Editörler : gubaz
28 Aralık 2016 14:04   

Uzay Meraklıları

hobilerde 11 sayfa aradım taradım, tırım mırıs yok, bulamadım uzayla ilgili tek başlık.

bu konuda çok açık bir ihtiyaç olduğunu düşünerek açıyorum başlığı. başlığa, "merhaba hobisever müdavimleri" sayfasına merhaba diyen herkes yazabilir.

konunun mülkiyeti vakıfa, kullanımı hobiseverlere aittir.

teşekkür ederim.

28 Aralık 2016 14:12

maskov87
Müsteşar

uzayla ilgili hiç bir bilgi vermemişim. biraz araştırayım öyle vereceğim.

ama Plüton GEZEGENDİR, GEZEGEN KALACAK! kimsenin gücü yetmez ondan gezegen ünvanını almaya.

28 Aralık 2016 15:32

Tom ve Jerry
Kapalı

Uzayda hayat. var mı😕

28 Aralık 2016 16:34

maskov87
Müsteşar

var diyorlar valla.

29 Aralık 2016 09:02

maskov87
Müsteşar
29 Aralık 2016 11:01

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

O meraklılardan birisi de benim.

Uzay bi muamma.

Plüton'u gezegenlikten çıkaranlar tekrar iade-i itibar derdinler.

Anti bilim insanlarının savları cok hoş yalnız ve aynen katılıyorum.

Plüton'a küçük diyerekten çıkarmışlardı. Cüce gezegen denmişti hatta.

Görüş şu; domatesin küçüğüne de domates diyoruz, başka bir madde olmuyor, Plüton'da küçük de olsa bir gezegendir.

Şeklinde iade-i itibar söz konusu.

Müfredata gireceği zamanı bekliyor.

29 Aralık 2016 11:08

maskov87
Müsteşar

Plüton kesin olarak çıkarılmadı zaten galiba. tartışmalar devam ediyor ama çıkaranları biz de gönlümüzden çıkarırız.

29 Aralık 2016 11:12

maskov87
Müsteşar

cosmos; bir uzay serüveni belgesel dizisi de çok iyiydi. yıldızlar, gezegenler, kara delik, solucan deliği, yerçekimi - zaman bağlantısı gibi kavramları son derece basit bir dille anlatıyor. gerçi muhtemelen izlemişsinizdir ama yine de önereyim.

29 Aralık 2016 11:23

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Plüton kesin olarak çıkarılmadı zaten galiba. tartışmalar devam ediyor ama çıkaranları biz de gönlümüzden çıkarırız.

maskov87, 3 yıl önce - Alıntıya git

Okullarda ders müfredatından çıkarıldı o gün bugündür de yok. Cüce gezegen olarak, gezegenlikten çıkarıldı deyip ucundan bahsediyoruz.

Bilimsel olarak net bilmiyorum çıkış işlerini. :)

29 Aralık 2016 11:27

maskov87
Müsteşar

Okullarda ders müfredatından çıkarıldı o gün bugündür de yok. Cüce gezegen olarak, gezegenlikten çıkarıldı deyip ucundan bahsediyoruz.

Bilimsel olarak net bilmiyorum çıkış işlerini. :)

sabah melikesi, 3 yıl önce - Alıntıya git

ne demek müfredatta yok.

nasıl olur, nasıl olabilir??

kalbi var kalbi bu gezegenin :)

02 Ocak 2017 16:48

maskov87
Müsteşar

meraklılar??

ne edelim, zuhal topal hayranları diye mi açalım sayfa?

17 Ocak 2017 23:14

maskov87
Müsteşar
18 Ocak 2017 00:35

maskov87
Müsteşar
18 Ocak 2017 10:35

maskov87
Müsteşar

aya basıldığında oluşan ayak izlerinin hiç silinmediğini biliyor musunuz?

artık biliyorsunuz en azından, ben de dün öğrendim.

atmosfer olmadığındanmış.

19 Ocak 2017 00:34

maskov87
Müsteşar

yerçekimi kuvvetiyle zamanın ilişkili olduğunu biliyoruz değil mi?

yerçekimi kuvveti artıkça zaman yavaşlıyor, azaldıkça zaman hızlanıyor. yani, bir karadelikte zaman hiç geçmiyor gibi bir şey.

bu zaman yolculuğuna da bir ara çok kafa yormuştum, ışık hızından hızlı bir araç yapılabilirse mümkün gözüküyor bir tek, einstein'e göre de bu hiç bir zaman olmayacak.

gerçi Einstein de kuantum da çok yanıldı, yanılmaz değil sonuçta :)

19 Ocak 2017 15:41

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

yerçekimi kuvvetiyle zamanın ilişkili olduğunu biliyoruz değil mi?

yerçekimi kuvveti artıkça zaman yavaşlıyor, azaldıkça zaman hızlanıyor. yani, bir karadelikte zaman hiç geçmiyor gibi bir şey.

bu zaman yolculuğuna da bir ara çok kafa yormuştum, ışık hızından hızlı bir araç yapılabilirse mümkün gözüküyor bir tek, einstein'e göre de bu hiç bir zaman olmayacak.

gerçi Einstein de kuantum da çok yanıldı, yanılmaz değil sonuçta :)

Evet bunu bir dönem ben de araştırmıştım.

Uzayda kütle çekim kuvvetinin daha az olduğu düşünülürse zaman mefhumu epey değişiyor.

Yıldızlar arası filminde de uzayda geçirilen iki saatlik gibi bir sürenin dünyada yedi yıla eşit olduğu üzerinden konu ilerlemişti.

Çok ilginç.

İzafiyet teorisi, görecelilik zaman boyut üzerine vs. başlı başına bir olay.

Yaşlanmamak için ileriye dönük güzel fikirler geçebilir insanoğlunun aklından. :)

20 Ocak 2017 14:14

maskov87
Müsteşar

Evet bunu bir dönem ben de araştırmıştım.

Uzayda kütle çekim kuvvetinin daha az olduğu düşünülürse zaman mefhumu epey değişiyor.

Yıldızlar arası filminde de uzayda geçirilen iki saatlik gibi bir sürenin dünyada yedi yıla eşit olduğu üzerinden konu ilerlemişti.

Çok ilginç.

İzafiyet teorisi, görecelilik zaman boyut üzerine vs. başlı başına bir olay.

Yaşlanmamak için ileriye dönük güzel fikirler geçebilir insanoğlunun aklından. :)

zaman olayı ispatlı zaten atom saati sayesinde. uçaktaki biriyle şu an oturan ben arasında çok çok az da olsa bir zaman hızı farklılığı var :)

evet, yıldızlararası orijin adıyla interstellar filminde geçiyordu. nolan zaten kendini kanıtlamış bir fizikçi danışmanlığında çekmişti filmi. çok iyi filmdi değil mi:)

yaşlanmama olayını halledecekler bence 150-200 sene içinde, biz göremeyecez.

27 Ocak 2017 00:42

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

zaman olayı ispatlı zaten atom saati sayesinde. uçaktaki biriyle şu an oturan ben arasında çok çok az da olsa bir zaman hızı farklılığı var :)

evet, yıldızlararası orijin adıyla interstellar filminde geçiyordu. nolan zaten kendini kanıtlamış bir fizikçi danışmanlığında çekmişti filmi. çok iyi filmdi değil mi:)

yaşlanmama olayını halledecekler bence 150-200 sene içinde, biz göremeyecez.

İnterstaller'i çok beğenmiştim.

Uzayla ilgili filmlerden bir adım önde olarak görüyorum.

27 Ocak 2017 00:54

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Yakın zamanda yaklaşık iki hafta kadar önce o.okullardaki müfredat programı büyük bir radikallikle değişti. Gelecek yıldan itibaren yeni programla karşı karşıyayız.

Bizi ilgilendiren kısmına geleyim;

Uzay ile ilgili üniteler her sınıfta en sona alınırlardı ve dolayısıyle yıl sonu, sınavların bitmesi, devamsızlık vs. derken konular genelde üstün körü havada kalıyordu.

Bu yeni program Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir." sözünün hakettiği değer yerini buluyor diye düşündürdü. Zira Astronomi - Uzay ile ilgili üniteler en başa alınmış durumda. Ilk ünite eylül ekim aylarında öğrencilerin en enerjik olduğu dönemi kapsayacak. Bunu hoş bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

27 Ocak 2017 16:34

maskov87
Müsteşar

Yakın zamanda yaklaşık iki hafta kadar önce o.okullardaki müfredat programı büyük bir radikallikle değişti. Gelecek yıldan itibaren yeni programla karşı karşıyayız.

Bizi ilgilendiren kısmına geleyim;

Uzay ile ilgili üniteler her sınıfta en sona alınırlardı ve dolayısıyle yıl sonu, sınavların bitmesi, devamsızlık vs. derken konular genelde üstün körü havada kalıyordu.

Bu yeni program Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir." sözünün hakettiği değer yerini buluyor diye düşündürdü. Zira Astronomi - Uzay ile ilgili üniteler en başa alınmış durumda. Ilk ünite eylül ekim aylarında öğrencilerin en enerjik olduğu dönemi kapsayacak. Bunu hoş bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

bunların yaptığı radikal değişiklikten bir hayır gelmez bence ya neyse :)

umarım haklı çıkarsın.

21 Şubat 2017 16:08

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

The Martian (Marslı)' daki Matt Damon gibi patates yetiştirmeye başlayacağım yakında, hobi olarak daha çok , merak gerçi. :) Öyle bir şeyin mümkün olma olası varmıdır acaba.. Bilim kurgudan uzaktı sanki film biraz. Onu bilmem ama ben bir gün ışınlanmanın olacağını umud ediyorum.

Sean Bean da vardı o filmde yeni anımsadım.

Toplam 108 mesaj

ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?