Editörler : oto-danisman-expert
30 Ocak 2017 06:16

Özel servis mi? yetkili servis mi ?

Ben, aracımı bu zamana kadar yetkili servise götüren birisiydim;ama yetkili servislerin 3 kuruşluk işi fahiş fiyata yapmalarını görmem üzerine, aracımın bakımında değişecek parçaların orjinallerini alıp tanıdığım ustaya götürerek montajını yaptırmayı yeğliyorum.

Bazı arkadaşlar; yetkili servis orjinal parça kullanıyor, garanti iş yapıyor diyebilir;ama yetkili servislere kendimi yolduracak kadar zengin ve paramın delisi değilim. Öte yandan, İstanbul'da bulunan yetkili servisin bir tanesinin çalışanı, müşterisinin bıraktığı aracını alması sonucu karıştığı kazada aracı perte ayırmış, akabinde yetkili servis müşterinin mağduriyetini gidermek yerine daha da mağdur edici işlemler yapmıştır.

mohaç1526
Memur
30 Ocak 2017 08:27

Arabanın garantisi bitinceye kadar yetkili servise gidilebilir. Servis fiyatları katalogdaki parçaların tamir saati üzerinden işçilik hesaplanarak bulunur. Sanayideki saat hesabı daha çok yevmiye hesabına benzer. İktisatlı olmasının sebebi budur. Servis mesuliyet kabul etmedikten sonra özel servise gitmek daha iyidir.

Orijinal parça meselesi karışmaya başladı. Mesela arabanın orijinalindeki baskı balatayı istediğinizde parçacı önünüze aynı marka üç kutu koyuyor. Fiyatları birbirinden farklı. Kalite farkı mı var yoksa taklit mi bilemiyorum. Diğerleri taklitse yetkili servistekine itimat edilebilir ama fabrikada tasnifleniyorsa yetkili servisteki parçanın 1. sınıf olduğundan emin olmalısınız.

duygu-55
Aday Memur
31 Ocak 2017 22:34

Kesinlikle özel servis. Hatta eliniz yatkınsa orijinal sarf malzemelerini alıp kendiniz de yapabilirsiniz. Ben küçük bir yerde yaşıyorum. Bu nedenle ahlak sahibi olmayan sanayi esnafının sayesinde ufak bir usta gibi oldum. Bakımları kendim yapıyorum. Servisin 800 lira istediği 60 bin km bakımını orijinal parçaları alıp kendim değiştirerek 230 liraya malettim.

MEBAK
Daire Başkanı
01 Şubat 2017 10:46

0 araç alsam bile yetkili servise götürmem artık.tanıdığın özel servise götür.hatta ben şu anda kendim yapıyorum.

tnsrkn
Genel Müdür
07 Şubat 2017 11:13

Aracın garantisi devam ettiği sürece paşa paşa yetkili servise gidilir.

efdak
Şef
07 Şubat 2017 13:02

İstanbul'da arkadaşım aracını sanayide bir servise götürdü.Araç ordayken dükkanda yangın çıkıyor ve arkadaşın aracıda yangında pert oluyor.Hala mahkemelerde uğraşıyor.

Allah kimsenin başına vermesin kaza bela ancak yaşanılan örneklere göre kararınız değişebilir.

er-form
Müsteşar
07 Şubat 2017 16:04

Bu konuda çok kararsızım, yetkili servise gidiyorum pişman oluyorum, özel servise gidiyorum keşke yetkili servise gitseydim dediğim oluyor.

Şansınıza güveniyorsanız özel servise gidin, çayınızı yudumlarken usta size yaptığı işi göstere göstere yapsın, aracınızın yanında her şeyi görerek, hatta soru sorarak öğrenin, parçacıya gidin şu yan sanayi şu para, şu orijinal şu para alın istediğinizi.

Tabi yetkili servise gidiyorsanız garanti olayı da var, garantisi bitmiş olsa dahi bütün bakımlarını yetkili serviste yaptırdığınız tespit edildiğinde iyi niyet garantisi denilen olay devreye giriyor, araç garantideymiş gibi 10 yıllık araç da olsa örneğin size bir şanzıman değişimini iyi niyet garantisinden bedavaya getirebiliyorsunuz.

İşler ters giderse yetkili servisler de özel servisler de adamı hasta ediyorlar. Biraz da şans işi bu olay.

07 Şubat 2017 17:55

Yapılacak işe göre değişse de yetkili servise yıllarca çalışmış aracı çok iyi bilen ustalar mevcut. .... ben onlara gidilmesi gerektiğini düşünenlerdenim .... bazen yetkili servisler öyle indirim yapıyorlar ki dışarıdan daha ucuza gelebiliyor. ... O zaman da yetkili servise gitmenin öneririm. .... ama yılda birkaç sefer ufak tefek şeylerden yetkili servise de girilmesi gerektiğini düşünüyorum. ... bunun sebebi de km kayıtlarının serviste görünmesi aracınızın değerinin artmasına ve daha güvenilir olmasına yardımcı olur

mgora
Aday Memur
14 Şubat 2017 00:01

Markaya göre değil motosiklete göre konuşursak mesela Yamaha motosikletim varken yetkili servise gitmeye korkardım , maliyetler yukarıda idi.Şimdi ise Bajaj bir motosiklet aldım , Şişli Motoser'e gidiyorum ( http://www.bajajservis.com ) , bu markada servis ve yedek parça fiyatları düşük dolayısı ile özel servis gerekmiyor.Otomobillerde de benzer durum var.

MEBAK
Daire Başkanı
14 Şubat 2017 08:27

ben hiç etrafımda aracındaki sorunu garanti ile tamir ettireni duymadım.hem kişisel hata deyip garanti dışına attılar.bu nedenle sıfır alsam bile gitmeyecem yetkili servise...

tnsrkn, 7 yıl önce

Aracın garantisi devam ettiği sürece paşa paşa yetkili servise gidilir.

mercilessbjk
Memur
15 Şubat 2017 02:31

triger ve otomatik sanzıman yağı değişimleri için yetkili servis geri kalanlar 10000 km bakımlar basit iş.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Şubat 2017 20:30

onların serviste olması durumunda, servisin ne gibi işlevselliği oluyor ?

mercilessbjk, 7 yıl önce

triger ve otomatik sanzıman yağı değişimleri için yetkili servis geri kalanlar 10000 km bakımlar basit iş.

chosen06
Memur
22 Şubat 2017 22:34

Aracın garantisi bitene kadar yetkili bitince özel servisi tavsiye ederim.(öyle yaptım)

Örnek 75000 bin bakımı için yetkili servis pazarlığa rağmen istediğim yağı koymayacak olmasına rağmen 780 tl fiyat biçti.

Ben her parçayı bizzat orjinal alıyorum. yağ filt - hava- yakıt-karbonlu polen - mobil 1 yağ + işcilik 400 tl veriyorum. Bekliyorum 1-2 saatte tıkır tıkır takıyor.

400 tl cebimde artı vaktim de gözümün önünde işi yapıyor.

Arabam iyi birşey olduğu bakım, fiyatlar böyle ama kolay kazanmıyoruz sonuçta

Herkesin kararına saygı duyarım benim tercihim böyle.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
23 Şubat 2017 20:25

Bende arabamın başında dururum, servislerde ne naneler döndüğünü sağdan soldan duyuyor,g azetelerden okuyoruz.

chosen06, 7 yıl önce

Aracın garantisi bitene kadar yetkili bitince özel servisi tavsiye ederim.(öyle yaptım)

Örnek 75000 bin bakımı için yetkili servis pazarlığa rağmen istediğim yağı koymayacak olmasına rağmen 780 tl fiyat biçti.

Ben her parçayı bizzat orjinal alıyorum. yağ filt - hava- yakıt-karbonlu polen - mobil 1 yağ + işcilik 400 tl veriyorum. Bekliyorum 1-2 saatte tıkır tıkır takıyor.

400 tl cebimde artı vaktim de gözümün önünde işi yapıyor.

Arabam iyi birşey olduğu bakım, fiyatlar böyle ama kolay kazanmıyoruz sonuçta

Herkesin kararına saygı duyarım benim tercihim böyle.

fetih01
Aday Memur
24 Şubat 2017 08:32

Çok önemli durumlar dışında arabamı servise götürmem çünkü fiyat olarak çok yüksek rakamlar veriyorlar. Arz talep meselesi durumu iyi olan araç sahipleri gitsinler

m@earsln
Şef
24 Mart 2017 08:41

inş hiçbirimiz ne özel ne de yetkili servise gitmek zorunda kalmayız!!!

N.Tolga
Aday Memur
25 Ocak 2021 08:33

Bence İzmir de olan arkadaşlar varsa Üçler Servisi denesin hem araçın başında duruyorsun hem hangi malzemeleri kullandığını görüyorsun. İsteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
29 Haziran 2022 14:35

Konuyu hortlatmak olarak algılamayın. Artık aracımın bakımını kendim yapıyorum.

29 Haziran 2022 17:30

bize ne bundan? vey bee bravo..Aferinnn denmesi için mi söyledin bunu

ÇOTANAK, 2 yıl önce

Konuyu hortlatmak olarak algılamayın. Artık aracımın bakımını kendim yapıyorum.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
30 Haziran 2022 12:06

Aferim, senin gibilere denilmesi gerekir. Hadsiz herif.

RadikalIl ve Sertt, 2 yıl önce

bize ne bundan? vey bee bravo..Aferinnn denmesi için mi söyledin bunu

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi