgili ütopyadan,

Öncelikle ben teşekkür ederim.

Aslında Zıkkımın..Kökü'ne alıntı yaparak cevap verdiğimi zannediyordum, yanlış zan içerisinde imişim meğer. Zan bu sebep kötü olmalı.

19 Mayıs 2020 12:29

ütopyadan
Müsteşar

Yengeç zihniyeti (crab mentality);

kabaca "ben sahip olamıyorsan sen de olmamalısın" olarak tanımlanabilecek bir kavram. İngilizce de buna "kovadaki yengeç zihniyeti" de denir. Bunun sebebi, bu mentaliteye sahip kişinin bir kovaya topluca konulan yengeçlere benzemesidir.

Bir kovaya topluca konulan yengeçler, birbirlerinin üzerine çıkarak kovadan kaçabilecek iken, biraz tepeye çıkan ve kaçabilecek gibi olan yengeci topluca kovanın içine çekerler. Böylece cümbür cemaat birinin yemeği olana kadar kovada kalırlar. Durum odur ki eğer bir yengeci tek başına koysanız biraz çabayla kaçabileceği kovaya birçok yengeci bir arada koysanız, hiçbiri kovadan çıkamaz.

Bunun insan davranışındaki paraleli şudur : Bir grupta bir birey diğerlerinden daha başarılı olduğunda, grubun diğer bireyleri ya da en azından azımsanamayacak bir kısmı kıskançlık, kin ve fesat duyguları ile onun ilerlemesine engel olmaya çalışacaktır.

-alintidir.

21 Mayıs 2020 22:01

ütopyadan
Müsteşar

"Ince, duygulu" anlaminda kullandigimiz kelime "naif" degil, "nahif" mis ve Arapca kokenliymis.

"Naif" ise Fransizca kokenli olup "saf, deneyimsiz" anlamina gelirmis.

Siz de yanlis kullaniyodunuz bence.

21 Mayıs 2020 22:13

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı

"Ince, duygulu" anlaminda kullandigimiz kelime "naif" degil, "nahif" mis ve Arapca kokenliymis.

"Naif" ise Fransizca kokenli olup "saf, deneyimsiz" anlamina gelirmis.

Siz de yanlis kullaniyodunuz bence.

ütopyadan, 2 hafta önce - Alıntıya git

Bu kelimenin arapça olmadığını fakat arapça zannedildiğini daha önceki derslerimizde işlemiştik:)

Nahif kelimesini ilk defa duydum teşekkür ederim.

Bu durumda ben nahif sen naifsin sanki:)))

21 Mayıs 2020 22:22

ütopyadan
Müsteşar

Su dunya da naif de nahif de kalmak zor bence.

Sanirim ikisi de degilim :)

25 Mayıs 2020 12:34

ütopyadan
Müsteşar

Bak kuzen, bir Çin atasözü der ki ; Watakushi Hoyatı Yokaho. Tam olarak karşılığı, Takipçileri Hafife Alma. Hohoho var bir de devamında o da (Ütopya'nın kileri özellikle) demek ama uzatmayayım.

Neyse medeniyetler arası mesajımı, kültürel bir dille aktardığıma göre sadede gelebilirim.Şimdi ben temsilciyim, sözcü yani, ben diyeyim bin sen de milyonlarca insanı temsil ediyorum. Ütopya'cığımın fanları , hayranları, takipçileri olarak.

Senin kaçırdığın bir nokta var. Ütopya diyor ki YDS ye hazırlanan takipçilerim. İyide Ütopya'nın takipçilerinin diyebilirim ki hemen hemen hepsi dili halletmiş ana dili gibi İngilizce bilen,entelektüel, okumuş, yazar, çizer düşünür kesim. O yüzden talep yok. Bir ben varım ben de nasipse bu sene halledeceğim. Olay budur efendim. Kalın sağlıcakla:)

A Belles images, 3 yıl önce - Alıntıya git

:))

26 Mayıs 2020 00:58

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı

A Belles images'in part time kuzeni bendim galiba:)) Ama ütopyadan ile ilgili dedikleri abartı sanki

27 Mayıs 2020 21:59

Zıkkımın..Kökü
Müsteşar Yardımcısı

SİFTAH

Arapça aslı istifal babından ?istiftah? tır. Türkçe telaffuzdan kaynaklı siftah diye söylenilegelmiştir. Fatih, fetih, Fatiha aynı kökten olup sülasisi feteha dır ve temel olarak anlamı açmaktır.

27 Mayıs 2020 22:23

g ö ç e b e
Genel Müdür

Bugün arapça da o ve ö harfi olmadığını öğrendim

Dalga geçmeyin kusserim

Öğrenmeye devam ..değişmeye devam

Hayat sen benimsin

Toplam 1811 mesaj
«79808182838485868788899091